tHRISTEILlJK'91STORISCH BLAD. ,V. 446. Zaterdag 24 Mei. jIET zuïden Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof Enkele no miners- 0,05 Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, TE MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: a. Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1—1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 23 Mei 1879. Dc kiesvereeniging Nederland en Oranjete Goes heeft jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman te 's Her togenbosch, candidaat gesteld voor de aanstaande ver kiezing van een lid der tweede kamer in het hoofd- kiesdrict Goes. Nederland en Oranje" te Middelburg stelde het aftredend lid jhr. J. L. de Jonge te Zierikzee opnieuw candidaat. Beide heeren hebben, naar we vernemen, de can- didatuur aangenomen. In de heden te- Middelburg gehouden vergadering der Zeeuwsche Anti-revolutionaire Kiesvereeniging /,Luc- tor et Emergo" is volle instemming betuigd met de in de districten Middelburg en Goes gestelde candi dature», namelijk te Middelburg die van het tegen woordig kamerlid Jhr. J. L. de Jonge, en te Goes die van Jhr. Mr. A. F. de Savormin Lohman. Een schrijven is ingekomen ran Jhr. J. L. de Jonge, inhoudende dat hij zwicht voor den aandrang zijner vrienden en zich de keuze tot bestuurslid der Zeeuw- sche Kiesvereeniging laat welgevallen, al verbiedt de kie3chheid hem nu vooreerst aan de werkzaamheden deel te nemen. De nog onvervulde plaats in het bestuur is met eenparige stemmen toegedacht aan den heer C. Rub- saam te Bergen op Zoom. Het houden van meetings, samenkomsten met be langstellenden, en het houden van bidstonden voor het slagen onzer zaak wordt aanbevolen. De vereeniging heeft besloten zich aan het centraal comité aan te sluiten. Ouder de belangrijkste stembus-incidenten behooren tot nu toe de verkiezingen te 's Gravenhage, die te Utrecht en te Leeuwarden. Te 's Gravenhage, een der weinige districten waar de oud-couservatieve partij hare candidaten nog steeds gekozen ziet, wordt nu, behalve van liberale zijde, ook door de aurirevolutionaireu een candidaat gesteld in den persoon van den heer van der Hoop van Slochteren. Te Utrecht zijn -de heeren de Savornin Lohman en du Tour van Bellinchave door verschillende kiesver- eenigiDgen eandidaten der anti-revolutionairen. Laatst genoemde behoort echter volgens ophelderingen door de Standaard gegeven tot de conservatieven. In het district Leeuwarden wordt de plaats van ex-predikant Lieftinck betwist. Deze afgevaardigde schijnt zich niet te kunnen schikken in de hoogc positie door hem ingenomen. Behalve zijn bezoek aan een Haagsch cafë-chantant bleek het nu dat bij zijue verkiezing, ook met zijne goedkeuring practijken zijn aan 't licht gekomen, waardoor de kiesvereeni ging Leeuwarden hem niet steunen kan. Wij beginnen te komen tot eene betere waardeering der feiten. Geen enkel blad der liberale partij verdedigt den gevallen «god van Rotterdam." De schurk, die de beschikking over het geld van anderen tot het allerverste uiterste doordreef, die zijne zonen tot schurken opleidde, wordt ver weg geslin gerd door ieder. Zoo hoort het. De Standaard rekent de zonde van een der meest invloedrijke leden der liberale partij niet toe aan de partij, welke hij diende en bedroog. Dat verheugt ons; met dat oordeel van De Stand aard stemmen wij volkomen in. Maar wij zijn nog niet waar wij wezen moeten. Hoe groot Pincoffs ook was, toch geldt ook hier het gezegde, dat men de kleine deugnieten hangt en de groote laat loopen. De Afrikaansche Kaudelsvereenigiug, gafobligatiën, schuldbrieven uit, sloot leeningen enz., en den man, die deze papieren waardeloos maakte, vervolgt de algemeene verachting en de justitie op zijne vlucht. Welke is zijne schuld? Hij heeft zich in gewaagde ondernemingen gestoken op verre lauden, hij heeft leening op leening gesloten, winsten uitgedeeld van den hoogen boom af, intus- scben heeft hij er zelf «goed" van geleefd, maar hoeveel hij in zijn val ook medesleept, niemauds bloed roept tot hem uit de aarde om wraak. Wanueer zal uu de openbare meening zich eens ro»d en open gaan uitspreken over de noodlottige misrekeningen van groote heeren, en machtigen dezer aarde, die niet alleen over de bezittingen, maar ook over het leven van millioenen beschikken Ware Pincoffs nog wat hooger gestegea dan tot het lidmaatschap eener hoogste afdeeling van een parlement, ware hij minister of vorst geweest, hij zou geeu vluchteling zijn, hij zou gepensioneerd wor den, of na Sedan een prachtig Wilhelmshöhe of Chislehurst betrekken. Pincoffs vindt Dergens een plaatsje voor het hol van zijn roet, aan een Sultan bijv. wordt zelfs nog gedokterd ea gemeesterd. De Nieuwe Rotterdamsche Courant maakt op de volgende wijze een einde aan de geruchten over de verhouding tusschen haar en Pincoffs: «Ook wij hebbeu dien man om zijne groote gaven, om zijn zeldzame» ondernemingsgeest, om zijne stoute plannen voor den bloei onzer stad, geëerd. Zijne braafheid te verdenken, bij wien kwam het op Wij zijn, als duizenden bedrogen, en de ontdekking trof ons dieper dan wij zeggen kunnen. Maar ons blad stond geheel buiten hem en zijn invloed. Voor één aandeel (f 750) was hij in onze zaak betrokkon. Op onze vergaderingen is hij in geen 10 jaar gezien. Zelfs