IK i S T1 li IJ k-!l 1S T 0 RIS CII BLAD. fiomlerdae1 o Juni. J. L. de Jonge Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teil 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drib maanden francol,o0 Enkele - 0,05 Uitgever: G. W IJ T 31 A IV, te AtlDDELBUR Paus der Advertentiën.: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16^ regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. was, naar de gebrekkige inrichting onzer kies- wet, die* de partijen en, meeningen niet tot haar recht doet komem^ier jaar lang de ver tegenwoordiger t.-van f?. 1 pstrict Middelburg evenzeer of fömin° ^ae heer van Eek het is. De liberalenj^jA, Jen 't zelf gewild, en willen het nog, dat overal in den lande 'groote hoeveelheden hunner tegenstanders in de min derheid blijven, dat overal de stem van aan zienlijke groepen kiezers wordt gesmoord. Zij hebben dat op nièaw getoond, nog onlSigs by 'de verandering der kiesdistricten, 't Zou ons dus heel veel genoegen doen, als zij bij de aanstaande verkiezing hier weder eens de neder laag leden, en al het grievende gevoelden van den toestand, waarin wij zooveel jaren ver keerden, en zooveel anti-revolutionairen elders slag op slag verkeeren. Mogelijk sloten wij dan weldra met de Mid- delburgsche Courant een mönsfcerverbondje" tot herziening der kieswet. De kiesvereenigingen onzer christelijk-his- torische richting hebben eenparig besloten, niet met schikken en plooien, maar van ganscher harte, zonder zelfs iemand anders te noemen, om Jkr. J. L. DE JOaSTGOE weder aan te bevelen. Wij zijn hem dankbaar voor de wijze, waarop hij vier jaar lang als lid der Tweede Kamer is werkzaam geweest. Hij is een waardig lid der Kamer. Hij is geen pratebol, die den nationalen tijd" zoek maakt met ellenlange redeneeringen, maar in de meeste belangrijke zaken sprak hij rond, open en duidelijk zijne overtuiging uit, enkele malen zelfs in vrij lange redevoering, enkele Molen van het woord afzieiide, als een au der vóór hem goed gezegd had, wat hij had gemeend te moeten zeggen. De groote belangen, door hem voorgestaan zijn die van het onderwijsvan de beperking der ellende, door den drank veroorzaakt, en van de opheffing der staatsloterij. Viel de kanalen-wet onlangs met slechts één enkele stem, wij mogen het aannemen dat hij, die door ongesteldheid aan de besprekingen daarover geen deel kan nemen, door ziek als hij was toch te gaan stemmen, den doorslag gegeven heeft. Die kanalen-wet zou ons land veel geld gekost hebben, en de schat kist is ledig. De aanneming daarvan zou de hatelijke effecten-belasting tengevolge hebben gehad, en nn wil minister Tak radeloos heengaan, en gaat zeer waarschijnlijk Kappeijne ook van dé baanl Maar ook voor kleinere belangen had de heer Ü8 Jolige oog en oor. Zijn herhaald aandrin gen op beter postverkeer, vooral over de Zeeuw- sche stroomen zijn herhaald optreden voor de overbrugging van het marinedok te Vlissingen zijn daarvoor bewijzen nit vele. Het was vooral Jhr. de Jonge, die er op aandrtfïig, dat hek^M^rd christelijk niet zou voor komen in d<!?^tiroonvet, waarin een jood het daar het toch zoo weinig beteekende gaarne wilde laten staan. "^flen hartig woord deed hij hooren over het verkeerde van den drukken dienst van post-, telegraaf- en spoorwegambtenaren op den Zondag. Sprak Jhr. de Jonge gaarne over liooge en groote belangen, trok hij zich plaatselijke belangen aan, toch was hij niet kruimelig. Al gemeen belang en recht gaan bij hem boven alles. Dat getuigde de zaak der kantongerech ten, waarin hij zich boven plaatselijke gevoelig heden wist verheven te houden. Dat recht bij hem boven plaatselijk belang gaat, dat leert ons de jongste geschiedenis in zake het fonds der calamiteuse polders, aan welke zaak wij hier achter