GHRISTELIJK-RISTORISCH BLAD. .V. 4o9. Donderdag' 26 Juni. Middelburg, 25 Juni 1879. W, A. Graaf van Lyndei T ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N, TE MIDDELBURG. Bij het lijk van den Prins van Oranje, thans over gebracht naar het vaderland, om morgen in de Prin- senstad bij zijne vaderen verzameld te worden, meenen we niet beter te kunnen doen dan het uitnemende woord mede te deelen, wat de ook in onze kringen welbekende Parijsche predikant Bersier, Zaterdag bij de lijkbaar sprak. Het luidt als volgt Mijne Heeren! Wij zijn vereenigd om het lijk van Z. K. H. Willem, prin9 van Oranje, dien het God behaagde uit deze wereld weg te nemen, den 11 Juni jl. in het 39ste jaar zijns levens. Een laatst vaarwel richtend tot dit stoffelijk omhul sel, dat weldra naar Nederland vertrekt, waar het de laat9te eerbewijzen zal ontvangen onder de algemeene deelneming van een loyaal, innig aan 't geslacht zijner soevereinen gehecht volk, wensch ik na uwe gedachten en onze gebeden tot God te hebben verheven uit naam van Frankrijk te spreken een woord van eerbiedige sympathie voor den Koning der Nederlanden, voor zijn geheele familie, voor die natie, die ons dierbaar is, voor u, Monseigneur, die in dezen dood, waardoor gij plot seling geroepen zijt eenmaal een kroon te erven, slechts wij weten het eene ontzaggelijke beproeving ziet, die uw broederbart wreedelijk trof. Wij zijn smartelijk getroffen door dien slag, onver wachts als een bliksemstraal, welke in volle jeugd en te midden van de drukten en het gedruisch van Pa rijs, dit leven is komen vellen, eer hiervoor het uur geslagen had van inkeer, waarin de plichten van den rijpen leeftijd in 't licht hadden kunnen stellen de schitterende gaven van verstand en de aangeboren edelmoedigheid, welke gaarne erkend werden door allen, die den prins van Oranje van naderbij kenden. Aller hart is vol sympathie, als wij denken aan den rouw, waarin gedompeld is die dynastie, welke in haar geschiedenis zoovele roemrijke bladzijden telt, waar moedc en loyauteit erfelijk zijn en die kort ge leden door zoovele verliezen is beproefd. Gisteren was 't prins Hendrik van Luxemburg, twee jaren geleden, in deze zelfde Junimaand was het de Ko ningin, die uitstekende vrouw, zoo scherpzinnig van geest en wier gehechtheid aan Frankrijk wij kenden. Ovoor haar is het zonder twijfel beter, dat God haar toen opriep en aan haar moederhart de groote smart spaarde van dezen zoon te verliezen, dien zij teeder lief bad. Vorstelijke familiën worden getroffen als alle andere, maar haar i9 de bijzondere beproeving weggelegd, dat zij nimmer hare smarten en tranen kunnen verbergen, noch een toevlucht zoeken in die stilte, waarin ge wonde harten gaarne tot zich zelf inkeeren en waarin God alleen nimmer te veel is. Het is dubbel lijden te lijden op een groot tooneel en te voelen, dat men, wat men ook doe, een schouwspel is, de algemeene nieuwsgierigheid aangeboden. Zoo echter iets de smart kan lenigen, dan is het wel het gevoel omringd te zijn door een trouw volk dat in zijn hoofd de incarnatie ziet van het vaderland, dat hem altijd en ondanks alles lief heeft en voor hetwelk de rouw des konings een rouw vau allen Wordt. Ja mijne heeren, zoo wij ooit gevoeld hebben, wat er edels, treffends en innigs is in die schoone deugd van een volk, welke men trouw en aanhanke lijkheid noemt dan is 't zeker in een uur als dit. Ja hoe slecht velen ook de menschelijke natuur mogeu willen voorstellen, deze trouw strekt haar tot eer en verheft haar. Een volk is sterk, als het in zijne instellingen ge looft en ze eerbiedigt in den persoon van hen, die er Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. in zijne oogen de historische vertegenwoordigers van zijn. In Nederland, houdt er u van verzekerd, zal er niet alleen de plechtigheid van een officiëelen rouw zijn. Als binnen weiuige dagen de sombere rouwstoet door het land zal trekken, dan zal de boer op den drempel zijner hut, de dienstknecht aan de deur van de woning zijns meesters, de ruwe varensgezel op zijn schip, de oogen voelen vochtig worden door de tra nen van droefenis, en de naam van Oranje, die eer tijd» op zoovele slagvelden weerklonk te midden van de juichkreten der zegevierende soldaten,die naam, welke steeds in alle vreugde en in alle droefheid van het vaderland gemengd was, zal op dien dag eerbiedig worden uitgesproken tot in de kleinste gehuchten van Nederland en in de verre koloniën, waar de Neder- landsche vlag cappert. Maar, mijne heeren, in een oogenblik als dit, houden ons andere gedachten bezig dan deze en reikt onze blik verder dan tot den horizon der aarde. De vorstenkronen verdorren even als de hon derden kransen die hier en ginds deze kist dekken. VVenden wij onze blikken omhoog, naar het eenig vaderland, waar geen rouwe meer zijn zal, naar het vaderland der verlosten, waar geen smart meer is, naar den Koning van alle Koningen, die alleen blijft, terwijl alle droomeu, de bedriegelijke