lerh, Schooi pi. lending, GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. *e of sociale wetgeving moeten ont« r«rsfchau-Ri.V dito f Amsterdamsche couranten is opgenomen een riito T''eu vau den heer A. van Assenoud-lid dei- dito \Jr. r'en Taa Friesland, waarin genoemde heer zich Obli >ü!Vbeveelf als caudidaat voor het lidmaatschap der Obl'rtweede Kamer. Uit zijn tamelijk zwevend program dd^ jpiamen wij deze zinsneden over: j^Voorzeker 's rijks verdediging te water en te land is eene nationale zaak bij uitnemendheid maar het e' is hoog lijd dat bij de organisatie daarvan, m&er dan in den laatsten tijd geschied is, worde te rade c' gegaau met de eigenaardige gesteldheid van ons land. Geschiedt dit, dau kan zij afdoende worden ingericht, zonder gelijk thans, onze financieel^ krachten te over- j?' schrijden. Zijn wij niet rijp voor algemeen stemrecht, is de werking daarvan, waar het bestaat, niet uitlokkend, voor uitbreiding, voor regeling van het kiesrecht op I milde grondslagen is de tijd gekomen. De bestaande jn matheid zal bij het aanbrengen van nieuwe elementen J en "frisch bloed door meer bezield politiek leven Z.e vervangen worden. J - Op het gebied van volksonderwijs heeft de Staat zijne onzijdighoid hoe langer zoo meer verzaakt. i)e regeerings-plicht om te zorgen voor degelijk onderricht I is ontaard in een drijven naar tijranuie van. Staats onderwijs, los van allen leerstelligen godsdienst. Het doel, verstandelijke ontwikkeling der massa, word alzoo voorbij gestreefd; zware geldelijke lasten op de l gezeten burgerij gelegd en wel verre vau ouderwijs boven geloof-)verdeeldheid, afscheiding om den geloove aaugekweekt, De bedroevende waarheid dat on9 volkje jaarlijks 35 millioen gulden aan een vergiftigenden drank be steed, eu de schatkist daarvan onder hare gewone inkomsten stillekeus ruim vier zevenden trekt, is moreel en financieel een onhoudbare toestand, die in beide richtingen dringend voorziening vordert. Moet de toestand van 's land financiën in 'Neder- land bekommering wekken, die van de Oost-Indische c, bezittingen eu VVest-Iudische koloniën verkeeren in f nog zorgelijker staat. if'., Gesvis ontbreekt het in 's lands hoogste raadzaal i',i niet aan manuen, die dit erenzoo inzien, maar die 'j allen maken deel uit van een pariijverbaud dat hen beheerscht. Ik wensch van U toegang te bekomen 1 tot 's lands vertegenwoordiging, enkel gebonden door dit programma, enkel daaraan gehouden." M Door den minister van oorlog zijn dezer dagen strenge maatregelen genomen ten opzichte der werk- I ,jamue«ien, die soms aan militaire oppassers worden 'l.ysr( Opgedragen. 'fat^.Q De minister wenscht den soldaat niet langer als JJjuwerman buiten en als keukenmeid ia het huis te laten dienst doen. Men meent, en niet zonder reden, dat plaatsver vanging verderfelijk is, maar niet minder werkt den „slobkousendieust" demoraliseerend op het leger. Daaraan paal eu perk te stellen zal indien moge lijk een ware weldaad zijn. Met den heer Begram verliest de voormalige tal rijke conservatieve partij (van partij is eigenlijk moeielijk meer te spreken daar waar men slechts en kelen meer telt) een barer weinige vertegenwoordigers in de 2de Kamer en tevens een harer sieraden. In eene advertentie voorkomende in de Nieuwe Gorinchemsche courant, verzoekt de heer Begram niet weder in aanmerking te komen voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, op grond dat de belang rijke betrekking, hem ten vorige jare opgedragen, hem te veel tijd en toewijding kost otn de betrek king van volksvertegenwoordiger naar behooren te kunnen waarnemen. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te 's Hage heeft den heer mr. Van der Hoop van Slochteren caudidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Een geschenk der officieren van het Indische leger aan de militaire academie te Bredais dezer dagen j op plechtige wijze overhandigd. Het korps cadetten stond daartoe op het voorplein van het academie- 'I - gebouw geschaard, met het geheele personeel der V academie, en werd door de commissie geïnspecteerd. Haar voorzitter, de luit-generaal Verspyck, hield daarna eene toespraak, welke door den gouverneur, den luit-kolonel Simon beantwoord werd. Het ge schenk, overdekt door de Nederlandsche vlag en bewaakt door vier veteranen van het Indische leger uit het invalidengesticht te Bronbeek, welke vervol- i'nfc* ^is door vier cadetten werden vervangen, werd i it-Hlharna overgegeven. Het bestaat uit een zilveren zuil, i./irf'^ragende den Indischen leeuw van geoxijdeerd goud, die een zilveren schild draagt met het opschriftHulde uit het verre Oosten.