lijkverbranding plaats gehad en wel het lijk van den rentenier Lilienveld aldaar, een Israëliet. Voor William Lloyd Garrison, den slavenbe- vrijder, zal te Boston een standbeeld worden opgericht. Zoo mogelijk zal 't verrijzen op de plek waar Garrison m 1835 door 't gemeen werd aangevallen. BUITENLAND. Onder de bijzondere beschermelingen van 't Ber- lijnsche Congres mochten in der tijd de Joden wor den gerekend. Alles werd aangewend om hun alle mogelijke vrijheid te verzekeren, en zooal niet direct dan toeh indirect werd hun de weg gebaand naar 't land hunner vaderenKanaiin. Op dit in de wereld geschiedenis zeer belangrijke feit werd destijds gewe zen. Toch was 't wel te voorzien dat nog niet oogen- blikkelijk daarop de profetien in vervulling zouden komen, de emancipatie der joden wordt inmiddels op alle mogelijke wijzen tegengehouden. In Rumeuië maken de beide parlementen dit doodeenvoudig tot een bijna onuitvoerbare zaak. Over een aanvraag om naturali satie wordt eerst na tien jaren beslist. Zoo maakt evenwel Bismarck zijne rekening niet, die wattrotsch is op zijn vaderschap van 't Berlijnsche Congres. De bepalingen daarvan moeten uitgevoerd worden, maar hoe hen Ve dwingen De Rumeniërs dreigen hen hunne onafhankelijkheid weder te ontnemen, dat gaat echter zoo gemakkelijk niet, want Turkije, Ruslanden Oostenrijk hebben reeds gevolmachtigde ministers te Bucharest, dus hebben zij formeel de onafhankelijkheid erkend. Toch besloot Bismark met Engeland, Frank rijk en Italië slappen bij 't Rumeensch gouvernement te doen, ten einde den tekst van art. 44 van 't Ber lijnsche Congres, dat over de bewuste emancipatie han delt, in de Rumeensche constitutie te doen inlasschen. Oostenrijk bood inmiddels zijn gewaai deerde hulp aan, ten einde langs vreedzamen weg door middel van zijn gezant met Prins Karei te ouderhandelen. Den afloop daarvan wacht men af. 't Rumeensche gouvernement zal de gezamenlijke mogendheden niet durven weerstaan en aldus zal de emancipatie haar beslag wel krijgen. Eene andere, de ware emancipatie krijgt zeker ook eenmaal haar beslag,- immers wié de Zoon zal hebben vrijgemaakt, die is waarlijk vrij. Voor het oogenblik, dit zij nu slechts opgemerkt, is het deze kwestie van de emancipatie der Israëlieten die in Rumenië tot een ernstige regeeringscrisis aan leiding heeft gegeven. Het ministerie heelt zijn ontslag gevraagd, omdat de Kamer weigert aan de voorwaarde te voldoen, welke het congres van Berlijn aan de onafhankelijkverklaring van het vorstendom verbonden had. De onderwijswet van Jules Ferry zal in den Fran- schen Senaat niet zoo vlot worden aangenomen, als dit in de Kamer van afgevaardigden het geval is geweest, en als wij hadden gedacht. Dit vooruitzicht schijnt reeds bevestigd te worden door teue tijding uit Parijs, welke zegt, dat de Senaat bij de benoeming der com missie tot onderzoek van die wet, vijf leden gekozen heeft die het ontwerp in kwestie vijandig zijn, tegen vier, die tot de aanneming er van zijq gezind. Volgens eene depeche van „ITavas", stemden in de bureaux 136 leden tegen en slechts 123 voor, terwijl nog ruim 40 leden afwezig waren. Voorts zijn deFransche republikeinsche dagbladen ge vuld met de geestdrifdgste verhalen over het feest, dat bij gelegenheid van den verjaardag der inneming der Bastille, in het Pailas-Bourbon, cloor Gambetta gegeven werd. Nooit, zeggen de dagbladen, werd in genoemd paleis zooveel pracht en weelde- ten toon gespreid, zelfs niet onder het Kamer-voorzitterschap van den hertog de Morny, ouder hel keizerrijk. Het korps ballet-danse ressen van de Opera vertegenwoordigde er de repu blikeinsche zedel'jkheid, die vrouwen waren gekleed op de wijze als de lichtekooien onder het directoire dat wil zeggen, zoo weinig