■UK II ENG DE BKRlü.l i'EN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. 'i Land I) 11 w. Bij de opening der nieuwe gebouwen van de rijles- landbouwschool te Wageningen, op 11 September 1877, heeft de hetr dr. L. Mulder ziju kos bare landbouw-bibliotheek aan genoemde instelling geschon ken, met dien verstande, dat deze eerst na den dood van den schenker in het bezit der boekverzameling zou komen. In de door hem geredigeerde Landbouw contant verklaart de heer Mulder thans: „Door een opeen stapeling van hoogst inhumane bejegeningen gevoel ik mij zóódanig gekrenkt, dat ik mijn geheel belang- looze verklaring uiet langer gestand mag doen. Ik trek haar oiu die reden, noodeeu met leedwezen, openlijk ia en herroep haar finaal. „Die er belang instelt, de zeer ernstige redenen te kennen, waardoor ik mijns ondanks tot deze daad gedwongen ben, zal mij ten allen tijde bereid vinden, haar met tal van brieven toe te lichten. Het Wagenhngsch Weekblad deelt het volgende mede: Jl. zondag woonden HH. MM. de koning en de Koningin de morgen-godsdienstoefening bij in de waal sok e gemeente onder 't gehoor van ds. Bourlier, terwijl de heer Wintgens, bekend conserva tief afgevaardigde, zitting hebben de voor 't district 's Gravenhage en die daar eerlang weer begeert her kozen te worden, den dienst in e vroegpreek bij woonde, waar ds. Gerth van Wijk voorganger was. Het laatste gedeelte van dit bericht is vooral merkwaardig v-oor hen die den strijd dezer dagen tusschen mr. Wintgens (Dagblad), en dr. Kuyper, Standaar anagaa n Eene commissie van dames en heeren uit Apel doorn is Donderdag' middag op Het Loo door Z. M. den koning en de koningin ontvangen ter aanbieding van het Apeldoornsche gemeente-geschenk. Het bestaat uit een zilveren tafel middelstuk, in den vorm van een kom, benevens twee kristallen zijstukken op zilveren roet. Voor weinige dagen werd er een zalm van 32,5 kilo te Wilsum in den IJssel, zoomede een van 14-,5 kilo te Zwartsluis, in het Zwartewater gevangen. Voor eenige jaren zijn door de Over- ijselsche Vereeniging zalmforellen uit Zwitserland, waarvan rle kuit in „Natura Artis Magistra" uit gebroed was, in een binnenmeertje van Masten broek gepoot. Men vreesde dat de poteliugeu gestorven zouden zijn dit schijnt eehter niet het geval geweest te zijn, althans er is dezen winter in dien polder een zalm, in een sloot onder het ijs ingevroren, op de hoogte van Hasselt gevangen, welke zalm, volgens aanduiding van den landman die ze ving, eenigzins verschilde van de zalmen die hij later in een vischwinkei zag. Hij schatte den zalm op 12 Va kilo. Te Zaandam is gisteren nacht te half twee een ontzettende brand uitgebroken in het pakhuis „Zaandam" der stoomrijstpeifabriek „Jonge Kuiper". Het pakhuis is totaal verbrand en bovendien hebben verscheidene andere pakhuizen eu woningen aanzien lijke schade geleden. Dezer dagen werd te Beugen het lijk begraven van een 86jarig man J. J.. die sedert zijn jeugdigen leeftijd 01 veranderd dezelfde kleederdracht had behou den en nog ï-teeds met steek en korte broek gekleed ging. Hij was waarschijnlijk het laatste tooubeeld van de ouderwetsche boerentype aangaande de kleeding in het land rau Kuik, en misschien in de geheele provincie. lu de „tafereelen uit het Drentscbe dorpsleven door C. van Schaick," treft men o. a. een hoofdstuk aan, getiteld: „'t Huwelijk eu de „Joore paöl (dorre paal,)" welke laatste wordt thuis gebracht aan elke vrijster, wier vroegere bèmiude trouwen gaat. Üii oud gebruik, dat nog steeds stand houdt, heeft voor een paar dagen aanleiding gegeven tot zulke ergerlijke daden, dat de politie er tusschenbeide moest komen, om de bedrijvers tot rust te brengen, dat evenwel niet is mogen gelukken. Een honderdtal jongelingen te W. trok namelijk in den laten avond met een menigte bagagewagens naar 't erf der jougedochter en wierp aldaar alles ten onderste boven. De vader ontstak in toorn en dit was olie in 't vuur.'t Schan daal nam zulke groote afmetingen aan, dat de bedrij vers die een vaatje drank hadden opgedaan eu ijverig proefden, de baldadige hand aan de arrestkamer sloe gen, waarin een paar hnnuer waren opgesloten, en die zij bevrijd wilden zien.. l)e