* Het voetstuk is van zilver en - geoxydeerd goud. Het geschenk is te Parijs vervaar- digd naar eene teekening van den kolonel der genie Ermeliug. Vlei- wordt te Breda iu de uitspanniugszaal der cade'teu geplaatst. De kerker.iad der N. II. G. te Vlissingen heeft zien tot den gemeeuteraad gewend, met verzoek de kermis in die gemeente af te schaffen. Gisteren, overleed te Oostburg de heer F. L. Beftteijn burgemeester dier gemeente, op zes-en-zestig jarigen leeftijd. Hollandsche hypotheekbank. (Verslag over 1878.) Luidens het verslag zijn in 1878 110 leeningeu gesloten ten bedrage van f 1.190.100. Op 31 Decem ber 1878 was in het geheel 1.57L 482.47Vs voorge schoten. Het bedrag der in omloop zijnde pandbrieven is hiermede in overeenstemming. Al de gesloten leeningeu en al dein omloop zijnde pandbrieven geven een rente van 4' pet. De verkoop der pandbrieven geschiedde a pari, met uitzondering van de stukken van f 100 en f 50, waarvoor tot goedmaking van meerdere zegelkosteu eene verhooging werd bedouwen van 1 2 pet. voor stukken van f 100 eu 1 pet. voor die van f 20. Volgens de winst- en verliesrekening bedroeg het saldo van het. vorige jaarf 278.707-3 Renterekening- 7.968.56 Provisie-rekening- 2 170.60 Administratiekosten- 4.732.63 Diversen- 198.65 f 15.348.747a 0;iko3ten-rekening- 8.143.48 Saldo1 7-205.2673 Woensdag zijn de zittingen der synodale commissie - van de Nederlandsche Hervormde kerk begonnen. De commissie is samengesteld uit de heeren G. Molenkamp, president; dr. A. T. Reitsma, vice-pre- sidentS. F. vau Hasselt, secretaris dr. F. J. J. A. Junius, mr. J. J. Tediug van Berkhout, dr. J. K. Koch, mr. H. O. Feith, H. Q. Janssen eu J. van der Vegt. De Christelijke Gereformeerde gemeente te Goes werd zeer verrast en verblijd door de raededeeliug, dat door wijlen Mej, de wed. A. Vertregt-Nieuvven- huize, den 2 April te Delft overleden, bij testamen taire beschikking, aan genoemde gemeente een legaat van f 300, vrij van successierechten was vermaakt. Tot predikant bij de N. H. G. te Zierikzee is beroepen ds. J. van der Meulen te Veenhuizen. Te Arnhem is de godsdienstschool, welke door de Remon3trautsche gemeente aldaar opgericht is, maandagavond op plechtige wijze geopend. Door de heeren Slotemaker, Blauw en Mees, aan wie het onderwijs in de verschillende vakken is opgedragen, werden tot de talrijk opgekomen schare toepasselijke aanspraken gedaan. Bij den landbouwer M. .de Vos, tej Heinkenszand is de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Gisteren zijn op last van den districts-veearts, 4 paar den als lijdende aan die ziekte afgemaakt cu ouder toezicht der politie begravpn. Obligatiën der Afrikaansche handelsvereeniging noteerden woe.isdag 997s eu gisteren 3772. Door wijlen den heer J. R. Kemper, te Amster dam is bij testament bepaald, dat eene som van ruim f 200,000 moet worden vastgesteld op het Groot boek der Nationale Schuld, waarvan de rente moet strekken ten voordeele van verschillende door hem aangewezen personen. Nadat die personen overleden zijn wordt het dan door opgeloopen rente vergroote kapi taal het eigeudom der Evangelische Lutherschegemeente te Amsterdam, met speciale opdracht om voor dat geld te bouwen woningen voor den kleinen burger en werkman, terwijl de netto opbrengst van de pen ningen door verhuring der woningen verkregen, alsdan ter beschikking komen van het Armbestuur der ge noemde gemeente om verbruikt te worden in den geest van den zoo practischen milddadigen testateur. Dezer dagen overleed te Zevenbergen de heer G Bax, in leven landbouwer. De overledene bereikte dan ouderdom van vijf-en-negentig en een half jaar, is tweemaal gehuwd geweest eu heeft met zijne tweede vrouw, die vour tweejaaj stierf, drie-en-zeventig jaar lang de huwelijkszee bevaren. Zijn nageslacht is zeer talrijk; het oudste zijuer kinderen drie-en-zeventig, het jongste nagenoeg zes-en-vijftig jaar oud. In die gemeente woont nog een ander hoogbejaard mensch, mej. de wed. J. Donker. Deze is meermalen gehuwd geweest en wordt in November honderd en twee jaar oud. De Zigeuners zijn niet arm. Als zij even wel arm