Hiat de gereformeerde vlag overal, geschrift, de lading dekt. ■-anders clan mijnheer IJzerman, ^dito qf T»en zal uit een hoofdartikel, dat wij tot ,metal..v'">>é'üd nummer uitstelden. dit; ~e Vrijdag avond jl. werd, in tegenwoordigheid van na alle begunstigers eu donatrices, door de leden I ,.%J|fcr Christelijke zangvereniging „Looft den Heer ?Ai alhier, aan haren geachlen Presideut, den lieer J. ^oogt, ter gelegenheid der nederlegging van zijne $J betrekking door vertrek naar het eiland Marken, al- j? waar hij tót evangelist benoemd is, een fraai geschenk, bestaande uit eene schrijftafel, als souvenir aange boden. De vice-president hield daarbij een hartelijke toe spraak, die door den president met een treffend woord tot afscheid en van dank werd beantwoord, daarna ^^<1 den grachten Voorzitter staande het laatste vers 134 toegezongen. -Q&P Vereeniging, welke liij lief heeft, verliest in S voorzitter, wiens aandenken nimmer uit het d\v$n der leden zal worden uitgewischt, en die niet V, worden geëvenaard. Hij toch was het, die de - eerste pogingen heeft aangewend ora ook te Middel burg met Gods hulp eene Christelijke zatigvereeai- giug voor gemengd koor op te richten, en sluimerende gaven eu krachten in liefelijk harmonie te doen Samenstemmen en samenwerken. Daarom is de Ver eeniging hem nogmaals een woord van oprechten dank verschuldigd, al kweet zij zich reeds van hare verplichting door het aanbieden van genoemd ge schenk, en hel eerelidmaatscliap aau haren scheiden den president. Ben hartelijk vaarwel aan hem, die in Middelburg Zooveel goeds, op Christelijk en maatschappelijk ge bied beide, heeft bevorderd Naar men verneemt, zou bij IIH. MM. de Koning en de Koningin het voornemen bestaan, om tijdens het 82ste Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres aan de stad 's-Hertogenbosch een bezoek te brengen, en ook in het laatst dezer maand, waarschijnlijk den 26en, een bezoek aau Leiden te brengen en bij die gelegenheid de verschillende musea eu andere merkwaardigheden bezichtigen. Indien Het Vaderland juist is ingelicht, is er sprake van eene verloving van onzen kroonprins. Bijzonder heden verzwijgt het blad om redenen van kieschheid. 2 b SU -W at) i Ken staaltje van onze staathuishouding. In het verslag der commissie van rapporteurs over i<\b t cmt-Wcrp tot verhooping van hoofdstuk 1 der .K'tilsbegrooting voor 1879, ten behoeve der konink- .p^e stallen, wordt gezegd dat dit ontwerp algemeen met weinig instemming werd ontvangen. Men meende ten sterkste tegen de aanvraag der verhoooging ad f 75.000 te moeten protesteeren, terwijl men opnieuw zijn afkeuring te kennen gaf over het ook nu weder gebleken betreurenswaardig feit, dat bij groote werken schier' geregeld de oorspronkelijke ranÜDg door de einduitgaven wordt overtroffen. Men berekende dat de uitgaven voor de stallen, aanvankelijk geraamd op f 380,000 uu reeds bedragen de som van f 600.000. Zou er geeu middel zijn om zulke uitgaven voortaan onmogelijk te maken? Protesteeren helpt niet. Volgens aan de Midd. Ct. thans verstrekte inlich tingen, ver'rekt de laatste trein voor Holland, die te 9,41 te Boozendaal aankomt, te 9,51 van daar, komt te 10,27 te Zwaluwe, te 10,53 tc Dordrecht en te 11,18 te Botterdam-Beurs. (11,26 D. P.) De kosten van het lager onderwijs te Middelburg bedroegen in het afgeloopen jaar f 36273.34s, tegen eene ontvangst van f 11,894,45 aan schoolgelden. Voor de burgeravondschool werd uitgegeven f "4975.34 en aan schoolgeld slechts f117 ontvangen. De uitgaven