TEVïTÜ-PACHA, MENGELWERK. HANDELSBERICHTEN. KHEDIVE VAN EGYPTE. vereenigingen. Bovendien zal het nieuwe bewind in Egypte de moeielijke, zoo niet onmogelijke, taak te vervullen hebben van ongeveer een half dozijn Staten te moeten voldoen, die allen gelijk en feitelijk onbe perkt recht van bemoeiing met de zaken van Egypte hebben. De Time», de Egyptische kwestie besprekende, wil aannemen, dat de regeeriug goede redenen voor de wijzi ging heeft, die zij in hare Egyptische politiek gebracht heeft, maar acht het toch hoogst wenschijnlijk, dat zij aan de natie zeer spoedig hare redenen voor die verande ring van politiek doe kennen. Tot zoolang on» de bewijzen van het tegendeel ge leverd zijn willen we hopen dat met deze verwisseling iets goeds zal tot stand gebracht zijn, zeker durven we het niet zeggen. [n de kamer van Frankrijk zijn eindelijk- de alge- I meene beschouwingen over Ferry's onderwijswet gesloten en werd met 367 tegen 150 stemmen be sloten, tot de behandeling der artiken over te gaan. De discussiën waren over 't algemeen weinig op wekkend, het onderwerp is ook daar uitgeput. Duitschlaud met zijne financieele tekorten en nieuwe belastingplannen trekt sleehts in geringe mate meer de aandacht. Het zal er nu voornamelijk op aan komen om de nieuwe belastingen populair te maken, en een persoon te vinden die ze uitvoert. De tegenwoordige minister van financiën staat om heen te gaaD. Zaterdag is in de Augustinuskerk te Parijs een plechtige lijkmis gehouden voor prins Louis Napoleon. In en om de kerk waren een 20,000 menschen bijeen. Vele Bonapartisteu verschenen in rouv/gewaad. Hel geheele corps diplomatique was tegenwoordig. Prins Jérome Napoleon was gekomen met zijn beide zoons, zijne zuster, prinses Mathilde, en de familie Murat voort^de geheel officieele wereld van het Keizerrijk, ook vele legitimisten, zoomede de kardinaal-aartsbis schop van Parijs. Mac-Mahon was niet verschenen. De menigte was diep getroffen vele vrouwen weenden. Te 1 ure was de plechtigheid nfgeloopen, doch te 2Va ure zag men nog vele treurenden in de kerk. Alles ging rnstig en ordelijk toede politiedienaren gedroegen zich slechts als toeschouwers. Alleen toen Paul de,T3assagnac uit de kerk kwam, werd hij door twaalLpoütieagenten omringd, die hem naar zijn rijtuig geleidden, ten einde manifestatien en kreten te voorko men. Prins Jérome Napoleon, die zonder eenige rid derorde was verscheaen, werd, uit de kerk komende, zoozeer door Bonapartisten omringd, dat hij slechts langzaam zijn rijtuig bereiken kon. Hij werd door velen gegroet. Eeuige kreten Leve de Keizer werden dadelijk door teekens dat men zwijgen moest ge smoord. De verkoop van het portret van prins Louis Na poleon, in Fransche uniform en met het kruis van het Legioen van eer, is door de politie verboden, Niemand betreurt het heengaan van Ismaël-pacha. Trouwens niemand had er ook reden toe. Zijn volk het allerminst, dat hij uitzoog en vertrapte. Dit was evenwel 's lands gebruik, waaraan zijn voorgangers, gouverneurs en onderkoningen, zich trouw gehouden hebben. Maar toen het laud zoo uitgeput was, dat bet de roekeloos aangegane schulden des onderkonings niet meer kon dekken, toen kwamen Engeland en Frankrijk en met hen het overige Europa tusschen beiden. Zijn lot was beslist, toen hij zonder geld of crediet up nieuw zijn toevlucht nam tot de streken, die hem onder gunstiger omstandigheden geslaagd waren. De vervanging van den Khedive door Tevfik-Pacha is dus thans een voldongen feit. Het kan daarom van belang zijn te weten, wat voor man de nieuwe onder- koniug is. Door iemand, die zich onderteektnt „een vriend der Fellahs" wordt daaromtrent een brief ge schreven aan de Daily News, waarin het oordeel over den nieuwen vorst wordt vermeld, uitgesproken door den uitgever van een Arabische blad, dat steeds de zaak der arme bevolking heeft verdedigdEen domme kerel is hij zeker zegt die Arabier en Nubar, de schrandere Armeuieër, die hem van zijn jeugd af kende en hem zag opgroeien in onwetendheid en bijge loof, had volkomen gelijk, toen hij door hoogge plaatste Frauschen gevraagd naar zijn meening over den erfprins, dat getuigenis