- - GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN "óécïëri Tien "vroegen avond was de toestand zeer ver ergerd in den ochtend constateerden de geneeheereu Peter, Dieu'Lafoy, Aimé en Martin, dat de toestand hopeloos was. Z. K. H. stierf bij volle kennis, in tegenwoordig heid van twee bedienden. Onmiddelijk na het overlijden kwamen de gezant en het personeel der legatie in de woning van Z. K. H. aan. De Parijsche correspondent der N. R. C. berichtte gisteren Heden is het lijk van den Prins van Oranje inge- balsemd door doctor Genval er is eene photographie van het lijk genomen. De akte van 's prinsen over lijden is heden ingeschreven in het register der mairie van het negende arrondissement. De akte is ondertee kend door den Nederlaudschen gezant, door baron Bentinck, adjudant des Konings, en door den adjunct- maire en draagt het nummer 851. Alle gekroonde hoofden hebben Prins Alexander per telegraaf hunne deelneming betuigd. Gisteren avond is het lijk overgebracht naar bet gezantsschaphotel. Het wordt niet neergelegd in eene chapelle ardente, die steeds publiek is, maar volgens order des konings in eene chambre mortaaire, die alleen toegankelijk is bij uit- noodiging. De dag van den lijkdienst en van het overbrengen van bet stoffelijk overschot des Prinsen naar Delft is nog niet bepaald. Bij de balseming waren tegenwoordig de doctoren Martin en Gailleret, baron Bentiuck en baron Gro- vestins. Aan elke zijde van den hals werd een opening gemaakt in de slagaderen. Aan de linkerzijde werden spo ren van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de werking der linkerlong belet hebben. [Daarna werd eene inspuiting gedaan van zeven liter chemisch zuivere oplossing van aluminium-zouten door middel van eene bijzonder ingerichte perspomp. Tevens werden drie liter bloed afgevoerd, waardoor het aangezicht eenig- zins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder gesloten, het lichaam gewikkeld in flanel en gekleed. Ouderscheideue photographiën ziju genomen. Het lijk is gekist iu een wit satijnen omkleeding met het portret van 's Prinsen moeder, koningin Sophia op de borst. Vier liter essence werden op het lijk gesprenkeld, en daarna de looden kist dicht ge soldeerd, die voorzien is van glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. Tengevolge van het overlijden van :'s konings oudste toon gaat, krachtens art. 32 der grondwet, diens waardigheid vau vermoedelijk erfgenaam der kroon en 's konings eerste onderdaan, alsmede de titel van prins van Oranje over op Z. K. H. prins Alexander. Behalve deze, zijn de volgende mannelijke afstam melingen van het huis van Oranje in leven Z. K. H. prins Frederik zoon van koning Willem I, oud 82 jaren. De zonen van den prins Von Wied, achterklein zonen van koning Willem I. en kleinzonen van prins Frederik, oud 7, 3 en 2 jaren. De zoon van H. K. H. prinses Marianne en wijlen prins Albert vau Pruisen, mede Albert geheeten, klein zonen van koning Willem I, geboren in 1837, gene raal der Pruisische cavalerie, gehuwd met de hertogin Maria van Saksen, uit welk huwelijk twee zonen, oud 5 en 3 jaren, iu leven zijn. De oudste zoon van H. K. H. prinses Sophia, groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach, erfgroot- hertog Karel-August, achterkleinzoon van koning Willem I, uit wiens huwelijk met eene Russische prinses twee zonen, oud 3 en 1 jaar, gesproten ziju. Van al deze prinsen staan de zonen van den prins en de prinses Von Wied, krachtens de grondwette lijke bepaling dat afstammelingen van de mannelijke lijn de voorhand hebben boven die van vrouwen en de oudere tak gaat voor den jongeren, na Z. K. H. prins Alexander