- BBifiin 1 Iterlt, School «n lending. GEMENGDE BERICHTEN. r^T,rrv'rr f -91/' g^^^leseherming namen, dan zou ik tegen do barheid opkomen. circulaire zegt, noch bedoelt dit. j-rroerale partij, ik ben daarvan overtuigd, streeft nQ/Tijheid en naar recht, evenzeer als de antircvo- i gacrr^a^re Partij> en,'iu mijn oogén, ook de R. Cath. die*$ daarna streefi. i een 1 r kan ^aa.r doel niet bereiken omdat zij, aal c^diai/e teer terecht^ zégt, „den mënsch - sourerein uitroept, en zich niet buigt voor dén oon4^openbaarden wil Gods.» Zelve geen hoogere dan )ooBjaen8*hclijkeautoriteit erkennende, en den. wil van de cef. rolksmeerderheid (waardoor tij, nu een zekere club aan het bewind is, behendig den wil hqirer geeslver- }v wanten in de plaats schuift) "tót maatstaf nemende 1 tan liet reehtmist zij op den duur de kracht om gezag en recht te handhaven tegenover hen, die beiden afbreken. Daardoor bereidt zij, gelijk de ervaring in r Duitschland treffend staaft, den weg voor hare eigene vijandende socialisten en communisten. Evenzoo baant zij, schoon velen harer leden per- I soonlijk nog geen atheïsten zijn, toch inzonderheid door haar loslaten van het gezag der Schrift en haar voorliefde voor neutraal onderwijs, den weg voor on godisterij. Dit wordt door de socialisten zeiven ook 2cer goed ingezien. Van daar hun ijver om de libe ralen in hun streven naar algemeen neutraal onder wijs te steunen. Alzoo is er tusschen het streven der liberalen cn het woelen der socialistische hartstochten hetzelfde verband als tusschen wortel en vrucht, De afschuw van den hovenier voor de vrucht, staat aan de regelmatige ontwikkeling van den door hem geplanten wortel niet in den weg. Dit, en dit alleen heeft de circulaire bedoeld, gelijk ieder, die zich de moeite gegeven heeft om de ge schriften van mr- Groen van Prinsterer, vooral diens Ongeloof en Revolutie te lezen en te overdenken, zal i inzien. Met dit korte antwoord, dat naar ik hoop, ondanks blijvend verschil van gevoelen, de ergernis van den gcacbtën briefschrijver zal wegnemen, meen ik te kun nen volstaan. 6 Juni, 's Bosch. A. F. de Savornin Lokman. Div. Eng. pe'r 8 f "«m.«VrtVwi^7.40: ..Amerikas Zelandia, het erkende Roomsch-katholieke blad van Zeeland, en de Zoom, een Roomsch-katholiek Nieuws- en Advertentieblad, te Bergen-op-Zoom verschijnende, bevelen beide hunnen lezers, het stemmen op Jhr. mr, A. F. de Savornin Lohman, aan. De Zeeuwsche Antirevolutionaire kiesvereeniging rLuctor et Fmerqo" telt thans, naar we veruemen, b/sTléden. Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland is met 611 van de 884 geldige stemmen gekozen de heer ,C. J. J. A. van Teijlingen. Op den heer mr. G. N. de Stoppelaar waren 373 stemmen uitgebracht. De opkomst der kiezers was bij deze stemming aanmerkelijk talrijker dan gewoonlijk. Van de 1402 kiezers kwamen er 889 op. Bij de vorige verkiezing sleohts 620. De Nieuwlanders, die zooveel voorspoed hebben gehad op de door hen gestelde candidatuur van den heer van Teijlingen, hebben zich gehaast nu den heer J. C. Lantsheer aan te bevelen, ter vervanging van Wijlen den heer Lambrechtsen. Uit Walcheren gaan stemmen op voor Graaf van Lijnden. Wij gelooven dat laatstgenoemde de meeste kans Van slagen heeft. Door den Gemeenteraad van Grijpskerke is tot wet houder gekozen de heer M. Francke, in plaats van den heer P. Wondergem, die vertrokken is naar Mid delburg. Voortaan zal het rijks-telegraafkantoor te Sluis open zynop werkdagen van S'/atot 12 uren voor- en van lè'/a tot 3 en van 6 tot 8 uren namiddagsop Zon en feestdagen van 8 tot 9l/a uur voor- en van lll/„ uur voor- tot 1 uur namiddags. Gisteren had te Vlissingen eene vergadering van aandeelhouders der Maatschappij Zeeland plaats, de heer Buteux leidde haar. De voorstellen van het bestuur zoowel als de reke ning eD verantwoording werden goedgekeurd. In de Vacature, ontstaan door bet bedanken van den heer Van Erp Taalman Kip als commissaris, zal in de volgende vergadering worden voorzien. Het passagiersvervoer nam zeer toe en duidelijk 1 dat de lijn meer eu meer bekendheid verkrijgt, de lijn werden vervoerd in 1878 van Vlissingen ar Queensboro 