WcHiFl" Ikrlt, School £it bending. L a ml b o ii w. GEMENGDE BERICHTEN. - - - I f 9,1 K9.1/, rlien i j _Trustiq->e oorlog niet gekomen zou zijn alt de 'aan Tan Maart 1873 beter gevoerd do» zich. af te werpeü. .et schrijven van Qeneraal ran Swieten in de azijn C., door ons reeds Vermeld, wordt door Gene- lia Booms o. a. het volgende geantwoord ,ij Sacr/at die generaal aau zich zei ven verschuldigd is f dier üd Tac den kring der fatsoenlijke lieden, waartoe /een i gerekend wordt te behoortn, dit moge hij voor aal vch zeiven beslissen onze begrippen dienaangaande raoc>open blijkbaar uiteen. Wat hij verschuldigd is aau waardigheid der betrekkingen, die hij nog bekleedt, oorceD aan de achtbaarheid van het regeetingsgezag dat «ft kij eenmaal heeft vertegenwoordigd, zal, zonder meer Woorden mijnerzijds, door ieder die gevoel van beta- a «lelijkheid heeft, gereedelijk worden ingezien. Deu generaal Van Swieten antwoord ik verdsr J( ftiet. Tot een tegenpartij, die den strijd voert met de Wapenen, welke thans door hem gebezigd worden, o kan ik het woord niet meer richten. e Gisteren had eene algemeeue vergadering plaats van .de TLotterdavische Handelsvereeniging. Directeur dezer Vereeniging was Pincoffs, en daardoor was zij zeer Hauw bij de financieële ramp betrokken. p Om de vraag te kunnen beantwoorden, merkte t een der deelhebbers op, wat er van de 15 tnillioen kapitaal over ismoesten de eigen- i dommen tegen den kosteuden prijs worden berekend. Doet men dit, dan is het verlies vermoedelijk wel 50 pet. Voor de handelsterreinen b. v. is de kostende prijs aangtnomen, doch dit cijfer van 11V< millioen is reeds door Pincoffs gegeven, en men Weet maar al te goed wat men van de cijfers van Pincoffs te gelooven heeft. Heeft de directie, zoo Vraagde hij, nauwkeurig onderzocht of deze etablis- iementen inderdaad ll3/« millioen gekost hebben? Te meer meende een deelgenoot de vraag te moeten doen, omdat hy de balansen der laatste jaren onderling vergelijkende, verrast werd door de merkwaardige snelle wijze waarop dit cijfer toegenomen is, zeker is aan den aanleg dier inrichtingen veel geld besteed, doch de sprong kwam hem wel wat groot voor. De directie antwoordde dat zij den feitelijkeu toestand roor oogen heeft gehoudende kos tende prijs der bouwterreinen bestaat niet meer, en een bepaalde marktwaarde hebben zij even min, zoodat niets overbleef dan zoo Dauwkeurig mogelijk hunne waarde te bepalen. Zij meent inderdaad in hare taxatie niet te hoog gegaan te zijn, nu zij, met de kosten van heien ad f25 per vierk. meter rekening houdende, de beste terreinen op f 30 taxeerde, vooral nadat een deel daarvan voor f75 verkocht was terwijl zij het middengedeelte, Waarvan perceelen tegen f 60 verkocht werden, op 15 Gehalte. Bovendien deze terreinen waren een loTT.publiek bekende zaak, welker waarde ieder kon con- |C*'troleerenachtte iemand de taxatie te hoog, welnu, dan stond het hem vrij ze lager te schatten en de Waarde zijner aandeeleu naar evenredigheid lager te taxeeren. Mr. E. Bergsma stelde als motie voor, de discussie te sluiten en voorstel I van commissarissen „niet over te gaan tot ontbinding der veuootschap", in stemming te brengen, mét welke motie de ver gadering zich met applaus vereenigde. Bij de stemming werd'en 813 Btemmen uitgebracht. Pnntl werd aangenomen met 738 stemmen tegen 5, ter wijl 25 aandeelhouders buiten stemming