HANDELSBERICHTEN. toen zich met kleine disputen tusscheu de minis'ere onderling, klnne disputen die gelijk een wolk v;tn eeu manshun 1 groot, komen en verdwijnen zonder dat iemand .er notitie van neemt, of het moest eeu correspondent zijn die om nieuws verlegen is. De Duitsche Rijksdag behandelt niet ijver de be lasting-ontwerpen. Dat Bismarck met zijn stelsel van bescherming overwonnen heeft is vrij zeker. Terwijl deze omvangrijke en ingrijpende wetten inden Rijks dag behandeld worden werd bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend tot regeling van het bestuur van het Rijks land Blsas-Lothariitgeu. Ken stedehou der waarschijnlijk veldmaarschalk von Manteuffel zal aan 't hoofd des lands worden geplaa st, een mini sterie, eeu raad van state, een vertegenwoordiging zullen de organisatie vbltooieu. In den Bondsraad zal het Rijksland een adv'seeretide stem hebben. Kon Turkije zich maar beter weren maar. nu is de Verheven Porte voor eeu groot deel aan der Mo gendheden genade overgeleverd. Geldgebrek is de reden waarom de Porte van bezettiug van Oost- Rumelië he>fft afgezien, daardoor verkrijgt de Turk- sche .regeering vermindering van oorlogsschatting. Buiten- noch binnenlandsche schulden worden in Turkije betaald, de ambtenaren scholen samen, om betaling te eischen, maar de hofhouding verslindt het weinige dat nog inkomt. Treurige toestand Garibaldi's groote woorden blijven in Italië vrijwel zonder uitwerking. Men hoort weinig van hem. Gul is hij nog steeds met telegrammen en brieven, met betuigingen en vvenschen (zoo zoi.d hij nog dezer dagen aan 2000 vredestichters, te Milaan bijeenge komen, zijn broedergroet) maar alles teekent dat de zon des geluks voor dezen ouden republikein is ondergegaan. De Zoeloe-oorlog om buiten ons werelddeel waar we ook begonnen zijn, te eindigen gelijkt wonderveel op onzen Atjeh-ooiïog. Versterkingen worden gezonden, nieuwe expedition voorbereid, veel geklaagd over terrein, bevelhebbers, klimaat enz. Ten slotte zal men zich aan het onvermijdelijke, ook daar waar het minder aangenaam is, moeien onderwerpen Het gaat meer zoo UIT UUSLAHD. Uit Rusland worden al weder groote branden ge meld. Te Orenburg, dat op 28 April half afgebrand was, ontstond 8 Mei weder brand. Deze werd spoe dig goblusoht, maar deu 12en werd de halve voorstad door de vlammen vernield. Den 11e werd een groot deel der stad Urolsk (16.000 inwoners) mede in het gouvernement Orenburg gelegen, door brand vernield. Volgens andere berichten komen vele branden vtn minder omvang voor, over welker ontstaan moeielijk rekenschap te geven is. Dat men het eerst aan de Nihilisten denkt is be- grijpelijk. In de laatste dagen werd weder een nieuwe brutale daad der nihilisten uit Petersburg gemeld. Korten tijd geleden ontving de koopman Pawel Fufajeff een door het revolutionaire comité onderteekend schrijven, waarin van Fufajeff een bedrag van 40.000 roebels werd geeischt, „voor het goede doel der geheime nationale regeering//. Hij moest die som uiterlijk 2 Mei op een aangewezene plaats brengen, en achterlaten. Deed hij dat niet, dan was hij een kind des doods. Tot den 2en Mei bleef hij besluiteloos of hij het losgeld betalen dau wel de po litie in den arm zon nemen. Hij besloot t.ot het laatste. Naauwelijks was hij echter het politie-bureau genaderd of hij kreeg met een ijzeren staDg een slag op zijn hoofd, zoodat hij bewusteloos nederviel. De aanvaller en de 40,000 roebels, die hij bij zich had waren spoorloos verdwenen. Tot heden i8 niets uitgelekt. De maatregelen van de nieuw aangestelde gou verneurs-generaal in Rusland willen vooral dat is bekend de drukpers treffen. Aan de pers in Rusland zelf valt niets meer te kortwieken, dat is reeds lang gebeurd; meu spant dus nu alle pogingeu in het werk om den invrer te verhinderen van buitenlandsihe nieuwsbladen, die in allerlei ver pakkingen worden binnengesmokkeld, zooals in balen linnen of zijde, in gipsen borstbeelden van den czaar en in