GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND >1 f-flTF rustic'w X _w aan.'si %kt d'i -»rsnijdt even voorbij de Koninginne- ^^ei'd^ïein, hetwelk de meest schilderachtigen azijn 'JÖY ^oJ biedt, zoodat minnaars van natuurschoon n?tNNA ^..oening zullen vinden. Sacreer 'i -ation Scheveeingeu, opgetrokken in de stijl die ove— tusschenstations langs den Rhijnspoorweg met een in ^-zïjde en kant van aankomst, maakt, ter zijde lal de badkapel te Scheveuingen op een door hek- omgeven terrein, een fliuken indruk. Het sierlijk ,p\'?e erkapte gebouwtje bezit wachtzaaltjes, een plaats- a goederenbureau, woning voor den stationehef en machineloods. ,r Aan weerszijden van de wachtkamers wordt de middenruimte op het plankier ingenomen door zit- j), banken, welke, door hooge houten schuttingen in tweeê.n gedeeld, het publiek tegen den wind bevei- ligen, die' over het algemeen te Scheveningen wel eens kan spoken. De bouwmeester heeft met dit ele- 0? ment rekening gehouden. De rit naar Seheveningen en terng wordt in circa 20 minuten volbracht. f De uitgifte van plaatsbiljetten zal zoowel aan de stations als door den conducteur geschieden. Tevens zullen abonnements-kaarten verkrijgbaar worden ge- 1 steld« De Rotterdamsche Ambachtschool heeft in hare ver gadering van vrijdagavond Pincoffs als voorzitter af- gezet en hem tevens van zijn lidmaatschap der vereeniging vervallen verklaard. Enkele leden waren met het voorstel, dat het bestuur daartoe deed, niet ingenomen. Zij wezen op de groote diensten, diePin- coffs aan de vereeniging bewezen heeft. Er mogen nn buiten den kring van hare bemoeienis zaken voorge vallen zijn, die 't wenschelijk maken, dat hij ophoudt lid van de vereeniging te zijn, maar 't werd voor haar betamelijk geacht daaromtrent den loop der dingen af te wachten. Het bestuur bleef echter bij zijn Lj voorstel, 't Lag niet in de bedoeling, verklaarde de !ï-, voorzitter, op de uitspraken der justitie vooruit te loopen, maar de feiten, die tot het voorstel hadden "'./vge'Jd, zijn van algemeene bekendheid en werden be- i vestigd door de ontvluchting. In ieder geval achtte het bestuur 't noodig Pincoffs uit zijn midden te r;a verwijderen, en daartoe was geen andere weg dan de voorgestelde open. Het voorstel werd met 23 tegen 8 stemmen aangenomen. iNu bracht echter een lid de vraag ter sprake, wat er moet geschieden met de onderscheidene geschenken die de vereeniging van Pincoffs ontving. Was het niet beneden hare waardigheid die te behouden en zou er geen middel zijn den den kostenden prijs te storten in de kas van crediteuren Dit voorstel bracht de vergadering in eenige verlegenheid, want al vond het a"7 ^S'nsel algemeene instemming, de aanneming er _L_ an bracht groote practische bezwaren met zich. Waar n""!E)U men de middelen vinden, om b. v. de stoora- 1 machine te vervangen, die Pincoffs aan de school ge- schoilken had? Het voorstel bleef daarom in deze vergadering buiten behandeling, maar de voorsteller behield zich voor, het veertien dagen voor de eerst volgende algemeene v ergadering op nieuw iu te dienen. De gemeenteraad van Ooststellingwerf maakt eene uitzondering op de vele gemeentelijke vertegenwoor digingen, die aan Z. M. den Koning hunne deelne ming betuigden met het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje hij heeft het voorstel van den burgemeester tot het zendeu van een adres van rouw beklag verworpen. Om het zeldzame van het geval wordt het door ons vermeld. os al >(l:l f' lurft, jlthool