17,391 en vau Queensboro' naar erikaansche j Vlissingen 17,278 reizigers, te zamen 34,669 reizigers, dus meer dan in 1877 8523. Het goederen vervoer bleef toenemen en, met het oog op de algemeene slapheid in den handel en de groote concurrentie, kunnnen wij, zegt het verslag, tevreden zijn; de verhouding tusschen ijl-en vrachtgóed is dezelfde gebleven en het verkeer van Engeland, bij betere vrachten, voor veel uitbreiding vatbaar. Jdet resultaat uit de exploitatie over het afgeloopeii: jaar verkregen, vergelijkende met dat van 1877, is f 367,456.59'/j verbeterd. De ontvangsten dekten even wel de kosten nieter moet nog een verlies van f 78,193,28 geconstateerd worden, welk verlies, onder toevoeging van het nadeelig saldo der intrest- re kening enz., het debet vormt van de winst- en ver liesrekening over 1878. De ontvangsten der exploitatie zijn in 1878 gestegen tot f 684,922.8973, terwijl in de drie voorafgaande jaren te zamen slechts f 552.758.033'1 werd ontvangen, nl. in 1877 f363,574.61, in 1876 f 143,668.15 en in 1875 f 45,515.277s. I Een extra-trein, zoo meldt men véraè'r, tot vervoer van het stoffelijk overschot van den Prins van Oranje uit Parijs moet ingericht worden, om van daar to vertrekken maandag 23 Juni des ochtends ten 8 ure. De trein zal te Rozen daal aankomen 3,35 des namiddags en aldaar vertoeven tot 4,05, met het oog op de mogelijkheid, dat Z. M. de koning het lijk zou willen te gemoet reizen; ten 4,05 vertrekt de trein naar Zevenbergen, waar hij ten 4,35 aankomt om t en4,'40 naar's-Hage te vertrekken. De aankomst te Rotterdam, Delftsche poort, is bepaald op 6,05, en die te 's Hage op 7 uur precies. Te Hage zal het lijk aan het spoorwegstation door grootofficieren van 's Konings Huis ontvangen worden. Onmiddeïijk zal de kist in een gereedstaan- den rouwwagen worden geplaatst en, begeleid door voornoemde hofdignitarissen, de vergezellende adjudan ten en onder escorte van een peleton huzaren, naar he« Paleis op den Kneuterdijk worden vervoerd, alwaar een rouwkamer in gereedheid wordt gebracht. De Kiesvereeniging Nederland en Oranjehoofd kiesdistrict Haarlemmermeer, heeft besloten, voor de herstemming op Dinsdag a. s. geen candidaat te stellen. Men deelt verder mede, dat van antirevoluti onaire zijde algemeea het voornemen bestaat, in geen geval den liberalen candidaat te stemmen, maar of zich te onthouden of te stemmen op het aftredend lid Mr. F. J. M. A. Reekers, candidaat der Roomschen. In antwoord op de vraag van den heer Duymaer van Twist in de Eerste Kamernaar het al of niet bestaan van eene ministerieele crisis, heeft de minister Kappeyne in hoofdzaak bevestigd wat we reeds wisten. De heer Tak zag in het afstemmen der Kanalen wet eene afkeuring van de finanticele eu economische politiek der regeering, daarom vraagde hij ontslag, de heer Kappeyne volgde dat voorbeeld, omdat er z. i. gemis van zekerheid bestaat voor de noodige over eenstemming der regeering met de Kamer over belangrijke maatregelen. De overige ministers wenschten mede hun ontslag, indien de miuister Kappeyne heenging. Op 15 Juni heeft echter de Koning het ontslag geweigerd. De minister Kappeijne verklaarde dat het minis terie zich bij zijn eindbesluit slechts zal laten leiden door zijne oprechte persoonlijke overtuiging omtrent de eischen van den constitutioneelen toestand en het algemeen belang. De heer Duymaer van Twist achtte de crisis niet gerechtvaardigd, en hoopte dat dit ministerie in 's lands belang aanblijven zou. Vele leden der Kamer waren het blykbaar met den heer van Twist eens. Het ontwerp-adres van rouwbeklag door de Eerste Kamer aan te bieden aau den Koning is van dezen inhoud Sire „De herhaalde slagen waarmede de Almachtige U en Uw Doorluchtig Stamhuis treft, maken op de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gelijk op geheel het Nederlandsche volk, een diepen indruk. „Met oprechte deelneming werd door haar het smartelijk overlijden van Uwer Majesteits beminden oudsten Zoon, den Prins van Oranje vernomen. „Veel werd van dien begaafden Vorst voor het Vaderland verwacht. „Mogen de noodige krachten aan Uwe Majesteit worden geschonken, om met onderwerping dit grie vend leed te te dragen.