- El RIST E LIJK'RISTOItlSflH SLID. Politieke Photografiën. 447, fi>insdag 27 Mei, jXMT ZUIPEM, Verschijnt eiken Baandag, Woensdag en /dag avond ten S ure, behalve op Christelijke fe itdagen Prijs per drie maanden franco1»®>0 Enkele no miners..- 0,05 P. G Uitgever WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Zoo luidt de titel eener brochure, door een liefhebber der lichtbeeldkunst, die vermoedelijk lid der Tweede Kamer is, en zeker zonder veel moeite te Sneek een uitgever voor zijn album vond. Wie hij is, die zich achter den naam Lavater Jr. verbergt, weten wij niet; hij woont en staat te ver van ons af,-dat wij hem zou den kennen. Hij geeft, of liever hij zegt te geren, de phots^rafiën der Kamerleden, die in Juni aan de beurt van aftreden zijn. Hij erkent de navolger te z^jfh van Sagittarius, die in 1869 de portretten der toenmaals aftredende Kamer leden >in natuurlijke kleuren schilderde," maar met licht en schaduw naar welgevallen speelde, en zijne figuren, al naar gelang zijner syrnpa- t er grooter of kleiner voor was, in eene liefelijke of minder aanlokkelijke omgeving plaatste." Met zekere zedigheid zegt de schrijver dat hij slechts 1) photografeerde, en verontschuldigt zich voor het minder goed uitvallen van som mige portretten, daar bij 't afwisselend weer, het parlementair atelier den eenen dag beter dan den andere voor het werk geschikt bleek." Wij krijgen dus portretten te zien, ongekleurd, minder mooi dan die Sagittarius ons in der tijd leverde, maar getrouwer, negens bijgeholpen en volstrekt niet geflatteerd" of opgesmukt. Met- belangstelling bekeken wij de portretten, en zagen daaraan al dadelijk dat de liefkebber- photograaf zich een modern toestel heeft aan geschaft, en scherpe beelden heeft vervaardigd. Zoo'n toestel maakt het bijwerken zoo goed als overbodig. Of nu de portretten, al zijn 't geen gegroe peerde figuren, maar afzonderlijke photografiën, nu goed zijn? Niemand ter wereld kan er meer aan af of toe doen, om een persoon in een gunstig of ongun stig daglicht te plaatsen, dan juist de photograaf. Op ieder moet niet hetzelfde licht vallen. Zet iemand met een vol gelaat zoodanig, dat hij al het licht van voren krijgt, en zijne trek ken zullen flauw zijn, alle uitdrukking missen. Geef iemand met diepe trekken het licht van ter zijde, en zijne groeven en rimpels zullen verbazende verhoudingen aannemen. Laat het licht uit de hoogte op uwen man dalen, en zijn oog zal somber, zijn lip hangende lijken. Welnu, »het licht viel steeds en op allen van dezelfde zijde." Dat's genoeg gezegd om Lavater Jr. verder niet als photograaf aan te bevelen. 1) Letterzetter pas op, laat die laatste s niet weg. 1 De oude Lavater, de gelaatkundige, bekeek zijne lieden zeker niet allen van dezelfde zijde. De zaken en personen slechts van een kant bezien, heet onder ons nog altoos eenzijdigheid of oppervlakkigheid. Laat ons eens zien wat de photograaf van onzen afgevaardigde, Jhr. J. L. de Jonge ge maakt heeft. Neen, dat mogen wij niet zeggen. Laat ons zien waar hij hem gezet heeft. Ook niet. Laat ons dan maar eens zien hoe het portret is uitgevallen, dat van Aoopliberaal standpunt genomen is. Maar wij zien twee portretten! Toch niet. Het portret van Jhr. de Jonge is op heel dun papier, waaronder dat van Mr. D. van Eek is geplakt, en er nu doorschijnt. Dat 's mogelijk eene nieuwigheid in de pho- tographie, en een ander soort van spel dan dat van Sagittarius, die tien jaar geleden »met licht en schaduw naar welgevallen speelde." Ziehier, lezer, hoe dan het portret van Jhr. de Jonge en overigens uitziet. i, De lieer de Jonge de kleine ineengedrongen figuur op de derde bank, tweede rij rechts; de man met //onschuldig" uiterlijk, baardeloos, met bijzonder hoog voorhoofd, bijna geheel kaal, behalve op 't ach terhoofd, dat nog de restes 1) van 't eenmaal lage blonde haar vertoont; met grooten mond en vooruitstekende kin, gerimpelde wangen en ingevallen bovenlip is een godzalig man in optima forma 2)zijn rechtzinnig christelijk