pr>- f - rustic stemming de heer J. H. C. Heijse aaD«^met 23 van de 37 stemmen. *ev; ,Vi ,r; Mgervoon lid van gedeputeerde staten is ent Uderh^» heef p D pan ciUer^ ..301* lie' cn hebben vrijdag hunne werkzaamheden ten lyn,NNA L '^e)racht, waarna de zomerZitting gesloten is. a0lMer .en j oveyaf miePuteer"e staten der provincie Zeeland maken be- in \i r> dat door ingelanden van den Leendert Abraham- V »id^®r calamiteusverklaring is verzocht en dat de des- lt9jtrefïende st-ukken voor belangnebbenden tot 30 Juli lSe'J> .er inzage liggen in het gemeentehuis te Cats. S 18P' Pit -S ace Jhr. mr. A. F. de Savornin Lokman heeft, volgens de Standaard, zijne benoeming tot afgevaardigde van het district Goes ter Tweede Kamer aangenomen. Eene door het bestuur der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen maandag te Goes gehouden verpachting van 55 perceelen visscherij langs de oevers van Noord- en Zuid-Beveland in de Oosterschelde en het Sloe bezuiden den spoorwegdam heeft nagenoeg f 1900 opgebracht. Te Sluis overleed eergisteren op 62-jarigen leeftijd de heer Jacob Maria Hennequiny lid der Provinciale Staten van Zeeland en burgemeester van Sluis. Uit Vlissingeu meldt meu dd. 5 Juli aan de Mid- délburgsche Courant. Naar men verneemt schijnt er thans overeenstemming te bestaan tusschen de regee ringen van België en Nederland betreffende de uit te voeren werken aan het kanaal van Ter Neuzen naar Gent. Als equivalent zou dit tengevolge hebben het afstaan van de lijn Roozendaal-Breda door den Grand Centraal Beige aan Nederland. Wij* vestigen de aandacht op achterstaande adver- itie der Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van V>or de ben Drank. pn~=.Söp\pjn n'et alleen dat velen kennis zullen ma- tinndif-'* Kennismaking zullen willen vernieuwen met de mannen, die hier wenschen op te treden, maar ook jq[ dat de zaak zelve, waarvoor zij komen, der belang de,; Stelling overwaardig zal geacht worden. Men deuke niet aan den politieken strijd bij het ïk^ lezen van de namen der sprekers, zonder te denken aan de richting van andere mannen, die hier ter stede mede de zaak der drankbestrijding met alle kracht Voorstaan. Men denke aan de tallooze personen en tamilien, ifigtdoor den drank ongelukkig gemaakt; aan de diepe <tei beteekenis der afgezaagde uitdrukking, dat de sterke idd' dra,nk aan onze volkswelvaart knaagt, j Wie .meent dat sterke drank noodig is, hij neme JA o vele uren, onder het genot daarvan doorge- gï* .t, er slechts een paar af, om ook de welspre kende woorden der andere partij te hooren. T Ro W. Be W. Ri: Kr. Kr VI. Bi. Go 'si Ar Kir. Vli Uit Brussel wordt onder dagteekening van 5 dezer aan het Handelsblad geschreven //H.et door den alhier gedetineerden mede-directeur der Afrikaansche Handelsvereeniging van Rotterdam, den l.eer H. Kerdijk, ingediende verzoek tot invrij heidstelling, is achtereenvolgens door de rechtbank van eersten aanleg te Antwerpen en door het hof van appel alhier verworpen geworden, zonder dat er van wege den gedetineerde eenig middel tot verdediging van zijn verzoek was bijgebracht. Naar ik uit goede bron verneem, zijn de verdedi gers van den beklaagde, de heeren Leon Desfuisseaux en Paul Jansoo, volksvertegenwoordigers, voornemens de zaak in cassatie a fond te behandelen en uitvoe rige pleidooien te houden. Inmiddels wordt het meer en meer waarschijnlijk, dat de minister van justitie de door de Nederlaudsche regeering gevraagde uitlevering zal toewijzen ter zake van valschheid in geschriften van koophandel en het gebruik maken daarvan, maar tevens afwijzend zal beschikken voor wat betreft den eisch wegens bedrie- gelijke bankbreuk. Mocht het inderdaad daartoe komen, dan zal, naar men mij mededeelt, de verdediging van hare actie tot in vrijheidstelling afzien en de uitlevering zonder verder verwijl plaats vinden. Voor het geval dat de minister het verzoek tot uitlevering ook voor het tweede gedeelte der aanklacht inwilligt, zal de zaak in laatste ressort hier te lande, Zooals boven gezegd, voor het hof van cassatie dienen. Van.de visscherij te Bruinisse zegt het verslag der Kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, over 1878, het volgende: Oesterhandel. De zaaioesters, die in 1876 zijn in gevoerd, voldeden niet aan de verwachting, immers hoewel ze tamelijk groeiden, bleef de visch schraal. Zij staan in het algemeen ver achter bij de Zeeuwsche plantoesters ook doordien zij slecht tegen de winter* koude kunnen. Vermoedelijk is het minder zoutge halte ~van ons zeewater