A GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. aanzienlijke toelage, zouder dat door het kerkbestuur een lid der gemeente werd gehoord. De predikant wachtte te vergeefs op het toezegde, vertrok naar eene andere ge meente, en spreekt na de Kruiningsche Kerkvoogden om betaling van het hem toekomende aan. Fluks werd nu een lijst opgemaakt van personen die men dacht dat zouden kunnen en willen betalen, aanslag biljetten werden 't thuis gezonden, maar betaling volgde niet. Van daar de vervolging. Voor kerkvoogden zal optreden mr. de Laat de Kanter van Goes, voor de gedraagden mr. ran Hoek ▼an Middelburg. De zaak zal op den 4 Augustus voor het kanton gerecht te Goes behandeld worden. De kwestie over 't weigeren der Dordsche ouder lingen, om te assisteeren bij 't aannemen van aspi rant-lidmaten met inachtneming van art. 38 (nieuw), i9 nog niet definitief beslist. De betrokken moderne predikanten zullen bij de Syn. Commissie vernietiging vragen van de uit praak van het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland. Men herinnert zich, dat dit bestuur de ouderlingen in 't gelijk stelde. Met groote belang stelling verbeidt men den verderen' :'.oop dezer belang rijke kwestie. Dat toch de Syn. Commissie zich bij de uitspraak van het Prov. Kerkbestuur zei neerleg gen is niet te verwachten. Maar wat dan? Dat de ouderlingen niet zullen toegeven, is zeker. Zal men ze dan afzetten Maar daaraan zal het Prov. Kerk bestuur nooit meewerken. Doch genoeg om onze lezers te doen inzien, dat men hier niet met een alle- daagsche kwestie te doen heeft, maar met eene, die in nauw verband staat met de toekomst der N. H. Kerk. Eene bejaarde vrouw op den Segeersweg, te Mid delburg, lijdende aan vlagen van krankzinnigheid, zocht gisteren avond haar levenseinde door in een welput te springen. Tijdige hulp verloste haar uit eene po sitie, die haar weinige uren later toch den dood aanbracht. Zoodra te Honlenisse de tijding kwam, dat in de vergadering der provinciale staten het voorstel was aangenomen tot verbetering van de vaart op de Bovenschelde, werd hiermede de ingenomenheid betuigd door het uitsteken der vlaggen. De provincie zal alsnu haren stoombootdienst op Hansweert en Walsoorden staken, en er wordt een stoombootdienst tusschen laats- genoemde plaats en Vlake (halte staatsspoorweg zuider- net) in concessie uitgegeven, waartoe reeds voorloopig aanbiedingen zijn gedaan. Minstens tweemaal per dag zal men heen en weer kunnen varen en hierdoor van het land van Hulst zelfs Rotterdam op één dag bezoeken, aldaar zaken doen en terug komen. De eerste schrede is dus gedaan op den weg ter verbeuring, waaraan een groot deel van het land van Halst nog zooveel b.ehoefte heeft. Vrijdag avond is in de Oostkolk te Ter-Neuzen te water geraakt en verdronken een zoontje van schipper M. De Bruine aldaar, oud 6 jaren. Uit IJmuiden wordt geschreven: Met den bouw van 40 arbeiderswoningen is men dezer dagen begonnen. Het is wel te deukeD, dat, indien die gebouwen aan de verwachting beantwoor den, ze zeer spoedig zullen bewoond zijn, met het oog op de nog al hooge huurprijzen, die hier ge- eischt worden, maar voor het overige ziet het er hier alles behalve aanmoedigend uit voor liefhebbers van huizenbouw. Tal van flinke gebouwen staan onbewoond, men heeft blijkbaar de ontwikkelingskracht van IJ muiden overschat, aan het Willemsplein staan zeer geschikte huizen, die menige slad geen oneer zouden aandoen; maar al dat fraais kost natuurlijk geld, en IJmuiden heeft geen bronnen van bestaan, anders dan die door de haven ontstaan; de schepen komen en gaan, doch blijven niet, daaruit volgt, dat IJmuiden bestaat uit de noodige ambtenaren voor verschillende takken van dienst, scheepsagenten, varens lieden en winkeliers. Een zakendrijvende kern bestaat