Ui K Iterh, .School en bending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. rKÊpy der Afrikaansche Handelsvereeniging rustic^-*-- 1Q R. Q. een voorloopig verslag aan - TJJemoeiingen. Langzaam gaat de commissie (iclerha_ het verminderen der zaken aan de kust /or hè' Be personen aan wie de zorg der goederen daar "^-'NNA dragen blijken vertrouwbare personen te zijn. nr. T. jmmissie erkent echter dat de waarde der goe- acrder jQ (je faCtorjjeil aanwezig veel te hoog is Lie overai egeven. 1 /:b In de N. H. Gemeente te Bolsward schijnt het iï'C Algemeen stemrecht te bestaan, en ook in zaken van v stoffelqken aard toegepast te worden. Zoo vinden we althans heden vermeld dat 48 stem- j| 1880, D zich voor en 197 zich tegen het verkoopen der i Pr .«&it?kende koorbanken hebben verklaard, f g L>e beroemde voorbrengselen der houtsnijkunst gaan dus niet naar Parijs. Hc Tac .B K <4 I 711L ■SI bek Tot predikant bij de N. H. G. te Vlissingen is beroepen ds. Ab. A. Adriani te Maarssen. Aan de in de volgende week te houder» examens aan de theologische school te Kampen zullen 37 stu denten deelnemen, waarvan 20 aan het litter., 10 aan het theol. examen A en 7 aan het theol. examen B. De meeste onzer lezers zullen zich ongetwijfeld de strijd herinneren, die voor eenige maanden gevoerd is, over de inrichting van Hooger Godgeleerd onderwijs in de N. H. Kerk. Twee plannen, een Gereformeerde Universiteit eu aanvullingsonderwijs aan de Universi teit te Utrecht, maakten toen vooral de hoofden warm. Een derde plan, het benoemen van kerkelijke pro fessoren aan de Universiteit te Arasterdam schijnt het tweede in duigen te zullen doen vallen. In het IT. D, vinden we het volgende - „De te Utrecht gevestigde vereeniging heeft besloten, alvorens hare pogingen voort te zetten, met de leden te raadplegenin hoever haar werkzaamheid nog noodig is, nu men te Arasterdam pogingen deed om kerkelijke professoren, maar overeenkomstig de belij denis der kerk, benoemd te krijgen." &Sl Hei' hidd Vanwege den nieuwbenoemden burgemeester van Vlissingen is op den dag zijner installatie eeue extrabedeehng uitgereikt aan de armen van ue ver schillende armbesturen en de inwonenden in de ge stichten. De Arnhemsche Courant deelt het volgende mede ^en ^er laat8,e herstemming in het district ^Tv^Goes giug een predikant met zijn ouderling al vroeg 2 op reis- Het gold de herstemming niet, want ze waren geen kiezers. l)e predikant, de heer W. te Gempt van Hoedekenskerke, had desniettemin een tegelmachioe uitgevonden, waardoor de tegels, na ge vormd te zijn, op de vereischte dikte worden gebracht en aan vier zijden afgesneden. De machine, die inder daad op de meest vernuftige wijze is samengesteld plet en snijdt in een minuut negen tegels en wint den arbeid uit vau een bekwamen snijder met den aanbrenger. Zij is vervaardigd door den heer van Belzen, den timmerman-ouderling van den heer te Gempt eu diens rechterhand. Het werk van den genialen predikant heeft belang stelling gevonden en de proef doorgestaan van de mannen van de practijk, wier verdiensten in dezen ook niet mogen worden voorbijgezien. Daarom moet na den uitvinder cu uitwerker in de eerste plaats worden ge noemd de heer Joh. Janse van Zall-Bomrael, die, helaas, de geheele voltooiing niet mocht beleven van het werk, waarin hij zoo groote belangstelling had getoond, en dat zonder hem niet in het bezit zou zijn van de industrie. Hij was het, die den heer te Gempt wees 'op de behoefte aan de uitvinding, de uitvoering mogelijk maakte, en deze bij zijn dood den heer B. Janse van 's Gravenhage als zijn opvolger liet. aan wien deze taak volkomen kon worden toevertrouwd. De heer J. C. van Wijk, pannen- eu tegclfabrie- kaet te Geldermalsen. stelde met de meest mogelijke welwillendheid zijne fabriek ter beschikking voor de onmisbare proefneming en critiek, en betuigde zijne volkomen tevredenheid met den uitslag. De heer P. Smit. de bekende machinefabrikant en scheepsbouwmeester te Slikkerveer, onderwierp de machine aan het meest nauwlettend onderzoek, en ook hij had niet slechts lof voor den man, die uitvinder van nature, alle moeiielijkheden met de meeste vol harding te boven kwam, maar had ook geloof in de toekomst der tegelmachine. I)e A usjovischvangst te Bergen op Zoom kan men als afgeloopen beschouwen. Er is maar 25 ton het geheel gevangeu 't welk veel verschilt bij rige jaren. de nrg g- een boorakweeker te Wemeldinge ziet men «ingen;jai)s eeil rozenboom, wiens kruin eene oppervlakte eer A lemuicit van ruim 24 vierk. meter heeft, met meer dan 8000 rozen prijken. Men leest in de Br. Cl.