sardine-blikjes. De Rus, die het eerst op het denkbeeld kwam van sardine-blikjes voor de versprei ding van vrijzinnige dagbladen, bewees zijn landge- nooten een onmetelijken dienst. De ambtenaren aan de grenskantoren kunnen toch onmogelijk alle blikjes openen, om te zien of er ook verboden drukwerk in zit. Zij kunnen de doosjes van alle kanten bekijken, ze beruiken, ze wegen, zelfs eene wiskundige bereke ning maken, of een zeker aantal dicht op elkaar ge pakte vischjes zwaarder of lichter moeten wegen dan een zeker volume in elkaar geperst papier; zelf9 kun nen zij nu en dan, als zij verdenking koestéren, een doosje open maken. Doch al ontdekt men al eens het gedrukte liberale vergift in eene partij sardijn en wordt die dus aan de grenzen opgehouden dan pas- I seert misschien deuzelfden dag de v blikjes mostaard, „com'd tongue" verbjdeu wiar in ;jes mostaard, „corn d tongue" of Australisch vleeseh. Als iet- ter wereld er onschuldig uitziet, dan is hel een cilindertje uit Australië met het opschrift boiled beefen als eeu Hollandse.ie huismoeder een blikje doperwtjes openmaakte om haar ê^a op te trac- teren, zou zij al heel vreemd opkijken en waarschijn lijk niet gesticht zijn, als er een artikel van mr. van Houten ui:kwam. In Rusland echter is men daar steeds op voorbereid, en eene courant is dikwijls beier wel kom dan lekkernij. Om te begrijpen, hoezeer ieder verboden boek in Rusland verslonden wordt, behoeft men slechts na te gaan, wat de censuur doorlaat. Dat zijn enkel de minste soort Fransche romans en de tijdschriften, vooral uit Engeland, die Rusland door dik en dun verdedigen. Zelfs eene novelle var. den emiaenten Russischen schrijver Iwan Turgenjeff zou de grenzen niet passeereu z >nder kennis te hebben gemaakt met de dikke zwartlijnen der censuur. Russen van hooge beschaving, zooals professors aan de universiteiten, kunnen zich niet op de hoogte van hun vak van we tenschap houden, als zij eukel lezeu wat de censuur doorlait, zoodat zij zich vereeoigen in geheime ge nootschappen tot het aankoopen van boeken en ge- zamenilijk met grof geld den boekverkooper de gevaren van hei smokkelen betalen. Dit is duur eti maakt bovendien van die boekenclubs verzamelingen van samenzweerders, nu ze toch eens in het geheim moe ten bijeenkomen. Een dief wordt gehangen, zoowel voor een schaap als voor een lam dus neemt hij het schaap. Boekenclubs van de eene stad verbinden zich met die van eene andere, eene derde en vierde komen er bij om elkander de boeken te kenen, en zoo krijgt men een groot geheel met geregelde vertak kingen. EEN GOED VOORBEELD. Op het voorbeeld van andere steden is door de Berlijnsche politie den 3den Mei een bepa'ing gemaakt van dezen inhoud „In 't belang der openbare orde en zedelijkheid heeft de politie bepaald, dat alle drink huizen, op de dagen, dat daar danspartijen plaats [vin den, en op zijn laatst om 12 uur middernachts, gesloten en door 't publiek geruimd moeten zijn, en dat niet alleen de plaatsen, uitsluitend tot dansen be- bestemd, maar ook die alleen lot tapperijen bestemd zijn Dat deze maatregel in een stad als Berlijn heel wat beweging zal veroorzaken is te begrijpen. De gewone klachten over „een gebroken avond" enz. zullen ook nu wel weer gehoord worden. Het Berliner Tageblatt stond onder de ontevredenen vooraan, nog eer de be paling was uitgevaardigd. Het ziet den ondergang te gemoet, niet alleen van de ondernemers maar van duizenden, die tot nu toe eerlijk hun brood verdien den als muzikanten, koffhhuisbedienden, kassiers euz. Zelfs heeft iemand een eenparige beweging van de houders der dans-en drinkhuizen te Berlijn voorge slagen. Doze raenscheuvriend zegt o. a.