hier niet. Onze haven wordt nog voortdurend door groote en diepgaande schepen bezocht. Een inzender in het U. D. wijst op het belang ran het verzamelen van Sigaren puntjes ten behoeve der weldadigheid. Onze sterk rookende natie werpt aan Sigaren-afval, naar de meening van dien inzender jaarlijks f 194.545, d. i. nagenoeg twee ton gouds, weg, Dezer dagen werd te Groningen een zeer zeld zaam feest gevierd, nl. een zes-en-zestigjarig huwelijk van een behoeftig paar. De man is oud 92 en de vrouw 90 jaren. Het Indische muziekgezelschap (Gamelang) dat voor de Arnhemsche tentoonstelling is overgekomen, speelde vrijdag voor 't eerst. Nedergehurkt even als Hollandsche kleedermakers op hun toonbank, zitten zij met hun dertienen té midden van hun instrumenten onder een met atrco bekleede tent, geheel gemaakt naar het model van een Javaansche woning. Zij zijn gekleed met een donke ren dcek om het hoofd, in een donker blauw buis én een wit vest, beide met vergulde knoopjes ver sierd, terwijl daaronder een gebattikte sarong de bee- nen bedekt, en in een donkeren gordel een kris ge stoken is. De instrumenten bestaan uit groote geel koperen gongs, die opgehangen zijn, of uit stukken gehamerd geel koper of hout, die op bamboes of op zinken buizen naast elkander zijn gesteld, en waarop zij met een hamer, met wol en caoutchouc bekleed, spelen, bij wijze van de Schotsche klokkespelers, die tusschenbeide onze kermissen opluisteren. Buitendien zijn er twee fluiten van bamboes, twee liggende har pen met snartn van koperdraad, en een wit ivoren viool met twee snaren. De muziek, die gij uit dit vreemde samenstel van iustrumeuten hoort, klinkt in de eerste oogenblikken zoo vreemd, dat gij eenigen tijd behoeft, om er aan te wennen. Het is een zeer zachte, grillige, phantastische opeenvolging van tonen, nu eens eentoonig en melancholiek dezelfde melodie herhalende, dan weder vroolijk, speelach, als een zang vogel, die lustig tjilpt, en van den eenen tak op den anderen wipt. De artisten spelen geheel uit het hoofd, en zij kennen meer dan twee honderd symphonieën. Het is alleraardigst ze te zien spelen deze vlug en snel zijn hamertjes bewegende over het koper, en telkens na iederen slag het geluid dempende met de vingers, alsof hij piano speelde, gene deftig en stil het oogenblik afwachtende, waarop hij als een auto maat den arm zal opheffeD, om een slag te geven tegen den grooten gong. Tusschenbeide wordt de muziek begeleid door den zang van twee Javaansche meisjes, die in het vervolg als danseressen haar bevalligheid zullen toonen. Zij zijn geblanket op gelaat èn hals, zijn gekapt met le vende bloemen in de gitzwarte haren, en zijn geheel in Javaansche kleeding van veelkleurige zijde met goud en juweeleu opgesierd. De Camera Obscura van Hildebrand verscheen dezer dagen ten deele ook in het Italiaansch. Volgeus een Russische Landbouwcourant is de staat van het koren in Zuid-Rusland en den Kaukasus zoo slecht, als ooit te voren. Wat niet ten onder is ge gaan door de droogte eu later door hagel, wordt thans door den sprinkhaan en den koornkever (schut- schok) volkomen vernield. Dat geldt van den omtrek van Odessa, en wijders van de Zuid-Russische gou vernementen Bessarabië, Jekaterinoslaw, Cherson Pol- tawa en de Kaukasische gouvernementen Tifiis, Tersk, Baku, Stawropel en Kutais. Een nieuw ministerie in Egypte is opgetreden. De onbekende namen dezer titularissen zullen we nu voor onze lezers niet afschrijven. We zeggen liever dat, voor zoover op 't oogenblik bekend is, de nieuwe Khedive zich beter van zijn verplichtingen bewust schijnt dan zijn vader. Hij wil hervormingen, vooral financieële hervormingen, injfceren die niemand over bodig achten zal. Daartoèftiep hij een ander mini sterie aan 't roer. Een ministerie dat eerst naar zijne