en prins Frederik, het naast aan den troon. MiddCourant.) De Nieuwe Rotterdamsche courant zegt naar aan leiding van de verkiezingen De anti-revolutionaire partij ontwikkelde een kracht, die niet nalaten zal indruk te maken. Te Gor.nchem kreeg zij zelfs haren hoofdman Keuchenius gekozen. „Ook dit jaar teekende zich de strijd, die ons po litieke leven beheerscht, alweder scherper. Wij hebben tegenover ons niet meer een staatkundig stelsel, maar partijen, wier stelsel bestaat in de Roomsche en de Calvinistische geloofsbelijdenis, anders niet. Dat is de treurige zijde ook van deze verkiezing. In een opetibrief, vijf kolommen druks van de Nieuwe Rotterdamsche Courant innemende, verdedigt generaal van Swieten zijne wijze van oorlogvoeren in Atjeh tegen de oppositie die tegen hem en den oud gouverneur-generaal Loudon is outstaan. De schrijver richt zijn woord tot generaal G. P. Booms, den be strijder van van Swieten's oorlogstactiek. De opening var. den spoorweg ArnhemNijmegeu had gisteren zonder eenige feestelijkheid plaats. Ook bij de op Zaterdag plaats hebbende opening der tentoonstelling te Arnhem zullen geen toespra ken gehouden worden, noch eenige andere feestelijk heden plaats hebben. Jierh, School en lending, de N. H. G. te Beroepen tot predikant bij Zierikzee ds. Lieftinck te Rauwerd. Ieder belangstellende in het ohristelijk onder wijs raden we aan een bezoek te gaan brengen, aan de bijna voltooide christelijke school voor lager en meer uitgebreid lager enderwijs, in de Gravestraat te Middelburg. Deze school, gesticht en beheerd door eene der Chr. Geref. Gemeenten te Middelburg, mocht zich in een zoo druk bezoek verheugen, dat de drie loka len, waarin tot nu toe onderwijs gegeven werd, te klein waren voor de behoefte. Op onbekrompen wijze werd door het bestuur iu die behoefte voorzien door het aanbouwen van twee lokalen, die, door flinke ruimte, beider licht en doelmatige ven tilatie, niet nalaten op den bezoeker een aangenamen indruk te maken. Vijf glazen schuttingen, voorzien vau breede glazen deuren, deelen de school iu vijf lokalen, die, te oordeelen naar wat we elders zagen, eene vergelijking met de uit ruime beurs gebouwde openbare scholen kunnen doorstaan. Althans licht, lucht en ruimte, drie hoofdvereischten voor een schoollokaal, zijn in overvloedige mate aanwezig. Een breede gang, langs alle lokalen loopende, maakt de school niet weinig zuiver, sierlijk en rustig. In dezen gang zijn deuren aangebracht, toegang ver schaffende tot ieder der klassen afzonderlijk; gemak kelijke bergplaatsen voor kleedereu worden aan den muur ingericht, glazen lantaarens geven overvloedig licht, drie deuren aan de buitenzijde geven toegang tot evenzöovele privaten, buiten den gang staande en dus ver verwijderd en geheel afgesloten van de lokalen, en ein delijk geeft een geopende deur in 't midden van den gang heerlijke, frissche boomen en heesters, bloemen en plan ten te aanschouwen, die niet nalaten zullen den scho lieren een eigenaardige bekoorlijkheid aan te bieden. Het bestuur is echter voornemens zoo werd ons gezegd te zorgen dat dieschoone natuur wel door de leerlingen kan gezien, maar niet genoten kan worden. De schoolmeubelen, door de uitbreiding noodig, zul- Jen. aan. de.eischen des tijds voldoen. Onder de in Zeeland bestaande bijzondere scholen zal deze als we ons niet vergissen voortaan als model genoemd worden. De 74-jarige huisvrouw van zekeren W., te. Kou* dekerke heeft zich gisteren van het leren beroofd. Er schijnen nog altijd personen het land af te reizen, die slechte manufactureu aan den man trach ten te brengen. Zoo er dezer dagen te Deventer een winkelier beet genomen