De Uitslag. v: 4o4.' Saterdag 14 Juni. N. HET ZUIDEN U 11 1/ IJ 11 Af 1 Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Uitgever P. G WIJTMAN, te MIDDELBUR'. 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. - v.- -e.-.- Een zware slag heeft ons dierbaar vorstenhuis getroffen. In de kracht zijns levens overleed na kortstondige krankheid de Prins van Oranje, op wien zooveel hoop, zoovele verwachtingen waren gebouwd. Algemeen hoort men, dat hij in het land zijner vrijwillige ballingschap bemind was. Nu heeft God weder een derj meest belovende takken van den kaler wordenden Oranjeboom afgehouwen. Ons vorstenhuis, zoo menigmaal vergeleken met het huis van David, mag zich echter niet in de wisse belofte van voortbestaan verheugen, en daarom treft het ons zwaar als Je hand des doods diepe grepen doet in de nooit talrijke familie, die, ofschoon „van Duytscben bloed," de eerste der Nederlandsche'is, zonder welke wij ons Nederlaud niet kunnen denken. De Heer regeert, en waar hij dat toont past liet ons te zwijgen. Wat Hij doet is welgedaan dat hebben wij nu te gelooven, dat zullen wij later aanschouweu. Niemand weet wat de overleden Prins eenmaal voor Nederland had kunnen worden, maar ieder weet dat de band, die Oranje en Nederland samenhoud, soms tot op een enkelen draad uitrafelde, om spoedig weder op ongedachte"wijze te worden versterkt. Dien band versterken, dat kan God alleen. Daarvoor zij onze bede Voor het, kiesdistrict Middelburg is gelukkig de dag van spanning voorbijl Wij hebben alle reden om voor de uitkomst dankbaar te zijn, want, hoezeer ook gehoopt, met eenige zekerheid werd zij niet verwacht. Het lieette toch dat vier jaren geleden, "by de eerste verkiezing van Jhr. de Jonge, de tegenpartij niet wakker genoeg was geweest, dat wy haar hadden overrompeld. Nu heeft het zeker ook aan hare zijde niet nan krachtsontwikkeling, aan ijver ontbroken. Vier jaren geleden riepen liberalen" het spy tig uitdat hebben diekatholieken gedaan!" Nu hebben zij er voor gezorgd dat van ons district acht gemeenten in 't oostelijkst hoekje van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn afgeknipt, uit welken hoek dan juist onze zegepraal zou gekomen zijn. Ze hebben er dus voor gezorgd, dat hunne vooruitzichten gunstiger zouden staan. En wat is gebeurd? Toen had de Jonge van de 100 stemmen er 50, en nu 51. Toen had de candidaat der liberalen" er van dè 100 nog 48, en nu slechts 42. Nemen wij in aanmerking dat de roomschen, door de afsnijding van 't land van Hulst, minder kracht in ons district konden ontwikkelen dan voorheen, en dat nogtans door Jhr. de Jonge naar verhouding hooger cijfer is behaald dan de eerste maal, dan komt de aanwinst aan de anti-revolutionairen ten goede, dan zien wij dat we vooruitgaan. Maar wij zien nog meer. Vier jaar ge leden had de candidaat der liberalen" 48 stemmen, en'nu slechts 42*stemmen van de 100. Dit ligt wel gedeeltelijk aan de onbe kendheid van hunnen candidaat, maar nooit was daarentegen Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zoo tot ijver geprikkeld als thans, nu die over wegend liberale" landstreek een harer inge- borenen candidaat zag gesteld, nu Vorsterman van Oijen de troepen van zijn Volksonderwijs" ten strijde voerde, nu, blijkens de naamlijst onder de advertentie voor Bool, verscheidene invloedrijke roomschen te IJzendijke (let wel, té IJzendijke) in het gevolg van van Oijen marcheerden. WjjÉB ,n dat de liberalen" in Zeeland grond verliezen, niettegenstaande zij zich den weg ter overwinning hadden bereid. Het was dus vier iaar geleden niet een ongelukjete wijten aan der liberalen" zorge loosheid. Het was het begin eener kentering, die mogelijk nog eenmaal door den in de Kamer vastgegroeiden heer van Eek zal gevoeld worden. Voor het district Goes kunnen wij, nu het verdubbeld is, slechts de laatste verkiezing van Februari 1878 ais maatstaf aannemen, en niet die, toen de heer Vader zich aan een nieuwe keuze moest onderwerpen. Daar is echter de verhouding voor de anti revolutionairen nog veel gunstiger geworden, niet in vier, maar in anderhalf jaar. Het zij opgemerkt dat beide keeren daar onze vrienden met iemand aankwamen, die, volstrekt geen vreemdeling in Nederland, nog tans een vreemdeling in het district was. Daar hadden de liberalen" toen 35 van de 100 stemmen, nu 33, De roomschen hadden er toen 32, en nu 20, De auti-revolutionairen toen 30, en nu niet minder dan 41. Dat is er eene verassende uitkomst. Er is veel hoop voor. Lobman in Goes. Na het fiere en waardige woord, door de roomschen in Zelandia van 1 Juni uitgesproken, en na de verwerping van Lobman, in dat zelfde blad onverholen medegedeeld, kunnen zij nu niet anders doen dan zich in massa van stem ming onthouden. Geen hunner kan medewerken, om van Hoek tegenover de Joflgef ili 'de Tweede Kamer tz brengen. Aan onze vrienden is het thans om over 14 dagen den strijd opnieuw te voeren, 't Zal er warmpjes toegaan »voor de party van den le« veilden God", zooals De Standaard het Guizot nazegt. Keuchenius, onze staatsman, keert in de Kamer terug Lobman, onze on verwonnen pleitbezorger^ moet nevens hem komen Zeeland wordt wakker. De Zeewsche lee? worstelt en ontzwemt! 8J »De anti-revolutionaire partij ontwikkelt een^ kracht, die niet nalaten zal indruk te maken," zegt de N. Rotterd. Courant. Indruk op Moeus 1), Kerdijk en Kappeijne-, die de bewerkers dier krachtsontwikkeling zijn. Indruk op den koning, die niet lang gèleder 305,000 smeekelingen uit de onzen zijn troox zag naderen, met 164,000 roomschen daarnevens Het past ons na de zegenpraal God te dan ken. Hij heeft ons geholpen. Ons volk was in Zijne hand het raiddel oir een christen-volksvertegenwoordiger in de Kamei te brengen. Wij hebben nu ook dien vertegen' woordiger te steunen door ons gebed. In 's lands vergaderzaal geven wijsheid ei gevatheid groote voordeelen, om op het ge schikte oogenblik juist en waardig op te treden Laat ons de Jonge dragen op ons gebed opdat het hem in die ure gegeven worde wa hij spreken zal. Nog kan de dreigende schoolwet niet uitge voerd worden, 't Is God, die 't verhinder! terwijl de tegenstanders dier wet nog machte loos zijn. Helpt God ons op ongedachte wijze, laa ons dan ook vertrouwen dat Hij nu naas de stem der blijdschap die der rouw weerklink ons vaderland en onzen vorst niet verlaten za 1) Moens zelf had het te Sneek met zijne 179 stemmen hard te verantwoorden tegen onzen Oppe dijk, die 1687 stemmen bekwam. i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1