bleveu, zou het niet hun eigen schuld zijn^ want voor de reparaties, die zij aan het koperwerk van de ingezetenen doen, weten zij fameuze prijzen te berekenen. De heer W. te Utrecht is daarvan de dupe geworden. Een paar kleine kassarolletjes, die vertind waren, kostten slechts 127a cent per stuk: dus uitermate goedkoop. Dit spoorde genoemden heer aap, ook het overige koperwerk der keuken ter reparatie te geven. Dit werd met den vereischten 3poed verricht, doch wie schetst de verbazing van den heer W., toen hem daarvoor het bagatel van fUO werd in rekening gebragtProtesteeren hielp niet, contante betaling werd geeischttoen evenwel de po litie er mede in kennis werd gesteld en men hun beduidde, dat bij dergelijke haudelw.ze hun verblijf aldaar slechts van korten duur zou zijn, werd de prijs bepaald op f 40, die genoemde heer betaalde. Hier door geleerd, zal hij zijn koperwerk voortaan wel bij den koperslager te Utrecht laten repareeren. Bij later onderzoek bleek, dat de kasserolletjes door hen bij een ander ter vertinning waren gebracht, en zij daarvoor 40 cent per stuk hadden betaald. Er werd dus een vischje uitgegooid, om een kabeljauw te vangen. Voor de betrekking van directeur der staats spoorwegen worden genoemd de heerenvan der Goes, Vrolik en Haitik. De Duitsche keizer is overgrootvader geworden. De gemalin van den kroonprins van Heiningen is den 12eu van eene dochter bevallen. Aan ./voorlichting" heeft het den leden van den Rijksdag bij de debatten over de belasting en tarief- ontwerpen niet ontbroken. Een 80.000tal exemplaren vau adressen en brochures zijn over deze zaken aan de leden rondgedeeld. Nopens de afkomst van den nieuwen beheer- 8cher van Bulgarije, den prins van Battenberg, bericht hel Fisasser Journaldat hij uit den Elzas afstamt en dat zijne moeder is de achterkleindochter van den protestantschen predikant Iieinrich Wilhelm Schwep- penbeuser, van Rechtenbach. Deze predikant was de broeder van den predikant Schweppeuheuser van Sosen- heim, den opvolger van Brion, bij wieu Göthe dik wijls gast was. Langs verschillende trappen kwam des prinsen overgrootmoeder ten laatste aan het hof ie Petersburg. Te Holland in Michigan (N. Amerika) is dezer dagen de. gedenksteen opgericht ter gedachtenis van dr. van Raalte, den welbekenden stichter der gereformeerde gemeente aldaar. Dr. v. R. behoorende tot hen die in den tijd der //afscheiding,, zich naar Amerika begaven, waar de gemeenten thans bloeien. Het inschrift van den steen luidt „In memoriam van rev. A. C. van Raalte, D. D. eerste leeraar dezer gemeente eu vader onzer neder zetting. Eon dienstknecht des Heeren, krachtig in woorden en werken." Onlangs is in Siberië gevonden de kop van een voorhistorischen neushoorn, die zeer goed gebleven is. Deze zeer belangrijke en hoogst zeldzame vondst is door de Siberische afdeeling van de aardrijkskundige maatschappij aan liet museum van de universiteit te Moskou ten geschenke gegeven. Dat voorhistorische olifanten mastodonteu in Siberië zijn gevonden nog met huid eu haar, is bekend. Van neushoorns was nog weinig of niets bekend. Mogelijk herinneren onze lezers zich nog de wis selende kansen bij de laatste presidents-verkiezing in de Vereeuigde Staten. Hayes of Tilden, wie zou het zijn De eerste behoorde tot de republikeinsche, laatstgenoemde tot de democratische partij. Hayes, werd hoe dan ook als gekozen beschouwd. Reeds uu bereiden de partijen zich tot de keuze van eeu president in 1880 voor, hoogstwaarschijnlijk zal Tilden caudidaat der democraten,en Grant, de welbekende generaal-president caudidaat der republi keinen zijn. Zoo woordenrijk als men zich betoont in de Bel gische Kamer over de onderwijswet, zoo weinig vor dert men met afdoening van z;.ken. De opmerkingen zijn somtijds zeer piquant, de vegen die de leden elkander toedienen zijn scherp, de debatten zijn mees'al vervelend, enkele malen vermakelijk, onstui mige tooneelen wisselen nu en dan een slaperige redevoering af en met dat alles blijft de oude strijd tusschen clericalen en liberalen voortduren blijven dezelfde argumenten van beide zijden dienst doen, en blijft voorloopig tot nader orde alles gelijk het was. Ook in Frankrijk is stilstand. De wet op het on derwijs van den minister Ferry komt nog wel dreigend tusschenbcide, maar voor 't oogenblik vergenoegt

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2