GHRISTELIJl'RISTORISGI BLAD. Middelburg20 Juni 1879. »-• 5 i« l*-n HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele - 0,0o Uitgever: P. G. W IJ T M A N, xe MIDDELBURG!. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16] regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. „L O II M .4 4, dat's een candidaat om warm voor te worden Dat is u, kiezers in het kiesdistrict Goes, door een vriend toegeroepen. Dat herhalen wij van heeler harte. Of Lohman dan zelf zoo gloeiend is Och neen, zijn statig voorko.men maakt op ons eerder den indruk van koel, en zijne ge schriften doen hem niet aanzien, voor wat men doorgaans vurig noemt. Toch is het oud hollandsche langzaam maar zeker niet geheel op hem van toepassing. Zeg in plaats van langzaam bedaardlaat op zeker een driedubbelen nadruk vallen, en gij schetst Lohman iu een paar woorden. Wij zouden 't niet graag met hem aan den stok hebben. En de liberalen" zijn bang van hem. Hij heeft ze in zijne verschilleude boekwer ken stukken voorgelegd, die ze nog maar stil hebben laten liggen. Omdat ze hem niet aankunnen. Begonnen ze in de sliberale" couranten aan het tegenspreken van zijne meesterlijke redenen voor de vrije school, zij zouden "zijne woorden moeten aanhalen, zijne denkbeelden voor de oogen der lezers moeten breugen. Er zijn on der de liberale" kiezers nog zooveel eenzijdigen, die waarlijk op gezag gelooven dat hunne leids lieden het altoos bij 't rechte eindje hebben; die nooit, of hoogst zelden, iets lezen, wat van onze zijde komt; die zeker geeu cent overheb- .hen voor een boekje van een »clericaal" als Lohman. De zoodanigen in kennis te brengen met Lohman's geschriften, daar passen de liberale" schrijvers voor. Dat's contraband. Men kan zich houden, en houdt zich, alsof hetgeen hij schreef niet bestaat. Maar als hij eenmaal in de Kamer is, dan moet men hem hooren. Of zp zouden hunne ooren moeten stoppen, en hem overschreeuwen, zooals de rechters van Stefanus deden. Wij hebben gevraagd om eene school met den Bijbel voor onze kinderen. Wij hebben gevraagd om vrijheid van onder wijs voor allen, om gelijkstelling van allen met de liberalen." Wij hebben gevraagd om zooveel geld voor ons niet meer en ook niet minder als voor de liberalen" wordt besteed. Het antwoord was de hatelijke schoolwet. De schoolwet, die nog onuitvoerbaar is. De schoolwet, die naar de oud-papiermand moet. Alles zullen de liberalen" op het spel zetten, om onze kinderen onder hunnen invloed te krijgen. Zij kweeken drukop schoolmeesters. Neen, wat men zegge, de schoolkwestie is niet van de baan, en »zij verlamt zegt Lohman het staatsleven van ons volk." Die kwestie moet van de baan, en zij zal er niet af, vóór zij naar billijkheid is opgelost. Voor zoover er geld voor is, voor zoover er Christelijke scholen bestaan, zijn onze jonge kinderen geborgeu, al ontmoeten zij op verderen leeftijd op hunnen weg nog slagboomen genoeg, die ook opgeruimd moeten worden. Maar 't zou onbarmhartig ziju als wij de kinderen onzer minder bevoorrechte broeders aan den vijand overlieten. Wij kunnen onze vrijheid koopen, hun reelitzoowel als het onze, moet heroverd worden. Nooit heeft Lohman de roomschen gevleid, er is veel in hem dat hun tegenstaat, maar hij »wil. ook de vrijheid voor den roomschen land genoot handhaven" 1), en daarom zeggen zij nu, dat zij hun persoonlijk gevoel opofferen, en op hem stemmen zullenom van het liberale juk, meteen van de nieuwe schoolwet, meteen van de aan gekondigde hatelijke belastingen te worden verlost. Dat is eene onverwachte hulde aan Lohman's eerlijkheid, een niet gering getuigenis voor zijne waarde als