bleveo. Alzoo is met bijna algemeene stemmen besloten dat de Vennootschap niet zal worden ontbonden. Het verzoek om uitlevering van H. Kerdijk is zaterdag te Brussel behandeld voor het Hof van appel. De uitlevering is gevraagd op grond vanlo. valschheid in geschriften van koop handel en het gebruik maken daarvan in zaken der Afrikaansche Handelsvereeniging, 2o. bedrie- gelijke bankbreuk. De uitlevering werd geëischt door mr. Staets, eubstituut-prucureur-generaal. Zij werd bestreden door de advocaten Leon Dufuisseaux en Paul Janson, die betoogden, dat in het arrest van renvooi slechts eene qualificatie ran misdrijf, maar geen misdrijf geformuleerd is, en dat betrekkelijk de bankbreuk de drie feiten, in het tweede arrest uitge drukt, alle feiten van eenvoudige bankbreuk zijn, waarvoor geen uitlevering is toegelaten. De zaak is uitgesteld tot donderdag a. s. Op grond van de gepleite middelen van verdedi ging heeft Kerdijk reeds vrijdag zich bij request ge wend tot de rechtbank van Antwerpen, ten einde zijne invrijheidstelling te bekomen. Mocht het vonnis van die rechtbank voor Kerdijk nadeelig zijn, dan komt de zaak van zelf terug voor hef hof te Brussel, dat dan contradictoir arrest moet wijzen, waarop steeds cassatie mogelijk is. Mr. B. OldenkoU gaf dezer dagen op de volgende wijze eenige inlichtingen betreffende de houding van commissarissen der A. 11. K. tegenover de justitie Div. Eng. per f 11,70;_ Eng. Duhl.g... j „Woensdag 14 Mei, den dagAwaarop16!11iSu«!uhi „.«J heeft „verwijderd", meldde zich 's avonds ten 10 ure bij den heer Viruly Yerbrugge aan, de heer stubst.- officier van de Werk. Toen hij daar vernam dat Y. V. op een vergadering was ten kantore van de hh. R. Mees Zonen, spoedde hij zich derwaarts. Daar vond hij dan ook bijeen de commissarissen van de Afrikaansche Handelsvereeniging, en rars. Tels en Knottenbelt. Hij zeide dat hij in zijn kwaliteit kwam vragen inlichtingen en gegevens, teneinde de voort-- vluchtigen gerecntehjjk te kunnen achterbalen en vatten. „Tels, na aan commissarissen deu wenk te hebben gegeven om te zwijgen, antwoordde dat er hoegenaamd geen termen waren om P. en K. strafrechtelijk te vervolgen. „De boekeD, zoo zeide hij woordelijk, zijn wel een beetje geflatteerd; maar dat is ook alles." Mr. van de Werk, na te vergeefs beproefd te heb ben iets te weten te komen, noodigde mrs. Tels en Knottenbolt en een van de commissarissen uit, hem te vergezellen naar den officier van justitie mr. Roest van Limburg. Aan die uitnoodiging werd voldaan. Onderweg kreeg mr. Knottenbelt pijn in 't lijf en verwijderde zich. „De pogingen 4°or mr. R. v. L. in het werk ge steld, hoe krachtig ook aangedrongen, om Tels en den commissaris tot spreken te brengen over de strafbare handelingen van P. en K., stuitten af op het onver zettelijk zwijgen van T. en van den commissaris. Ook den volgenden dag, Donderdag 15 Mei, toen mr. R. v. L. met den meesten aandrang beurtelings bad en smeakte, beurtelings vorderde en eischte, dat hem ter wille der justitie werd medegedeeld, bleef Tels zwygen tot ongeveer ten 2 ure het uur dat P. den voet zette aan boord van de Germania en eerst toen liet Tels los, dat, behalve dat de boeken een beetje geflatteerd waren, er ook jaren achtereen val- sche balansen waren opgemaakt. „Ik verzoek de pers van Nederland, zegt de schrij ver, ter wille der gekreukte gerechtigheid, dit schrijven