GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. ^Amsterdam onze geheide SffTwdbro'- 1 ^irsfcljna 24 mogen aanvaarden. Om stemverbrok- - .Tg.me» "hto dito J- Q /komen, neem ik de vrijheid de kiezers n iet Goes met den meesten ernst te moeten Vjn dinsdag e. k. trouw ten stembus te komen dito 'ytt)Ur? stemmen, mij toegedacht, eenparig Oblï> OblV ditr->- Oèi't W 'HQ si w .n op ür. Mr. A. F. de SAYORMX LOIIMAX 'Raadsheer in het Gerechtshof te 's Bosch. liddelburg, 5 Juni 1879. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. .iftMF '^•an vermelding der benoeming van den heer A. Smit tot burgemeester van Vlissingenvoegt de Middelb. Courant het volgende toe Sedert jaren is de naam der Kinderdijksche en Alblasserdamsche Smit's eensluidend met wakkerheid, eerlijkheid en wel overlegden ondernemingsgeest. De benoemde, een man in de kracht van zijn leven, zelf scheepsbouwmeester te Slikkerveer en kleinzoon van den bekenden Fop Smit, staat bovendien als presi dent-commissaris der Koninklijke maatschappij /,de Schelde" tot Vlissingen in nauwe betrekkiug. Zijn zijne belangen dus innig verbonden met die der ge meente, omgekeerd mag verwacht worden, dat zijne pogingen tot bevordering van den bloei der gemeente bij de ingezetenen steun ea medewerking zullen vinden. Woensdag morgen werd het lijk van den heer mr. L0L JBIaubeen, burgemeester van Goes, ter aarde besteld, in allen eenvoud, naar den wensch van den overledene. f Eene menigte belangstellenden waren aanwezig om den overledene nog de laatste eer te bewijzen. De beide Wethouders en de Secretaris, eenige leden van a. den Raad, de ambtenaar van het O. M. bij het ;e)] kantongerecht te Goes, de Griffier der stad, eene deputatie van de vereeniging tot het regelen en be vorderen van volksvermaken, van de lvolfsociëteit de Piins van Oranje en de Rederijkerskamer Aurora. Wegens uitdrukkelijk verlangen, werd op het graf Eeriipai&t- gesproken, (N. G. Ct.) IL OS' Bij de verkiezing voor een lid van de provinciale to Staten van [Zeeland, in het district Middelburg, j] waren ingeleverd 620 biljetten hiervan werden 8 )Q om verschillende redenen van onwaarde verklaard, zöodat het getal geldige stemmen 612 bedroeg en de volstrekte meerderheid 307. Er zijn uitgebracht op de heeren Mr. (J. N. de Stoppelaar 244 stemmen C. J. J. A. Van Teijlingen 235 J. H. Snijders110 V/. A. graaf van Lijnden 6 Vefkuijl Quakkelaar. 5 1°' terwijl 4 personen ieder 2 en 4 personen ieder eene is stem verkregen. te. Herstemming tusschen eerstgenoemden alzoo. Z. K. H. de Prins van Oranje is voortdurend herstellende. Door het Dagblad wordt gemeld, dat het ministerie collectief ontslag zou hebben gevraagd. Naar de N. R. C. verneemt is dit bericht onjuist. Het verzoek van den minister Tak om outslag, en het voorwaar delijk aangeboden ontslag van den heer Kappeyne zijn alsnog bij Z. M. den Koning in overweging. II. P. Kerdijk werd door de rechtbank te Ant werpen vrijgesproken, wegens het feit van het aanne men van een valcchen naam, op grond van verklaring door geneeskundigen afgelegd, dat Kerdijk meer dan eens chloroform had ingenomen. De vrijgesprokene werd voorts, ter uitlevering, naar de gevangenis teruggeleid. V. H. maakt zich in de N. R. Ct. ten tolk van de algemeene vraag, welke de reden is, dat het aan de justitie niet gelukte Pincoffsnadat zijn vlucht bekend was, in hechtenis te nemen. Ik lees daar in de Liverpool Mercury, schrijft hij: z/Groote opschudding veroorzaakte eenige weken //geleden in commerciëele en financiëele kringen op z/het vastland de ontdekking van een reusachtig be- z/drog, bedreven door een firma te Rotterdam. z/Pincoffs reisde dag en nacht door, tot hij te //Liverpool arriveerde, waar hij onmiddelijk passage //naar New-York nam voor zich en zijne drie //Zoons, die hem vergezelden. De geheime Liverpooler politie vernam zijn aankomst, en vermoedde, dat er z/ieis niet in orde wasmaar daar zij de noodige //papieren niet bezat, was zij machteloos tot handelen, //ofschoon Pincoffs zonder moute had kunnen worden //gearresteerd. De heer G. Williams, hoofd der ge- ./heime politie beval, dat de man niet uit het oog ..ou worden verloren. Hij deelde dadelijk het noo- ^dige aan de Nederlaudsche autoriteiten mede en be- Ondergeteekenden bevelen w val ter zelf der tijd dengeheimeil-ponue«^..A-. i»v;.i4|4 j/Waite, Pincoffs