„De koninklijke politie heeft thans tot een feit gemaakt wat men nog algemeen betwijfelde namelijk de sluiting van alle openlijke danspartijen om 12 uur 's avonds" (lees: 's nachts), „Door dit verbod* zoo jammert de man verderf, „zijn 200 huizen getroffen, die te samen 3000 menschcn bezig houden, welke door dezen maatregel broodeloos worden Zooals wij hooren, zullen de 200 zwaarst getroffenen tegen dezen maatregel bij den minister opkomen, om den ondergang (sic) van honderden huisgezinnen te ver hoeden, en 't ware goed deze zaak in een openbare vergadering te bespreken." Tot het laatste is 't gekomen. In een talrijke ver gadering vereenigden zich vertegenwoordigers der mu zikanten- der kellners- en der danshuisbediendeu- vereeniging. De voorzitter vertelde, hoe hij den president der politie al de jammeren, door de vroege sluiting te baren, had geschilderd, doch al om niet. De president was heel vriendelijk, maar antwoordde dat de schildering niets nieuws vertoonde. De overheid wist wel, dat er veel beweging zou ontstaan, maar bleef bij haar besluit. Ja erger nog, hij verklaarde dat alleen zijn tusschenkomst voorkomen had da men reeds otn 11 moest sluiten. De vergade ruig besloet eindelijk vier wekeu opschorting der bepaling te vragen. Het is mogelijk, schoon ons niet duidelijk, da 3000 raenschen en honderden huisgezinnen tot oude* gang gebracht worden als de 1 „huizen waar 't spookt," om de e te gebruiken, een paar uur vroeger 't Kan ook zijn dat de „volksarbeid" Maar wij vragen daar tegenover, hoeveel huisgezinnen en personen worden niet naar ziel bedorven door de nachtelijke zwelgerijen tuchtighcdcn. Immers alle danshuizen van Berlij;J en ook wel elders zijn de „markten" der tutie. Een blad dat de vervroegde sluiting uogduj bestrijden, staat werkelijk op een zeer laag punt. Graanmarkten enz. -i Middelburg, 15 Mei. Met kleinen aanvoei \werd taawe 25 a 30 ets. hooger verkocht. Wa. 'hersclL witte boonen 50 ets. hooger; puike Walcherschè\trvmj tarwe f 9,40 a f 9,70 betaaldrogge f 6,50Walcher? sehe zomergerst f 6,25 a f 6.30 harde goede Walcher- sche witte boon en 2,50 betaald, dito paardenboonen f 7,50; dito groene kookerwten f 9 a f 9,25. Boter per kilogram f 0.80 a f 0,90. Eieren per 100 stuks 2,10. Vlissingen 16 Mei. Boter per kilogram f 0,90 a f 1, Eieren 75 a 80 ct. per 26 stuks Prijzen van effecten. Amsterdam, 15 Mei 1879. Jïe.derl. Certific. Werkelijke schuld. 21/s pet. 6315/i dito dito dito 3* 76'/4 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 1051/., dito dito Rotterdam 3 102 Rusland Obligatiën 1793/1815 5 „93 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 54'/3 Dito dito 6e serie. 1855 5 753/'« Obligatiën dito ƒ1000 1864 j. 5 86V2 dito L. 100 18725 „82 dito L. 100 18735 82>/s dito 1877 dito5 86a/it dito leening 186769 4 7374 Loten 1864 5 1373/4 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatscli. 5 Oblig. dito47a Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 82 dito dito Jelez-Griasi. 5 80 dito dito Gharkow Azow 5 Aand.Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg. 3 487. Polen. Aand. Warsehau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 527: Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 56uj dito dito Febr./Ang. 5 56 dito dito April/Oct. 5 577 dito in papier Mei/Nov. 5 5G5./ Italië. Oblig. Z.-Iial. spoorweg. 3 477 Spanje. Obligatiën Buitenl 155/ dito Binnenlandsche 1 143/ Portugal. Obligatiën3 51'/ Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9U Obligatiën 1869 6 Sgypte. dito 1876 6 40 dito 1S765 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187- 5 1015, dito ditc dito 18?6. 41/3 Brazilië Oblig. 1S655 907 dito 1875 5 Prijzen vtin coupons. Amsterdam, Id Mei. Metali f 21,30j; dito zih l 21,327a; Div. Eng. per f 11,70; Eng. Portugal pei f 11,70; Spaansche piasters f47,4); Amerikaans! dollars in goud l 2,43. Amsterdam, 14 Mei. Metali. f 21,30; dito zik t 21,327aDiv. Eng. per ff- f 11,70; Eng. Russen pei 111,95; Eng. Portugal per j f 11,70 Frans f47 Belg. f47,40; Pruis i os 4">; Hamb. Russen f 1,13; sen in Z. R. f 1,12' Poolsche per tl.—; Poolse- Z. R. f usche piasters f47,45; Spè-, Binnenlandsche 1 2,.'S: Amerikaansche dollars papier f2.43.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3