CHRISTELIJK-HISTORISCH BLO. SEMËEBTEBftDEH. .V. 466, Zaterdag 12 Juli. Middelburg, 11 Juli 1879. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per duie maanden francof 1,50 Enkele nominers0,05 Uitgever P. G. W IJ T M A N, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertenïtën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- sgels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De derde Dinsdag in Juli is voor velen een gewichtigd^ dag. 't Is dan weder verkiezing. Aan de Juni-verkiezing voor de Tweede Kamer, aan die voor de Provinciale Staten mo gen zoovelen tot hun leedwezen geen deel nemen. Maar als 'tin Juli om de twee jaar er op aan komt, om allerwege de Gemeenteraden te ver nieuwen, dan treedt er eene veel breedere schare kiezers op. Als zij ten minste van hun recht gebruik maken, eu hun plicht vervullen. 't Gebeurt niet zelden, dat iemand met een bedroevend klein getal stemmen in den Raad komt. 't Is voor menig Raadslid om schaamrood te worden, als hij bedenktslechts zoo'n beetje mijner medeburgers geven er om, dat ik in den Raad zit. 't Is voor menig burger om zich voor 't hoofd te slaan, als hij zich gekrenkt of benadeeld ge voelt, en dan zich moet verwijten ik ben te sloffig geweest om te zorgen, oin te stemmen toen het tijd was. Velen zijn er zoo zachtjes aan gewoon ge raakt, de overheid te beschouwen als eene soort van vijandige macht, die jaarlijks een onafwijs- baren aanval op ieders beurs doet. Daar is ook wel eenige reden voor, als men ziet hoe eene partijregeering hier en daar huishoudt. Toch komen er op onze stads- en dorpsbegrootingen eu rekeningen tal van posten voor, die in ieders oog gerechtvaardigd zijn. Over het algemeen moeten wij trouwe en ijverige Raadsleden dank baar zijn voor hun zorgen, en hen loonen door achting en medewerking, want men kan niet zeggen dat het presentiegeld eene vergoeding voor hunne veelvuldige bemoeiingen is. Is het nu een blijk van waardeering voor den trouwen plichtsvervuiler, als slechts een handjevol vrienden hem opnieuw kiezen, en de meesten zeggen hij komt er toch? Herkiezen van aftredende leden is een alge meen gebruik geworden. Men wil er den oude, dien men kent, en wel door een ander zou willen vervangen zien, niet uitknikkeren. Dat is echter 't woord niet. Een raadslid zit voor zes jaar, en is die tijd om, dan heeft hij geener lei aanspraak op verlenging van dien tijd, tenzij hij zich die hebbe waardig gemaakt. Wie geen vrede heeft met de aftredenden, kieze anderen. Ieder Nederlander, in het volle genot van burgerlijke en burgerschapsrechten, drie-en-twintig jaar oud, en het laatste jaar in de gemeente gewoond hebbende, is verkiesbaar. Eene kerkelijke kieswet, die vordert dat zoo veel namen worden ingevuld als er cijfers op het biljet staan, bevordert de verkeerde meening, dat elk kiezer zooveel namen zou moeten op schrijven als er personen aftreden. Niemand behoeft zijn briefje vol te maken met de namen van mannen, die er bij hem niet door kunnen, uit vreeze dat het anders ongeldig zou zijn. Schrijf uwe mannen op het biljet. Hebt gij er maar één, 't is ook goed. Maar ga niet aan 't aanvullen met namen, die een door u bestre den beginsel vertegenwoordigen. Want beginselen komen er bij te pas. Meer dan gij denkt. Nu wel niet bij straatverlichting en straat reiniging, niet bij 't gelijk zetten der klok met die van 't naaste station, maar aan de armenzorg, aan de politie met het groot getal harer heilzame of lastige verordeningen, aau 't bepalen vau jaar markten enz. kan men al heel spoedig bemer ken in welke richting de gemeentezaken, die u dagelijks raken, gestuurd worden. Een klein rukje aan 't roer naar de door u gewenschte zijde, één trekje aan den teugel om in 't rechte spoor te blijven; over twee jaar zoo noodig nog een; over vier jaar nog een en.... neen, zoo gauw gaat het niet. Achter den berg- wonen ook menschen, zegt de Duitscher en uwe medeburgers hebben ook rechten. Maar vergeet niet, kiezer, alleen op den der den Dinsdag in Juli moogt gij als er geen herstemming of tusschentijds aftreden plaats heeft met uwe hand even aan roer en teugel grijpen. Het groote belang der Gemeenteraads-verkie zingen ligt ook alweer in het onderwijs. Ook al wordt de schoolwet van 1878 nog eens uitgevoerd, dan zal altoos het Gemeente bestuur in onderwijszaken veel te zeggen heb ben. 