GHRISTILIJK-flISlORlSCH BLO. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»5Q Enkele no miners- 0,05 P. Gr. Uitgever: WIJTMAN, IVIIDDET^Brm< Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 18 Juni 1879. Als dit nummer ran de pers komt, zal de stem bus gesloten zijn. Het oogenblik, dat aan de opening voorafgaat, mogen wij niet ongebruikt laten voorbij gaan. Men zou anders allicht denken, dat wij schreven onder den indruk van den nu nog geheel onbekenden uitslag. Gejuich over eene overwinning, of zoogenaamde overrunning, zou al even ongepast zijn als de baloo- righeid van de Middelb. Courant,, die, dezer dagen „zoo stil als een muis," toch er van spreekt om if het 'ctëficalismeu\ een poosje baas te laten. Wordt de heer van Teijlingen gekozen, het zal voor ons geene overwinning zijn. Niemand kan dat uit een onzer woorden afleiden. Dat de heer van Teijlingen voor de oogen der kiezers met den dag meer en meer naar onze zijde schijnt te naderen, is niet het minst te wijten aan het rusteloos drijven van allerlei „liberale" Middel burgers, die toch niet zonder bedoeling ijveren voor den heer de Stoppelaar, en ook niet het minst aan het drij ven van de kiesvereeniging //de Grondwet", die voor haar naam en bestaan dringend behoefte heeft, aan eenige opfrissching. De //liberale* heeren zijn aan geen tegenspoed gewend. Zij meenen dat de overmacht hun toekomt. De heer van Teijlingen is, hij zegt het zelf, geen voorstander onzer beginselen. Dat wisten wij reed9, dat heeft hij getoond. Waarom spant „de Grondwet" de veer zoo strak Voor haren candidaat? Zitten er niet meer leden in de Prov. Staten, wier verdienste het i9 „liberaal" en burgemeester eeuer plattelandsgemeente te zijn P 't Zijn juist van Teijlingeu's christelijke sympathieën, die hem onaannemelijk maken bij de „liberalen". Zou het hun anders zooveel papier en inkt waard zijn, welk der beide „liberale" candidaten er geko zen werd Zoodra het maar even blijkt, dat iemand christelijke sympathieën heeft, dat iemand, zelfs waar het, als bij de Prov. Staten, hoofdzakelijk stoffelijke belangen geldt, door een antirevolutionair wordt aanbevolen, dan moet hij worden geweerd. De anti-revolutionairen in Zeeland hebben het in de laatste dagen genoegzaam doen uitkomen, dat ver dienste op 't puut van beginselen bij hen hooger wordt geacht dan kerkelijke geestverwantschap. Maar wij herhalen hetgeen wij in ons vorig nummer schreven, in dit geval helt onze persoonlijke voorliefde eenigszins over naar den heer van Teijlingen. Wie meent dat wij iemand, omdat hij trouw ter kerk komt, eene schoone toekomst bij onze partij be loven, die heeft bet mis. Wij schreven ons vorig artikel ouder den indruk van hel bij den kraag pakkend ingezonden stuk in de Middelburgscl e Courant van zaterdagavond, en tevens onder den indruk eener hartaangrijpende prediking van zondagmorgen. Wij zagen daarin eene leiding Gods, en als wij daarbij een hartelijk gemeenden wenscli uitspraken, dan kan die wensch ons slechts misduid worden door hen, die, doof voor de stem van het Evangelie, het volk willen veredelen door „concerten, voordrachten, optochten, tooneelvoorstel- linger. enz." Ook wenschten wij wel van God, dat en bijna en geheellijk, allen, die nu tegenover ons staan, zoodani- geu wierden, als wij zijn, uitgenomen de miskenning, waaraan wij dagelijks bloot staan. Benoemd tot ontvanger der registratie en domei nen te Sluis de heer E. Nierstraszthans commies bij het departement van financiën. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning te zenden. Voorts werd een motie aangenomen, waar bij wordt verklaard, dat de benoeming v»b den nieuwen burgemeester, den heer Smit, door burgerij en. Raad met ingenomenheid is begroet; tevens wordt daarbij aan den aftredenden burgemeester, den heer Winkelman, dank betuigd voor het vele goede, dat door hem gedurende zijn bestuur voor de gemeente is verricht. De liberale kiesvereeniging Nederland te Delft heeft besloten, bij de herstemming op 24 dezer voor een lid der Tweede Kamer, zich te onthouden. De Tijd spoort de Roomsche kiezers in het district Goes mede tot onthouding aan. In de openbare vergadering der Eerste Kamer, maan dag avond, werd eene kennisgeving gelezen van den volgenden inhoud Mijne Heeren „Het beeft den Almachtige behaagd zijne Konink lijke Hoogheid Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, onzen beminden zoon, den elfden dezer tot zich te nemen. „Met groote droefheid geven Wij u kennis van dit overlijden, dat Ons en Ons Huis in diepen rouw dompelt. „Van uwe deelneming in dit zoo treffend verlies, en van die van geheel het Nederhndsche volk houden wij Ons verzekerd. „En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming. „WILLEM" De Kamer besloot deze kennisgeving met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. De heer Duymaer vau Twist bracht daarna in herinne ring dat er sedert eenigen tijd verschillende geruchten in omloop zijn omtrent