strijder. Zullen dan nu van de 727, die Lohman aan vankelijk stemden, de blooden en versaagden wederkeeren, omdat des volks te veel is? Neen, gewis niet! Heel Nederland ziet op u, kiezers ran Goes. Het komt er op aan om Lohman met eere in de Kamer te brengen. Kappeynevergeet het nietwilde alleen minister worden om onzen tegenstand te breken, en terwijl gij Lohman in de Kamer brengt, gaat gij mee om te zeggen: gebroken is onze tegenstand nog niet. Moens, wiens eischen nog verder gingen dan die van Kappeyne, heeft te Sn eek den tegen stand der onzen in ongekende mate onder vonden, toch had hij nog 112 stemmmen over. Nu moet blijken hoeveel stemmen Lohman in Goes boven van Hoek halen kan. Strijden de roomschen aan uwe zijde, laat dan toch de eer van uw vaandel u een gang naar de stembus waard zijn. Waarom bleven er bijv. te Wolfaartsdijk 17, en te Wfssenkerke 34 kiezers t'huis? Kunnen Kamperlandsche boeren geen vrienden laten meerijden naar het dorp? Smoort de minderheid der liberalen" onder eene verpletterende meerderheid, opdat ook zij leeren verlangen naar eene billijker indeeling der kiezers. Er vallen zooveel stemmen van de onzen in het water, laat de liberalen" eens duchtig gevoelen hoe aangenaam dat smaakt. De zon der liberalen" is aan het dalen. Zij hadden vroeger zooveel kiezers op hunne band, die eenvoudig met de meerderheid meededen. Nu dat volgen dier meerderheid (van de* Kamerleden altoos niet van het volk) zoo veel verdeeldheid en duurte tengevolge heeft gehad, zijn vele kiezers zich gaan afvragen, waarom zij eigenlijk tot dusver zich blindelings lieten leiden. Zij gaan de waarde hunner stem beseffen. Zij gaan er aan denken, dat bestendi ging van der liberalen" overmacht, ook be stendiging der bestaande, onvruchtbaar makende verdeeldheid is. Kiezers in het district Goes, doet wnf- scii kunt, om ons eene belangrijke schrede vercffl te brengen op den goeden weg, en kiest oA dinsdag aanstaande 1) Dit 9chreef Loliman reeds in 1875, en wel op bladz. 15 van zijne brochureAan Neêrlands Anti- Clericalen. Wij ontvingen voor ons nummer van 6 Juni het volgende schrijven van den heer Lohman, waarin gesproken wordt van eene circulaire, vóór dien datum verspreid, en waarin de schrijver zijne gevoelens, zoover daar noodig, openhartig uitspreekt. Het stuk kwam ons echter een posttijd te laat in handen, om nog van dienst te kunnen zijn. Wij meenen het nu nog de plaats te moeten verleenen, die het toekomt. Aan de kiezers van het district Goes. Namens eenige liberalen in het kiesdistrict Goes, wordt mij, met een beroep op „de waardigheid en ernst van mijn persoonde vraag gedaan, of ik niet moet afkeuren de circulaire door het Bestuur dei kiesvereeniging „voor Nederland en Oranje* ten behoeve mijner candidatuur uitgegeven, omdat daarin „klaar blijkelijk geïnsinueerd wordt, dat er verband zou bestaan tusschen de afkeurenswaardige, maatschappe lijke toestanden, welke in andere rijken worden aange troffen, en het 3treven der liberale partij hier te lande.* Alhoewel een candidaat niet aansprakelijk kaï worden gesteld voor hetgeen buiten zijn weten ei medewerking ten zijnen behoeve gedaan wordt, ach ik in dit geval een openlijk antwoord niet ongepast omdat m. i. alle kiezers, ook die der tegenpartij, di overtuiging behooren te kennen van deDgene, die ge roepen kan worden om - ik zeg niet één partij maar het recht van alle partijen in de Staten-Gene- raai te verdedigen. Ik antwoord daarom het volgende: Indien de oir- I culaire verklaarde, dat onze liberalen socialistisch 1 communistische neigingen koesteren, of dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1