een afzonderlijk artikel wijden. Nog eens, wij zijn Jhr. de Jonge dankbaar voor hetgeen hij als onze vertegenwoordiger deed. Hij alleen kon den stroom van ongeloof en onheil, die over ons land komt, niet keeren. Wat kan één man onder zoovelen! Maar wat hij kon deed hij, zijne stem sloot zich altoos aan de goede zijde aan, en wie zal berekenen wat die ééne stem bij de kanalen-wet nog voor gevolgen hebben zal? Als onze vertegenwoordiger wenschen wij niemand anders dan Jhr. J. E. DE JCXNTGKE. Tegenover hem stellen de liberalen" den heer Bool, een man, van wiens bekwaamheden, van wiens karakter wij niets willen zeggen. Maar 't verbaast ons dat men den liberalen" candi- daat nu wel niet uit de braamhagen, maar toch uit Oost-Indië gaat halen. Als 't waar is, wat de Middelburgsche Courant zegt, dat de Indische specialiteiten in de kamer de tegenwoordige Oostersche toestanden niet juist meer kunnen beoordeelen, dan moet de heer Bool in de Nederlandsche toestanden en belangen ook een vreemdeling geheeten worden. Men kan hier met Arabische paarden rijden, men kan hier varen met eene halfslete stoom boot, die vroeger van Engeland op Noorwegen gevaren heeft, dat hangt van den ruiter en van den kapitein af, dien men er op zet; en zoo kan men ook een man, die uit de Oost komt, als liberaal" Kamerlid lateu dienstdoen. De Kies- vereeniging de Grondwet zal hem wel bestureD, zal 't hem wel vóórzeggen. Het is ook bekend dat de heer Bool niet vele jaren geleden eenigen tijd in ongenade is geweest. De opiumpachter te Soerabaija had zich over te late aflevering van de waar (welke wij volstrekt niet verdedigen willen) te beklagen, en deed het bestuur een proces aan, dat nog geen f 1500.schade aan-'t land zou veroorzaakt hebben. De heer Bool was toen directeur van financiën, en moet de zaak zoodanig aan den sleur hebben gehouden, dat die schade byna verhonderdvoudigd is. Daarover is lang niet inalsch in de Tweede Kamer gesproken, 't Zou der moeite waard zijn deze zaak van bijna f 150.000 eens te vergelijken met die van de f170.000 der calamiteuse polders. Nu komt de heer Bool met groot pensioen naar Nederland, en hij kan er in dienst der liberale" partij nog wel f2000 als kamer lid bij verdienen, 't Zal hem toch eender zijn waar hij gaat wonen. 'y Jhr. de Jonge, wiens gezin te ZierikzeeAs gevestigd, en er om verschillende redenen niet gaarne vandaan zou gaan, zal, na aftrek van 1 reis- en hooge verblijfkosten in den Haag, niet veel van zijn f 2000 overhouden, en hij heeft, om het lidmaatschap der Kamer naar eisch te kunnen vervullen en niet te doen als zeker rechter, die ook in de Kamer zit, en tusschen de beraadslagingen door zijne vonnissen zit te slaan een inkomen van omtrent f 5000 prijsgegeven. Vier jaar geleden hadden wij onze eigeu cou rant nog niet, en misten toen het voorrecht om, zooals nu, onze zaak krachtig te bepleiten, Nn kunnen we, al bespreken wij niet gaarne iemands doen en laten, nu kunnen we, als 't pas geeft, toch eens zeggen wat ons op 't harte ligt, en onze geestverwanten onder de kiezers raad geven. Nu wordt alles niet meer van één kant gezegd. Daarom, kiezers, laat u niet ringelooren door liberalen". Bleef iemand uwer vroeger t'liuis, zeggende: 't kan me toch niet schelen, gy kunt nu het voor nu het voor en tegen ver nemen. Laat u geen man tegen uwen zin op dringen. De stemming is geheim. Aan niemand dan aan God behoeft gij rekenschap te geven. Staat reeds op verzoek van den een of ander de naam van den heer Bool op uw briefje, gij moogt hem doorschrappen, en in de plaats zetten Jh.r. J. L. DE JOIsTG-E, te Zierikzee. De ♦liberalen" hebben de schatkist leeg ge^ maakt. Zij hebben het land verdeeld door de schoolwet,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1