hiervan de oorzaak. In het afgeloopen jaar waren geen zaaioesters in gevoerd. De onverpachte banken der Zeeuwsche stroomen bleken zeer slecht bezet te ziju, zoodat' de vangst be neden het middelmatige bleef. Van Yerseke werden enkele partijen aangekocht, doch niet zooveel als ten vorigen jare. De hooge prijzen f 60 a f 80 waren van bedui denden invloed op het verbiuik in Holland, voor het buitenland was dit minder merkbaar. Kor-oesters werden bijna niet gevangen; zij golden vlotweg f 10 a 12 de honderd stuks. Mosselhandel. De vangst was niet ruim en de vraag voor het buitenland groot, waardoor de prijzen doorgaande hoog waren. Men besteedde van f 1.80 tot f3.25 per hectoliter. Bij voldoenden voorraad zou de omzet zeer groot ziju geweest. Garnalen leverden zoo weinig voordeel op, dat de visschers de vangst moesten staken. In Engeland, waar anders een flinke prijs kon worden bedongen, was weinig vraag. Te beginnen met Maandag 7 Juli a. zal de trein die om 1 uur te Roosendaal vertrekt, te 's Heer- Arendskerke doorrijden, doch te Arnemuiden stoppen. Aankomst Arnemuiden 2,41 vertrek 2,42. Daarentegen zal de trein, die om 3.15 uit Roosen daal vertrekt, te 's Heer-Arendskerke stoppen en te Arnemuiden doorrijden. Aankomst te 's Heer-Areuds- kerke 4,56, vertrek 4.57. (M. C.) Laster. Hoe snel deze loopt, blijkt ons thans weer. Volgens Zelandia was Lobman niet zoo fel anti-, papist als hij wel leek. De Middelburgsche Courantzonder Lohman's ver klaring te kennen, concludeert hieruit aanstonds, dat Lohman zijn fierheid daarbij heeft iugeboet. De Arnhemsche Courant neemt eenvoudig het be richt uit de Middelburg sche Courant over. En thans is reeds in de Zutphensche Courant te lezendat een Lohman, zonder water in den wijn te doen en te verklaren, dat hij zoo anti-papistisch niet is als bij wel lijkt, in Goes niet gekozen zou zijn. Wel moeten deze bladen, althans zoolang nog aan goede trouw te gelooven is, uiterst onkundig zijn van Lohman's geschriften, dat zij, zonder één oogenblik van twijfel, aan dergelijke berichten aanstonds geloof hechten. (Standaard.) In de Arnhemsche Courant komt een brief voor uit de hofstad. Daaruit is het volgende, als van belang voor de kennis van den huidigen toestand, overgenomen wWij yerkeeren hier thans in eene gedrukte stem ming, waarvoor velerlei redenen bestaan. ,/In de eerste plaats komt de vorstelijke rouw of, laat ik juister zeggen, de oorzaak van dien rouw. Ieder gevoelde het, dat met den prins van Oranje eene toekomst begraven werd. Betrekkelijk nog een jong man, en in elk geval nog in de kracht zijuer jaren, knoopten zich aan dit leven hoopvolle ver wachtingen vast. Thans is er, het is waar, geeue hopeloosheid, maar toch eene reden van hoop minder, en het is geen wonder, wanneer menigeen be zorgd vraagt, wie, bij zekere ongewenschte maar zeer denkbare eventualiteiten, deze //naaste vrouwelijke bloedverwante, mits van koninklijken huize", zijn zal, die de kroon in een ander huis zou overbrengen. Dit hangt alles af van de //eventualiteit" d. i. van een onvoorzienbaar en onberekenbaar geval, en deze toestand van onzekerheid drukt op de gemoe deren. Yolken worden niet gaarne aldus geëndosseerd aan X, „of order". z/Voeg daarbij de onzekerheid van den politieken toestandeene crisis officiëel geëindigd verklaard, maar die feitelijk blijf: voortbestaan en waarvan het voortbestaan niet kan geloochend worden na 's konings weigering om zijne ministers op eene audiëntie van rouwbeklag te ontvangen. Zulk eene verhouding kan niet blijven en door geen constitutioneele fictien en huismiddelen in orde gebracht worden. Het is en blijft een valsche positie. Wanneer tusschen de kroon en hare ministers zulk eene verwijdering bestaat, is voor de laatsten de toestand onhoudbaar. Zij Zijn on machtig dan op te treden met dit overwicht van ze delijk gezag, dat voor een wezenlijk gouvernement onmisbaar is. Maar, als zij weggaan,x wat zal, wat kan dan volgen Een gouvernement omver te werpen is gemakkelijker dan het te vervangen. Namen van hen die den koning tegen de ministers opzetten, worden hier elkander toegefluisterd, maar uit deze politieke ondermijners en sloopers is geen gouvernement samen te stellen, dat een half jaar zou kunnen aanblijven. Deze kabinelknagers ziju als de overige knaagdieren zij komen van achter het beschot te voorschijn en doen hun werk in den donkermaar zoodra iemand met licht aankomt, loopen zij ijlings weg en verschui len zich in hunne donkere holen. fBij de moeite met de Kroon komen de moeiten met de