CI!RISTSüLIJR-ÏIISTOBISGH BLAD. ialeestenten. .V. 442, Donderdag Mei. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50 JSnkele nominers. 0,05 P. Gr. Uitgever: W IJ T M A N, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1-Ar. regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Tpt' Malcontenten, ontevredenen, mopperaars trof.t men overal aan, in elke partij. Zij zijn niet ontevreden op hunne partijgenooten geworden door het lezen van geschriften der tegenpartij, waarin dan de gebreken van de hunnen nog al breed zijn uitgemeten, neen, zij zijn lastig, omdat zij zeiven gebreken hebben ontdekt, maar een enkel gebrek misschien, dat niet dadelijk verholpen wordt. Louter liefde jegens hunne partij maakt hen uit hun humeur. Daar lezen zij in een reglement, daar zien zij in eene oproeping, iets dat hun niet geheel bevalt, daar hooren zij dat een hunner voor gangers" zich, omdat hij niet onfeilbaar is, niet in alles precies gelijk is gebleven, en zy zijn boos. Daar gebeurt het dat eene samenkomst is belegd op een tijd, die hun niet schikt, of, nog erger, daar is door eeu of ander verzuim vergeten hun eene bijzondere uitnoodiging te zenden, en 't is heelemaal mis. En zoo kunnen er honderd redenen zijn, die in niemands bedoeling gelegen hebben, maar die toch de uitwerking hebben van mijnheer A., of mijnheer B. malcontent te maken. Acht nu mijnheer Malcontent zich gepas seerd, voorbijgegaan, dan komt er iets in zijn gemoed boven,- dat hij onderdrukt, namelijk wraakzucht. Om daaraan bot te vieren heelt hij echter zijne vrienden en geestverwanten te lief. Hij wil 't hun maar eens zeggen wat hem deert, en zoo eventjes eene kleine kastijding toedienen. Hij doet zijn jas aan, zet zijn hoed op en gaat uit, maar bedenkt onderweg dat het toch al te kinderachtig is, om voor zijne zaak bij den schuldige of vermeenden schuldige aan te bellen; hem een briefje te schrijven, dat gaat ook niet, want wat hem ontstemt laat zich niet zoo gemakkelijk, zonder dat de aap uit de mouw komt, onder woorden brengen. Zonder voor zich zei ven daartoe besloten te liebben, laat hij na de zaak af te maken, en de toegedachte kastijding bestaat ten slotte in niets zeggen, en in wegblijven van de aan staande vergadering. Maar terwijl hij zich toch heeft aangekleed om iets te gaan doen, en niet meteen >gesmoorden duivel op zijn hart" wil t'huis komen, spreekt hij eenige bekenden aan, voor wie hij zijn hart uitstort, en dan volgen er mededeelingen en onthullingen, op 't randje van kwaadsprekendheid af. Zoo wordt mijnheer Malcontent een ijverig agent, niet voor de zaak, welke hij behoort voor te staan, en eigenlijk ook wil voorstaan, maar voor de tegenpartij. Nooit zou hij er waarschijnlijk opzettelijk hoed en jas voor van den kapstok genomen hebben, om zwakke weifelende vrienden en geestverwanten op te zoeken, in te lichten, en tot handelen aan te sporen, maar nu, nu wordt hij, wat hij nooit bedoelde, een helper der tegenstanders. Nu werkt hij, zooals protestanten zeggen, voor den paus, zooals de Franschen, vooral na 1870 zeggen, voor den koning van Pruisen. Waartoe een mensch al niet komen kan Tot troebel maken van het water, opdat zijne tegenpartij met voordeel zou kunnen visschen. Tot trappen op het pas ontkiemend gezaaide zyner vrienden, en dat terwijl hij zelf hunkert naar 't aanschouwen van den wasdom, naar 't genieten der vrucht. Er zijn wel stille malcontenten, die zich zei- ven en anderen alleen straffen door nietsdoen, door, als 't verkiezing geldt, niet te gaan stem men, maar zoo ligt werkt hun voorbeeld aan stekelijk, zoo ligt laten zij zich een enkel woord ontvallen, dat als kwaad zaad in een ander hart opschiet, en meestal doet de on tevredene meer kwaad, dan hij anders goeds zou gedaan hebben. Als alle ontevredenen eens dachten: men is mij misschien onwillekeurig voorbijgegaan, men heelt misschien onwillekeurig verzuimd mijn raad in te winnen, maar ik zal toonen dat ik er ben, ik zal door verdubbelden ijver toonen dat ik niet goed gemist kan worden, en maken dat men voortaan onder de eersten aan mij denkt! Dat zou christelijke