Lüiidbou w. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Burger L ij ken Stand. ran 'den LuikLimburgschen spoorweg overnemen, nl. het gedeelte Hasselt—Luik met zijtakken Van 's Koningswege is bij het gemeentebestuur van 's Gravenhage een brief ingekomen, houdende mede- deeling dat Z. M. in overeenstemming met het ver langen van H. M. de Koningin niet vveuseht, dat dit jaar openbare feesten ter eere van de leden der ko ninklijke familie gevierd worden. Uit Neuwied is Zondagavond de tijding ontvangen, det H. K. H. de prinses von Wied voorspoedig is bevallen van een dochter, die evenwel kort na de geboorte is overleden. De prinses bevindt zich, volgens nader ontvangen bericht redelijk -wel. De verkiezing van een lid van de Ticeede Kamer der Staten-Generaal iu het hoofdkiesdistpict Leiden noodig geworden door het overlijden van jhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, is door den minister van binnenlandsche zaken bepaald op Dinsdag 29 Juli, eu de herstemming, zoo die noodzakelijk is, op Dinsdag 12 Augustus daaraanvolgende. Het is niet te ontkennen, dat de ontwarring van de verwikkelingen door de zaak-Pincoffs ontstaan, voortdurend feiten aan den dag brengt, die getuigen hoezeer velen een onbeperkt vertrouwen stelden in alles wat met Pincoffs in betrekking stond en daar door zelfs de meest gewone voorzichtigheid, die zij anders nooit verloochenden, uit het oog verloren. Dit trof ons bij het lezen der berichten van de spaarbank van bet Departement Rotterdam der Maat schappij Tot nut van 't algemeen. Hoe uiterst nauwgezet en voorzichtig de bestuurders van alle dergelijke instellingen bij ons te laude zijn, weet ieder en het publiek is daarvan ook zoo door drongen, dat het gerust zijn spaargelden aan die inrichtingen toevertrouwd. De spaarbanken van het Nut zijn overal hoogst solide instellingen. Dat het bestuur der Rotterdainsche spaarbank be leeningen heeft gegeven op effecten, die later zijn gebleken zoo goed als waardeloos te zijn, is verklaar baar, als men nagaat welk een vertrouwen de aan- deelen in Afrikaansche en Rotterdamsche Handels verenigingen iu de finantiëele wereld, niet alleen te Rotterdam maar ook elders, genoten en hoe hoog zij op de beurs genoteerd stonden. Dit in aanmerking nemende, kan men het bestuur geen verwijt maken van het verlies van f 120,000, maar ongetwijfeld zal het gebeurde een les wezen voor de besturen van alle dergelijke inrichtingen, om bij beleeningen zich uit sluitend te bepalen tot zekere soorten van effecten, die boven alle andere waarborgen van soliditeit aan- biedeu en volkomen vertrouwen aanbieden. Ibrit, School fit lending, Op het tweetal tot het beroepen van een pre dikant bij de C. G. G. te Campërland zijn geplaatst de heeren J. Yerhave te Noordwijk en A. Brouwer te Monster. Ds. J. van den Bergen pred. te Oostkappelle nam zondag afscheid van zijne gemeente naar aan leiding van 1 Petrus 1:5. Eene overgroote schare was opgekomen, aan wie het optreden van ds. A. Zwemer van Graafschap (Amerika) op a. zondag werd medegedeeld. Aan de leden der Nederduitsche, Walsche en En- gelsche Hervormde gemeenten te Middelburg en om streken is door een twaalftal heeren eene circulaire gezondeu, inhoudende aaubeveling eu tekst van een adres, aan de Synode der N. H. Kerk te richten. Dit alles moet strekken om bij