* De Commissie tot het. stellen van een adres van rouwbeklag uit de Tweede Kamer bestaat uit de hee- ren Godefroi, Fransen v. d. Putte, Van Kerkwijk, Lentiug cn De Bruijn Kops. Naar men uit zeer vertrouwbare bron verneemt, zal het stoffelijk overschot van Z. K. H. den Prins van Oranje niet uit Delft, maar uit 'a Hage worden ter aarde besteld. Het vorstelijk lijk zal Maandag uit Parijs in het paleis op den Kneuterdijk aankomen, en van daar op donderdag den 26 plechtig worden begraven te Delft. Door deze verandering in Zr. Ms. bevelen wordt voldaan aan den stillen wensch van velen. Wanneer de teraardestelling geschiedde, zooals aan vankelijk was bepaald, zou een derde maal het lijk van een onzer Oranjevorsten den laatsten nacht op aarde blijven staan in een daartoe zoo weinig ge schikt stationsgebouw. De overbrenging van het stoffelijk overschot uit de Fransche hoofdstad zal op 's Konings wensch met groote plechtigheid plaats hebben. De in Frankrijk bij vorstelijke lijkplechtigheden gebruikelijke houneurs zullen aan het lijk worden bewezen. De Belgische regeeriog heeft besloteu, groote militaire eer te bewijzen aan het lijk van den prins van Oranje, bij den doortocht door België. Het Hof van appel te Brussel heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak betreffende het verzoek tot uitlevering ran H. P. Kerdijk. Het hof was van oordeel, dat de uitlevering kan worden toegestaan voor de feiten, welke door de Nederlandsche autori teiten in het bevel tot gevangenneming zijn aangegeven en toegelicht. Waarschijnlijk zal de regeering eene beslissing in gelijken zin nemen. Tegen zulk een advies ran bet Hof laat de wet geen cassatie toe. Door de aandeelhouders in de Indische Gas maatschappij, ex-directeur Pincoffs Jr., is besloten eene commissie te benoemen van vijf leden, belast mét het instellen van een nauwgezet ouderzoek naar de handelingen en den tosstand der Maatschappij. Met 549 tegen 262 stemmen heeft het Fransche Congres (de kamer van Afgevaardigden en de Seuaat vereenigd) besloten den zetel der regeering van Versailles naar Parijs te verleggen. Parijs zal dus in werkelijkheid weder de hoofdstad van Frankrijk worden. Moge een straf van 9 jaren hare bevolking van revolutionaire denkbeelden hebben genezen Tot predikant bij de N. H. gemeente te Rotterdam is beroepen ds. B. van Schelven te 's Hertogenbosch. Ds. J. A. P. Ris Lambers te Barneveld heeft bedankt voor het beroep tot piedikant bij de N. H. gemeente te Axel. Door de algemeene vergadering van de Gere formeerde Z. S. vereeniging Jachin gehouden te Kampen op 10 Juni is onder meer besloten om het volgende jaar D. V. te Middelburg de algemeene vergadering te houden. Het was voor vele leden der evangelisatie zondag den 25 Mei een genotvolle dag op het eiland Mar ken. Na geruimen tijd verstoken te zijn geweest Gods woord geregeld te kunnen hooren, was 't hun aan genaam hun beroepene evangelist de heer J. Voogt zijn intreede te hooren houden, na des morgens te zijn ingeleid door de Br. Van Beek, Van der Wast en Hening van Amsterdam. Te Goes heeft zich een comité gevormd tot het in ontvangst nemen van bijdragen, voor de oprichting van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van wijlen den heer Blaubeen. Dat gedenktee» ken zal tot opschrift dragen „Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor zijne Vaderstad. De Burgerij van Goes.* MC.) Een dijkwerker aan den zeedijk te Baarland, C. den Hollander genaamd, vierde maandag jl., op ruim 70jarigen leeftijd, het feest zijner 6Ojarige werk zaamheid aan den dijk. Bij die gelegenheid werd hem door de directie van den dijk een vergulde zilveren gedenkpeuning geschonken, die hem door den dijk graaf, met eene toepasselijke aanspraak, overhandigd werd. De dag werd verder door den jubilaris en de meeste dorpelingen op feestelijke wijze doorgebracht. Gisteren zijn te Oogstgeest de eerste mandjes aardbeziën geplukt. Al is de groei 14 dagen vertraagd, de oogst belooft ruim te zijn. Over acht dagen deukt men aldaar met het rooien der aardappelen te beginnen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2