bekoorlijkheden en heerlijkheden der aarde vergaan. Prijzen wij Hem, dat Hij in de sombere duisternis, die dezen dood omgeeft, de beloften van het eeuwig leven voor onze oogen doet doorschijnenprijzen wij Hem, den heilige en den rechtvaardige dat Hij ons, volgens het"heerlijk psalmwoord geopenbaard heeft, dat Zijne barmhartig heid eeuwig is, want zoolang er barmhartigheid in den hemel zal zijn, zoolang ook is er hoop op aarde. God zelf heeft ons gezegd te blijven hopen, en wie onzer gevoelt niet, hoe wij met den dood en het laatste oordeel voor oogen hoop en barmhartigheid behoeven Ja! barmhartigheid in den hemel en hoop op aarde. Groote God, wat zouden wij zonder deze zijn? Vaak in dit groote Parijs, te midden van den raaal- stoom die de zielen meesleept, zonder Baar een oogenblik tijd tot nadenken en tot berouw te geven vraag ik met angstige smartwordt uwe stem ge hoord, o Heer dringt zij door tot het geweten van hen, die door hun verheven positie, door allerlei verleiding en verlokkingen omringd zijn, en van wie men met de Schrift kan zeggen, dat zij op glibberige paden, op een hellend vlak geplaatst zijn, waarvan zij ge makkelijk afglijden? Inderdaad is men dikwijls ge neigd, er aan te twijfelen. Men luistert, doch hoort slechts het gedruisch van den wervelwind, die voor bijgaat. Maar nauwkeuriger oplettende, schort men zijn oordeel op. De vurige harten leven snel en drin gen tot den bodera der dingen door en in hun be nauwdheid ontsnapt hun een kreet, de kreet uit de gelijkenis „ik zal opstaan en tot mijn Vader gaan." Die kreet is voldoende, om den hemel te openen. En om die uit te spreken is één oogenblik van stilte, van angst voldoende Die kreet, ik weet het, wordt door de menschen niet altijd gehoord, omdat hij ge smoord wordt door het gedruisch der aarde, maar Gods Engelen vangen dien op, en terwijl wij op aarde wee- nen is er vreugde iu den hemel. Koninklijke Hoogheid, mijn laatste woord zal voor u zijn. Gij neemt hier de eerste plaats in onze eer biedige sympathie, omdat gij het zwaarst getroffeD, het diepst beproefd zijt. Op de treurige reis, die gij weldra gaat aanvaarden, zult gij steun viuden in de liefde van uw volk, en hier laat gij harten achter, die innig iu uw rouw deelen. Breng aan den koning uwen vader, breng aan uwe geheele natie de-wenschen over, waarvan ik hier slechts dé onwaardige tolk ben, en zeg hun, dat het laatste openbare woord dat in Frankrijk over den prins uwen broeder is gesproken, een woord geweest is van smart, van hoop en va; geloof. Dat de Almachtige u geleide en behoede- Amen Wij herinneren onze lezer3 aan de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten op vrij dag a. 8. Er wordt ijverig een gerucht verspreid, jda Graaf van Lynden niet in aanmerking wensch te komen. Dit gerucht is ongegrond Van verschillende zijden wordt met aandrang de heer Snijders aanbevolen. Wij gelooven dat deze waarlijk verdienstelijke man, afgezien van zijne richting, onbetwistbare aanspraak heeft op eene plaats in Provinciale en Gedeputeerde Staten. Nu echter dient aanbeveling van den heei Snijders slechts tot verdeeling der stemmen, di tegen den caudidaat van de Grondwet getuigei De heer Snijders zal zijn weg wel vinden. Laat echter nu allen hunne stemmen veil eenigen op en op niemand anders, wien men overig<| ook aanbevele, om hem zij het maar een pfk.! stemmen te doen verliezen. UITSLAG DER HERSTEMMINGEN. l'tpccht. Gekozen mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave met 975 stemmen. De he»r Bastert ver kreeg 770 stemmen. Delft. Gekozenjhr. de Casembroot met 1297 stemmen. H. Seret 888. Rotterdam. GekoxenR. P. Mees en J. van Stolk. Stcenwijk. Gekozen mr. A. J. Th. a, Th. van der Hoop van Slochteren. Haarlemmermeer. Gekozen mr. J. Reekers, Dordi*ceht, Gekozen mr. J. B. van Osenbruggen met 965 stemmen. Keuchenius 718. Gouda. Gekozen: mr. J. G. Patijn met 1395 stemmen, mr. Lohman 1090. Leiden. Gekozen: O baron van Wasstnaer Catmjck. Zwolle. Gekozen A baron van Dedem met 1329 stemmen; van Naamen 1091 stemmen. De antirevolutionairen zien dus alle hunne mannes herkozen, en hebben 1 zetel op de conservatieven (Gorinchem) en 3 op de liberalen (Utrecht, Zwolle er Steenwijk) veroverd. De vorige maal stemden te Goes 210 personen, nu bij de herstemming 201. De nieuw benoemde burgemeester van Goes, mr. J. G de Witt Hamer, legde Zaterdag te Middelburg in hander van den Commissaris des Konings den gevorderde! eed af. Maandagavond te 7 uren had de eersti vergadering onder zijn [presidium plaatstot wet houder werd in zijne plaats gekozen de heer J. J Ochtman. Het stoffelijk overschot van Z. K. H. den prïn van Oranje is Maandag op de daarvoor bepaalde wija uit Parijs naar de Nederlandsche residentie overge bracht. Uit het hotel enzer ambassade te Parijs, kwar de rouwstoet van Zondag op Maandag te half dri ure aan het station du Nord aan. Aan de stations, die de trein passeerde, waren

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1