na te gaan. Voor hij evenwel ant- woord ontving, was het schip, waarop Pincoffs zich „bevond, vertrokken. Zeer kort daarop arriveerde een „beambte van Londen met de noodige papieren voor „de arrestatie rau den beschuldigde. Het was te laat „om deze hier te doen plaats hebben; maar, dank zij „de vlugheid van den heer Williams en zijne be ambten, verkreeg men een nauwkeurig signalement „van Pincoffs. Dit is aan de autoriteiten te New- ,/York per telegraaf medegedeeld, en zonder twijfel „zal hij bij zijn aankomst worden gearresteerd." Wij weten nu, dat het laatste niet is geschied. Maar wij zoeken vergeefs het antwoord op de vraag, waarom door de Nederlandsche justitie niet, dadelijk nadat de vlucht van Pincoffs bekend was, uarnelijk Woensdag avond, naar alle zeeplaatsen, welke stooin- verbinding met Amerika, het algeraeene toevluchtsoord van schurken, bezitten, is getelegrafeerd, heizij aan de politie, hetzij aan de Nederlandsche consuls dat men Pincoffs moest trachten te vatten. Eerst den volgenden dag, Donderdag ten 3 ure, vertrok de stoomboot Germauia, met Pincoffs aan boord, uit Liverpool, en indien de Haagsche justitie, die de zaak in handen had, snel had gehandeld/ dan was Pincoffs nu in hare handen geweest, en het rechtsge voel der natie zou bevredigd wezen niet alleen, maar tevens onze naam in het buitenland niet zijn geschaad. Ook zou over veel de sluier kunnen worden opge licht, wat nu waarschijnlijk steeds onbekend zal blijven. Zoo oordeelt de onpartijdige beschouwer van het voorgevallene, maar hij hoopt en vertrouwt, dat zijn oordeel onjuist is, dat de buitenlander ongelijk heeft, als hij Nederland beschuldigt, ook weer in dit geval te langzaam te hebbeo gehandelddat het Neder landsche volk roem kan blijven stellen op zijn justi tie, en dat het vertelsel uit de wereld zal komen, dat Pincoffs te 's Hage vermogende vrienden had, die zijti tijdige arrestatie hebben belet, hetgeen zelfs door ernstige mannen wordt beweerd. Maar wil dat alles plaats vinden, dan moet een rechtvaardiging van de justitie het publiek wor den voorgelegd. Onder gewone omstandigheden was dit overbodig; maar nu heeft het deerlijk bedrogen publiek er recht op, en het is in het belang der justitie zelve, die haar prestige daardoor bewaart. Zeker zal er wel iemand ziju, die deze rechtvaardiging geveu kan en geven wil. tie viTniUin<j v«or 'en "smf woord Je, Tot directeur-generaal bij de Staatsspoorwegenis gisteren gekozen de heer A. Vrolik, Secretaris der Maatschappij. De Willem Barenlszkommandant De Bruijne, ver trok heden (4 Juni) van IJmuiden naar de Noord- poolstreken, Een jammerlijk ongeluk had op den tweeden Pinksterdag te Amsterdam plaats. Een man van mid delbaren leeftijd sproeg onder het rijden van den wagen van het paardenspoor, even voor dat die stil hield bij het vroegere kommandanlshuis op den Dam. Hij viel achterover, het wiel ging dwars over het hoofd, dat als het ware ineengedrukt werd en waar door de wagen ontspoorde. Door twee politieagenten in een dicht nabij zijnd koffiehuis gebracht, bleek daar dat hij reeds dood was. Eene verslagen menigte stond rondom den breeden bloedplas, de tram reed weer weg en kwam weer aan, en nog meuigeeu zal wel weer onbewust van die vreeselijke waarschuwing, onder het rijden daaraf gesprongen zijn. Wie hel ongeluk gezien heeft, zal voortae.n, meenen wij, zich daarvoor wel wachten maar moge ook deze vermel ding helpen om die gevaarlijke gewoonte zoovelen af te leeren. Zou het niet meer dan tijd wezen, afdoende maat regelen legen het kwaad te nemen en bij politiever ordening het afspringen van rijdende traras en omni bussen voor goed te verbieden F Men vertelt te 's Hage in verband met de vlucht van Pincoffs het volgendeDrie dagen te voren had een voogd zich bij een Haagschen Bankier vervoegd en hem raad gevraagd omtrent de soliedste e:i zekerste belegging van 6000 gulden, het erfdeel van twee pupillen. De bankier ried hem aan, daar voor zes obligation van f 1000 in de Afrikaansche Handelsvereeniging te koopen, en de voogd nam hier onmiddellijk genoegen mee. Toen nu de ramp be kend werd, ontving de voogd in eene enveloppe zes bankjes van f 1000, met een kort briefje van den bankier, waarin deze te kennen gaf, dat zijn slechte raad, hoewel ter goeder trouw gegeven, de weezen niet van hun erfdeel berooveu