aflegde. Ik ken hem per soonlijk en heb hem dikwijls familiaar gesproken, en ik durf zeggen, dat hij verre van snugger is; hij is zelfs onbeleefd en meer dan eens beleedigde hij in mijn tegenwoordigheid personen van rang, terwijl hij zijn beleedigingen nog van een dwaas gelach verge zeld deed gaan. Op school was hij niet alleen een trage en luie jongen, maar was hij zelfs gewoon zijn makkers valschelijk te beschuldigen om het booze ge noegen te smaken hen te zien kastijden. Hij houdt niet van zijn broeders, want hij acht zich hun meer dere, ofschoon hij in waarheid in ontwikkeling be neden hen staat Hij haat zijn broeder Hassan en ik zal nooit vergeten, hoe groot een genoegen hij smaakte, toen ik voor hem vertaalde, wat de Engel- sche bladen vol afkeuring zeiden over Hassans laag gedrag, toen hij niet gehoorzaamd had aan de orders van Osman Pacha om de Turken te helpen tegen de Russen. „Tevfiks vader veracht hem en noemt hem een knaap die voor niets deugt en uren bezig is met zijn gebeden. Hij staat drie uren na de zon op, ontbijt alleen, gaat dan een paar minuten in zijn prachtige tuin wandelen, waar hem doorgaans vele verzoek schriften worden overgereikt, die hij nooit leest, maar waardoor hij zich gevleid gevoelt, vooral omdat de petitionnarissen zijn hand kussen. In de verschillende ministeries, waarin hij zitting had, voerde hij niets uit; slechts zette hij zijn zegel op de papieren hem voorgelegd. Hij eet met 4 of 5 priesters. Zulk een vorst wilt men over ons aanstellen. Dank u. Dan nog liever zijn vader. Dat zeggen al mijne arme landge- nooten. Zulke berichten omtrent den nieuwen vorst nemen niet voor hem in, maar, geven zij zijn werkelijk karak ter weer, dan laat bet zich aanzien, dat hij zich ge makkelijk zal laten leiden. Het laat zich denken, dat de mogendheden met deze bedoeling juist hem geko zen hebben, en die keus laat zich dan rechtvaardigen, doch het blijft de vraag, of de mogendheden, die voor 'tcogenblik zoo eensgezind hebben gehandeld, op den duur gezamenlijk een heilzamen invloed op 't bestuur in Egypte zullen blijven uitoefenen, of het arme land niet een twistappel voor hun politieke eerzucht zal worden en of zij niet ten bate der schuld - eischers de fellahs zullen laten onderdukken, gelijk Ismaïl ze onderdrukte. Volgens een briefschrijver in de Times ech ter hebben we hier te doen met een van die ongegronde aanvallen op den nieuwen Khedive, die herhaaldelijk door de aanhangers van Halim- Pacha in de wereld gestuurd zijn. De schrijver, die evenals de Arabier wiens opinie wij zooeven meldden, Tevfik speciaal kende, verzekert dat de vorst een man is van vastberadenheid en bekwaamheid en on betwistbaar het best berekend voor de betrekking, die hij gaat bekleeder.. ^Niemand, gaat de schrijver voort, heeft zorgvuldiger dan hij de oorzakvn bestu deerd, die tot den rampzaligen toestand van Egypte hebben geleidhij was het, wiens voorbeeld den Khedive noopte zijn landerijen af te staan, terwijl wel bekend is, met wat uitstekenden uitslag zijn krachtig streven in zake opvoeding en landbouw is bekroond. Hij zal geen hongerige bende postjeszoekers uit Stambonl lokken hij heeft zich de handen niet gebonden door geheime contracten met de Porte. Zijn benoeming zal, bij een behoorlijke voogdij van de zijde der Europeesche mogendheden, naar mijn mee ning buitengewoon populair zijn bij de meerderheid der inboorlingen." dat er doorgaans eenigen, in scl»- zoover de fokkeschoot gewipt werdeft Maar in spijt van al die ongeimS, edele zeeraansstand hoog in eere- en or. kapiteins nooit aan krachtige, knappe matrozen. En thans, hoe is het thans Dank zij den vooruitgang der wetenschap die bezwaren grootendeels opgeheven, en de lui schepen zijn door stooraers en snelzeilende kt vervangen. Doch al is 't matrieel oneindig verbe 't is met de zeevaaart gegaan als met onze weerbi beid; daarvoor hebben we thans ook betere fort I beter geschut en wapenen, maar met de levende stri krachten is het droevig gesteld. Evenals de flit vrijwillige soldatenstand, is ook de wakkere matroze stand van vroeger dagen verdwenen. Ze zijn verdu nen, die honderden kloek gebouwde rappe gasten, d