door twee kooplieden, die hem een lap bukskin van 10 el wisten te verkoopen, welke later bleek geheel waardeloos te zijn. Een staaltje van de proeven, die onze taal op* levert, dat zij een volk toebehoort, hetwelk nog aan godsdienst en zedelijkheid hecht, is het volgende Geldersch versje /Poen de waogens waogens waoren, En de schelmen schelmen waoren, En de hoeren hoeren waoren, Toen kon het land welvaoren. Maar nu de waogens zijn calessen; En de hoeren zijn maitressen, En de schelmen politieken, Ru moet het land bezwieken.' (Sprokkelaar.) Het krachtig optreden der Berlijnsche politie tegen de café-chantants heeft ten gevolge gehad dat nog slechts özulke inrichtingen te Berlijn bestaan. Zij staan onder scherp toezicht, een politiedienaar is heel den avond in 't lokaal, let op wat voorgedragen wordt en op „das Beuehmen der Sangerinnen." Der jdames' is 't streng verboden zich met de gasten te onderhouden om 11 uur moeten ze vertrekken en mogen niet terug komen. Elke intrekking der vergunning gestraft Ook in Londen schijnt de finanïl allertreurigst. De firma S. Johnston is gel een tekort van 3)0,000, de firma Saundej tekort van 100,000 pond. Het Duitsche volk viert vroolijk enl gouden bruiloftsfeest des grijzen keizers mea Graanmarkten enz. Middelburg, 12 Juni. De geringe aanvoel van was alleen uit VValcheren. De verandering in de ring is alleen voor witte boonen, die 25 cent hl zijn betaald. Prijzen zijn als volgt: Tarwe voój bruik f9.40 a f9.50; rogge en wintergerst nii toondzoraergerst f 6.50 nominaal. Witte boonen, enkele zeer kleine par tijtjes, is 1 13.75 betaald, bj boonen f 12.25 a 12.50 naar kwaliteit; groene erwten ff 9.50 nominaal. Boter per kilogram t 0.78 a f 0,82 Eierenper stuks f 2.90 Vlissingen, 13 Juni. Boter per kilogram f 0,85 a f Eieren f 0,85 a 0,90 per 26 stuks. Prijzen van effecten. Amsterdam, 12 Juni 1879. Ne.derl. Certitic. Werkelijke scliuld. 2 Va pet. 6 dito dito dito 3 71 dito dito dito 4 9S Loten stad Amsterdam 3 10É dito dito Rotterdam 3 J02 Rusland Dbligatiën 1798/1815 5 95 Certific. Inscr. £e serie 1854 5 55 Dito dito 6e serie. 1855 5 78 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 91 ditoL. 100 1872 5 84 ditoL. 100 1873 5 85 dito 1877 dito 5 S9 dito leening 1867—69 5 76 5 U 140- 5 139 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5L ud 5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis, 4 s3 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 84 dito dito Charkow Azow 5 S3 Aar.d. Kiew-Best 5 dito Baltische spoorweg 3 49 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 5C dito dito Weenen. 5 59 Oostem Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 58 dito dito Febr./Aug. 5 57 dito dito April/Oct. 5 58 dito in papier Mei/Nov. 5 57 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 4' Spanje. Obligatiën Buitenl 1 R dito Binnenlandsche 1 1- Portugal. 3 5 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 6 H Egypte. dito 1876 6 4< 5 - Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 10( dito dito dito 1876. 4l/a 10 Brazilië 5 dito 1875 5 Prijzen van coupon». Amsterdam, 12 Juni Metall f 21,55; dito zi f 21,55; Div. Eng. per f 11,70Eng. Portugal p< f 11,70; Spaansche piasters f47,40; Amerikaan! dollars in goud f 2,431/2. Amsterdam, 11 Juni. Metall. f21,55; dito zi f 21,55; Div. Eng. per f 1],7C; Eng. Russen pe f 11,95; Eng. Portugal per t£'f 11,70Frans f4 Belg. f 47,40; Pruis f 58,45; Hamb. Russen fl,13; sen in Z. R. f LIG1/-.Poolsche per fl.Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaan Binnenlandsche f 2,28; Amerikaansche dollars f 2^ papier f 2.431 2.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3