te willen overnemen. En mocht het blijken dat mijn zegsman verkeerd was ingelicht mij opzettelijk bedriegen kan hij niet dan zal ik de eerste zijn om de waarheid te herstellen en daaraan te geven al de publiciteit die in mijn bereik ligt. De Arnhemsche courant leest de kiezers de les. Een belang van het oogen blik, veelal een lo kaal belang, eene voorbijgaande partijkwestie* die de hoofden warm maakt en de hersenen vermoeit, een dezer geschilpunten bij welke onverdraagzaamheid, hartstocht en vooroordeel den boventoon voeren ein delijk, en niet het minst, louter persoonlijke conside ration, subjective v.oor- en tegeningenomenheden, deze beweegredenen zijn het, die verreweg hpt zwaarst bij de nederlandsche verkiezingen wegen en de stemmen der kiezers bepalen, Onderdeelen en ondergeschikte punten trekken de aandacht en wekken de belang stelling op de groote politieke beginselen daarentegen gaan onopgemerkt voorbij. Amsterdams uitvaren tegen heil wier votums het tot stand komen thans van zijn Rijnscheepvaartkanaal verhinderd hebben, laat zich, al is het niet ie ver ontschuldigen, begrijpen en verklaren. De illusie was groot geweest en de teleurstelling moest dus des ter grooter wezen. Amsterdam was als iemand die op het punt staat eene groote erfenis in ontvangst te nemen en onverwacht hoort dat het testament ongeldig is verklaard; in welk eene verbitterde stemming xulk een erfgenaam verkeert en hoe gramstorig hij is jegens de rechters die zijn goed recht niet hebben laten wegen en overwegen, kan men zich gemakkelijk voor stellen. In Rotterdam was het nog erger. Het Geldersche-vallei-kanaal, aldus werd daar gerede neerd, is een amsterdamsch belang, en (daarom een anti- rotterdamsch belang; dus verzaakt een door rotter- damsche kiezers gekozen lid der Kamer zijn plicht, wanneer hij stemt voor dat kanaal, dat is, voor Am sterdam en tegen Rotterdam. Wie zou naar het oordeel der Arnh. cour. wel het meest er voor ijveren om de leden der Kamer als specialiteiten voor dit of dat onderdeel van regee- ringszorg te doen verkiezen, en niet als de vertegen woordigers der beginselen die in de natie leven Ds. K. F. Creutzberg, die voor Gelderland zitting moest nemen in de Algemeene Synode der Ned Herv. kerk, is hierin door ongesteldheid verhin derd, zoodat zijn secundus, dr. F. J. J. A. Junius, predikant te Tiel, zal moeten optreden. Hierdoor wordt het getal der orthodoxe leden tot op twee verminderd en klimt dat der modernen tot op tien; de overige zeven leden behooren tot de Evangelische richting. De volkstrekte meerderheid is derhalve bij de modernen. De Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs hield dezer dagen hare algemeene vergadering te Utrecht. Uit de verslagen bleek, dat er thans 180 hulp getal dus gedurende het laatste jaar met zeven^ie vermeerderd. Het getal contribuanten was echter verminderd. Een nog al aanmerkelijk getal kwitanties was er in het laatste jjar minder uitgegeven, dan in 't voorgaande. Semmige leden waren door den dood aan de Vereeni- ging ontrukt. Anderen hadden moeten bedanken voor hun lidmaatschap, omdat zij niet meer in staat waren om hunne contributie te betalen. Nog anderen had den hunne gaven aan de Vereeniging onttrokken, om te meer locale belangen te kunnen bevorderen. Daarentegen waren er meerdere giften voor ééns ingekomen zoodat de penningmeester, bij een ont vangst van f6933,17 