die Synode aan te dringen op overhaaste invoering van een ontworpen reglement op de uitoefening van de rechten der min derheden in de gemeenten. Vreeze voor de Provin ciale- en Classikale vergaderingen schijnt daarbij adressanten te bezielen. Waarom moeten rechtenerkend worden van par tijen, groote of kleine, in eene kerk, die eene belijdenis heeft Niemand is gedwongen in eenige kerk te blijven, zich buïten eene kerk aan hare belijdenis te binden. Wonderlijk is het dat die heeren zich nooit in de weer hebben gesteld voor de uitoefening van de rech ten der minderheden in den slaat. Men kan zoo maar het. land niet uitgaan, zooals men eene kerk kan verlaten voor eene andere, of eene nieuwe vrije gemeente kan stichten. Wonderlijk is het dat deze heeren, die nu een smeekschrift opstellen, er op rekenen dat de zwijgen den, de afkeerigen van alle petitionnement, aan hunne zijde staan. Moet men dan niet van een peti tionnement, een aantal namen afrekenen, naar der //liberalen" cijferkunst Overigens vloeien circulaire en smeekschrift over van liefelijkheden jegens de ortkoxen, die wij over nemen zoover het bladpapier, dat Ier drukkerij gaat, toelaat grest van onverdraagzaamheid, breideling van overheereching, vrijzinnigen uitdrijven, heillooze gevolgen, exclusief standpunt, de tegenpartij zit niet stil en uit zich fel, revolutionairen geest der onver- draagzamen, gehoond, gelasterd, onredelijk, onchriste lijk, het drijven eener ultra-conservatieve partij, bekrompenheid, onkunde enz. In IN oord-Beveland vertoont zich, naar we vernemen, de aardappelen-ziekte reeds in het loof. Omtrent den stand der veldgewassen in het 5e dis trict van Zeeland, waarvan de vooruitzichten steeds bevredigend zijn te noemen, kan gemeld worden van tarwe is tot heden eene middelmatige opbrengst te verwachten, echter een betere dan het vorige jaar. De rogge staat dun, hoewel goed van korrel. VVinter- en zomergersl staan vrij goed. Van haver wordt eene goede opbrengst verwacht. Paardenboonen en erwten staan zeer best en beloven veel. De enkel voorkomende partijtjes koolzaad doen eene redelijke opbrengst verwachten. Iu vergelijking bij het vorige jaar zal van vlas dooreen een half gewas worden verkregen en zijn de prijzen zeer uiteenloopend, daar ook de kwaliteit veel verschilt. De suikerpenen geven eene vrij goede ver wachting,^ hoewel de tegenwoordige weersgesteldheid voor den groei min gunstig werkt. Klavers staan weelderig. De wei- of hooilanden zijn in den laat ste» tijd veel bijgekomen, zoodat eene goede opbrengst van hooi wordt verwacht. De aardappelen beloven tot heden over het algemeen een goed gewas, ofschoon de ziekte, evenals elders, ook reeds op verschillende plaatsen in dit district is waargeuomen, niet alleen aan het loof, maar, volgens sommigen, ook bij den knol. De boomgaarden doen een ruimen oogst verwach ten, voortfl van peren, doch van appelen minder en v.an de steenvruchten zal de pluk gering zijn. Ter aanvulling van een vorig bericht omlreut het spoorwegmaterieel voor de Zuid-Afrikaausche repu bliek, dat nog altijd te Vlissingen ligt, wordt aan het Handelsblad gemeld dat aanvrage is gedaan ter ver lenging van de huur vati de loods en de ligplaats in de buitenhaven te Vlissingen. De hoop, dat de Eugelsche Regeering zeer spoedig dat materieel zal overnemen, heeft dus nog