wedervergelding zijn! Met mopperen verbetert men niets. Wel met handen aan 't werk slaan. Gaan de zaken in stad en land verkeerd naar uwe meening, bevallen u de wetten niet er zal geen verbetering komen, zoo gij niet mede den geordenden weg bewandelt, en geen mannen helpt afvaardigen, die ter plaatse waar 't behoort over de bestaande en ontworpen wetten hunne en ook uwe meening zeggen. Gaan de zaken volgens uw ge oelen verkeerd, in welke vergadering dan ook, onttrek u niet, eer gij de bewustheid hebt van het mogelijke gedaan te hebben tot verbetering. Hebt gij geen vrede met gekozen of voorge dragen personen, onthoud u dan van aanmer kingen te maken, zoo gij er niet in tjjds bij zijt geweest om uwe inzichten voor te staan. Bedenk, al het afbrokkelen van hetgeen door uwe vrienden is tot stand gebracht, komt der tegenpartij ten goede. Klaagt gij dat de boot te veel naar één**'* zijde overhelt, welnu, stap in, ga aan de oveL/£* zijde zitten, en vaar meê naar 't zelfde doel#.^ Misschien kunt gij riemen meêbrengen, waar mede beter te roeien is dan met die, welke men tot dusver had. Middelburg, 14 Mei 1879. Deskundigen in de Tweede Kamer oordeelen ver schillend over het kanaal door de Geldersche vallei. De heer van Kerkwijk betoogde dat 't nieuwe kanaal krom en bochtig zou worden, voor zeilschepen ni.et be^,-- vaarbaar tenzij ze worden gesleept, wat daarenboven meer geld zou kosten dan tegenwoordig, daar't kanaal voor een goed deel door een onbewoonde streek loopt en dus alleen door schepen, ran Amsterdam naar den Rhijtj bestemd, gebruikt zal worden. Die scheepvaart zou echter lang zoo uitgebreid niet zijn, als men zich voorstelde. Tal van sluizen, spoorwegbruggen en niet 't minst de overgang van den Rijn bemocielijken de vaart zeer voor groote Rijnschepen. De baten, die men zich voorspiegelt, zullen eerst bereikt, worden, als de handel twintigmaal in omvang toeneemt, 't ware daarom wel zoo verkieselijk het kanaal niet te graven, de railli- oenen te sparen en aan de bestaande en aansta Amsterdamscho handelaars op Keulen een premie te keeren voor uietsdoeu. Dat zou nog goedkoope. Op zuiver technische gronden roemde de heer j ger het nieuwe kanaal en betoogde ook, dat bet voor ziet in eene groote behoefte der verdediging. De voor- en nadeelen van verbetering der Keulsche vaart stel lende tegenover die van aanleg van het nieuwe kanaal, was zijn advies beslist ten voordeele van het laatste. muil- staande mie U ter zi-iQ er t! II. K. H. Prinses Hendrik heeft zich gisteren ochtend naar Oldenburg begeven. Op vrijdag 23 Mei a. s. zal 's namiddags om uren, te Middelburg, in een nader aan te wijzen lo kaal, eene algemeene vergadering worden gehouden der Zeeuwsche Anti-revolutionaire Kiesvereeniging, Wij deelen dit nu reeds mede, opdat veraf wouende leden, en de plaatselijke vereenigingen, die zich aan sloten, er zich op voorbereiden. Door de Ce?itrale liberale kiesvereeniging te Goes is een voorloopige candidatenlijst voor de a. verkiezing opgemaakt. Daarop komen voor de heeren dr. W. A. van Cam pen met 44 en rur. W. A. van Hoek te Middelburg met 43 stemmen. Door den heer II. Pierson, directeur der Heldring gestichten was te Utrecht eene vergadering bijeenge roepen van adhserenten aan de besluiten van het Geneefsebe congres, ten einde een afdeeling op te richten van den Britschen en buitenlandschen bond, ter bestrijding der prostitutie. Onder zijne leiding bad die vergadering maandag 11. plaats. Een twintigtal belangstellenden waren ter bijwoning samengekomen. De heer Pierson vermeldde de reden der bijeenroe ping. Er worden pogingen in 't werk gesteld door t en ie Lor.dt n gevestigden Britschen en buitenland schen bond tot bestrijding der prostitutie, om aller- wege comité's op te richten in verband, met het, i hoof. b"sinur, dat te Louden zetelt, en dat steeds eHV i wt rkkr ng uitnreidt. Verleden jaar is een vergaderin» i geh udeu te Parijs die door den heer Pierson en den heer van Hasselt werd bijgewoond en waar een bends- acie vre.rd opgemaakt, met, het doel om meer een-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1