I men langs de kaden onzer zeehavens zag zwieren hunne losse raatrozen-kleeding, met hun blauwe bu jes en rooden zakdoek uit den zijzak, den wijden brot en losse das, den stroohoed met de wapperende linte 't Is met hen gegaan als met zooveel andere stande onzer moderne maatschappij: hoe iueer 't gehalte vel minderde, hoe meer men uiterlijk wou schijnen zeeman schaamde zich de kleeding van zijn eerv beroep buis en stroohoed werden weggeworpen, de vaderlacdscbe matroos ging onder metden cylic I der hoed en de zwarte jas van den ploert." Bedroevende ommekeer De Eugelsche schippe, wijten haar hoofdzakelijk aan de stoomschepen,' d in den zeemansstanu geheel de klad hebben gebracb'1) doordien zij meer met stokers dan met raatróz* J varen, en voor het weinige werk op het dek gro teudeels volstaan kunnen met volk, dat in het ze< mansvak zoo goed als onbedreven is. Graanmarkten enz. Rotterdam, 30 Juni. Tarwe, puike soorten, flauv mindere gevraagd. Rogge 10 ct. lager, geist sla Overige artikelen kleine aanvoeren, prijzen stationai I Prijzen van effecten. Amsterdam, 28 Juni 1879. Nederl. Rusland VOORHEEN EN THANS. Men klaagt over achteruitgang in zaken, in winsten, in deugdelijkheid, in personeel, en in wat niet al? Zoo ergens dan openbaart zich wel achteruitgang in het personeel onzer handelsvloot. Vergelijkt men de huidige positie van Janmaat met die van 30 jaren geleden dan valt het verschil in 't oog. Op de heenreis van onze bodems vroeger ging het gewoonlijk nog al, maar op de terugreis was vaak de ellende niet te overzien, als men soms zes maanden achtereen op de tot zinkens toe geladen houten klomp, langzaam onder allerlei tegenspoeden op de golven werd voortgedreven. Het verduurzamen van levensmiddelen wa3 toen nog min der bekend, van de scheepskost was alles oud en dik wijls bedorven, de schrale voorraad drinkwater was maar zoo uit de modderige rivieren van Java in de vaten geschept, en, na een paar weken hermetisch gesloten te hebben stilgestaan, zóó onfriscb ge worden, dat een pestgeur uit het spongat opsteeg al» een vat geopend werd. Bij de minste kans op eene lange reis door tegenwind of stilte, werd onmiddellijk scherp rantsoen van water bevolenwaarvan niemand werd uitgezonderden in de snikhitte, bij niets dan gezouten voedsel, was soms weken lang voor ieder man één flesch stinkend water per dag, dat hem als nectar werd toegemeten, de eenige lafenis om niet van dorst te bezwijken. Destijds waren de schepen min stens eens zoo zwaar bemand als thans, al was ook bet verblijf der bemanning niets ruimer, zoodat meestal dertig of veertig man in een hok waren bij eengepakt, dat door iedere gezondheids-commissie, zelfs voor tien, zou afgekeurd worden. Zieken en gezonden, soms stervenden, verbleven daar allen door elkander, want de zware arbeid in het tropisch klimaat, de oude proviand en vooral het karige en slechte drinkwater, welkten moorddadig zelfs op de ijzeren gestellen, zoo Polen. Oostenr. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerik. Brazilië Certiüc. Werkelijke schuld. 21/» pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. TOO 18735 dito 1877 dito5 dito leening 1867—69 5 Loten 1864 5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 Oblig. dito 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg 3 Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oblig.metal.inzilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Obligatiën3 Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 6 dito 1876 6 dito 1876 5 Obl. Yereenigde Staten 1871 5 dito dito' dito 1876. 4*/2 Oblig. 1865 5 dito 1875 5 64* j 101-J Wp TV 84'/» S5I 89'l 75'/, 140'/, 1 1 373/b 121'/. SS'/» ji 84 59'/, l 53 56'/, 5S 57'/. 47'/, 15'/, 14'/, 52'/, 9'/, 48j 104'/, 91'/. Prijzen van coupons. Amsterdam, 28 Juni Metall f 21,55; dito zilver f 21,55; Div. Eng. per f 11,727aEng. Portugal per fi f 11,97V3; Spaansche piasters f47,40; Amerikaansch< dollars in goud f 2,44. Amsterdam, 27 Juni. Metall. f21,57*/?; dito z^ve: f 21,57*/»; Div. Eng. per S' f ll,72l/2', Eng. Russen per f 11,97*/*F.ng. Portugal per f 11,95 Frans is

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3