mogelijk. De muziek speelde //le sang impur" en een goed voorzien buffet met duizenden en duizenden //lekkere sigaren" stond ter be schikking der Marseillaise-zangers en danseressen. Het corps diplomatique was zwak vertegenwoordigd en de dagbladen zijn het verre vau eens over de namen der ambassadeurs, welke het feest bijwoonden hel schijnt eohter zeker, dat de Japan- neezen er waren iü nationaal kostuum. Buiten het pa leis, verre van dep. ingang en der eerste wachters werden de kiezers van Belleville, die toegesneld waren om de pracht, en weelde te zien, waarin hun gewezen afgod zwom, achteruitgedrongen door gendarmen te paard. Melanchnliekgof woedend, zegt de „Univers", dwaal- zij langs de democratische vigelanten, die in de straat stonden zij kregen voor hun deel de electrische ver lichting te zien, even als de rijke fluweelen met goud bestikte draperieën, dccli men kon gemakkelijk op hun gezicht zien, dat dit voor hen te veel en ook te weinig was. De mannen van //Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap" die in 1869 den vurigen democraat Gambelta, als hun afgevaardigde kozen, hadden hier ruimschoots gelegeubeid aan het wisselvallige des levens en aan de veranderlijkheid der menschen te denken. Vorst Bismarck gaat naar Kissingen, waar, naar men meent, de onderhandelingen met de Roomsche Kerk, verleden jaar begonnen, door den Pauselijken nuntius vau Muncken zullen voortgezet worden. Mannen der 19de eenw op Farao's troon. De troonsafstand van den onderkoning van Egypte heeft de aandacht weer gevestigd op de zonder linge zeden van de opvolgers van Mehemed-Ali. O. a. heeft men zich weder herinnerd den vermaar den Said-pacha, die, ja, een krachtigen stoot gaf aan de grootsche onderneming van de doorgraving van de Suez-landengte, maar die zich tevens bijzonder heeft onderscheiden door zijn schandelijke geldverspil lingen. Op zekeren dag wilde hij een kleinen dienst beloonen, welken een zijner onderdanen hem had be wezen. Hij schonk hem eigenmachtig het monopolie van de levering van boter voor het egvptische leger gedurende een jaar. Nauwelijks had hij de voeten buiten het paleis gezet, of onze leverancier verkocht zijn vergunning met een winst van 1,500,000 fr. Op zekeren dag had Said-pacha zin in een tuin, dien een zijner ambtenaren bezat aan de grens van Kairo. „Hoeveel heeft hij gekost vroeg de onder koning. „Een millioeu, Hoogheid", antwoordde de ambtenaar, die twee derden overdreef. „Welnu, ik koop hem vau u." En de tuin werd gekocht, geld bij de visch. Diezelfde ambtenaar had echter een zoon, een allerliefst knaapje van zeven jaren. „Breng mij uw zoon zei Said op zekeren ochtend ik wil hem gaarne een3 ombelzeu." Het kind werd gebracht." x/Wilt ge ine wel een kus geven, kleine vroeg de vorst heel aanminnig. „Neen bromde het kind neen, ik heb een ergen hekel aau u." „Een hekel!! En waarom?!" „Omdat u mama's tuin hebt weggenomen en mama nu den gekeelen dag huilt." Said glimlachte en streek zich onder de kiu. „Nu, riep hij op eenmaal als ik je nu eens dien tuin teruggaf, zoudt gij me dan een kus geven?" „O ja, Hoogheid," Goed, de tuin behoort u, geef mij nu maar een zoen." En de ambtenaar kwam weer in het bezit van zijn tuin, na een winst van 1,000,000 fres. te hebben opgestreken. Toen de onderkoning in 1863 Frankrijk bezocht, vertoefde hij gedurende eenige dagen op het kasteel vau een Franschman, die in Egypte zijn vaste ver blijfplaats had en die daarheen gekomen was, om Zijne Hoogheid behoorlijk te ontvangen. De receptie was dan ook inderdaad prachtig: op deu weg tusschen liet statijn en het kasteel werd de vorst door 4000 boeren toegejuicht, alsof hij door zijn eigeu Staten reed. 