daden zal kunnen beoordeeld worden. In Pruisen zijn drie ministers, waaronder die van Eeredienst vervangen of zulleu weldra vervangen wor den. Hier is meer dan eene verandering van namen. Hier is ook eene verandering van regeeringspolitiek op te merken, dr. Falck was de laatste in het ministerie die met beslistheid de nationaal-liberale partij was toegedaan. Zijn heengaan beteekent het staken van den strijd tegen de ultramontanen, zijn heengaan is de laatste nederlaag der liberalen in de Pruisische regeeringskringen, de triomf de conservatieven. Bis marck's krachtige band gevóe.^B - alle regeeringskringen van Duitsc^K heeft ook het laatste bolwerk van dS^B 'V'-M/.: doen vallen. In Italië is mede een ministerieële o^B. Een motie werd door de afgevaardigden ^B waarin het ministerie een blijk van wantrc^B Hier is het meer eene verwisseling sv'^^J aonen dan van beginselen, en daarom' v'i^B buitenland slechts van weinig belang. Ook in (JB rijk we handelen heden toch in 't bijzonder* ministers verwacht men weldra aftreding varB kabinet. De verkiezingen zijn daar in den geestB oppositie uitgevallen. Het bevestigt zich meer en meer dat Cl wayo, de Koning der Zoelo's, ernstig vrede I zijn tegenpartij', Eugeland, begeert. De voorwaar! door Engeland te stellen of gesteld, zijn nog onbekJ Te vermoeden is het wel dj t die voorwaarden sen zullen zijn. Aan een land waarin zoovele der b< koloniale strijders zijn gevallen dat in korten zooveel zorg en schatten aan Engeland heeft gek' zal Engeland wel geen enkele gunst toesta Een oorlog, die in de geschiedenis voort tegelijk met den val van het Bonapartisme zal won genoemd, zal wel niet eindigen dan met voikon onderwerping van het volk en van den Koning d»e hardnekking zijn vijand bekampte. Graanmarkten enz. Rotterdam, 7 Juli. Aanvoer klein. -Tajc&é 20 j erwten 25 ets. honger. Rogge flauw. Haver iü?.m* pr houdend. Overige artikelen schaarsch, Prijzen van etlecten. Amsterdam, 5 Juli 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2'/s pet. 65 dito dito dito 3 dito dito dito .4 9f Loten stad Amsterdam 3 10 dito dito Rotterdam 3 Rusiand Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 Obligatiën dito ƒ1000 1§64. g dito L. 100 18725 ffl dito L. 100 18735 J dito 1877 dito5 8;l dito leening 186769 5 N Loten 1S645 u 1 Loten 1S665 „138 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 122: Oblig. dito5 88 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 84: dito dito Jelez Orel 5 ,.84 dito dtto Jelez-Griasi, 5 „84 dito dito Charkow Azow .5 „84 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg. .3 49: Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 51 dito dito Weenen. 5 58 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 53 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 57 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 47 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 „15 dito Binnenlandsche 1 „37 Portugal. Obligatiën Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9 Obligatiën 1869 6 IS Egypte, dito 1876 6 48 dito 1876 5 Amerik. Obl.Wereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 41/2 104 Brazilië Oblig. 1S655 „91 dito 1875 5 S6 Prijzen van coupons. Amsterdam, 5 Juli. Metall f 21,527s; .dito zij f 21,557-; Div. Eng. per ®f 11,977a; Eng- Portugal pe f11,977»; Spaansche piasters f47,40; Amerikaans dollarsin goud f2,44. Amsterdam, 4 Juli. Metall. f21,55; dito zil f 21,55 Div. Eng. per 8 f ll,727a; Eng. Russen pe: f11,97725 Eng. Portugal per ft-f11,957»; Frans f4' Belg. f 47,40Pruis f58,50; Hamb. Russen f-,—p sen in Z. R. f l,163/4; Poolsche per fl. Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaans Binnenlandsche f 2,327a; Araerikaansche dollars f' papier f 2.44.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3