van het gymnasium beliepen f 6057.04 tegen eene ontvangst aan schoolgeld van f 3175; het getal leerlingen bedroeg 38, tegen 26 in 1877. Verkiezingen. In het district Brielle zijn pogingen aangewend om eene vergadering van kiezers te beleggen, ten einde van gedachten te wisselen over de ophanden zijnde ver- kiezing van een lid der Tweede Kamer; de uitkomst heeft een treurig bewijs opgeleverd van cte heerschende C lauwheid. Van de ruim 1000 kiezers in het district hebbeu slechts 23 hun adhaesie geschonken aan het 7 plan. h De Kiesvereeniging Amersfoort (conservatief) heeft li ^r"Bover ihr- mr- vau -A-30'1 vafl Wijck tot candidaat j m Sui'iet lidmaatschap vau de Tweede Kamer gesteld lv' -lb "v ^ar0Q van Goltsteiu, oud-minister vau Koloniën. A j.'.n eene vergadering van anti-revolutionaire kiezers ra 'H' $wolle is de heer A. baron van Dedem candidaat V Veld. -=V» De afdeeling Leeuwarden van de kiesvereeniging Nederland en Oranje heefi besloieu als candidaat voor de Tweede Kamer voor te dragen professor A. Brummelkamp te Kampen, i liet Wageningsch Weekblad verneemt, dat mr. ba- ron vau Lijnden van Sandenburg verklaard heeft, dat j hij bij de aanstaande verkiezing te Tiel voor het lidmaatschap der Tweede Ka m r niet wensckt in aan merking te komen en mitsdhn voor de door enkele kiezers hem aangeboden candidatuur heeft bedankt. De liberale kiesvereeniging Burgerplicht te Bsrgeu- op-Zoom heeft met algetneene (neg^n-en-dertig) stem men candidaat gesteld voor dé Tweede Kamer den heer mr. A. W. van Hoek te Middelburg. Talrijk en zeer uitvoerig zijn de berichten omtrent de Jinancieele rampdie Botterdam door het faillisse ment der Afr'ikaansthe Handelsvereeniging trof. Er heeft een reeks van grove bedriegerijen plaats gehad, dit staat al vast. De justitie heeft onmiddelijk beslag gelegd op de boeken, er moet minstens gedurende 6 jaar een valsche balans zijn opgemaakt. Daarbij zouden de gelden gedeeltelijk gebruikt zijn, om de kas in andere inrichtingen te dekken, aan welker hoofd fa- mieleden stonden. Zooveel is zeker, dat donderdag morgen van de gaheele familie Piucoffs in Botterdam niemand meer te vinden was. Dat de justitie alles aanwendt om de vluchtelingen aaii te houden, spreekt van zelf. z/De som was grootendeels in Botterdamscke hau- den, hetzij particulieren of bankinstellingen. Zoj als bekend is, had ook prins Hendrik eeu aanzienlijk deel iu de zaak. Juist doorvhet onderzoek van cura toren der nalatenschap van Z. K. II. moet, zegt men, de valschheid aau het licht gekomen te zijn. „Ook de Botterdamsche haudelsvereeuiging, door Pincoffs gesticht, met een kapitaal van 14 millioen, heeft eeu zeer belangrijk aandeel in die zaak. Men zegt, dat Pincoffs ook tegen de kas dezer onder neming booze plannen had, doch dat de waakzaam heid van den heer Then Berg (mei Pincoffs directeur der Botterdamsche haudelsvereeuiging) de volvoering belet heeft." De procureur-generaal, een raadsheer-commissaris en de griffier van den Hoogen Baad zijn zaterdag ten kantore der Afrikaansche Handelsvereeniging verschenen, tot het doen van onderzoek, en hebben de boeken in beslag genomen. De firma Kerdijk en Pincoffs (niet te verwarren met de Afrikaansche Handelsvereeniging) is op requi sitoir van den Officier van Justitie failliet verklaard. De justitie doet naarstige pogingen om den voortvluchtigen Pincoffs, waar hij zich ook bevicde, in handen te krijgen. Het gerucht, dat tie chef de bureau en de boek houder der Afrikaansche Handelsvereeeniging gearres teerd of voortvluchtig