's Avonds in het park was er concert, werd er gedanst, vuurwerk ontstoken muzikanten en zangers waren uit Parijs omboden, en den geheelen nacht duurde het feest in ongekende weelde en ge not voort. De onderkoning was verrukt. „Waarde heer zoo wendde hij zich op eenmaal tot zijn gastheer ik wil uw kasteel. Verkoop het mij." Maar Hoogheid.„Och ja, doe het maar." Hoe veel moet gij hebben? De ander noemde een enorm cijfer, 1,300.000 fres. die onmiddelijk werden voldaan. Het kasteel was in eigendom overgegaan aan den onderkoning. Hij bleef er drie dagen, gedurende wel ken tijd lustig feest werd gevierd. Eindelijk vertrekt de onderkoning; maar voor dat hij in den wagen stapte, keerde hij zich nog even om en riep zijn gast heer uit de verte toe; „A propos, Av geef het u cadeau." - T? Deze feiten zijn waar. Men zou '"r anderen kunuen aanhalen. Zij hebben aan een naam van edelmoedigheid gegeveü, durende 18 jaren het oude Egypte, dat eenm^H Israëlieten ontvloden, tot het beloofde land ma:^H - waar ieder heenging, die zich ten koste vau ande.^M in dit geval van den ouderkoning een kolo'^B saai fortuin wilde verwerven. Men zou met die historie^ een tweede editie vau de Duizend-en-ééu-nacht kun- nen schrijven en zoodoende te gelijk tot de bron Yan Egypte's ondergang kunnen opklimmen. HANDELSBERICHTEN. - l Graanmarkten enz. Middelburg, 17 Juli. Alleen uit Walcheren was er lieden een kleinen aanvoer. Tarwe werd tot wat meer ver-* bruik gekocht tot f 0,75 a f 1hooger. Overigens is t; er in de prijsnoteering geen verandering; tarwe f 10,75 s a f 11,zomergerst f 6,50witteboonen f 13,50 a f 13,75 bruineboonen f 12,25 a f 12.50 groene kook-q erwten f 9.50. Boter per kilogram 1 0,90 a 11.: Eieren per 100 stuks f 3,60. 'j-J Vlissingen, 18 Juli. Boter per kil.ogram f 1,a f 1.05 Eieren f 1,10 per 26 stuks. I i"rijzen van eltecteu. Amsterdam, 17 Juli 1879. Naderl. Cerliflc. Werkelijke schuld. 2'/2 pet' "•G537tk dito dito dito 3 79'/. dito dito dito 4 U0'/s Loten stad Amsterdam 3 108 1 dito dito Rotterdam 3 1033/, Rusland Obligatiën 1798/1815 5 97'/8 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 57"/. Dito dito 6e serie. 1855 5 785/. Obligatiën dito ƒ1000 1864, 5 i dito L. 100 1S72 5 667. J dito L. 100 1873 5 S7V« i dito 1877 dito 5 907, dito leening 186769 5 75»/,, Lothn 1S61 5 11? (i 5 1407*5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 122*11 5 89 'liH Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 857. dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 847. dito dito Cbarkow Azow 5 857. Aand. Kiew-Best 5 Üito Baltischè spoorweg 3 507', Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 527s dito dito Weenen. 5 62'/. Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 59 dito dito Febr./Aug. 5 57"/,. dito dito April/Oct. 5 587. dito in papier Mei/Nov. 5 67"/» Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 477, Spanje. Obligatiën Buitenl 1 157. dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën 3 507, Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 12 Obligatiën 1869 6 Egypte. dito 1876 6 47'/, 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1017. dito dito dito 1876. 47a Brazilië 5 91 dito 1875 5 Prijzen van conpons. Amsterdam, 17 Juli. Metall f 21,677-2dito zilver f 21,677a; Div. Eng. per ft f11,7272 5 Eng. Portugal pet ft f 11,95; Spaansche piasters f47,30; Amerikaansche dollarsin goud f2,45. Amsterdam, 16 Juli. Metall. f 21,677a 5 dito zilver f 21,727a 5 Div. Eng. per ft f 11,727a; Eng. Russen per ft f 11,977a; Eng. Portugal per ft f 11,95 Frans f 47,3Gi Belg. f 47,30; Pruis f 58,50; Harnb. Russen f-,Rus sen in Z. R. f 1,20; Poolsche peril.Poolsche Der Z. R. f Spaansche piasters f47,30; Spaansche Binnenlandsche f 2,327a; Amerikaansche dollars f2,44'/: papier f 2.44'/2.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3