lierli, School fr. lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. (■manmarkten enz, I* rijzen van efiecten. Delft, Plantsoen, bij de Oranjestraat. Deventer, Menstraat. no. 2635. Gorcum, Weste Wagenstraat. 's Gravenhage, Veenlaan, no. 9. den Helder, Kanaal weg, no. 91. 's Hertogenbosch, Wolveuhoek, A 628. Leeuwarden, Kerkstraat. Leiden, Levendaal. Nijmegen, Ottow-gas, 305. Utrecht, Van Wijkskade, no. 88. Vlissingen, Kromme-elleboog, no. 46. Ouze jeugdige militairen en hunne betrekkingen kunnen hiervan nota nemen als zij deze lijst inzien, en naar ik vermoed, zijn er wel nieuwsbladen, die haar overdrukken en helpen brengen ter kennisse van hen, voor wie de Nederl. Militairen-Bond zi,ne lokaleu openstelt. We deelden onlangs het oordeel van de Standaard in de zaak Fan Dijk-Thierry onzeu lezers mede. EeD nader onderzoek, builen die twee personen om, was volgens de Standaard behoefte. Het Wagetiingsch Weekblad meent dat het boek van Thierry zoozeer de aandacht trekt, omdat de wereld van schandaaltjes houdt, en ook omdat hier partijbelang een rol speelt. De stichtingen te Doetin- c'uem zijn de middenpartij een doom in 't oog. Dit berekene men om zich niet tot een voorbarig partij trekken tegen van Dijk te laten verlokken. Het boek van Tliierry mag echter niet doodge zwegen worden. Thierry treedt duchtig gewapend en geharnast ten strijde, en indien de feiten juist zijn, mag er geen oogenblik meer aan gedacht wordeü, om den heer van Dijk in zijn tegenwoordige positie te handhaveu. Naar de aanklacht moet geluisterd worden, de beschuldigingen dienen door onpartijdige rechters gewikt en gewogen te worden. Ook in 't belang der commissie, die aan 't hoofd der stichtingen staat. "Want heeft Thierry gelijk, dan valt niet alleen van D'jk, maar dan ook dienen de heeren Savorniu Loh- man c. s. schuld te bekennen, dat zij bij hun onder zoek niet zoo grondig en degelijk zijn te werk gegaan, als dit door 't publiek van beu met alle billijkheid mocht verwacht worden. Aan genoemd blad werd het volgende medegedeeld: lo. de notaris van een man algemeen geacht, zal verzocht worden alle boeken na te zien met het oog op T's mededeeliugen, en daarvan offi ciéél rapport te geven 2o. de commissie zal bij het dra te verschijnen twee maandelijksch rapport een passend woord voegen, terwijl de heer Van Dijk een en ander vermelden zal, wat hij alleen kan 3o. Van Dijk zal voor zijn privé alle vragen beant woorden, die hem zullen worden gedaan. Twintig personen hebben hem reeds geschreven. 4o. de predikanten en proponenten, die aan die inrichting zijn gevormd (9 pred. en 4 proponenten) zullen eenparig openbaar- getuigenis geven van hu u twaalfjarige ervaring in deze. Bedankt voor bet beroep tot predikant bij de Evangelisch-Luthersche gemeente te Brielle, ds. C. W. Pohlman te Groede. Naast de commissie van advies, van de HH. Too- enenbergen c. sis thans ook een commissie van Gereformeerde zijde opgetreden, bestaande uit zeven predikanten en zeven ouderlingen, te weten Dr. F. L. Rutgers, en de heer W. Hovy te Arasterdam, Ds. J. W. Felix en Professor B. J. L. baron de Geer van Jutphaas te Utrecht, Dr. G. J. Vos te Rotterdam, en Dr. A. Kuyper te 's Hage, Ds. B. Brouwer en de heer rar. J. Bredius te Leiden, Ds. G. Riognalda te Oldenbroek en de heer E. Scheepmaker te Arasterdam, Ds. E. E. Gewin te Abcoule en de heer J. Becht- hold te Amsterdam. Tot voorloopigen moderator is aangewezen Dr. F. L. Rutgers te Amsterdam. Deze commissie zal zich ten doel stellen, waar dit zonder schade voor de betrokken belangen mogelijk blijkt, saam te gaan en op voet vau coöperatie te handelen met eerstgenoemde commissie. Door deze Gereformeerde commissie, die om de mogelijkheid van snelle handeling niet te belemmeren, geheel in het midden des lands moest gekozen, zullen eerlang leden voor de meer verwijderde provinciën worden geassumeerd. De beide schakeeringen der christelijk-orthodoxen in de Hervormde Kerk staan alzoo nu behoorlijk ge organiseerd naast elkander en tegenover de Synode. Vooral daar over de wederzijdsche verhouding dus ver geen klacht viel, is dit voorloopig resultaat verre van onbevredigend. Standaard De Nederlandsche zendingsvereeniging hield vrij dag te Rotterdam haar 18den Zenaingsdag. Vele be langstellenden kwamen ten 12 ure bijeen in het lokaal //Verscheidenheid en Overeenstemming.