m BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. In het Eugtlsche Lagerhuis verklaarde Bourke, op eene vraag van Jenkins, dat niet opgegeven is het denkbeeld eener gemeenschappelijke actie van Engeland en Frank rijk met b»trekking tot de aangelegenheden van Egypte. Dilwy nn bracht de volgende resolutie uit Het toenemend misbruiken van de prerogatieven en den invloed der Kroon van de zijde der ministers, maakt een strenger in acht nemen wenschelijk van de aan die prerogatieven gestelde perken. In hel IToogerhuis gaf Salisbury te verstaan, op eene vraag van Stanhope, dat er geen grond bestaat voir de meening, als zou de sultan door zijne ver bintenissen verhinderd zijn garnizoenen te leggen in den Balkau. De bepaling dienaangaande in het trac- taat was overigens t iet verplichtend, doch facultatief. De Sultan kan zijn recht uitoefeneu wanneer het hem uit een financieel en politiek oogpunt het best schikt. Er bestond geen plan om van het leggen van gar nizoenen af te zien of dit oubepuald uil te stellen doch waarschijnlijk zou er niet toe overgegaan worden alvorens de grenslijn getrokken en de ontruiming van het Turksche gebied volvoerd was. Het afstand doen van dit recht staat niet enkel aan den sultan de toestemming van de mogendheden die het Berlijnsch tractaat onderteekenden is er toe noodig. De bladen melden dat de geschillen tusschen de minis ters in Frankrijk op weg zijn om bijgelegd te worden. De lïberté verzekert dat er geen ernstige oneenigheid bestaat. Gisteren hadden talrijke bijeenkomsten plaats tussclien den minister en de voorzitters der bureaux van de linkerzijde in den Senaat, en de pogingen van Grévy jn de, heJen ochtend gehouden Kabinets raad zegevierden over allen tegenstand; De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft het wetsvoorstel betreffende de inkomstenbelasting ver worpen. President Hayes heeft zijn veto uitgesproken tegen de wet, die de tusschenkomst der bondstroepen bij de verkiezingen verbiedt. Prins Batte:.berg is gisteren in Livadia aangekomen. KLEINIGHEDEN. (2 Kon. VL) Het is merkwaardig dat de profeet Elisa, begiftigd met twee deelen van Elia's geest, meestal wonderen verrichUe, Iie veel minder opzien baarden dan die van zijn voorganger. Wil God ons daarmee niet zeg gen, dat in Zijn oog de kleinste dingen groot zijn, en dat Hij ons ook wil onderrichten en opleiden door de kleinigheden des dageiijkschen levens Liefelijk is ons in dien ouden tijd het aanschouwen dier profetenzonen, in de studie der heilige boeken en in den omgang met Godsmannen hun genoegen vindend. Wij beklagen ze niet omdat zij arm zijn, en zelf handen aan 't werk moeten slaan, om de plaats hunner woning te vergrooten. Het zien op hen troost Ons over de betrekkelijke armoede, waarmee in enze dagen de arbeiders in 's Haeren wijngaard te worste len hebben. Bij het eenvoudig en ingetogen Evange lie des kruises staat weelde niet. Zouden overvloed en rijkdom geen verzoekingen met zich brengen? Zie maar eens hoezeer de goederen dezer wereld eene kerk kunnen bederven, hoe het geld de ziel van de negotie ook de ziel van de kerk kan worden. z,Zie nu, de plaats waar wij wonen voor uw aange zicht, is voor ous te eug." Zoo spreken de kinderen der profeten tot Elisa. Hun aantal neemt onder zijn weldadigen invloed toe. Hoe aangenaam zou het ons zijo, als het getal Vermenigvuldigde dergene, die zich willen wijden aan de bediening des Evangelies! Als al het volk des Heeren profeten waren, als zonen en dochters, dienst knechten en dienstmaagden profeteerden en in eigen kring zendelingen werder, dan zouden ook onze plaat sen der samenkomst te eng worden, en van alle kanten zou men ons toeroepen Maakt de plaats uwer tent wijd, en dat men de gordijnen uwer woningen uitbreide