zouden zijn, is onwaar. Ook is onwaar het bericht van het Haagsche Dag bladdat de Indische Gas maatschappij de betalingen heeft geslaakt. De firma's wed. B. Polak Co. en Simons Sc Co., hebben, als gevolg van de bedriegerijen van Pincoffs, de betalingen gestaakt. Naar vau guederhand verzekerd wordt, is de goederenhandel bij de catastrophe niet belangrijk be trokken. De Times eu de Dally News maken onder haar rubriek Money-Market gewag van de staking van be taling der Afrikaansche Handelsvereeniging. Dienten gevolge melden zij, zijn de wissels geweigerd van haar agenten te Londen, de heeren M. L. Bauer Co., een firma, vele jareu aldaar gevestigd en goed geaccre diteerd. Overigens is er, zeggen zij, weinig Engelscli kapitaal in deze zaak betrokken. De heeren mr. H. H. Tels en mr. J. Knottenbelt, advocaten te Botterdam, roepen, tengevolge van den toestand waarin de Afrikaansche Handelsvereeniging zich bevindt, alle schuldeischers dier vereeniging op tot eene vergadering op den 2Oen dezer, des namid dags te 2 uren, in de zaal der Maatschappij tot nut van t algemeente Botterdam. Men schrijft uit Botterdam aan de Amsterdamsche courant het volgende „Nooit heb ik onze goede stad in een toestand als nu gekend. Men is niet alleen verslagen, men is verpletterd door de gebeurtenissen vau den dag. De welvaart van vroeger is verdwenen, het vertrouwen vau den eeu in den ander, hetwelk hier voorbeelde loos was, bestaat niet meer en is door wantrouwen vervangen. Er zullen heel wat jaren moeten verloo- pen, alsvorens de oude staat vau zaken zal wederge keerd zijn. Maar de ramp reikt veel verder dan Botterdam zij krenkt het geheele land. Pincoffs was een der vokalen der hedendaagsche maatschappij in Botterdam was zijn iuvloed bijna alvermogend, maar j ook daarbuiten, ook in de financiëele en politieke wereld van Amsterdam. De Nieuwe Botterdamsche courant was zijn trouw orgaan, en zonder overdrij ving kan worden gezegd, dat hij, met haar en enkele vrienden, veel meer dan de regeering van stad, ge west of staat, de openbare aangelegenbeden beheerschte. Bij verkiezingen, welk staatslichaam het gold, was hij bijna altijd overwinnaar. Ik herinner mij geen andere nederlaag, dan toen nu l1/3 jaar geleden, de heer van Stolk, tengevolge van eene coalitie van minder heden, Pincoff's candidaat, den schoolman Kerdijk, verdrotig. In de algemeene landspolitiek was zijn invloed dan ook overwegend. Veel meer dan mr. Kappt-yue was hij het hoofd der liberale partij. Zijn raad bij verkiezingen in andere districten, werd dikwijls ingewonnen. Hij was de ver trouweling, tafel- en boezemvriend van den oud minister Fransen van de Putte. Onze wakkere heer Viruly, commissaris der Nederlandsch bank en lid der Tweede Kamer, de heer Mees, insgelijks lid voor Botter dam en vele andere invloedrijke mannen, stonden met hem op den meest vriendschappelijken voet. Ook met het tegenwoordig gouvernement was hij blijkbaar in goede en vertrouwelijke betrekking, waarvan nog onlangs de tegenwoordigheid van den lieer Tak bij het door hem gegeven feest der ambachtschool ten bewijze strekte. De provinciale stalen van Zuid- Holland, met voorbijgang van achteuswaardige recht schapen en kundige mannen, waren gelukkig lietn tot lid der Eerste Kamer te kunnen benoemen en herbe noemen. Daar was hij de leider der liberalen. Hij sprak veel en op schellen toon de meerderheid was steeds aan zijne zijde. De minister Fransen van de Putte droeg hem voor aan den Koning tot ridder der orde van den ederlandschen Leeuw