niet veel uitzicht op ver- wezeulijking. Een 28jarig meisje te Oostkappelle heeft zich gisteren door ophanging van het leven beroofd. Zwakte iii 't hoofd was, naar men vermoed, de oorzaak. Te Iiansweert zal weldra een aanvang worden ge maakt met dè verlenging van den Oosthavendam, waar van de aanbesteding te Middelburg reeds heeft plaats gehad. Na de voltooiing van dit zoo gewenschte en voor de scheepvaart nuttige werk zal het binnenvallen der schepen in die haven zeer worden vergemakkelijkt en zullen zoovele schepen niet meer aan den grond loopen, zooals tot dusverre het geval was. De eigenaar van een hotel te Arnhem heeft aan het Gemeentebestuur aaavrage gedaan om eerstdaags in zijn tuin dezelfden grooten luchtballon te doen opstijgen, die reeds een paar malen te Scheveningen is opgelaten en een inhoud van 400 M3 heeft. Alexander I, vorst van Bulgarije, is zondag te Varna aangekomen. De stad was versierder heerschte groote geestdrift. In zijne proclamatie aan het volk zegt de prins, dat hij van de heiligheid zijner taak doordrongen is en al zijne kracht wijden zal aan het geluk van Bulgarije. Zondag morgen hebben de Zigeuners in de St. Walburgskerk te Arnhem een kind ten dcop gehouden, welk feest zij daarna door het drinken van een paar vaten bier gemeenschappelijk hebben gevierd. Hunne opgewondenheid nam echter later zoo toe, dat 's nachts de politie moeite heeft gehad om de gemoederen weder tot de noodige kalmte terug te brengen. Het Bataviaasch Handelsblad brengt met de pas aangekomen mail het volgende bericht z/Het ramtórenschip Koning der Nederlanden zal, naar men wil, naar Soerabaya vertrekken, ten einde daar dienst te doen als wachtschip. Zegge nu nog iemand dat de Nederlandsche schatkist berooid is, daar zij zich de weelde kan veroorloven, een ka pitaal vau twee millioen op Soerabaya's ree ten anker te leggen voor niets anders dan om het ochtend- eu avondschot te lossen." Het zal geen Fransch officier vergund zijn naar Chislehurst te gaan, ter bijwoning der begrafenis van het stoffelijk overschot van den keizerlijken prins, behalve enkelen die tot 's prinsen militair huis hebben behoord, en in zijn testament genoemd worden. Daar deze vergunning niet aan de,/officiereu van het Huis des Keizers" verleend is, hebben een paar generaals hun ontslag uit den dienst genomen, en zullen wel licht nog anderen dit voorbeeld volgen. Men heeft zoo een geschikte gelegenheid om, zonde.- onlangs sprake was, zich van beslis.^™}- iu 't leger te ontslaan. Amerikaansche bladen bevatten ee^ Kingston, dd. 7 Juli dat Port-au-PiinH brand staat, alle zaken er stilstaan en v. wijken vernield zijn. Geene congregraties zullen voortaan bevoegd tot het geven van onderwijs in Frankrijk. Dat is hart van de kwestie der nieuwe onderwijswet van' minister Ferry. Het onderwijs, alle onderwijs voortaan onttrokken zijn aan den invloed der gees lijk beid. Dat is de korte, zaakrijke inhoud van e wetsontwerp dat in den laatsten tijd zoovele penn in beweging brachten zoovele hoofden warm maakt De congregratiesvooral die der Juzuïten-hebb het er ook naar gemaakt, zegt misschien deze of- ger Leest de verslagen van de zitting der Kamer te Ve sailles en ijzingwekkende mededeelingen kunt ge ve nemen. Ongelooflijke, maar niet tegen te-; sprekt feiten, worden u, van de Jezuïten als schoolmeeste