het bestaan eener ministerieele crisis. Hij had gehoopt, dat de Regeering de gelegen heid van het bijeenkomen dezer Kamer had aange grepen om aan de Vertegenwoordiging inlichtingen te geven aangaande dat hoogst gewichtige onderwerp. Nu dat niet geschied is, acht hij zich verplicht aan de Kamer verlof te vragen om aan de Regeering op eeu nader te bepalen dag de volgende vragen te mogen richten Bestaat er hier te lande eene ministerieele crisis? Zoo ja, wat of wie gaf aanleiding tot het ontstaan dairvan? Welke is de stand der ministerieele crisis up dit oogenblik Het gevraagde verlof wordt aan den heer Van Twist verleend. De voorzitter zegt, dat de vragen, door den heer Van Twist geformuleerd, aan de Regiering overge bracht zullen worden. Daarna wordt de vergadering gescheiden. Op 9 dezer is Gliëng, (Aijeh) de verblijfplaats van Panglima Polim (onzen grootsten tegenstander) door onze troepen genomen en, evenals de omliggende kampongs, getuchtigd. Men vermeesterde te Gliëng 25 stukken geschut en veel ammunitie. Ook de woning van Panglima werd er gevonden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal (vacature Pincoffs) gekozen jhr. F. G. E. Merkes van Gendt te 's-Gravenhage, Volgens bijzondere berichten uit Parijs zal het stoffelijk overschot van Z. E. H. den Prins van Oranje den 25 dezer naar Nederland worden ver», voerd, teneinde den volgenden dag op plechtige wijze te Delft te kunnen worden ter aarde besteld. Verscheidene van de zich te Parijs bevindende Nederlanders zijn in de groote, geheel met zwart behangen, zaal van het gezantschap toegelaten, waaf het lijk van den vorst is tentoongesteld. De aankomst Yan het stoffelijk overschot van K. H. den prins van Oranje te Delft, 't geen in den avond van den 25sten Juni e. k. ten 9 ure zal plaats hebben, zal met bijzondere plechtigheid vergezeld gaan. Ook te Rotterdam zal een officietle hulde aan de laatste overblijfselen van den ont slapen vorst worden gebracht. Op het verlangen van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden zullen de leden der hofhouding van wijlen Hd. broeder, den prins van Oranje, zich ïië volgende week begeven naar Parijs tot bijwoning van een lijkdienst, die den dag vóór het vertrek van het vor stelijke lijk uit Frankrijk naar Nederland zal wordén, gehouden ten huize van den Nederlandshen gezant - baron Van Zuylen van Nijevelt. Z. M. de koning wordt 25 Juni a. s. te 's Gra- venhage verwacht. Een Nederlander uit Parijs schrijft het volgende: „Ik beu in het hotel der Nederlandsche legatie de vertrekken gaan bezichtigen, waar het lijk van den Prins van Oranje tentoongesteld is. Eigenlijk uë* staat er te Parijs geen hotel der Nederlandsche legatie. Doch het toeval wilde, dat de benedenverdieping van- het door den minister van Zuylen bewoonde hotel beschikbaar was, en met de meeste piëteit is daarvan gebruik gemaakt, om deu prins de laatste eer te be wijzen. Het appartement van Z. K. H. in de Rue Auber bestoud uil niet meer dan 2 of 8 kleine ver trekken, met eene kleine anti-chambre. Het was niet mogelijk, die enge ruimte behoorlijk in te richteo, Thans daarentegen staat het lijk in een groot met zwart laken bekleed salon, terwijl een nog grooter aangrenzend salon insgelijks als rouwkamer is inge richt. In een nacht hebben handige werklieden, be- hoorende tot den Service des Pompes Funèbres, dit alles met smaak en vaardigheid in orde gebracht. De kist op eene estrade geplaatst, is gedekt met een groot kleed, zwart met zilver, en gaat schuil onder eens menigte bloemkransen. Aan het hoofd-en en het voeteind staan groote zilveren kandelabres. Alle gordijnen zijn vervangen door zwarte draperiën, met zilveren galon. Alle stoelen en verdere meube len zijn insgelijks met zwart en zilver gedrapeerd. Het geheel, bewaakt door 's prinsen adjudanten, heeft een vorstelijk aanzien. Alle gezanten van vreemde mogendheden en een groot aantal leden der Fransche aristocratie komen zich inschrijven aan de Neder landsche legatie en begeven zich daarna naar het hotel Continental, waar prins Alexander gelogeerd is. De hulde aan de nagedachtenis van den overleden Vorst is algemeen, en allerwegen prijst men den heer en mevrouw van Zuylen, wegens de uitstekende wijze waarop onder hun toezicht en in hunne onmiddellijke nabijheid het mogelijke gedaan is, om aan 's Prinsen uitvaart den verschuldigden luister bij te zetten." Naar het Dagblad van Zidd-Ho!land verneemt, zou. Z. M. de koning ten slotte geweigerd hebben het ontslag, door het ministerie aangeboden aan t^-nemen Generaal van Swietens werk over onze vestiging in Atjehheeft een verweerschrift uitgelokt van den heer F. N. Nieuwenhuijzen, gewezen gouvernements-com» missaris voor Atjeh. In eene brochure getiteld: „Een Woord over de Waarheid van Generaal Van Swieten, tracht de heer Nieuwenhuijzen de bedenkingen, tegen zijn beleid in* gebracht, te ontzenuwen, en de beschuldigiug, dat

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1