* Na ouderlinge gedachtenwisseling over verschillende onderwerpen op het gebied der zending, waaraan ook de afgevaardigden van verschillende zuster-vereeui- giugen deelnamen, hield des avonds ten 6 ine, in da Groote Kerk, de heer ds. H. V. Ilogerzeil eene zen dingsrede naar aanleiding van Rom 8 35, welke rede door een talrijke schare werd aangehoord. Zaterdag, ter vergadering van afgevaardigden der af- deelingeu, werden de belangen der vereeniging be- aandeld. Een vijftigtal afgevaardigdeu was hiertoe opgekomen. Uit het verslag over 1878 bleek, dat de Neder landsche zendingsvereeniging in de Preai.ger Regent schappen op West-Java 8 zendiugsposten heeft, waap- van 2 tijdelijk vacant zijn een door het overlijden van den heer Geerdink, en de aud°re, doordat den heer Dijkstra om reden van gezondheid moet terugkeeren. De iukomsteu der vereeniging waren in 1878 f 2S,590,58, terwijl de uitgaven f 35,275,01 bedroegen, zoodat de rekening met een nadeelig saldo sloot van f 6684,53. Bij den landbouwer C. te Biggekerke werd dezer dagen een paard, naar de weide gaande, door het vuur aangetast en bleef op de plaats dood. In het vorige jaar is door den beer Simonse een proef genomeu met de kunstmatige oesterteeh op de Engelsche kust nabij Glocester. De uitslag schijnt be vredigend genoeg te zijn geweest, om de proef als gelukt te beschouwen en de zaak uit te breiden. Met dat doel is Woensdag van Yerseke een schip van Glocester, met 4000 pannen aan boord, vertrokken, en zullen een vier- of zestal Yerseksche werklieden geëngageerd worden om in Engeland onderricht te* geven in de behandeling der pannen en teeloesters, zooals die hier gebruikelijk is. Gct.) Een tooneel van verwarring en verwoesting bood eene hofstede, bewoond door L. Koster, onder Kwa- dendamme, Vrijdagavond aan. Terwijl de bewoner op reis was, en zijne vrouw ziek to bed lag geraakte de schuur, onmiddellijk aan het huis grenzende, in braud. De brandspuiten van Kwadendarnme, Ilocdekenskerke en Baarland konden de geheele vernieling der schuur niet voorkomen. Het huis bleef gespaard. Eenige levende have, als eene geit en eenige kippen, kwamen in de vlammen om; een stier en een varken wisten weg te komen, de eerste zette het tot schrik der dorps bewoners op een hollen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Men verwacht (le nieuwe aardappelen uit het Westland omstreeks 15 of 20 Juni a. s. op de hoofd markten. Aan het Leidsch Dagblad wordt geschreven, dat de eerste doperwten en peulen uit den kouden bak dezer dagen uit Roelofarendsveen te Arasterdam ter markt werden gebracht, zijnde ruim drie weken later dan verleden jaar. Ook de andere gewassen zulleu vrij wat later komen dan gewoonlijk, maar schijnen voor het overige weinig van't koude voorjaar te hebben geleden. Door de brigaden maréchaussee te Sas-van-Gent en Terneuzen is dezer dagen proces-verbaal opge maakt tegen eenige landbouwers, wegens het als koe wachter in dienst hebben van jongens beneden den ouderdom van 12 jaren. Dr. Moffat en de oorlog in Zuid-Afrika. De genoemde, hoogbejaarde, en hoogverdienstelijke zendeling heeft onlangs in 't openbaar een oordeel over de Zoeloe-oorlog uitgesproker, dat als van zoo bevoegde zijde komend, groote waarde bezit. Hij noemt dien krijg „zeer onrechtvaardig en onbeschaafd.* Hij bewon dert sir Bartle F'rèie, den gouverneur der Kaap, als een Christen, maar zou nooit van hem verwacht heb ben, dat hij den oorlog had verhaast. De vraag aan koning Cetywayo, om zijn leger te ontbinden, was een beleediging, die geen Afrikaansch opperhoofd onge wroken zou hebben gelaten. De oorlog zal, denkt hij, nog lang duren, daar de Zoeloe-koning niets heeft te vreezen. Wordt hij gedwongen terug te trekken, hij kan gemakkelijk de stammen achter zich overwinnen en tot de Zambesi wijken. Men zou vele duizenden soldaten ettelijke jaren moeten laten als Cety wao moest tegengehouden worden. Zou Engeland daaraan begin nen Hij meent, dat de Zoeloe-oorlog de zending in dat land ten minste 50 jaar zal vertragen. De Fransche minister van onderwijs heeft bij de Kamer vau afgevaardigden het toegezegde wetsontwerp ingediend ter regeling van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs. Bij het ontwerp worden de bewijzen aan geestelijken, inhoudende de vergunning scholen te stichten, afgeschaft. Het bepaalt, dat niemand tosgelaten wordt als ouderwijzer of onderwijzeres, als hulponderwijzer of hulponderwijzeres, die niet in het bezit is van eene akte van bekwaamheid. De bestuur deressen of onderbestuurderessen van eene bewaar school, openbare of bijzondere, moeten een certificaat overleggen, waaruit blijkt, dat zij de vereischte be kwaamheid bezitten. De wet vlv.Tin treden den len October 1882. ^-^^B passing lo. op de onderwijzeressen t ^^B bijzondere school, die bij de af kondig tieu jaren lang aan het hoofd eener sct.