behoorde hij onder hen, die door advies en aandeel, zich hebben beijverd om een concurreerend blad tegen ons op te richtenen nog op de jongste vergadering van het Rotterdamsch Nieuwsblad was hij het, die concurrentie tegen de Nieuwe Rotterdamschse courant het jonge blad met nadruk als taak en plicht aanwees. Onder de weinige dingen in ©nze stad, waar Pincoffs buiten stond, was ons blad. De Rotterdamsche Handelsvereniging blijft zich kloek houden. Men twijfelt niet uf zij zal blijven staan. Na gereorganiseerd te zijn, zal zij' zich echter dan ver moedelijk alleen tot exploitatie van Feijnoord bepalen. Uit Rotterdam schrijft men aan het Vaderland dat de door de fco?nmanditaire Banlcvereeniging, aangevraagde surseance van betaling voorloopig door de rechtbank is toegestaan. De door de advocaten mrs. Tels en Goudsmit. opgeroepen vergadering van crediteuren had gister middag plaats. De stand van zaken blijkt niet al te ongunstig. Men zegt, dat, na aftrek van alle schulden, nog ruim vier ton voor de aandeelhouders zal overblijven. In de Tweede Kamer werd woensdag de vraag behan deld wat te doen met de bijdragen der achterliggende polders tot het onderhoud der calamiteuse polders iu de provincie Zeeland Door de óchterliggende polders, die ook voor hun deel in dit onderhoud behooren bij te dragen, maar daartoe door 's rechters uitspraak moes ten genoodzaakt warden, werd eerst in het begin van 1872 voldaan wat zij tot dit einde van 1864 tot 1871 verschuldigd waren. Aan wie behoort nu deze inkomst? Kan de Staat zich die toeeigenen of behoort zij, zooals Gedeputeerde Staten van Zeeland beweren, ten nutte der calamiteuse polders overrenkomstig oorspronkelijke bestemming te worden aangewend De vraag kwam niet bij gelegenheid van een wetsontwerp, maar van een adres van Gedeputeerde Staten van Zeeland ter sprake, dat reeds drie jaren geleden in banden van den toen- raaligen Minister van Binnenlandsche Zaken was ge steld, maar waarop eerst in December van het vorige jaar door den Minister van Waterstaat was geant woord, die intnsschen dit onderwerp om inlicbtir" o. a. in handen gesteld had van den Staatsraad, - Vries, gewezen voorzitter der thans ontbonden st? un commissie betreffende de calamiteuse polders in Zee' aan' De heer van Eek sprak ten gunste van de aa- ding der gelden ten behoeve van den aan1 buitengewone werken voor de calamiteuse4 0I1P®r" zelve. ingelicht* De heer De Jonge was het met de r eens dat deze gelden den Staat toekomen besloten. hjterP dt. Door de Tweede Kamer is eindelijk met de aange vraagde f 75,000 de laatste uitgave toegestaau voor1 de nieuwe stallen des Konings. De heer Bergsraa protesteerde tegen deze nieuwe uitgave van weelde, 13 van de 66 in de zitting aanwezige leden ver klaarden zich tegen het ontwerp. Met genoegen, zegt de Standaardzagen we meer dan éen onzer autirevolutionaire kamerleden plaats nemen onder de bestrijders der Kanalenwet. Niet alsof we tegen verbetering van de waterwegen voor onzen handel zijn en geen prijs hebben voor den ijver, waarmee de minister Tak haar op hel fèfnjf heeft gebracht. 1 Maar hier tegenover staan drie gewichtige ''be zwaren Het eerste is, dat het ongerijmd ware, een uitgave van een half millioen te gaan gelasten, op een oogen- blik dat er geen geld is voor het noodigepas een leening achter ons ligteen nieuwe leening voor Indië te wachten staat; en slag op slag nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd. Hiermee is niet gezegd, dat daarom de dienst stil moet staan of een noodig werk ongedaan moet blijven. Maar wel, dat in zulke tijden een ministerie be ginnen moet met geheel zijn finantieel plan bloot te leggen op grond daarvan een generale belastingher vorming moet doorvoeren; en eerst daarna komen mag met nieuwe eischen. Eu niet minder zwaar weegt het tweede argument, hierin bestaande, dat de behandeling van een wet vlak voor de verkiezing moeilijk van politieke immo- raleit is yrij te pleiten. Maar het zwaarst van alles weegt ons toch wat we in de derde plaats willen noemen, t. w. de ongeluk kige waan van den heer Tak, dat men den wereld handel dwingen kan door konalen en sporen. Dat heeft hij eerst van Ylissingen gedroomd, en daarom zijD aan Vlissingen millioenen bij milliqenen verdaan, die nu vau achteren blijken eenvoudig in het water gesmeten geld te zijn. Eu datzelfde wil hij nu weer beproeven. Als er maar een kanaal iszijn kanaal o, dan zal Amsterdams Rijn- en transito-handel zich immers van Antwerpen even vlug naar het IJ verplaatsen, als de zeebaudel van de Scheldestad naar Vlissingen toog! En dat kaDaal zou twintig millioen kosten Neen, zoo heeft de meDsch het niet in zijn macht. Wel mogelijk, dat dit kanaal er vroeg of laat ko men moet. Maar dan worde het gegraven zonder valsche en bedriegelijke voorspiegelingen, waarmede liberale gouvernementen ons altijd om den tuin lei den, en waarvan tot dusver zoo bijster weinig uitk-wag ..ten De Amsterdamsohe bladen zijn verslagen d verwerping van art. 1 der kanalenwet. Het Hu., blad leest de liberale tegenstanders heftig de les. aer gij dan door schade noch schande wijs worden ZiL gij niet dat de oppositie elk raiddel aangrijpt om de liberale richting in het land atbreuk te doen D

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1