CHMSfILIJIHIISTOIIISCII BLAD. V. 470, Dinsdag 22 Jufi. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»50 Enkele nommers- 0,05 P. Gr. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURG-, Prijs der Advertentiën: sr^-i Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 21 Juli 1879. Nog eene enkele beschouwing over de ministerieele crisis en den politieken toestand van 't oogenblik vinde hier eene plaats. Ze is ontleend aan het Wageningsch Weekblad. i, Wij zouden zeggen de duisternis neemt bestendig toe. Of is het niet de onbegrijpelijkste zaak van de wereld, dat een ministerie, reeds maanden in staat van ontbinding verkeerend, ter elfder ure een voor stel en nog wel zulk voorstel tot grondwets herziening doet Maar wellicht moet de natie in den waan gebracht worden, dat het ministerie niet aftreedt, wijl béiden boel niet meer bij elkander weet te houden, maar wegens een liberaal voorstel, dat de kroon n:et wil accepteeren. En brengt men daarmee in verband, wat in sommige bladen werd medegedeeld, aangaande de gespannen verhouding tusschen den koning en de minis ters, dan is de toeleg van deze manoeuvre doorzich tig genoeg. Z. M. de „bete noir" en de ministers en hun aanhang zoo onschuldig als een pasgeboren wicht', 't Is waarlijk aardig bedacht. Zoover hadden we geschreven, toen het bericht ons gewerd, dat Z. M. aan de heeren Fransen van de Putte en E. Creraers de vorming van een ministerie heeft opgedragen. Uitnemend. De samenstelling van de kamers is als nog van dien aard, dat een ministerie van positieve beginselen slechts een kwijnend en kortstondig leven zou hebben. Toch kan ieder op zijn vingers uitrekenen, dat, ge steld dat de heeren van de Putte en Cremers slagen, ook hun rijk van korten duur zijn zal. De bezwaren die. het thans fungeerend ministerie den dood doen, zullen finnen korten tijd het komend ten grave brengen^ Maar tijd gewonnen, veel gewonnen. Er zit eerlang niets anders op dan een katner-ontbinding. En de kiezers die nu getoond hebben de pseudo-liberale beginselen moede te zijn, zulleu dan een andere kamer formeeren, meer in den geest van den koning en van de werkelijke meerderheid der natie. Bedriegt ons niet alles, dan zijn we 't keer punt genaderd. Veel, zeer veel zal er te doen zijn, om de gevolgen van het liberalistisch wanbestuur te niet te doen en de werkelijke belangen van kroon en natie iu 't goede spoor te leiden. De mannen die ge roepen zullen worden, om dat werk tot stand te hel pen brengen, hebben een zware taak te volvoeren, waar toe buitengewone capaciteiten en wijsheid noodig zijn. Maar met Gods hulp kan het. Nu de oogen van den Koning zijn opengegaan en hij zich niet langer door een brutale minderheid wil laten lingelooren, maar toont dat de Kroon nog iets beteekent, nu is er alle hoop op een betere toekomst. Dat God hem en wie tot het verrichten van dezen zwaren arbeid zullen geroepen worden, de wijsheid geve die van boven is." Sinds het verschijnen van ons laatste nummer kwa- meu de volgende berichten omtrent het verloop der ministerieele cri-sis Het Utrecltsch Dagblad meldde dat pref. Buys van Leiden was aangezocht om mede deel uit te maken van een gematigd liberaal kabinet, en houdt die meening staande "tegenover anderen. Ik kan zoo schrijft deze berichtgever verzekeren, dat de persoon, van wien ik dat bericht Vernam, volkomen geloofwaardig is en door zijne maatschappelijke positie in staat, goed te zijn inge licht. Het is daarom mijne vaste overtuiging, dat er van prof. Buys wel degplijk sprake is geweest maar dit denkbeeld wellicht (om mij onbekende redenen) later is losgelaten. De optreding yan een kabinet Fransen van de Putte-Creraers, is intussehen nog niet zoo verzekerd, als men schijnt te willen afleiden uit hunne tegen woordigheid op het Loo. Er worden althans voor sommige departementen namen genoemd, die aan den ernst der kabinetsfor meerders zouden doen twijfelen. Waarom de optreding van prof. Buys thans ontijdig ofbycorbarig zou zijn, verklaar ik niet te begrijpen. Ér is nooit grooter behoefte geweest aan de optre- ding van een waarlijk eerlijk en groot karakter, dat vertrouwen en eerbied weet in te boezemen, die juist op dit oogenblik, nu het roerloos schip van deu staat wordt bedreigd door de meest tegenstrijdige en reli gieuze hartstochten. Wanneer zal de nieuwe formatie wereldkundig worden? Naar de Rotterdamsche courant gehoord heelt, zeer spoedig. Trouwens, het bezoek van den heer v. d. Putte op het Loo, schijnt dit te bewijzen. Hoe zal de formatie wezen? Daarover hoort men het vol gende de heer ran de Putte zou (niet zonder daar toe gedrongen te zijn) zelf de portefeuille van kolo niën aanvaarden (in afwachting van het vice-koning- schap over Indië, dat hij steeds heeft geambiëerd) de heer Smidt blijft, doch verwisselt de portefeuille van justitie-met die van binnenlaudsche zaken; in zijn plaats treedt de heer Lenting, die reeds lang zich be schikbaar stelde, op als hoofd van justitie; de heer Cremers wordt voor de tweede uiaal minister vau buitenlandsche zaken; voor marine zou de heer van Goens bestemd wezenvoor waterstaat de heer van Kerkwijkde heer Gleichman wilde gaarne aanblijven, doch de heer van de Putte neemt hem