Daar gaan al die profetenzonen uit, en Elisa gaat mee, om timmerhout te halen, dat zij zelf met den bijl zullen gaan hakken. Dat voorbeeld kunnen wij uirt letterlijk volgen, maar toch ziet men nog men- schen, die al doen wat zij kunnen voor hur.ne kerk en hunne school. Maar ik kan mij niet anders voor- stelleu dan dat toen de huizen al heel eenvoudig waren, eu daaraan zou ik een voorbeeld willen nemen. Wij zijn als bezeten door bouwlust. Menigmaal vraagt men huip, om ter ecre Gods sierlijke gebouwen te te stichten. Boven al dat grootsche en schoone zou dikwijls eeue eenvoudige kamer te verkiezen zijn, waarin de hoorders wat nauw zitten, waar zij in hun daagsche pakje kunnen komen, en waar de Heilige Geest niets ontmoet dat Hem de harten sluit. Maar daar laat een der profeten zijn ijzer in het water vallen, en zijne eerste klacht is, dat het ge leend is. 't Staat hem goed dat hij daar het eerst over in zit! Juist omdat het zijn gereedschap niet is, en omdat hij van plan is het terug te geven, daarom klaagt hij en zoekt hij uitkomst. Er is ie's goeds iu het hart, dat gaarne het geleende teruggeeft, al is het maar eene kleinigheid, een boekje of een paar centen Zoo iets vindt men niet altoos bij hen, die het een of ander schuldig zijn. 't Is zoo gemakkelijk zijn schulden te vergeten, en vooral de schuld der dank baarheid Zacheiis wou het vier-voud teruggeven, xocli eischte de wet van Mozes slechls één vijfde boven het oorspronkelijk verschuldigde. Misschien zijn er chris tenen, die een ban in hunne tent verborgen hebben, en dit is wellicht de reden dat zij niet in gemeen schap leven met hunnen Heer. Zijt niemand iets schuldig, zegt de Bijbel. Elisa deed een wou der, alleen opdat de leener zou kunnen voort werken en 't gereedschap teruggeven. Geeft dit ous niet de verzekeriug van Gods bereid willigheid, oin ons in staat te stellen, ook door won deren, tot het afwerken van hetgeen wij voor hem doen? Als een der moedelooze en.afgematte arbeiders Gods door dit kleine voorval kan gesterkt en be moedigd worden, dan heeft ook voor hem Elisa niet tevergeefs goddelijke hulp begeerden verkregen. Niels is er klein in de oogen van Hem, die ous verdriet weegt met het gewicht van ouze bekommernis. Daar breekt de oorlog uit tusschen Syrië en Israël, liet profetenoog zag, en het profetenoor hoorde al de heimelijke raadslagen des vijands, en hij waarschuwde z'jn koning. Men begreep dat hij alleeu de plannen kon ontsluieren, die in de binnenste slaapkamer van den Syrischen vo.st werden beraamd. Hoe menigmaal zouden wij in onze verlegenheid willen weten wat wij zouden moeten doeu om wel te doen, of om de plannen te verijdelen, die de onze dwarsboomen Wij weten niets vau de listen, die Satan aanwendt legen onze ziel, tegen Kerk en Evan gelie, maar zeker is 't, dat hij er altoos zit te beden ken. Kwam er maar eens een profeet ous waarschuwen Toch behoeft de Heer geen wouder te doen om ons in te lichten. Heeft hij niet beloofd ons zijne wegen bekend te maken Beter doen wij met onzen Heiland te volgen, dau met opzien en uitzien naar menschen en bijzondere leidingen. #Acb, mijnheer hoe zullen wij doen riep de dienaar van den profeet toen hij de wagens, de paar den en de soldaten zag, die de stad omsingelden om zijn meester te vangen. Hoe zullen wij doen dat zeggen ook wij in wanhoop, als alles schijnt samen te loopen op onzen ondergang. Dathoe zullen wij doen is somtijds met zooveel nadruk door ons uitgesproken, dat wij het nooit vergeten, zóó diep zaten wij toen onder den druk. Soms ziet ons oog niets dan wind en golven rondom en den afgrond onder onze voeten. Alles wat ons overstelpt belet ons om naar den Hemel en onzen Heiland op te zien. Vreest niet," antwoordde Elisa //want die bij ous zijn, zijn