't Zal de onderwijzers en de onderwijze ressen toch aanstellen, en wezenlijk, er hangt veel vanaf of dat menschen zijn »die wel naai de kerk gaan", of dat het menschen zijn, die een heel anderen invloed uitoefenen door woord en voorbeeld, dan nuttig is. 't Zal ook de schoolgebouwen en onderwijskosten voor een deel blijven betalen, en hoe dat gaat leert het volgende voorbeeld. In eene gemeente onzer provincie is een be stuur, dat, bij opheffing eener oude handelsin stelling in die gemeente, de edele, schoone stelling uitsprak, dat van gemeentewege niet mag wor den geconcurreerd tegen personen, die met goed gevolg dezelfde zaken doen, welke tot dusver door de gemeente gedreven werden, 't Was juist het ge val dat de oude gemeente-zaak wat achteruitging, omdat de nieuwe particuliere zaken voor 't publiek voordeeliger waren. Nu is er in diezelfde ge meente eene school, die niet zoo floreerde als s' bestuur wenschte, en daarnaast stond al eenig< jaren eene andere, niet minder in degelijkheid, ii bloei toenemende, en voordeeliger voor de ouder bovendien. Wat doet nu 't gemeentebestuur Het verneemt naar het schoolgeld op de vrij school, laat dan openlijk bekend maken da men op zijne school voor f 10 minder terech kan, en laat doorschemeren dat men binnenkor op verderen afslag zal kunnen rekenen. Wat zal 't nageslacht van zoo iets zeggen t Wij verwachten dat nu de burgers dier.gemeento zeggen zullen wij herkiezen geen een mannen, die tot zoo iets instaat zijn. De min gegoede kiezers zullen geen lust hebben om hè te kort van zoo'n gemeente-school te helpei aanvullen, en de meergegoede kiezers zullen tocl geen vrede hebben met de aanbieding van eei aalmoes, die *t Gemeentebestuur uit den zal der burgers neemt. Wie zou zich niet schamet gebruik te maken van een koopje, op zulk een* wijze verkregen 1 Met den besten wil kunnen de Raadslede? de schoolwet niet veranderen, maar hare togj passing minder ondragelijk maken dat kun nen zij. J Zij kunnen de openbare zedelijkheid zeer be vorderen. Zij hebben de uitgaven te regelen voor ge meente-werken, naar welker nut wel eens schou derophalend gevraagd wordt. 't Komt er niet op aan tot welke kerk want daar wordt wel eens te veel naar gevraagd de man behoort, dien gij als Raadslid uwe sten geeft, als het maar een kundig man is, vai wien gij recht en billijkheid verwachten kunf Als zijn wij 't met de roomschen lang niet een over vele zaken van hoog belang, wij kunne] met hen wel samen gaan ter stembus, waa het de bestrijding van een gemeenschappelijke] vijand geldt. Zelfs op een moderne kunnen wij met ee: goed geweten stemmen, als wij maar wete: dat hij wil medewerken om den tweespalt we< te nemen, die in zoovele gemeenten eene oorzaa van veel bitterheid is. Van de 494 stemgerechtigden voor de Provincial Staten in de gemeente Middelburg maakten, hede 338 van hun kiesrecht gebruik. Op 27 Juni stemden 347 kiezers. De provinciale staten van Friesland hebben dinsds tot lid van de Perste Kamerin plaats van wijlen jhr. mi G. R. Cr. van Swinderen, benoemd jhr. J. H. F. van Swinderee te Balk, thans lid van de Tweec Kamer voor het hoofdkiesdistrict Dokkum. Alzoo zal binnen korten tijd eene verkiezing mL A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1