CIIRISTULIJ 1-91ST0K1SGH BLAD. V. 461. IMnsdag' 1 Juli. HET 2U1DEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, be,halve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. 1 Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 30 Juni 1879. Zoo gaat dan eindelijk ook Lohman naar de Kamer. Wien zoo menig district een caudidatuur aanbood. Die zijn naam afstood, telkens als hij meende daarmee van nut te kunnen zijn. Eindelijk, op den drang zijner vrienden. Maar ook, gedragen door de liefde van duizenden in den lande. In wier hart hij eene plaats won door zijn nobelen strijd om onze instellingen weer te zuiveren van het stellen eener premie op de belijdenis van een der strijdige beginselen. Door de verwachting vau hem gekoesterd, dat hij met zijne vele gaven zal medewerken aan de ont wikkeling van het eenig ware staatsrecht, dat zijn fundament heeft in de ordinantiën Gods. Door de verwachting, dat reeds met zijn gang naar het Binnenhof ook het peil der Kamer weder zal worden verhoogd. Geve hem de Heere een getrouw en moedig strijder te wezen, in eene omgeving, waarvan de bezwaren door hen, die buiten de Kamer zijn, maar al te weinig worden gekend. {Standaard.) Eigenaardig is de kun9t van cijfers groepeeren. Ditmaal is echter ons doel niet in de eerste plaats opdeverhouding der stemraeu te wijzen bij de laatste verkiezing op ver schillende candidaten uitgebracht. De onzedelijkheid onzer kieswet blijkt genoegzaam uit de officieële op geven, die we hier doeu volgen. Vooraf ga de mededeeling dat van de 112.982 kiezers in de districten waar gestemd moest worden, 66,340 opgekomen en 46.898 thuis gebleven zijn, dat is ruim 41 pet. Gekozeu werden zeven leden met minder daa 750 stemmenrar. van Houten en dr. Rombach zelfs met slechts 394 en 419 stemmen. En niet gskozen wer den acht personen, die meer dan 750 stemmen ver wierven, de heeren Heemskerk" en Klerck met 759 en 821, de heeren Beelaerts en Mackay met 962 en 1225, de heer Oppedijk zelfs met 1687 stemmen, d. i. ruim vier malen het cijfer, waarmede mr. van Houten wel werd verkozen Nog sterker: de heeren Mackay en Oppedijk ver kregen 1225 en 1687 stemmen; en van al de ver- kozenen waren er slechts twee (v. d. Hoeven en Moens) die meer dan Oppedijk, en bovendien slechts vijf die meer dan Mackay kunnen aantoonen. Maakte men een algemeene lijst op, dan kwamen voor de 40 distric ten 66000, dus voor elk gemiddeld 1950 op, was de gemiddelde meerderheid alzoo 825 en waren daarbo ven Je nu zelfs buiten herstemming gebleven heeren Oppedijk, v. d. Hoop (Dokkum), Mackay, Beelaerts en Bool. En proclameerde men de verkozenen vol gens die algemeene verzamelstaat dan stonden onder de verkozenen Oppedijk no. 3 en Mackay no. 9 van de 43 dan vielen van de verkozenen af Van Houten, Zylker, de Vos van Steenwijk, van der Feltz, de Meijier, Rombach en Wintgens, en zouden wel verkozen zijn: Oppedijk, Mackay, v. d. Hoop, Beelaerts, Bastert, Heemskerk, de Kanter, Patijn, Lohman, de Casem- broot, Mees, van Stolk, Klerck en Bool. In herstemming komen thans 13 personen die minder stemmen verkregen dan Heemskerk, 19 die Klerck achter zich liet, 20 die beneden het cijfer van Beelaerts bleven en 22 (d. i. allen) die door Mackay's totaal worden overtroffen. En toch vielen Heemskerk, Klerck, Beelaerts en Mackay af! Door't minste getal kiezers werd de heer v. Diggelen in herstemming gebracht, nl. 389, 22 persouen, voor wie zich meer dan 389 kiezers verklaarden, blijven buiten herstemming." Wil men de zaak iets eenvoudiger zich voorgesteld zien, dan vertellen ons de laatste stembus-cijfers dat een //liberaal" gemiddeld maar 500 stemmen noodig heeft om gekozen te worden, terwijl een niet-liberaal bijna 1000 behoeft, leder kan 't narekenen dat dit waarheid is: 27000 liberale kiezers hebben 50 vertegenwoordigers en 37000 niet-liberale slechts 34 eu 35 woordvoerders. Iu Appingadam is de Ruiter Zijlker gekozen met 661, van Houten te Groningen met 394, van der Feltz te Assen met 557, Rombach te Brielle slechts 419, de Meijier te Haarlem met 713. De gekozenen waren liberaal. Hiertegenover van anti-revolutionairen kant, teSneek kon Oppedijk niet gekozeu worden zelfs uiet met het onzachlijke cijfer van 1687 stemmen in Dockum van der Hoop van Slochteren uiet met 905, in Zutphen Mackay niet met 1225, in Tiel Beelaerts van Blok land niet met 962. Deze cijfers zijn welsprekend. Daarenboven Sneek eD Dokkum brachten ditmaal te zamen uit 2592 auti-revolutionaire stemmeu eu deze zqn gedoemd niet éen woordvoerder te kunnen hebben in onze zoogenaamde volksvertegenwoordiging en de liberalen brachten in beide districten uit 2795 stemmen en deze beschikken over 5 woordvoerders in het parlement. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Sta ten in het district Middelburg op zaterdag heeft nie mand een volstrekte meerderheid verkregen. Herstem ming moet op 11 Juli plaats hebben tusschen de heeren graaf van Lijnden, die 350, en mr. de Stoppelaar, die 298 stemmen verkreeg. Óp den heer J. H. Snijders waren 118, en op den heer Lantsheer 53 stemmen uitgebracht. In eene Zaterdag te Middelburg gehouden buiten gewone vergadering van het polderbestuur van JVal- cherm is besloten tot het maken van twee houten heulen in de Oostwatering nabij Veere. De heer J. H. Snijders heeft als nieuw gekozen commissaris zitting genomen. Morgen zal de nieuw benoemde burgemeester van Plissingen de heer A. Smit. in eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van den raad worden geïnstal leerd. Des avonds zal de heer Smit aan den gemeenteraad eu verschillende autoriteiten ten raadhuize een diner aanbieden. De heer C. J. Damme heeft met Juli a. ontslag genomen als lid van den gemeenteraad te Middelburg. Door de Belgische Regeering is een besluit geno men, waarbij het aandeel der Belgische zeeloodsen in de loodsgelden van 85 pet. op 73 pet. is terug gebracht. Dit besluit is bij dagorder aan de loodsen bekend gemaakt. H.H. M.M. de Koning en de Koningin zijn zater dag naar het Loo vertrokken, om daar tot begin van September te blijven. Aan de vriendelijkheid van den tegenwoordigen Prins van Oranje was het te danken dat niet een der kransen, die als huldeblijk bij de begrafenis zijns broeders' aangeboden werd, afgewezen is. Op een aanvrage van de ministers om een audiëntie yan rouwbeklag bij Z. M. den Koning is, uaar het Vaderland mededeelt, door den adjudant van dienst namens Z. M. geantwoord, dat Z. M. tot zijn leed wezen wegens zijn kortstondig verblijf in de residentie de ministers niet kon ontvangen. Hetzelfde blad zegt, dat omtrent de ministetieele crisis nog geen beslissing gevallen is. In de Staats-courant was het volgende geplaatst: 's-Gravenhagey 27 Juni 1879. De koning heeft den ondergeteekende opgedrage 1 om door middel van de Staats-courant aan autori teiten, colleges en particulieren, die aan Zijne Majestei adressen van rouwbeklag hebben aangeboden wegen het overlijdeu van Z. K. H. Willem Nicolaas Alexande Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, Zijne, j Majesteits bijzonderen dank te betuigen voor hunn J deelneming in dat zoo smartelijk verlies. De directeur van het kabinet des konings A l e w ij n. a Eigen Haard bevat eene afbeelding van het doodJ bed des Prinsen. Zij is weinige uren na het overlijdei genomen. Het gelaat van den Prins maak* een eenig zins anderen indruk dan zijn portretde gTTsiolT 1 oogen, de een weinig gezwollen wangen, het- gemi 1 van haard, de knevel, waarvan de uiteinden niet mee I spits toeloopen, geven er eene andere uitdrukkin' t aan. De hand des Prinsen rust op de borst. T De gravure is vervaardigd naar eene photograph: t, in het bezit van prins Alexander en door Zijne Hoog -f heid aan den uitgever van Eigen Haard daarvoc.i afgestaan. ijl De photographie is van E. Charron. De heer (J1 L. Toekarap Lammers geeft een bijschrift in poezie itl m Men gaat in Noord-Holland maar steeds voqgpfl met het vonnissen van schutters die op ^naag'^ wenschen te exerceeren. Een der schutters te E>g heeft weder om dit vergrijp twee vonnissen. De schutterswet gelast bij voorkeur bet exerceeren^ op zondag na 5 uur. De schuld ligt dus hoofdzake- lijk aan de thans vigeerende wet. Maar tergend is het dat de schutterij te Edam eiken zondag op een uur wordt samengeroepen dat door de wet als onge- oorloofd wordt erkend, tergend is het nog veel meer dat, omdat een of meer burgers naar Gods gebod wensehen te rusten, deze worden gevonnisd, terwijl zelfs de Jood op zijne feestdagen vrij mag henen gaan. Binnen eenige dagen zal Scheveningen eene directe aansluiting met het groote spoorwegnet bezitten. De vreemdelingen, badgasten en buitenlandsche reizigers zullen alsdan zonder eenig oponthoud uit de oorden vau vertrek de badplaats of huu geliefd zomer verblijf kunneu bereiken. Morgen toch zal de lijn, welke Scheveningen met den Rijnspoorweg verbindt, voor het publiek geopend worden, met het oog op den algemeenen rouw zonder uiterlijk vertoon. Zij, die in de gelegenheid werden gesteld een der dagelijksche proefritten met den lccomotief-tramway te doen, omvingen zoowel van den tocht als van de ge- lieele inrichting een gunstigen indruk. De passagierswagen verlaat net station ter plaatse van aankomst der reizigers en vervolgt zijnen weg langs het Bezuidenhout, de Koekamp, de Maliebaan, het Kanaal en den nieuwen Badhuisweg tot nabij het Groot Stedelijk badhuis te Scheveningen. De vier rijtnigen. vervaardigd in de vermaarde fabriek van de heeren Beynes te Haarlem zijn zeer net ingericht en verdeeld in eerste en tweede klasse. De overgang der drie bruggen Bezuidenhout Zoölogischen tuin en Sprank levert geen bezwaar of gevaar '*p bij de macht om den trein op elk punt van den weg of ieder oogenblikte doen stilstaan. Dit reravermogen zal echter niet gebruikt worden om de wagens te doen stoppen op andere punten dan de aangewezen halten. Tijdens het in bcvreging zijn der machine ondervind men, hetzij bij het voor- of achterbalcon gezeten, hoegenaamd geen hinder van rook of vonken, zooda^ men met open deuren deu rit kan volbrengen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1