meer, dan die bij hen zijn." Hij bidt, en de Heer opent de oogen van den kuechthij ziet op, en de berg is vol van vuriga paarden en wagenen rondom den profeet. Laat ons bidden, opdat onze oogen verhelderd worden Ja, in onze droefste uren, als elke doortocht gesloten schijnt, als 't gevaar ons dreigt, dan is er rondom ons eene heraelsche legermacht, dan staat ons eene cngelenmaeht met vlammende zwaarden, ten dienste, ons ougeloovig oog ziet ze maar niet. Wij behoeven dus niet te ving onze ziel beuauwt, als ons 1 gezin in nood verkeeren; ook i der kerk gevaar loopt te stranden ooü werk onzer handen met onvruchtbaarheid schijnt. Een legioen engelen omringt elk kind Gods op aarde, en Jezus komt otiil den, juist als het tijd is. Vreest niet, zoo zeggen wij met den hem, die niet over zijne bezwaren kan heenzien. als dit woord zijn hart raakt, en hem doet aan Gods legermacht, die hem beschermt, dau zal bedenken dat de kleinigheden der Heilige Schrift ei groote waarde hebben, en dat zij er op berekend s om te zegepralen «ver de kleinigheden, die or.s i ontrusten en over onze eigen kleinhc'd B urge lijken Stan.dfe>«< ?2i(l<lcl>>tirg. (Van 411 Mei 1879.) On trouwd J. de Vries, wedr. 44 j. met C. J. Adria sen, gesch. vr. 40 j. L. G. W. de Keijser, jm. 2: met H. Bakker, wede. 26 j. L. de Klerk, jm. 2' met D. Wisse, jd. 19 j. L. Versteeg, jm. 21 j. C. C. Bouwman, jd. 24 j. L. Kuiler, jm. 23 j. J, Bolier, jd. 18 j. BevallenNL Koppejan, geb. Roth, d. C. Peen geb. van Ouschot, z. A. B. van de Kamer, geb. Dolder, z. J. M. va» Agten, geb. Fans, d. A. Sanders, geb. Groenewegen, d. M. C. Fiegen, de Vries, z. A. J. van Velthoven. geb. Arnoldas J. G. Scheijbeler, smb. France, z. (levcnl.) Overleden: M. E. Visser, wede. van A. Pavias. j. T. Raekwitz, vrouw van D. den Broèder,'6T"J- Volkers, man van M. Leijnse, 62 j. J. C. Frai vrouw van J. F. Scheijbeler, 34 j. L. Magchie man van S. Bakker, 58 j. H. J. Geartvliet, z. S. Rijkse, vrouw van W. Janse, 41 j. L. Kroon; 63 j. C. H. Vermeulen, d. 1 m. M. van Pi d. 20 m. Yli^siaigcn. (Van 310 Mei 1879.) Berall L. M. Standaart, geb. Slaak weg, z. J. J. Matth* geb. Maeruhoudt, z. E. J. Naerebout, geb. Akkers OverledenO. F. J. Lagare, man van A. D. Held, 67 j. J. M. M. Meijers, z. 7 d. T 4 rn. C. C. Toutenhoven, wede. van K. 80 j. B. Naerebout, d. 20 ra. J. LeenderL j. P. Hendrikse, z. 3 m. M. T. Kest, jd. 84 j. J. Bijl, d. 6 m. R. J. Lambrecht, d. 13 m. Goes. Gehuwd: J. C. Sterk, wedr. vanC. Goi waard, 46 j. met C. Mulder, jd. 44 j. J. Derto, 45 j. met T. Mol, jd. 32 j. J. Maartense, jm. 2 met N. Grootemaat, jd. 24 j. A. Paardekooper, 29 j. met L. Geense, jd. 25 j. D. de Wilde, jm. j. met S. J. Klemkerk, jd. 19 j. M. Goosen, jm. j. met A. Smit, jd. 27 j. M. Ossewaarde, jm. 2 met L. A. P. Roelofse, jd. 25 j. Bevallen: K. C. Hageraan, geb. Baden, z. D. ser, geb. van Hoorn, d. (tweel.) OverledenF. de Jonge, laatst wedr. van Kuiffel, 82 j. n A. u. Graanmarkten enz. Rotterdam: 12 Mei. Bij kleine aanvoeren, was markt heden ochtend iets beter gestemd waart sommige artikelen eenige verhooging ondergingen. TARWE was zeer matig aangevoerd en werd c tengevolge, vooral in de aanvang 30 cent hooger kocht, waartoe echter alles niet is opgeruimd kni worden. In gelijke verhouding werd per gewicht ger bedongen. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeescli Overraaasscliede be9te f 9.60 a t 10; dito goede f a f 9.50; dito mindere f 7.25 a f 8.25. Van Inland Roode is niets genoteerdbuitenlandsche met ee ▼raag is tot f 5 a f 6 hooger afgedaan. ROGGE. Inland9che was weinig aangevoei/^ s in puike qualiteit en was 20 a 30 cent hooger plaatsen. Vlaamsche en Zeeuwsche f 6.60 f Overmaassche en mindere soorten f 5.75 a f 6.80.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3