verteld. Hier is een boek dat de Bartholoaieus-nac een feest der opstanding noemt daar wordt h herroepen van het Edict van Nautes, de verdrijvir der protestanten, een roemrijke daad genoemd... I inquisitie wordt aanbevolen als eene nuttige instc ling, de godsdienstoorlogen sproten voort uit zelfve dedigiug van Rome. Deze staaltjes zouden met talrijke van minder allo te vermeerderen zijn. Een der leden van de linkerzijd Paid Bert, heeft een tafereel opgehangen, zoo zwar dat men zelve haast komen zou tot de erkeutcni; het onderwijs behoort den Jezuïten uit de handt genomen te worden, indien het er dan althans bet op worden zou. Indien het er beter op worden zal. Dat is de kwestie. Van het ergste bijgéJooftór-^ï^ ruwste ongeloof. Dat is de weg die, in de n;in. landen van Europa, het onderwijsvraagstuk opgaa kerk, vooral de kerk van Rome heeft een d- plicht verzaakt, en de Staat, die, door overmaU sterk, allerwege het onderwijs aan zich trekt, komt dien plicht te vervullen, maar hij eischt loon vot zijn arbeid. Loon, dat eerst met blijdschap wordt g bracht en later de treurigste gevolgen na zich sleept. J Staat is de eenige opvoeder des volks. Tusschen he en het volk mag geen derde staan. Zoo heet het in k commissie-verslag. Of 3A van Frankrijks inwoners g hoefte heeft aan onderwijs dat iets meer of anders geeft dan de Staatsscholen geveiu&aaslegUP is de vraag niet. De vraag is alleen hare gemakkelijkste en kortsten weg langs welk kan tot het doen doordringen mijner deSioeelP..' Dien weg moet ingeslagen worden, ook al verze 4' duizenden zich er tegen. En toch leerde de geschiedenis steeds, dat over winnen en overtuigen twee zijn, dat de waarhei we beoordeelen op 't oogenblik niet of Rome d waarheid of een deel daarvan, tegenover de Fransch radicalen bezit zich ondanks verdrukking baa breekt, en dat, naar mr. Lohman's woord, tege Rome alleen de Waarheid of niets bestand is. Ï93 id del burg. (Van 29 Juni tot 6 Juli 1879 Ondertrouwd: F. L. Abresch, jm. 29 j. met E. Luchlmans, jd. 23 j. H. L. Gerth van Wijk, jm 2 j. met M. J. Tak, jd. 2S j. P. A. Zegers, jm. 26 met H. Doense, jd. 26 j. BevallenW. J. Jenting geb. Geldof, z. C. Felix, geb. Claasseu, z. J. E. van Ruijven, geb. Schen d. L. Goedhart, geb. Bongers, z. C. J. Joosse, ge van Eeneonaam, z. V. G. Lindblatt, geb. Wolff, M. Janssens, geb. van Reen, d. (levenl.) Overleden C. J. Loene, vrouw van A. J. de T~"el 47 j. E. Onderdijk, vrouw van T. de Bruin, 63 yec F, Stokman, d. 4 j en 11 m. J. Dekker, man vt M. Poppe, 59 j. E. Martij, wede. van A. Sakko, 74 Vllssingea. (Van 28 Juni tot 5 Juli 1879 Gehuwd: J. vau der Does, jm. 24 j. met P. Opennee jd. 27 j. W. IT. Dekker, jm. 30 j. met E. van Bove jd. 24 j. Bevallen J. van Sprang, geb. Van de Voorde, J. Bok, geb. Engels, d. A. J. Benee, geb. Kloeg, S. M. Joukes, geb. Ardaen, z. J. M. H. de Bruij geb.- Molenkamp, d. C. E. üanckaerts, geb. Van d Meer, z. M. P. J. Arpeslagh, geb. Cullier, d. i Korff, geb. Van den Broeke, d. Overleden: A. A. C. Geijsen, z. 10 w. J. Fe man van N. Lems, 62 j. C. M. Kegge, vrouw jy J. J. Antheunissen, 34 j. - Goes. (Van 28 Juni tot 5 Juli 1879.) Be-weet M. Burgs, geb. Van de Rafelaar, d. E. W. d. 4 g i geb. De Jonge, d. T. Rijk, geb. Goense, d. Overleden: J. M. Meulbroek, d. 3 .in.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3