^H hebben, en 2o. op de bestuurderessen eene^H school, die tien jaren als zoodanig diensl^B gedaan. j .'^^B In de Memorie bij het ontwerp wordt gezeg^H van de 37,2 L6 geestelijke zusters, die oud^H geven, slechts 5738 voorzien zijn vau akte van bekwaamheid. Al de overigen oB leenen hare bevoegdheid tot het geveu van onderricl eenvoudig aan bovengenoemde vergunning van dei bisschop. De zoo sterk toegenomen aanwas van hj geestelijk element in de school is, gelijk 1 minister opmerkt, daaraan enkel te dan kei Terwijl iu 1843 slechts 3840 gemeentescholen ondl bestuur waren van geestelijken, is het aantal dB scholen thans geklommen tot 9940- Vau de 59,(B onderwijzeressen iu de lagere school (statistiek B 1877) zijn er 37000 geestelijke zus:ers, en van 1 2.100.000 ter school gaande meisjes ontvangen e 1,200,000 onderricht van geestelijke zusters. Na pinksteren zal deze wet in behandeling kom e en daarbij zal dan tevens wel gelegenheid zijn t beteekenis van deze wet, wier inhoud we nu slech in 't kort kuunen mededeelen, voor onze lezers ontvouwen. De Belgische kamer houdt zich mede nog steed met een dergelijk onderwerp bezig. In Duitschlaud gaat het proces voort. De regeerings partij wordt oppositie en de oppositie regeeringsparti; De voormalige voorzitter van den Rijksdag staat than aan 't hoofd der oppositie. Met hem zijn ook ondervoorzitters van den Rijksdag afgetreden, en doe éen conservatief en een ultramontaao vervanger Inmiddels ziet Bismarck zijn belastingontwerpen acl tereenvolgens aangenomen, nu ook weder de korenwe De nieuwe vorst van Bulgarije reist bij zijne oude: collega's rond. Hij is nu te Berlijn, waar nog w een en ander voor hem te leereo zal zijn. Rotterdam, 26 Mei. Tarwe puike hooger gehoudei rogge 30 a 40 ct., zomergerst en haver 10 ct., bruh booncn en kookerwten 25 a 4C ct. hooger. Overige: onveranderd. Aanvoer gering. Amsterdam, 24 Mei 1879 Nnderl. Certific. Werkelijke schuld. 27a pet.' 64', dito dito dito .3 dito dito dito 4 993 Loten stad Amsterdam 3 105' dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 „94 Certilic. Inscr. 5e serie 1854 5 551 Dito dito 6e serie. 1855 5 76' Obligatiën dito /"1000 1864. 5 891 dito L. 100 1872 5 „82" ditoL. 100 18735 „S33 dito 1877 dito5 „88 dito leening 186769 4 733 Loten 1864 5 139' Loten 1866 5 1361 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 119" Oblig. ditol'/a 87' Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 823 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 821 dito dito Charkow Azow 5 82a Aand. Kiew-Brest 5 69' dito Baltische spoorweg3 483 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 50; dito dito Weenen. 5 58' Oo9teni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 59s dito dito Febr./Aug. 5 v 571 dito dito April/Oct. 5 59] dito in papier Mei/Nov. 5 56' Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 47] Spanje. Obligatiën Buitenl 1 15! dito Binnenlandsche 1 14' Portugal. Obligatiën3 „52 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 91 Obligatiën B 1869 6 12: Egypte, dito 1876 6 40 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 101: dito ditc dito 18"6. 4,/2 Brazilië Oblig. 1S655 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Mei. Metall f 21,30; dito zil f 21,30; Div. Eng. per g f 11,70Eng. Portugal pe f 11,70; Spaansche piasters f47,45; Amerikaans' dollarsin goud f2,43. Amsterdam, 23 Mei. Metall. f21,30; dito zil f 21,30 Div. Eng. per g f 11,70; Eng. Russen pei f 11,95; Eng. Portugal per tf f 11,70Frans f 4i Belg. f 47,40; Pruis f58,45; Hamb. Russen f 1,13; R sen in.Z. R. f 1,127aPoolsche per fl.Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,45; Spaan? Binnenlandsche f 2,28; Amerikaansche dollars f2 papier f2.43.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3