Zigeuners met hunne paarden, varkens en ander ontuig die hun kamp bij Utrecht hebben opgeslagen, hebbeu, aangemoedigd door de heusche ontvangst en het hun ten deel gevallen bezoek «20 cent de persoon gisteren van 10 uur 's voormiddags tot 8 uur des avonds het geëerde publiek vergast op muziek en dans enop het zien braden aau het spit van een „heel* varken, 't Is om van te watertanden 1 Zij weten intusschen wel hoe zij het publiek moeten behandelen. lu Frankrijk overtrof het aantal geboorten in j 1877 dat der sterfgevallen met 142.600, terwijl dit cijfer voor Engeland 304,000 was, hoewel het cijfer der bevolking slechts de helft is van dal van Frankrijk. In Groot-Brittanje, waar de bevolking ongeveer 3 millioen minder is dan in Frankrijk, werden de sterf gevallen met 387,000 door de geboorten overtroffen. Voor 1876 was dit cijfer van Frankrijk 132,600, voor 1875 105,900. Het getal huwelijken echter dat in 1872 352,700 was, was in 1876 tot 291,900 en in 1877 tot 297.000 gedaald. De Frankfurter Zeitung verhaalt van een Pots dammer schoenmaker. die weinige uren nadat de tele graaf de verkiezing van den prins van Battenberg tot vorst van Bulgarije gemeld had, een verzoekschrift aan den jongsten vorst van Europa richtte om tot hofleverancier benoemd te worden. Het verzoekschrift is gericht aan „den allerdoorluchtigsten vorst Alexan der I van Bulgarije" en behelst in den aanhef He gebruikelijke vleierij, als „vorstelijke majesteit die geroepen zijt „vrijheid en een raeuschwa irdig lot" te brengen aan een „naar deze weldaad smachtend volk," enz. Na deze inleiding komt de schoenmaker eerst tot zijn verzoek, hetwelk hij als volgt iukleedt „Eens smaakte ik het groote geluk bij gelegenheid ran de Berlijnsche wedrennen in den Hoppegarten" een paar stevels eigenhandig voor u te fabriceeren. Toen spraakt gij de woorden uit, die sedert de leuze mijner fabriek geworden zijn „Sie sitzen lamos Had ik ook sedert niet de eer andere laarzen voor uwe Hoogheid te maken, toch geeft de herinnering dezer schoone woorden mij den moed, den huidigen vorst van Bulgarije, Alexander I, om de hooge genade te smeeken, mij tot zijn hofleverancier te benoemen". Het blad /oegt er niet bij of de vorst het besluit reeds teekende, waarbij het verzoek van den schoen maker ingewilligd wordt. Dezer dagen, zoo meldt de Nazione, werd te Lucca in Toscane een priester uit het nabij gelegen dorpje Camaiore in verzekerde bewaring genonn-n om de volgende schandelijke bedriegerij. Een inwoner van het dorpje ging jaren geleden naar Amerika om fortuin te maken, en liet zijn vrouw eu twee kinderen achter. Na eenigeu tijd zond hij den pastoor een brief met 100 lire, met verzoek dien aan zijn echtgenoote te overhandigen. Deze last. werd werkelijk uitgevoerd, maar toen, veel later, een tweede brief volgde met 1000 lire, hield de pastoor het geld voor zich. Zoo ging het eenigen tijd voort, totdat de pastoor op die wijs 25,000 lires bijeengegaard had. Nu begon hij angstig te wordeu en om de ontdekking zijner schurkerij te voorkomen, liet hij de arme vrouw bij zich roepan en vertelde haar dat hij bericht had ontvangen van het overlijden van haren man, eu te gelijk meldde hij den echtgenoot dat de vrouw en de beide kinderen aan de pokken overleden waren. Bij dezen brief voegde hij een valsch bewijs. Wat de booswicht gehoopt had, gebeurde; de man vond in Amerika eene andere vrouw, met wie hij trouwde en die hem twee kinderen schonk, en zoo scheen alles in orde. Wat hij echter niet gedacht had, was dat de be drogen echtgenoot zulkeeu innig verlaugen zou krijgen naar zijne vroegere woonplaats, dat hij op een goeden dag met zijn familie in de herberg te Camaiore af stapte. Een der eerste personen die hij daar ontmoet was zijn eigen kind, dat bedelend rondden, eu hem vertelde dat moeder zoo arm en vader in Amerika gestorven was. Al vragende ontdekte k weldra de vree- selijke waarheid, en ijlde naar den pastoor, die dade lijk aanbood al het geld terug te geven, wanneer de zaak niet voor het gerecht gebracht werd. Dat de man er echter volstrekt niet aan dacht Jen schurk vrij te laten, begrijpt men. Het proces wordt nu met groote belangstelling te gemoet gezien. Het bekende