en eene uitgaaf van f5512,95 met een batig saldo van f 1420,22 dit boekjaar kon sluiten. Aan 22 scholen was een subsidie verstrekt van f 3675,00 terwijl voor het volgende jaar nog aan vijf scholen subsidie was toegezegd. Van alle gesubsi dieerde scholen waren de meest bevredigde berichten ingekomen en, om een goede statistiek er van te krijgen, zullen voortaan gedrukte tabellen aan de schoolbesturen worden gezonden. De opleiding van jongelieden tot onderwijzeis vormde het zwaartepunt op de Agenda, merkte Ds. Wielenga volkomen tereeht op. 't Komt op persoon lijkheden aan. Dit gevoelde blijkbaar ook het grootste deel der vergadering, zoo niet elk lid. Langs welken weg moet echter de opleiding worden bevorderd De heer Van den Berg deelde mede, dat op de vergadering van onderwijzers, in de vorige week ge houden, eene Commissie was benoemd, om tegen het volgende jaar een rapport over de beste opleiding van onderwijzers in te dienen. Ook op die vergadering was het dus nog een open vraag gebleven, welke weg de beste is. Spreker voor zich aeht opleiding door normaallessen de meest wenschelijke. Bij opleiding aan een Kweekschool ontbrak te zeer de zoo onmis bare practiscbe kweeking; terwijl de opleiding door ééneu onderwijzer, daargelaten of ieder onderwijzer^ daartoe bekwaam is, door het groote bezwaar wordt* gedrukt, dat hij den tijd mist, tot een voldoende op leiding vereischt. Na vele discussiën kwam de vergaderiug tot bet volgende besluita. Er worde eene commissie benoemd, beslaande uit 8 of 4 deskundigen, die over zes maanden een rapport over dc beste wijze van oplei ding aan het Algemeen Bestuur zal indienen, b. Het Algemeen Bestuur diene dan een voorstel desaangaande in op de Algemeene Vergadering des volgenden jaars In deze week zal in het Westland een begin ge maakt worden met de aflevering van voorloopig kleine partijtjes nieuwe aardappelen, ter verzending naar Engeland, dezer dagen zijn reeds enkele mandjes als monsters daarheen gescheept. Algemeen is men van meening, dat Spaansche hoenders de voordeeligst# zijn. Thans heeft een hoen derliefhebber, na een vergelijkend onderzoek, aange toond dat het Italiaansche ras boven het Spaansche de voorkeur verdient. Hij bevond dat het gewicht der Italiaansche eieren was: 10 stuks 590 gram het kleinste 55 gram, het grootste 67 gram, en dat der Spaansche10 stuks 520 gram, het kleinste 45, het grootste 60 gram. Ook leggen de Italiaansche vroeger en meer eieren dan de Spaansche. Er wordt tegenwoordig uit Engeland zoogenaamde „kunstmest" naar ons land gezonden, waartegen men gewaarschuwd wordt. Deze mest is niets anders dan stroo en vergane bladeren. Gisterennacht ontstond er brand in de woning van J. Zuidhof onder 's Heer Arendskerke, welke woning met den iuboedel totaal is afgebrand. De oorzaak is onbekend huis en inboedel waren verzekerd bij de Amsterdam» sehe Maatschappij, directie De Jong Comp. In de vergadering van ingelanden van het calami- teus waterschap Ellewoutsdijk, vrijdag gehouden, is tot gezworen, in plaats van wijlen A. Leijs, benoemd de heer Johs. van Lieretot vertegenwoordigers in den dijkraad zijn herbenoemd de heeren J. van Li^re en J. de Dreu. GCt.) Eene aardbeving rondom de Etna heeft groote schade aangericht te Santaverina en Guardici, Er zijn huizen ingestort, waardoor vele personen den dood vonden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2