CHRISTËLIJR-RISTORISCH BLAD. flinsdag' 17 Juni. Woensdag' 18 Juni Middelburg, 16 Juni 1879. -1 HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Rnlcele nommers- 0,05 Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBUIK}. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. zal er eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren Mr. G-. N. de Stoppelaar en C. J, J. A. van Teijlingen, die geen van beiden een genoegzaam aantal stemmen bekwa men, om in de Provinciale Staten de plaats te kunnen innemen van wijlen den beer W. Ph. Yis. Er wordt, door allerlei omstandigheden, meer gewicht aan deze herstemming gehecht, dan iemand verwachtte. Vooreerst moeten wij den heer Ook een Mid delburger (zie Middelb. Courant van Maandag) even zeggen, dat Het Zuiden den heer van Teijlingen niet gesteund heeft. Hoe komt hij aan die onwaarheid? Noch de kiesvereeniging Nederland en Oranje, noch onze redactie heeft den heer van Teijlingen aanbevolen. Wij waren niet van plan ons met deze verkiezing te be moeien. Ons blad nam advertentiën op van»de Grondwet1' ter aanbeveling van den-lieer de Stop pelaar, en evenzeer van anderen, die den heer van Teijlingen caudidaat stelden. Als dat steu nen is, wat is er dan van de reusachtige adver tentie, die wij opnamen voor den heer Bool? Maar wij plaatsten een vinnig" ingezonden stuk. Maar wij legden er ook een ter zijde, dat in -o. i. min gepaste bewoordingen den heer de Stoppelaar aan de kiezers ontraadde. Wij vinden het echter niet mooi, dat er van liberale" zijde verschillende personen worden uitgeboord, om achter de namen te komen van de schrijvers der in ons blad opgenomen stuk ken. Hebben onze vrienden bij iemand aange klopt, om te weten wie Een Middelburger is9 Hebben wij er naar gevischt, wie uit Arnemuiden onlangs een stukje in de Middelb. Courant schreef Kunnen wij het helpen, dat het dwaze stuk aan het Ondankbaar Middelburg iemands tegenspraak uitlokte? De heeren de Stoppelaar en van Teijlingen zijn geen mannen van onze beginselen, maal ais bij instinct voelt ons volk, dat de man, door de Grondwetaanbevolen, zijn man niet wezen kan. Dat is eene voorname reden, waarom de heer van Teijlingen het zoover bracht. Waar van twee kwaden zooals het spreek woord zegt het kleinste moet gekozen worden, daar is, naar onze meening, de keuze niet twijfelachtig. De heer de Stoppelaar heeft op het volk een invloed uitgeoefend, dien wij, naar plicht en geweten, meenen te moeten tegenwerken. De zondagsche concerten, de zondagsche optochten met muziek hebben wij grootendeels aan hem te danken. Door zijne wijze van volksverede ling wordt het socialisme meer dan door iets anders voorbereid. Wij worden niet voor eene keuze tusschen beginselenmaar voor eene keuze tusschen per sonen geplaatst. Nu helt in dit geval onze persoonlijke voorliefde eenigzins naar den heer van Teijlingen over, en nu, eerst nu spreken wij dat uit. Wat er ook in den heer van Teijlingen zij, dat ons belet liern aan te bevelen, wij weten dat hij zich niet onttrekt aau den invloed des Evangelies, en nu hij opuieuw ervaart dat er tusschen hem en zijne liberale" vrienden eene breuk bestaat, hopen wij dat de eerstvolgende dagen voor hem dagen eener besliste keuze mogen zijn, en hij door de nawerking eener trouwe predikiug worde bewogen een christen te wordendie den smaad des Christendoms mede aanvaardt. Bij besluit van -13 Juni is door ged. staten van Zeeland bepaald, dat de verkiezing van een lid der provinciale staten, ter vervanging van wijlen mr. T. A. Lambreehtsen, in het hoofd-kiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Vrijdag 27 Juni 1879 en de herstemming zoo noodig op Vrijdag 11 Juli. l)e vacature in het Polderbestuur van Walcheren, ontstaan door het overlijden van mr. W. Ph. Vis, is vervuld door Je verkiezing van den heer J. H. Snijders. Van de 1318 stemgereehte ingelanden in den polder brachten 251 hunne stem uit, 223 te Middelburg en 28 te Westkapslle. De heer J. H. Snijders te Middelburg werd met 131 stemmen gekozen. Op den heer J. de Visser Jz. te Serooskerke werden 52 en op den heer J. A- Tak te Middelburg, 37 stemmen uitgebracht. Voorts verkregen de heeren C. J. J. A. van Teijlingen 6, J. Peper 4 en J. de Kroo 3 stemmen, terwijl de overige stemmen op verschillende personen waren verdeeld. Zelandia waarschuwt de katholieken in het dis trict Goes om evenmin notitie te nemen van de knipoogjes der anti-revolutionairen (?)als van de gemoe delijke maar huichelachtige tonen die de liberale bladen aanheffen om de katholieken vau een samengaan met eerstgenoemde partij af te houden. In het nummer van Woensdag of Vrijdag hoopt dat blad met hare lezers de houding te bespreken die den katholieken van Goes, bij de aanstaande her stemming, niet iu hun eigen belang alleen, maar ook in 's lands belang past. Bij koninklijk besluit yan 13 dezerf is mr. J. G. Be Witt Earner, oudste wethouder van Goes, tot burgemeester benoemd in die plaats van den onlangs overleden mr. Blaaubeen. Is het niet gemakkelijk den man te vervangen, die gedurende meer dan het vierde eener eeuw de be langen van Goes met ijver en talent behartigde en in aller sympathie deelde, Z. M. had moeilijk (zt)o schrijft men) een waardiger cn meer gewenschte keuze kunnen doen. Uit het midden der burgerij, onder welke hij geboren werd en steeds in verschil lende betrekkingen werkzaam was treedt de benoemde onder algemeene instemming, op, terwijl allen hem kennen en waardeeren in zijne zelfstandigheid, ijver en alle begraafheden, niet het minst in z nederigheid en humaniteit. De gemeente verblijdt in 's Konings keuze en wenscht haren nieuwen bur meester geen korter bestuur en geen minder welv dienden lof dan aan zijn voorganger te beurt viel Het Weekblad van van Oijen maakt het bont. 't gint al met zijn eigen geestverwanten, die t'l bleven bij de jongste verkiezing, voor lamlendigen. te maken. Verder heeft het een groot höofdart: onder het opschrift Vak-redders. Wat zijn dat?,; zijn mannen als Demetrius de zilversmid van Ef< die al de mannen van zijn vak opwond tegen apostel Paulus, omdat het winstgevend vak van j veren tempeltjes maken door de evangeliepredik gevaar liep. Het beele stuk loopt over van hatel uitdrukkingen tegen enkele predikanten eiT'VüOist ders der vrije christelijke school. Na letterlijke aanhaling van Matth. XXII37— zegt van Oijen: ,/Nu, op alle scholen wordt dageli wordt iederen schooltijd onderwezen, dat men C moet beminnen boven alles en den naasten als i zelf. Men onderwijst dus dagelijks het geheele ch tendom.'' Dat gebeurt dus ook dagelijks ,op de school vt van Oijen hoofdonderwijzer is. Hoe de heer van Oijen zelf profileert van dat derwijs in liefde tot den naaste, dat getuigen de wc denslaperig, hardleersch, een beetje laster, cen*t< winkel, wissels op den hemel, verlofpa?*' vagevuur, olijkaards, slimmeriken, geestelijke ders enz. Is soms van Oijen de valc-redderdie 't vak i staatsschoolmeesters te redden heeft Wij meenen dat verscheidene zijner vak-genopt niet met zijne reddende hnlp zullen gediend zijn, w door een voorstander als hij, komen zij meer en ni in gevaar dat hun vak in verachting komt. De dag der begrafenis van den Prins van Ora is op den 26steu Juni bepaald. Sommigen meet dat het vorstelijk lijk reehtstreeks van Parijs n Delft zal worden overgebracht, zeker met hetzel ceremonieel als dat van Prins Hendrik, anderen i het binnen weinige dagen zal worden overgebra naar het paleis van wijlen den Prins. Donderdag avond is het lijk van den Prins Oranje overgebracht naar de Nederlandsche ami sade. Daarbij waren tegenwoordig het geheele p soneel der legatie, de heeren van Zuylen, van pelle, de Stuers en Buyssenaersbenevens de hëe Coster, consul-generaal, de Koek, adjudant wijlen den prins, cn Bentinck, adjudant des konii Het lijk werd in een transportwagen overgebrai gevolgd door cavallerie. Z. K. H. prins Alexander met zijn adjudant Grovestins, dr. Vinkliuizen uit den Haag, ds. B sier, mevrouw en freule van Zuylen, allen in zwa rouw, wachtten het lijk aan het hotel der amb sade af. De predikant Bersier las de liturgie hield een kort., zeer welsprekend gebed. Prins A ander bedankte den heer Bersier zeer hartelijk. De vestibule, de voorzaal, die als rouwkame] ingericht, en de groote zaal daarnaast, benevens geheele benedenverdieping van het hotel zijn géi met zwart behangen, met zilveren franjes afgej het plafond is zwart met zilveren sterren. In rouwkamer werd de kist, met een zwart fluwe kleed bedekt, onder een verhemelte van zw draperieëcn met zilveren randen en hoeken, pi takken en laurierbladen geplaatst. Eenige stoelen en bidstoelen, mede met -zi omhangen, zijn aan weerszijden van het lijk geplai dat voorts omringd is door groote zilveren can labres met waskaarsen. Aan de wanden zijn Ne

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1