kamer. Ook in de kamer heeft Kapp'eijne's aanzien en invloed een grooten knak gekregen. Hij is het is niet te ontkennen algemeen als regee- ringsman tegengevallen. De partij zal hem, komt de nood aan den maa, blijven steunen, maar zonder geest drift en zonder verwachting dat hij nog iets groots en duurzaams zal tot stand brengen. Den tijd daartoe heeft hij laten voorbijgaan. l)e meerderheid zal hem steunen, niet om hem of zijn gouvernementmaar om dat men beducht is voor wat en wie na hem zouden komen. Ook op dit gebied is alles ongewisheid en onzekerheid. Na de greote vraagwelke onbekende Vorstin en welk onbekend Stamhuis zcu in zekere ge vallen over ons kunnen beschoren zijn? komt de vraag welk ministerie en welke partij zal het gouver nement erven, wanneer het ministerie zich genood zaakt ziet heen te gaan „Ook de uitslag der verkieziugen heeft den toestand niet verbeterd. De vacature te Leiden. Op smartelijke wijze is het aantal.onzer geestver wanten in de Kamer met één verminderd. De dood ontnam ons in jhr. van den Berch van Heemstede een onzer meest getrouwe strijders. Andermaal worden dus de kiezers te Leiden in zoo kort tijdsverloop ter stembus geroepen. Met belangstelling ziet de anti-revolutionaire partij in den lande uit naar den man, die ons uit Leiden, ter versterking onzer gelederen zal worden toegezonden. Naarmate ons cijfer in de Kamer meer in dishar monie is met ons cijfer daarbuiten, moet ook de kracht die van onze partij in de Kamer uitgaat, weer haar getalsterkte overtreffen. Standaard De commissaris des konings in Noord-Holland, mr. li. li. baron Roè'll, deelde in de laatste zitting der Staten mede, dat hij zijn ontslag aan Z. M. heeft aangevraagd, en nam onder dankzegging voor de ondersteuning, die hij steeds heeft ondervonden, afscheid van de vergadering. Een bezoeker van het laatste Zendingsfeest had de beleefdheid ons het volgende te zenden Het christelijk nationaal zendingsfeest 11. woensdag te Wolfhezen gehouden, is wederom met groote be langstelling gevierd. Het is reeds voor de vierde maal dat men vergadert in dit prachtige bosch, waar meer dan één duizendjarige boom zijn kruin ten hemel heft. I Onder begunstiging van het prachtigste weder kwamen des morgens in de meest opgewekte stemming dui zenden uit verschillende oorden des lands bijeen. Volgens de matigste berekening was het getal feest gangers 13000, maar zeer zeker zal blijken dat het grooter is geweest. Wel was er geloof toe noodig toen den vorigen avond onder eon stortregen ds. v. Lindonk van Oos terbeek (de pastor loci) met de vergaderden den Heere vroeg om een gunstige verandering van het weder. Maar de Heere heeft alle vrees beschaamd; alleen de twee laatste sprekers zijn geheel of ten deele door regen buien in hun spreken belemmerd. Overigens werden allen met onverdeelde aandacht gehoord; geen enkele wanklank werd vernomen, oude vrienden ontmoetten elkander en nieuwe banden werden gelegd. De aan wezige politie had gelukkig geen werk en kon zich onder de hoorders begeven. Mochten de mannen dezer eeuw op onze zendingsfeesteu eens komen leeren wat ware volksfeesten zijn. Prof. Fokker te Groningen veroordeelde voor korten tijd in eene brochure den strijd tegen prostitutie gevoerd door ds. H. Pierson. Sanitair toezicht op prostituees is noodzakelijk, dat was de strekking van Prof Fokkers advies. Ook de redacteurs van het studenten-wtekblad Vox Sfudiorum zijn van die meening, op grond dat wanneer het sanitair toezicht op de publieke vrouwen wordt afgeschaft, ettelijke gezonde jongelieden mis schien voor hun leven ongelukkig zullen gemaakt ziju, en zij op hun nakroost dien vloek zullen over brengen. Treuiige bekentenis van hen die zich, eenige regels verder, aanmatigend genoeg „de bloem der natie noemen." Evenmin als de brochure van Prof. Fokker, welker oppervlakkigheid meesterlijk door den heer Pierson in een wederwoord is ten toon gesteld, zal deze bekentenis de tegenstanders van sanitair toezicht be- keeren. Immers wie zal van den staat durven eischen dat deze, de bloem (de zemelen) der natie in de gelegen heid zal stellen te geruster aan den boozen hartstocht van hoererij den vrijen teugel te kunnen vieren fterh, School £it heading. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Kruiningen zijn ruim twintig personen voor den rechter gedagvaard tot betaling van den kerkelijken omslag. Indertijd zoo deelt de Goesche Courant mede werd een predikant beroepen, met belofte van eene

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2