uit gfiidiw). Tot predikant bij de N. H. G. te Axel is beroe- 'pen ds. A. .f. Westhoff te Bennekom. Ds. van Koetsveld van Zevenhuizen heeft het beroep naar Oostkappelle aangenomen. Bedankt voor het beroep te Nijkerk, ds. J. Hulse- bos, te Wissekerke. Ds. J. W. Unger van Koudekerke is voornemens a. zondag 6 Juli zijn afscheid te prediken. Het afscheid van dr. J. v. d. Bergen teOostkapelle is uitgesteld tot a. zondag 6 Juli in plaats van 29 Juni. Men verneemt, dat de heer J. J. Bertel op zondag den 6eu Juli 1879 zijn 25jarig dienstwerk hoopt te herdenken. Hij was 18 jaren werkzaam in de gemeente Veere en 7 jaren te Middelburg. De Synode der Chr. Ger. kerk in Nederland zal dit jaar te Dordrecht gehouden worden en hare vergaderingen aanvangen met een openbare avond godsdienstoefening op 18 Aug. Heden namiddag circa 5 ure werd men brand ge waar in een pakhuis gevuld met touwwerk, pek enz. in de Bellinkstraat. Alle brandspuiten zijn op de plaats aanwezig. Dadelijk gevaar voor de belendende gebou wen bestaat er, naar veler meening, niet. Het pakhuis is, voor zoover het niet ontruimd was, ledig gebrand. Bij het afdrukken van ons blad was de. brand gebluscht. De openbare school te Biggekerke wordt morgen heropend. De bijzoudere school maandag a. Een veldarbeider te Westkappelle, S. geheeten, werd Zaterdag onder zün arbeid door een slaapbe- roerte overvallen. Reeds zondag was hij overleden. De titel van het Volksvlad voor Winterswijk en Omstreken is veranderd in dien van de Graafschapper. De vorige week arriveerden te Hansweert per beurtman van Breskens een aantal mannen, vrouwen en kinderen, (Cadzanders) met bestemming om via Rotterdam per stoomboot Maas" der Nederlandsche- Amerikaansche stoomvaartmaatschappij als landver huizers naar de nieuwe wereld te trekken-, teneinde aldaar hun geluk te beproeven. Omstreeks 100 mandjes met de eerste Gelder- sche kersen zijn naar Londen gescheept. Zaterdag zijn naar diverse plaatsen in Engeland en Schol- land daarvan verzendingen gedaan, zoodat bereids een paar duizend mandjes zijn verzonden, heden (Maandag) begint meer de algemeene pluk, zoo ook voor binnenlandsch gebruik. Voorgaand jaar hadden de eerste verzendingen van deze vrucht reeds op 6 Juni plaats, alzoo is dit jaar drie weken ten achteren; omtrent het gewas loopen de berichten zeer uiteen. Over het algemeen rekent men op een raeddelmatige uitkomst. Eene ongehuwde moeder op Kattenburg te Ara- sterdam, die verdacht wordt haar kind van 22 maanden zoodanig te hebben mishandeld, dat de dood er het gevolg van was, is gisteren in hechtenis genomen, met den persoon waarmede zij in het huwelijk zou treden en die aan de daad medeplichtig zou zijn. Men zegt dat de ontaarde moeder reeds haar misdaad bekend heeft. Ongeveer een half jaar geleden stierf te Harde- garijp zekere A. J. Gleistra, Dockumer van geboorte en tot voor p. m. llA jaar steeds aldaar woonachtig, waar hij het beroep van wolkammer uitoefende. Daar mede, en naar de booze wereld zegt, ook nog met andere zaken had hij zich een groot vermogen ver zameld, volgens algemeen beweren p. m. 5 ton. Daar hij nooit gehuwd is geweest, en geen testament had gemaakt, kwam zijn vermogen aan neefjes en nichtjes, meest allen uit den behoeftigen stand en aan welke hij zich nooit iets gelegen had laten liggen. De dankbare erfgenamen hebben nu op zijn graf een steen laten leggen, waarop behalve naam enz. ter eeuwige gedachtenis het volgende toepasselijk op schrift: Psalm 39 vers 7, luidende: „Men brengt bijeen en men weet niet, wie het naar zich nemen zat." Omtrent de Gamelangspelers (Indische muzikan ten) zegt het N. v. d. 2). Het muzikaal gevolg van prins Gondo Siwojo, uit 15 javaausche heeren en 2 dames bestaande, dat de Arnhemsche tentoonstelling opluisteren zal, is donder dag avond per Celebes te Amsterdam aangekomen en logeert in het hotel Lieth op de Prins Hendrikkade. Het Indische gezelschap vierde donderdag avond zijn behouden aankomst in Nederland met een zang en snarenspel, dat, waarschijnlijk door de ongewoonte niet bijzonder iu den smaak der buren viel. Overigens bevinden de Gamelangspelers zich recht op hun gemak. Van het balkon voor het hotel be schouwden ze donderdag met oostersche kalmte de groepen nieuwsgierige Amsterdammers, die voortdurend van de straat naar hen stonden te staren. Vooral de Indische zangmeisjes, die dit alles onder het genot van een groote sigaar betrachten, wekten zeer de aandacht.. Wat het voorkomen dezer zeer jeugdige dames be treft, dit is, haar landaard in aanmerking genomen, niet ongunstig. Dat van de heeren artisten daarente gen, die ons toeschenen voor het mëerendeel reeds een lange kunstenaarsloopbaan achter zich te hebben, is niet zoo gunstig. Donderdag zijn te Delft 92 treinen aangekomen. In navolging van Haarlem, waar zulks reeds 5 jaar bestaat, hebben eenige jongelui te Zaandam het voornemen opgevat, eene vrijwillige brandweer op te richten, waartoe zij berekenen ongeveer f 600 noodig te hebben en waartoe spoedig lijsten ter teekening aan de inwoners zullen worden rondgezonden. Reeds 24 jongelingen hebben zich aangemeld. Verleden week is te Koog a/d Zaan een vergadering gehouden van commandeurs der brandspuiten aan de geheele Zaanstreek, waarop bij overgroote meerderheid van stemmen besloten werd elkander ouderling hulp te verleeuen. Verder werd het wenschelijke betoogd, tot aanschaffing van een drijvende stoomspuit en het plaatsen van seintoestellen. Een commissie werd be noemd, om dit laatste punt te onderzoeken. Eindelijk werd goedgevonden met de betrokken gemeentebe sturen te onderhandelen over den aankoop van nieuwe lichtere brandspuiten, daar de oude volstrekt niet meer aan den eisch voldoen en minstens dertig jaren ten achter zijn. De Heraut bevat een paar staaltjes van de kerke lijke toestand iu de Vereenigde Staten, die wij om de curiositeit overnemen. In eene Luthersche kerk te Philadelphia werd ten bate van de kerkekas een melkfeest gegeven, waarbij door jonse dames melk voor geld verkocht werd in eene andere, te Greenpoint bij Brooklyn, werd een vat bier verloot Een predikant van de Episcopaalsche Kerk. ür. Tyng Jr.. in New-York, heeft in zijne kerk eene Evangelietuin ingericht, met fonteinen, urnen, bloem korf en en eene machinerie om den bezoekers versche lucht toe te waaien. In eene kerk der Baptisten in dezelfde stad werd, bij gelegenheid van een zoogenaamd //Fair," in het kerkgebouw zelfs door twaalf jonge dames een schiet wedstrijd georganiseerd, bij weikeu naar eene boven den kansel aangebrachte schijf geschoten werd. Bij de Methodisten laat men hoe langer zoo meer in de kerk vrouwen optreden. Op de seminariën dier gemeenschap mogen reeds vrouwelijke studenten komen, en voor zieke predikanten treden meermalen vrouwen op. In Brooklyn heeft nu eene Mcthodisle eene kerk voor 14.000 dollar gekocht en preekt daarin onder een ontzettende toeloop, terwijl hare dochter daarbij op een serafine speelt. In eene kerk, waarin vrouwen het woord voeren