Z. M. benoemde hem: dezelfde minister benoemde hem met den heer A. C. YY'ertheim, tot lid eener commissie ter- voorbereiding van Indische spoorwegplaunen, en welke eerbewijzen voor hem nog waren weggelegd, zoo zijn val niet ge- komen was, is moeielijk te gissen. Eu thans is diezelfde vermogende Pincoffs, de gevierde en vertrouwde financier, de invloedrijke staatsman en partijleider, gebleken te zijn een listige bedrieger, het geringste medelijden onwaardig, en wiens naam, door de openbare meening onuitwisch- baar gebrandmerkt, nog na jaren niet dan met afschuw zal geuoemd worden. Hoeveleu, helaas, zijn zijne slachtoffers, hoevelen stort hij in armoede en ellende! Ware hij niet tijdig uit het laud gevlucht, die geëerde en gevierde man van gisteren, dat lid van het Nedeilandselie Ilooger- huis, hij zou, beladen met de diepe verachting van alle vroegere vrienden en bekenden, van geheel het land, den kerker wellicht tot verblijf hebben. Bij de huiszoeking, welke ten huize van Pincoffs is gehouden, is slechts voor f25 ongeveer aau gelds waarde gevonden. Op requisitoir van het openbaar ministerie is Zater dag morgen de firma Kerdijk eu Pincoffs waarvan leden zijn L. Pincoffs en II. Kerdijk, in kwaliteit van commissionairs en kooplieden, als voortvluchtig zijnde en niet hebbende gesteld orde op het beheer hunner zaken, in staat van faillissement verklaard. Bechlercommissaris in deze zaak is mr. Bouvin en curators ziju de heeren mr. Driebeek en mr. Trostorf. „Ter beurze te Amsterdam werd algemeen verteld dat Pii.coffs op een boot eener «nder zijn bestuur staande maatschappij met zijn gezin Botterdam heefi verlaten en op het laatste oogenblik vergeten heeft, zijn medestander Kerdijk, wien hij beloofd had te zullen medenemen, aan boord te roepen, zoodat bij, Pincoffs, reeds weg was, toen Kerdijk zich nog moest verwijderen. Van daar dat Kerdijk het niet verder heeft kunnen brengen dan Antwerpen, waar hij in wanhoop de hand aan zijn leven sloeg en nu in het ziekenhuis onder bewaking der justitie wordt verpleegd, Pincoffs moet op eene boot de Spaansehe vlag in" top hebben geheschen, en daar hij in zijne hoedanig heid van lifi der eerste kamer heeft medegewerkt aan het tot stand komen der laatste uitleverings-lractaten, weet hij zeer goed, waarheen koers te zetten." De N. B. C. van lieden zegt De bladen ziju weder vol van allerlei bijzonder heden, die niets anders zijn dan losse geruchten, zooals er honderden loapen. Men weet te verhalen dal Pincoffs op een eigen of een gecharterd stoom schip van Ostende uit is ontsnapt, dat het schip onder Spaauschs, andereu zeggen Argentijnsche vlag vaart; nadat men gisteren had gemeld, dat hij zich doodgeschoten had, of dat hij gevat was. Alte- maal verhalen, door onbedachtzame correspondenten lichtvaardig als feiten overgeseind. Van een vertrek per stoomschip uit een der Noordzeehavens is bij onderzoek niets gebleken. Het eenige, dat men met genoegzame zekerheid weet, is dat hij Woensdagavond omstreeks 7 uur te Brussel aan de Gare du Midi is geweest. In de Maran-atha van 1 Mei lezen wij liet volgende S&oasggeug» (Dansmeideu). De Standaard van 25 April jl. neemt uit de Arn hemmer over, dat het succes der tentoonstelliug aldaar thans, voor wie nog twijfelde, verzekerd is. Waarom? Omdat men vertrouwend God almachtig gebedeu heeft om die tentoonstelling te zegenen? O neen maar omdat de rijksbestierder te Soerakarta do gamelan (muziekinstrumenten) zijns zoons zal zenden

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2