mocht. Aan het groote en trotsche gebouw der Afri kaansche handelsvereeniging te Rotterdam bevindt zich een groote koperen naamplaat, die op bepaalde tijden door een koperslager werd schoongemaakt. nu op üeSufm kwam doen, met „ik kom de plaat poetsen. „Dat behoeft niet," was het wederantwoord, „dat heeft mijnheer reeds gedaan Uit Soerakarta wordt onder dagteekening van 25 April gemeld Dezer Hagen vertrekken 16 nyögo's uit het MaDg- koe Negarasche naar Europa om de bezoekers der Arnhemsche tentoonstelling op Javaansche muziek (de gamalan) te vergasten. Of die echter in de Euro* peesche ooren zoo aangenaam zal klinken als de zang van een Patti of Nillson, is te betwijfelen, maar om het vreemde der instrumenten zal de gamalan toch veel bewonderaars hebben. In de Zondags-uitgaaf van den New-York Herald bevinden zich vier-en-zeventig kolommen advertentiën. Iedere kolom bestaat uit 246 regels, welke tegen den prijs van 40 dollar-centen per regel (de gewone prijs) alleen aan advertentiën eene ontvangst verte genwoordigen van pd. st. 7281.60 ct. We plaatsen deze opgave als contrast van mede- declingen, over een ander blad deze week te Krui- ningen gedaan. De Amerikanen hebben nu het toppunt van het ideaal veler industriëelen bereikt, tene machine, waarop men maar behoeft te gaan zitten om haar in beweging te brengen Tot nog toe is die rustende wijze van arbeiden nog slechts toegepast op naaimachines, maar is een maal het beginsel bekend, dan kan het op elk ander werktuig worden toegepast en de gouden eeuw zal aanbreken, waarin de mensch niet meer in het zweet zijns aanschijns, maar iouter door er bij te gaan zit ten aan de voortbrengselen der nijverheid het aanzijn zal schenken. Aan Blauqui, den grooten revolutionair, thans nog in de gevangenis verblijf houdende, en onlangs gekozen tot lid der Fransche Kamer is geweigerd zijn man daat waarteneraen. Gelukkig, want ook aan schreeu wers heeft de Fransche Kamer geen gebrek. Duitschland en Oostenrijk beproeven in vereeniging met Frankrijk en Engeland den Ègyptischen Onderkoning tot rede le brengen. Indien drang niet helpt zal dwang beproefd worden. In Rusland blijft de toestand donker, verbetering valt er niet waar te nemen, maar over 't geheel ook niet veel belangrijks. In het Oosten komen moeilijkheden en opstanden, als naar gewoonte, sporadisch voor. In Duitschland worden de feesten ter viering van de gouden bruiloft des Keizers voorbereid. De Belgische Kamer heeft de zes eerste artikelen van het ontwerp tot wijziging der onderwijswet aangenomen. Italië wordt door overstrooming van de Po in het noorden, en door de uitbarsting ran den Etna in het zuiden geteisterd. De nieuwe vorst van BulgarijeAlexander I, is te Parijs, en het geheele corps diplomatique heeft hem woensdag avend zijne opwachting gemaakt op de reeeptie van den minister van binnenlandsche zaken. Men verbaalt dat Bismarck den prins gezegd zou hebben, toen deze eenige aarzeling liet blijken over hot aannemen van de nieuwe koonNeem maar aan, het zal later altijd een aangename herinne ring voor u zijn." De Fransche ex-keizerlijke prins, die den veldtocht met de Engelschen mede zou maken in Zuid-Afrika, is aldaar voortdurend ongesteld, en het bevestigt zich dat de prins, die geen sterk lichaamsgestel heeft, aldaar niet tegen de lucht kan. Z e e u w s c h e Brieven. Amice Er ligt mij een woord aan de kiezers op het hart, dat ook door anderen mag gelezen en overwogen worden. Naar het mij voorkomt vriendengaat het in Ne derland, zoo als het thans gaat, niet goed. Het gaat niet goed: de bedding, die men Neer land graaft en de koers, die men het opstuurt zijn verkeerd. We komen zoo voortgaande gewis in de haven van het ongeloof terecht. En in die haven (wilt Gij er zijn?) worden we, gelijk de groote Groen van Prin- sterer reeds voor jaren heeft gezegd en aangetoond, omsingeld en vernietigd door de revolutie. Ongeloof toch is revolutie en baart revolutie. Ongeloof is van-meet-aan, is in ziju aard een zich losrukken van en opstaau tegen God. En dewijl de onderlinge liefde, milsdien de ge- weuschte onderlinge verhouding en samenleving, naai de aloude maar nimmer verouderde wet des Heeren, gegrond is in de liefde tot God, zoo volgt ontegenzeg gelijk dat het losrukken van en opstaau tegen God

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2