mogen, zijn zeker de mannen vrouwen geworden. De Engelsche admiraliteit heeft bevolen, dat een gepantserd schip van het Britsch eskader der Middel- landsche zee, onder bevel van sir John Hay, naar Madeira vertrekke, om daar de mailboot, met het stoffelijk overschot van den keizerlijken prins aan boord, van Zuid-Afrika af te wachten. Het schip zal het stoffelijk overschot overnemen en naar Engeland vervoeren. Baron Rotschild te Parijs, heeft f 20.000 ge boden voor vier prachtige oude banken uit de Martini-kerk te Bolsward, een der fraaiste bekende exemplaren van antiek Nederlandsch houtsnijwerk. Uit Brunswgk komt een bericht, dat niet nala ten zal ook bij ons te lande opzien te verwekken. Men meldt namelijk den dood van een jong scheikundige die aldaar ten huize zijns vaders woonde en, volgens de verzekeringen van sommigen, diamanten kon maken 1 Zelfs zou hij tegenover anderen meermalen van zijne kunst gesproken en proeven daarvan hebben laten zien. Herhaaldelijk zouden door hem steenen naar Amsterdam zijn verzonden, die daar werden geslepen, zonder dat de slijpers het flauwste vermoeden hadden dat de steen kunstmatig was vervaardigd. Een feit ig het overigens, dat hij steeds in eene donkere kamer arbeidde, nooit andere bezigheden verrichtte en toch op goeden voet leefde. Voor zijn sterven moet hij zijn geheim nog aan Amsterdammers voor verscheidene millioenen hebben verkocht. Het gerucht gaat, dat de overledene geen natuur lijken dood is gestorven. Eene lijkschouwing heeft dan ook, naar men zegt, plaats gehad. Generaal Gurkho heeft, tot niet geringen schrik van de inwoners van St. Petersburg, doen afkondigen dat ieder die zich door dreigende brieven laat bewe gen tot het verstrekken van geld aan hen, die daarvan de schrijvers zijn, gerechtelijk zal worden vervolgd. Reeds zijn 30 personen te dier zake ter verantwoor ding geroepen. be nihilisten gaan intusschen voort met het afper sen van geld en dagelijks ontvangen de inwoners nog briefjes waarin zij met den dood worden bedreigd, ingeval zij aan die aanvragen geen gehoor verleenen. Men moet erkennen, dat de positie van de burgers verre van benijdenswaardig is. Ismaël-pacha, de onderkoning van Egypte is ge vallen. Zijn zoon, Tevfik-pacha beklom den troon. Aan zijn wanbestuur kwam, door eenparigen aandrang der Europeesche mogendheden een einde. Ook de Sultan is eindelijk bereid bevonden hem ontslag te geven. Met ledige handen, als weleer zijn naamge noot AbrahamszooD, werd hij niet weggezonden. Zijn wachtgeld bedraagt de bagatel van f 6.000.000 zegge 6 millioen guldens. Zijn zonen krijgen elk een jaargeld van f 14.400. Met zijn anderen zoon en zijn minister van financiën zal hij zich te Konstantinopel vestigen. We vraagden de vorige maal: zal deze wisseling van pacha's eenigen gunstigen invloed hebben op de toe stand van Egypte? Er is weinig hoop voor. Zal de toestand in Egypte veranderd worden, dan moeten niet alleen de personen verwisseld worden, maar dan moet ook het geheele regeerstelsel, de geheele administratie, een wijziging ondergaan. Ismaïl-pacha was niet de eenige fout, al mag hij misschien de voornaamste zijn. Er zijn meer gebreken weg te nemen en dit zal eerst moeten geschieden, ai-ders heeft de geheele revolutie geen zin. De controle door Europesche Staten vooral over het beheer der financiëü, moet veel grooter worden dan zij thans is; na gelijkt het te veel op het toezicht van commissarissen bij zekere

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2