iu zijn combinatie niet op; wie zijn op volger zal wezen, is tot op dit oogenblik onbekend, evenmin, hoe 't met oorlog zal gaan welks titularis bij de „Grondwetsherziening" te nauw betrokken was om te kunnen aanblijven. Zeer spoedig zal het blijken, in hoeverre deze inlichtingen juist waren. Verder verneemt men dat de heer van de Putte, ook om al dadelijk geen kwade kans te wagen, thans op breede schaal het stelsel in toepassing zal brengen van het kamerlidmaatschap vereenigd met een minis- teriëele portefeuille. Persoonlijk althans staat hij er zeer op, zijn 011 middellijken invloed op den gang der zaken in de kamer, zoowel daar binnen als daar buiten te behouden. Dat heeft hij vroeger trouwens als het eeuig ware stelsel openlijk aangeprezen. Dat wij het wetsontwerp op de eflectenbelasting behouden zulleu na het optreden van den heer v. d. Putte is niet waarschijnlijk. Trouwens, de financieele politiek van den heer Gleichman vond in vele libe rale kamerleden lofredenaars, noch bewonderaars. En wachten wij nu verder de dingen, die komen zulleu. Het Vaderland meldt, dat de liberale leden der Tweede Kamer door de heeren Fransen van de Putte en Cremers dringend zijn uitgenoodigd tot eene ver gadering op heden. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje le Leiden is besloten bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer als candidaat te stellen jhr. mr. P. J. Elout van Soeferwoude, te 's Hage, die de candidatuur heeft aangenomen. Met mr. Verwer die van Roomsche zijde en den heer de Laat de Kanter die van liberale zijde can didaat gesteld zijn is dus het lijstje in Leiden com pleet. Van anti-revolutionaire zijde, is de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdis trict Dokkum (vacatnre van Swinderen) aangeboden aan den heer VV. M. Oppedijk, die echter, naar men verneemt, daarvoor bedankt heeft». De Staats-courant bevatte dezer dagen het versf van de aan den Staat geschonken boekenkast wijlen rar. G. Groen van Prinsterer. Ten deele bevat deze nalatenschap eene aanschov welijke voorstelling van den strijd der christelijk historische partij in de laatste jaren. Onder die boeken bevindt zich een bijbel, in 18( te Amsterdam in 4o. gedrukt; dit exemplaar is m een zilveren slot versierd, en blijkens het inschr werd het op 30 September 1857 door eenige Amste darasche vrienden aan Mr. G. Groen van Prinster aangeboden „ter herinnering aan zijne Christelijk manhaftige houding tijdens de beraadslagingen ov; de wet op het lager onderwijs, in de maand Ji 1857." Een albumin 4o., in rood marokijn gebond* draagt dit opschrift„Aan den heer Mr. G. Gïctjü Prinsteren, bij zijn aftreden als lid van de State1 Generaal, in den jare 1865." Het bevat een gre? aantal haudteekemngen. Een tweede album, in Tan werpig folio-formaat, gebonden in blauw fluweel zilveren sterren en voorzien van een zilveren sluiti;' en zilveren plaat met dit opschrift: aan den hoo;> edelgestr. heer Mr. G. Groen van Prinsterer, Augustus 18011871, 1 Tim. VI 12." Het we door 283 hoofd- en hulponderwijzers aan Christelij bijzondei 2 scholen in Nederland aangeboden op d 70en verjaardag van den grooten voorstander di schoien en bevat de portretten der schenkers. Eindelijk is nog, op uitdrukkelijk verlangen^v de executeurs, aan deze schenking toegevoegd «4| zilveren beker op voetstuk, onder stw* welke, eveJ bovengemelde bijbels en albums, in een aëi b* kenkasten eene voegzame plaats vind. Het opschrift dien beker geeft rekenschap van de gevoelens die hem d den aanbieden. Het luidt aldus: „Hulde van hoogachtir eu vriendschap, na toewijding eener halve eeuw de dierbaarste belangen van Nederland, Oranje, ke: en school, den Christen-staatsman Mr. G. Groen v* Prinsterer op 70-jarigen leeftijd, den 21sten Augusti 1871, aangeboden." Een bij het departement van koloniën ontvang telegram Aan den Gouverneur-Generaal van Ned( landsch Indië, van 11 dezer, bevat de volgende med deelingen omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh: Van 6 tot 12 Juli werd het vijandelijk terrein de XXVI Moekim door onze troepen in alle richtii gen doorkruist, waarbij groote voorraden levensmï delen, wapenen en ammuuitie buit gemaakt werden nergens tegenstand ontmoet werd. Vele vluchteli gen zijn teruggekeerd en verscheidene kampongs oi derwierpen zich. Ook in de XXII Moekim keert i bevolking terug. De gezondheidstoestand was gunsti Onze staJgenoot, de heer J. J. Balontvi dezer dagen van de hoofdcommissie der teil toons tf ling te Parijs, de groote zilveren medaille met/dip] ma, hem op de tentoonstelling te Parijs het vo: jaar toegekend voor ingezonden bessenwijn. Dit thans de vijfde keer dat deze industrieel het eei metaal ontvangt. Op de Arnhemsohl tentoonstêlli is hij thans weder vertegenwoordigd. Men meldt uit Utrecht, dat de heer mr. N. P. Kien, oud-burgemeester van Utrecht en oud-lid i Tweede Kamer, te Brussel is overleden. Omtrent het woensdag te Veenklooster gehou< Noordelijk Zendingsfeest kunnen wij mededeelen het door een talrijke menigte werd bijgewoond en weder den geheelen dag vrij gunstig bleef. Wel een zeldzaamheid in dit seizoen. Gelijk dit meer te doen gebruikelijk is,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1