„Naar men verneemt, heeft de te Breda gevestigde familie Bourbon dezer dagen een bewijs van genegenheid ontvangen van Paus Leo XIII. Hieruit zou hel. bewijs mogen wor den getrokken, dat de tegenwoordige Paus deze familie als zoodanig erkeut, 't geen bij de kennis, welke men beweert, dat deze Paus van de staatkundige toestan den in Europa bezit, niet van belang zou ontbloot zijn." Welk belang dat zou kunnen zijn wil ons nog niet duidelijk worden. De Paus deelt toch als weleer geen troenen of kronen meer uit! Het Rott. Nieuwsblad verneemt van goed inge lichte zijde, dat mevrouw de weduwe B. Eigemau, geb. Haan, gewoond hebbende .en overleden te Lei den, een aantal legaten aan liefdadige inrichtingen enz. heeft besproken, waaronder zeer aanzienlijke, en voorts voor ongelijke deelen tot erfgenamen harer nalatenschap heeft gesteld de Nederlandsche Zending vereniging en het gereformeerde burgerweeshuis, beide te Rotterdam, en het Toevluchtsoord voor weezen te Neerbosch en Nijmegen, genaamd Ebenhaëser. Hier uit blijkt dus, dat het bericht van de Standaard, als zou het „geheele vermogen" vermaakt zijn aan de vereeoiging tot Evaugelisatie ouder de Joden wel wat voorbarig is geweest. Dezer dagen was er op de deel van den landbouwer A. Middel te Makkinga een adder, die willende wegkruipen, tusschen de deur en het kozijn werd geknepen. Het jongentje van Middel, oud ruim 3 jaar, heeft het dier willen vastpakken, tengevolge waarvan de adder het kind een steek in den palm der hand toebracht, met dat ongelukkig gevolg, dat het kind onder hevige pijnen reeds den avon'd daarop is overleden. Geneeskundige hulp heeft niet kunnen baten. Een edel drietal. Te Amsterdam dronk een vronw zich dood aan cognacte Arnhem werd een vrouw, die haar roes op den trap ging zitten uitsla pen, dood gevonden, en te Rotterdam was 't een 67- jarige man, om niet alleen aan de vrouwen of de jeugd de eer te laten, die in den jenever stikte. Als een curiositeit wordt uit Delfsbaven bericht, dat sedert geruimen tijd, aan elke zijde van eeu on misbare brug voor voetgangers, een bord staat met de waarschuwing „deze brug is gevaarlijk!" Het gerechtshof te Amsterdam heeft den hoofd onderwijzer van de christelijk-nationale school te Alkmaar tot 2 jaar celstraf eu 10 jaar ontzetting van voogdij of curatorschap veroordeeld, wegens ver grijp tegen de zeden als leermeester, jegens meisjes, beneden 21 jaar. De veertienjarige prins Herman, zoon van den vorst van Waldeck-Pyrmont, broeder van onze konin gin, zal zijn opleiding ontvangen als zeeofficier en by den aanvang van den nieuwen cursus op het konink lijk instituut voor de marine worden geplaatst. Niet lang geleden stelde een vijand van het misbruik van sterken drank in een der dagbladen voor om de kroegen te merken met een afschrikwekkend zinnebeeld, een doodshoofd bij/oorbeeld, en een op schrift dat hiermede in overeenstemming was. De proef is er nog niet mede genomen, maar of de uitslag aan de verwachting beantwoorden zou, betwijfelen wij als wij lezen hoe in Zwaben een man die Anton Teufel heet, een drankhuis heeft geopend, waaraan hij den naam geeft van In de hel. Als de man meende, dat dit de bezoekers afschrikte zou hij zeker een uitlokkender naam kiezen. Het nut niet alleen, maar ook de onmisbaarheid van adverteeren blijkt in onzen tijd eiken dag meer. Van daar, dat ook de gelegenheden daartoe zich verme nigvuldigen. Dag-en weekbladeu staan als paddenstoelen op en trachten door allerlei schoone en dikwerf niet vervulde beloften van algemeene verspreiding, adver- teerend publiek te lokken. Maandwerken nemen annonces op, tooneelgidsen zoeken die, adresboeken stellen er plaats voor open, op stationsgebouwen, in tramwagens, op muren worden advertentiën geplaatst. Thans heeft de heer Bom te Amsterdam het plan zijn scheurkalenders voor het adverteerend pnbliek te openen. Wat men uit dat alles kan opmaken is zeker dit, dat adverteeren voor ieder, die zijn tijd kent, bijna onvermijdelijk kan geacht worden. De Etoile Beige deelt mede, dat de politie zon dag een aanplakbiljet van de kerk te Laeken heeft afgescheurd, waarin de koning verwittigd werd, dat zijn leven in gevaar is, als hij de nieuwe onderwijs wet teekent. De Koning heeft de wet geteekend. De dwaas die dit biljet aanplakte zal nu wel niet te vinden zijn. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat ten gevolge van een schipbreuk, door een Fransch oorlog schip ten tijde van Napoleon I op de Zuidkust van Afrika geleden, de Zoeloes van "de militairen, die daar op waren en bij hen gastvrijheid vonden, voor het eerst degelijk onderwijs ontvingen in krijgszaken. Vreemd spel van het lot! Soldaten van den eersten Napoleon les gevende in oorlogszaken aan soldaten die bestemd waren, om den erfgenaam van zijn ge® slacht te dooden. Het leven van den keizerlijken prins was bij een Engelsche maatschappij voor 30,000 pond, f 360,000, verzekerd. De levensverzekering is bij de iamilie Napoleon zeer in zwang. De aanstaande verplaatsing vau de regeeriug-colle- ges in Fraukrijk, van Versailles naar Parijs, in No vember aanstaande, en de onderwijswet van den minister Ferry, wel eerste artikel gisteren werd aan- geuoraen, houden de geesten in Frankrijk bezig. In Duitschland is het ontslag van drie ministers aan de orde. De meest liberale elementen treden uit het ministerie. Vrij natuurlijk, want de oppermachtige Bismarck is thans ook conservatief geworden, en de leiding der landsvergaderingen is thans mede in conser vatieve handen. Vooral het uittreden van den minister van onderwijs en eeredienst, dr. Falck is een feit van be- teekenis. In hem was de strijd tegen de ultramonta- nen als verpersoonlijkt, langzamerhand verslapte die strijd, en nu gaat zelfs Falck heen. Dat is een cousessie aan de ultramontanen roepen alle liberalen te gelijk. De Engelsche pers is 't er over eens dat Louis Napoleon «lood is, maar over de vraag wiens schuld 't is dat hij niet meer in 't land der levenden is, is zij niet zoo eenstemmig. Lord Chelmsford, de opper bevelhebber schuift de schuld op generaal Newdigate en deze, schuift ze op luitenant Carey en deze zal ze wel op den prins schuiven. Als van zelf richten de blikken zich met meer be langstelling naar de Kaap, en 't wordt met den dag duidelijker dat Engeland daar inderdaad zijn Atjeh gevonden heeft. Reeds gingen er steramen op in het parlement om tot eiken prijs vrede te sluiten. Maar daartoe zal 't nog wel zoo heel spoedig niet komen. Vrede sluiten Men zegt dat Cetewayo zich daartoe best zou laten vinden. Maar er bestaat, on gelukkig in dit geval, een militaire eer die zich maar niet zoo vertrappen laat. Het machtige Albion moet voor zijn onderdanen in alle werelddeelen zijn pre stige bewaren. De nieuwe Egyptische onderkoning zoekt, volgens den Daily News correspondent, uitstekende mannen uit als pa leis-beambten om hem van raad te dienen. Ook heeft hij afstand gedaan van de helft der civiele lijst. Hopen wij, dat dit goede voorbeeld goede vruchten moge dragen en dat onwaar blijke de scherpe satire van Punchdie den ex-Khedive afbeeldt, gezeten op den ezel, die den naam vau Egypte draagt, rechts de mogendheden in afwachtende houding, links de Turk, die de firman van afzetting brengt, waarop Ismail uitroept: „Er at gaan!" Bismillah! wie moet er dan op? Al die Franken of mijn zoon Tevfik met d« padishah achter zich? Een aangenaam vooruitzicht voor den ezel in beide gevallen!" Burgerlijken Stand. Grijpskerkc. Juni. Bevallen P. Maas, geb. Dekker, z.G. Geertse, geb. Klopmeijer, d., en een doodgeboren d.L. de Kam, geb. Wiss'j, d. Overleden: Jakoba Kleijn, jd. 21 j.Tannelje Geschiere, vrouw van S. Louwerse, 25 j. Gehuwd Geene. Graanmarkten enz. Middelburg, 3 Juli. De aanvoer van granen van heden zoowel als de handel waren zeer gering en de prijsnoteeringen blijven onveranderd, tarwe voor ver bruik f 9,50 a f 9,. 5; zomergerst 1 6,50; witte boonen i 13,75; bruine boonen t' 12,25 a f 12,52; groene kook- erwten f 9,50. Versche boter f 0,82 a f 0,86; eieren per 100 stuks f 3,20. Vlissingen, 4 Juli. Boter per kilogram f0,90af0.S8, Eieren f 0,95 a 1' t',90 per 26 stuks. Prijzen van etteeten. Amsterdam, 3 Juli 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2!/a pet, 65 dito dito dito .3 dito dito dito 4 993/4 Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 103'/4 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 96Va Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 55l/2 Dito dito 6e serie. 1855 5 7T6U Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 917/, dito L. 100 18725 S415/ie ditoL. 100 18735 S53/4 dito 1877 dito5 S9s/16 dito leening 186709 5 755/s Loten 1864 5 ,c 141 s/8 Loten 1866 5 1383/4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2