reuzeustoomscbip, de Great Eastern werd onlangs door eene maatschappij van veevervoer tusschen Texas en Londen aangekocht. Het wordt in Milfordhaven voor zijne bestemming uitgerust, krijgt nieuwe ketels eu machines voor 500,000 dollars en wordt van de noodige verkoelingsmachiues voor zien. Het zal, naar gemeld wordt, 2200 stuks rundereu 11e 36,000 schapen kunnen vervoeren. Een telegram uit Gandamak aan de Daily News meldde de aankomst vaii Jakoeb Khan en gevolg in het Engelsche hoofdkwartier. Hij werd op den weg inge haald door majoor Cavagnari, en in het Engelsche kamp met vorstelijk eerbewijs ontvangen. De berichtgever be schrijft hem als een man van ruim 30 jaren, Europresch in manieren eu kleeding, het hoofdeksel uitgezonderd. De Emir heeft van zijne komst den Onderkoning verwit tigd, en, naar men zegt, zijn verlangen te kannen gegeven naar het herstellen eeTTJI verhouding tusschen Engeland en Veel verder brengt ons een telegi^l aan den Standard, volgens hetwelk Engeland gestelde vredesvoorwaarden reëvt den Emir zouden aangenomen zijn. Bevestig dit bericht, dan annexeert Engeland eene aanznv provincie, omvattende het Pishin-dal tot d^n K* pas (dat is niet ver vau Candalnir,) het Koeruiml tot den Shaturgardanpas (dat is dicht bij Kaboel), den Khyper-pas tot Loargi Met Cavagnari dwarskijker (Br tsch consul) te Kaboel, en eeu Britscl agent in dezelfde hoedanigheid te Caudahar, zal de Ëtnii van Afghanistan ook in het overschot van zijn gebiet| niet veel beter ziju dan de schaduw van een vorst. Het zonderlinge plan om in Egygte een raad yai state samen te stellen, waarvan vroegei n?rJ ,'A i gemaakt, is door den Onderkoning weer 1 naar het heet, omdat de uleraa's (godsdienstwet aaïi! zich verzet hebben tegen het opnemen van Europee3cb elementen in zulk een regeeringslichaara. Het zou vol strekt niet onmogelijk zijn, dat de Khedive weder*zel dit verzet tegen zijn eigen plannen heeft aangestookt Men weet Ismaël pacha is een rare seigneur, zee weinig te vertrouwen. De Rijksd g van Duitschland heeft de algemeen beschouwingen over de wijzigingen van het tarieftei einde gebracht en, overeeukomstig het indertijd mef gedeelde voorstel, besloten om een gedeelte in ban den van commissien ie stellen en het overige daaro zelf te behandelen. Dit gaat Bismarck evenwel niet snel genoeg ei hij heeft daarom een wetsontwerp ingediend, dat_J& doel heeft, veorloopig nieuwe of verhoogde rechten t heffen van zulke artikelen, als hij sal goedvinden. D Rijksdag zal die voorloopige heffing natuurlijk voo ieder artikel moeten goedkeuren, maar dit zal niet o de gewone wijze, maar slechts bij een enkele stem ming moeten geschieden. De rechten zouden worde geheven, totdat de Rijksdag over de bedoelde artike len een definitief besluit heeft genomen en in gee geval langer dan veertien dagen na het sluiten va de zitting des Rijksdags. Dit ontwerp, dat, als het inderdaad zoo Jnid in het telegram wordt opgegeven, de verwarrinl gelooflijk zou vermeerderen, is gister bij den Bow* iugekomen en zal, als het daar wordt aangenome: zeker onmiddelijk aau den Rijksdag wordeu voorgt legd. Nadere bijzonderheden en vooral de tekst van h wetsvoorstel zullen spoedig meer licht over dit onde werp verspreiden. „Tont comme chez nous" zegt het spreekwoord, D wetten niet gemakkelijk maar steeds zeer langzaa van stapel loopen is uiet alleen het geval in Nedei land. Het einde van de debatten over de belastinj weiten is in Duitschland nog vooreerst niet te zie en de Belgische Kamer luistert met het meeste g duld reeds 3 weken lang naar de algemeene beraai slagingen over de onderwijswet. )n>^ü Graanmarkten enz. Rotterdam, 12 Mei. Tarwe 30 ct., rogge 20 ct., ge en haver 10 ei aardeboonen lu ct., bruine boot 25 a 50 ct., witte boonen 25 ct. hooger. Overigens onv anderd. Stemming vast. Prijzen van effecten. Amsterdam, 10 Mei 1879. Nederl. Certilic. Werkelijke schuld. 2Va pet, dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certilic. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito f 1000 1864 5 dito L. 100 1S725 ditoL. 100 18735 dito IS77 dito5 dito leening 186769 4 63 76 105 102 9S 54 74 8S

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3