1 iliSTILIJK-aiSTOIUSCH BLAD. 'IF, L Zaterdag' 7 Juni. JHR. MR. I F. DE^SAVOMIN LOHMAN B.3 Versehijiit elke'n Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: P. G. W IJ T 31 A N, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Het zijn niet altoos aangename en lieve woordjes, die de strijdende partijen elkander toevoegen; vooral niet in den verkiezingsstrijd. Zoo is ons dezer dagen de uitdrukking anti revolutionaire jonkerpartij voorbij de ooren ge waaid. Zij doet ons denken aan Duitsche gnadige Herrendie, verre van genadig, recht meen en te hebben overal het vet van den ketel te scheppen, met ambten en bedieningen te gaan strijken, en de schare, die de wet niet weet, met den nek aan te zien. Toevalliger wijze voeren nu de beide candi- daten, die van onze zijde in Zeeland worden aanbevolen, de letters Jhr. voor hun naam. Wij willen er niet om twisten of de mannen daarom meer of minder zijn. Wel weten wij dat ons volk zich over 't algemeen niet over de lieeren met adellijke titels te beklagen heeft, en nog met liefde spreekt van het ver bond der edelen. Als adel in rang en hart gelijken tred hou den, of beter nog, als wij om den christen, om den behartiger der volksbelangen den jonkheer vergeten, zoo als nu dubbel het geval is, dan storen wij ons niet aan de opmerkingen vaiï hen, die, met al de genade van een overheer- schend geslacht, ons onder de knie willen krijgen. In het kiesdistrict Goes kampen drie eandi- daten om den opehstaanden zetel; neen, drie partyen trachten elk hun man de plaats te doen innemen, zoolang met eere bezet door den heer Saaijmans Vader. Het door der liberalen" geknutsel uit zeer verschillende bestanddeelen samengeflanste kies district Goes is als het ware tot een worstel perk bestemd, waarin al de partijen slechts voor den dag kunnen komen met een man, wiens naam reeds alles in eens zegt. Nu de heer Saaijmans Wader zelf het woord neemt, om den man aan te wijzen, dien hij gaarne als zijn opvolger in de Tweede Kamer zou zien plaats nemen, nu is haast alle aanbeveling van oiize zijde overbodig. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, de menigmaal bespotte, menigmaal te ver geefs voorgedragen candidaat mag met vrijmoe digheid zeggen, wat een bij den aanvang zijner loopbaan uitgelachen Engelscli staatsman zeier zal een tijd komen dat gij naar mij zult moeten luisteren, Mr. A. F. de Savornin Lohman (aan zijn Jhr.'s titel schijnt hijzelf weinig te hechten) was weinige jaren geleden een onbekende. Niemand heeft hem zien aankomen, zien toe naderen tot onze partij. Op eens is hij als ridder met een ondoordringbaar harnas op de kampplaats verschenen, zonder dat iemand wist van \yaar hij was. Zijn rechtsgevoel drong hem, om zijne groote rechtsgeleerdheid ter beschikking te stellen van de fel bestreden christelijk-histo- rische partij. Lohman is niet de vlugge, beweeglijke strijder, die haast overal tegelijk forsche slagen uitdeelt, hij is de bekwame vestingbouw kundige, die behoedzaam zijne schansen ont werpt en zijne sterkten bouwt. Nog altoos staat daar ongerept zijn geschrift over cle vrije school. Nauwelijks durven de bla den der tegenpartij het bestaan van dat boek vermelden, uit vrees dat zij» het zouden moeten aanvallen, en zichzelven er voor gewonnen geven. Nog altoos kunnen onze strijders zich er veilig achter terugtrekken. Waar is onder de liberalen" de man, die Lohman's vrije school aandurft? Wie der onzen geeft den liberalen" zooveel toe als Lobman; wie der onzen stelt de arm zaligheid hunner redeneeringen zoo ten toon als hij? Waarlijk, nu niemand er aan denkt om van Goes iemand uit Goes af te vaardigen, nu kan niemand beter dan Lohman daar de man der christelijk-kistoriseken zijn. 