gemoed geeft hem aanspraak op een eere plaats onder ds partijgenooten van dr. Abraham Kuy- perwaar het slechts pas geeft, springt hij voor de geestelijke bescherming van ons Christenvolk in de bres; met zalvenden toon en bijbelsche beeldspraak tracht bij de vergadering immer op de voorschriften van 't Nieuwe Testament, als de bron van alle wijs heid, ook voor den modernen wetgever, te wijzen. In 's Lands raadzaal, gelijk op de Zendingsfeesten of bij openbare bidstonden, gaat de Jonge voor in godsver- eering en opdracht van de vaderlijke zorg voor het Nederlandsche volk aan liooger gezag. Daarmee is niet gezegd dat hij zelf niets voor 's Lands belang doet of in de practijk onbruikbaar zou zijnwant het moet worden erkend dat hij b. v. in de zaak der bestrijding van het misbruik van sterken drank als voorzitter der Nederlandsche afschaffingsvereeni- ging geheel zijn terrein een gewaardeerd voor vechter is, In zaken van landbouw, veeteelt en der- gelijken is de Jonge ook een man van ondervinding. Doch zoo veel dienst hij daaromtrent zou kunnen bewijzen, zoo weinig nut sticht hij waar 't hooger belangen geldtop het gebied van onderwijs of volks opvoeding toch is de heer de Jonge de meest reac tionaire 3) begrippen toegedaan; bij behoorde tot de onderteekenaren van de bekende anti-revolutionaire 1) Overblijfsels. 2) Getopt en gedraaid. 3) Verouderde. onderwijs-nota hij is de incarnatie van het behoud 1) een man uit lang vervlogen dagen. De heer de Jou ge behoort ook al niet tot de talent volste sprekers; hij wil te mooi praten en vertelt daardoor somwijlen de zonderlingste ongerijmheden in de onmogelijkste beeldspraakhij heeft veel zeg- gings-, maar luttel weinig overredingskracht; een zangerig, gemoedelijk psalmzoet orgaan, dat aleeen door de krachtige uitspraak van de r iets hards erlangt. Hij spreekt niet hij preekt." Gij kent hem zeiven, oordeel nu, lezer, of het gelijkt, en let wel op deze woorden: zop weinig nut sticht hij xoaar t hooger belangen geldt. Tus- schen hetgeen Jhr. de Jonge en de photograaf onder hooger belangen verstaan, ligt eene diepe klove. Of Lavater Jr. moet een uitstekend redenaar zijh, öf de meeste kamerleden zijn heel middel matige sprekers, althans zij bevallen aan den photograaf over 't geheel niet bijzonder, er zijn er maar enkelen, die naar zijn zin praten, zoo dat wij moeten uitroepenzijn er dan onder de talrijke, geleerde, practische, boven allesjni.t- stekende liberalen nog zóó weinig flinke spie kers te vinden Geprezen worden de mannen, die maar een paar maal 'sjaars het woord voeren, en gehe keld worden zij, die de belangen van hun dis trict bespreken, 't Is of zij alleen maar naar den Haag dienen te gaan tot bevordering van de belangen der liberale" partij, tot bevesti ging barer macht. Als 'Fin de Kamer werkelijk gaat zooals Lavater Jr. 't ons afbeeldt, als de sprekers toch zoo dikwijls in hun boekje kijken, als speciali teiten, die slechts in enkele vakken bijzonder 't huis zijn, daar zooveel goeds doen indien zij namelijk tot de liberale" partij behooren dan zou ongetwijfeld Wolbers, die op 't Zuider- zendingsfeest ook zijn papier voor zich had, en hoofdzakelijk zijn leven wijdt aan de belangen van den icerhnan en aan de studie van onze overzeesche bezittingentrouw voorstander onzer beginselen als hij is, er volstrekt geen van de minste geweest zijn. Ons volk heeft eene fout begaan, in zooverre het hem niet voldoende steunde, omdat hij geen lange rede voor 't vuistje hield. Het portret van den goeden, godvruchtigen en eerbiedwaardigen Saaymaus Vader, die door allen als een vader werd geacht, ook om zijn eerlijkheid in 't belijden van zijn anti-revolutio naire beginselen", komt niet in de verzameling voor, evenmin als dat van andere heereu, die zich niet herkiesbaar stelden, of te kort zaten om gephotografeerd te worden. Heel het werk van Lavater Jr. is eene zeer behendige poging ten dienste der t> liberale" partijs Het behoud, in levenden lijve.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1