't Is erg dat hij, wiens woorden alle gewich tig zijn, nog geen plaats in 's lands vergader zaal heeft kunnen innemen. Men wil in de Kamer allerlei specialiteiten mannen die in een bijzonder vak bijzonder t'huis zijn het eene district wil zorgen voor eene financiëele, het andere voor eene militaire, eene koloniale of eene bouwkundige specialiteit, maar voor deze specialiteit des rechts en der vrijheid schijnt nog geen plaats te zijn. Mag dat zoo blijven Aan u, kiezers van het district Goes, om daarvoor te zorgen. Aan u die eer, die u nu door verscheidene andere districten wordt betwist Geeft Lobman eene plaats in 's lands wet tenfabriek, en gij zult het kraken der raderen hooren zoodra er iets door moet dat niet glad, niet rein is. Vaardigt hem af, opdat onder het partijrumoer de stem das gewetens te luider klinke. Kiezers uit het district Goes, het ministerie waggelt. Als gij uw biljet met den naam van ter stembus brengt, en uwen weifelenden vriend aanraadt hetzelfde te doen, dan hebt gij, wat er dan ook in ons vaderland gebeure, in zoover uwen plicht gedaan. Zeer gevoelig zijn wij voor de verschillende blijken van belangstelling en medewerking, welke wij in deze dagen van strijd ontvangen, echter verzoeken wij vriendelijk dat niemand ons uit medelijden steune non tali auxilio. Redactie. Middelburg, 6 Juui 1879. Ons werd voor onderstaande stukken eene plaats ge vraagd, vij vragen op onze beurt daarvoor de bijzon dere attentie onzer lezers. -Kiezers in liet district Goes. Door mijne hooge jaren geroepen om het mandaat, waarmede ik mij gedurende een 12tal jaren dooruwe opdracht vereerd mocht zien, ter neder te leggen, kan het mij wel niet onverschillig .zijn, wien ik in mijne plaats zal zien optreden in 's lands vergaderzaal Doordrongen van den ernst der tijden, welke wij. leven, en het oog richtende op onze achteruitgaande zedelijke en financiëele welvaart, zoo nauw met elkan- der steeds verbonden, is het van het hoogste belang, dat manntn in 's lands raadzaal optreden, die zulks ten volle beseffen en toegerust zijn tevens met ken nis en belangloozen ijver, om voor ons waar volksbe lang te waken, door weerstand te bieden aan valsche begrippen en theoriën waardoor 's lands welvaart, reeds zoo diep gezonken, verder ten gronde wordt gericht. Met ware ingenomenheid heb ik jonkheer Söp. A. F. dc Savopuisi Loifiiu.tii, raadsheer te 's Bosch, als Candidaat door UL. zien stellen voor ons district; voor zoover ik het genoegen had per soonlijk met den heer Lohman kennis te maken, heb ik in hem meenen te vinden een man van keunis en bezield met waren godsdienstzin, verwijderd van dat treurig partijdrijven, waardoor vaak aan de goede zaak zooveel nadeel wordt toegebracht, en waarvan ik in mijne parlementaire loopbaan de droevige gevolgen heb le'eren kennen. Door twistvuur toch op het hei lig altaar aan te blazen wordt verdeeldheid en vijand schap vaak geboren, waar men met vereenigde krach ten veel goeds misschien bad kunnen tot stand brengen. Gij hebt met dezen Candidaat te stellen dus eene goede keuze gedaau, en ik durf met dat vertrouwen, waarop ik meen aanspraak te mogen maken, door mijn gedrag in 's lands vergader zaal, alle kiezers in ons district toeroepen; verzuim niet ter stembus op te komen en uwe stem uit te bren- gen op den heer «Se Savoi'ain LoSieBian, Raadsheer te 's Boschvan wien gij de volle verwachting rnoogt hebben, dat hij, met ijver en kennis tevens, de ware belangen van ons volk zal trachten te bevorderen» Bedenkt daarbij dat de partijstrijd wellicht heftig kan. zijn, en dat groote en gewichtvolle belangen op het spel staan, beslissend voor de toekomst van ons va derland. Saaymans Vader. Nog heden werd mij namens eenige kiezers het voornemen medegedeeld, om hunne stem bij de aan staande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer voor het district Goes, dinsdag e. k. op mij uit te brengen. Ofschoon dankbaar voor en op prijs stellend dit bewijs van vertrouwen, meen ik echter vroegere aanbiedingen, ook thans ee*" tegenover een man als jhr. M*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1