I ;et E Middelburg, 12 Mei 1879. Merk, School n. lending r- min, hoe diep die ook ouder ersbhau-ïpr (v* dito onwijsheid worden oegraven, en Ti'gjm^taUv^p ooroordeeleu worden toegedekt. jC'dito V speculeert niet zijne prachtige kerken elangrijke ondheJen, vol sieraden van bouw- Obi 9-Jige waarde, vol wegslepende en aangrijpende diMT .ziek op de zinnen, die niet geheiligd zijn il. Odpze, Isy,ea()oor het vroord Gods. Rome zal met pracht, schoonheid en de be- '.'{issi lofte der zaligheid aan de godsdienstige behoef- Me 111 ten der ontehristende schare weten te voldoen. Het bestrijdt het liberalisme om dadelijk voor deel, en voor de toekomst rekent het op de kinderen der s>liberalen" een voor een. De kinderen der anti-revolutionairen krijgt >Y|fc nooit, zoolang de Bijbel onder hen in eere is. wat de liberalen" doen, dient tot niets het water troebel te maken, vangen de roomschen, later dan om Nu visschen en zullen zij nog meer vangen. Heel' het monsterverbond" is een verzinsel, een spook om liberalen" bang te maken van de .waarheid. Een ander soort van troebelmakers zijn de malcontenten, maar daarover overmorgen. Nederland herdenkt heden den dag waarop voor 30 jaren Z. M. Willem III. de regeering aanvaardde. Rijke zegen werd door God in dat tijdperk aan ons vaderland geschonken, vrede en ontwikkeling, voorspoed en w. Ivaart was ons deel. V\'at zullen we Hem vergelden wiens weldaden zoo overvloedig waren? e i t: - I V, Zal de Keulsche vaart langs Utrecht verbeterd 'worden, of zal er ten behoeve van den Rijuhandel eeu kanaal door de Geldersche vallei worden gegraven Dat is het onderwerp van debat voor de Tweede Kamer. l)e heer Roell kwam tegen het ontwerp der re geering, een kanaal door de Geldersche vallei op. 'ïo-eegeeriug, zoo betoogde spreker, had slechts wag 00K geslagen op den korsten weg voor ijl iter dam en z^tte 20 miliioen op eene kaart, zónder te overwegeu, dat het werk kon tegenslaan, zonder te bedenken, als de protectionistische handels politiek in Duitschland zich eene meerderheid ver wierf en eene surtaxe werd ingevoerd op andere dan naar Üuitsche havens verscheep!e goederen, de uit gaven voor dit werk niets zouden baten. Daarenboven was de uitvoerbaarheid van dit werk volstrekt niet overtuigend aangewezen, en als tijdens de uitvoering teleurstellingen zich zouden openbaren, dan, ja, zou de Nederlandscbe waterstaat roem be- haleu door die moeilijkheden te overwinnen, maar hoe zou dan de kamer de meerdere rnillioeueu ver- antwoorden voor de natie Tegen den rivierovergang van den Nederriju out- wikkelde hij ernstige bedenkingen en vooral betreurde B bij sterk, dat de regeering den op dit punt, zeker m doorkuuiligen gewezen inspecteur de rivieren, Rose, Of niet de gelegenheid had gegevm, zijn advies uit te ba brengen. De kosten van dit werk zouden de raming Z. i. bepaald overtreffeu. Maar bovendien, de belan gen der binnenland9che schet-pvaari zouden er ernstig door geschaad worden. Over de beuadeeling van fabrieksnijverheid en han del der streek, waardoor thans de Keulsche Vaart loopt, tengevolge van het graven van een nieuw kanaal, dacht de Regeering zeer optimistisch. Spreker daarentegen hield die benadetling krachtig vol. In elk geval moet de Keulsche vaart toch verbeterd wor den, wilde inen niet schromelijk onrecht plegen tegen over dat gedeelte des lands. Daarbij kwamen nog de defensiebezwaren. Het 10 V-er uur lange kanaal zou onverdedigbaar zijn, en den ri vijand een zeer gemakkelijk middel aanbieden om 'X de hoofdstad ta bereiken. Omtrent de defensie-kwes tie deed hij eeuige vragen aan den Minister van >°c i!:r fi Oorlog. Bij al die bezwaren voegde de spreker nog D(< dit, dat Stieltjes nooit de voorgestelde verbinding had aanbevolen, dan nadat de Zuiderzee gedempt zou zijn en dit die talentvolle ingenieur iu al zijne plannen f. 1 iteeds net kanaal over Utrecht had betrokken. Zijn conclusie was, dal dit omwerp niet de alge- tneene nationale belangen bevordert, dat het geen waar- i k borg voor volledige uitvoerbaarheid aanbiedt, dat alle F#* partijen daaromtrent niet zijn gehoord. Hij weuschte dus dat alsnog een Staatscommissie werd benoemd, om de eischen van het nationaal belang te onder zoeken en hij drong er bij Kamer en Regeering op aan, thans bij al den bestaanden twijfel niet tot het graven van het nieuwe kanaal te besluiten. Krachtig daarentegen verdedigde tic heer Nolzmann het nieuwe kanaal, dat s'rekkeu zal cm Amsterdam de langgewenschte en noidz ikelijke kortste verbinding mei Duitschland te vetscliaflen De goederenhandel kwijnt daar en gaat achteruit, niet ten gevolge van gemis aan ondernemingsgeest maar bij gebrek van een goede Rijn verbinding. Het tegenwoordige handelsverkeer eischt toch vooral anel vervoer, spoedigen omzet. Een veilige haven heeft Amsterdam verkregen, maar eers! door een goede rivierverbinding kan het als handelsstad in stand blijven en in bloei toenemen. Deze verbinding is de eenige goede: ze is technisch uitvoerbaar; anderen worden er niet zoo zwaar door gekrenkt, als men 'i voorstelt, luist het gevaar dat uit de maatregelen van Boitseh- land dreigt, moet men te boven zien te komen door te handelen. Onze voorouders zijn op handelsgebied wel grooter gevaren door energie te boven gekomen. Verbetering van de Keulsche Vaart moge voor Utrecht wellicht beter zijn, de nijverheid dier gemeente zal door 't nieuwe kanaal zulk eeu geroeligen slag niet krijgen, en tegen 't eventueel nadeel weegt op het voordeel, dat het nieuwe kanaal jhi.n andere stre ken verschaft. De omweg over Rotterdam, die sommigen den Amsterdamschen handel willen doen maken, is onmo gelijk. En afwachten dat die onmogelijkheid zal ge bleken zijn, is even onpractisch als ongeraden en nadeelig voor de hoofdstad. De welvaart van Neder land hangt voor een groot deel af van den bloei van den handel van Amsterdam. Wil men de voornaamste bron van Neêrlands welvaart bevorderen, men beuoeme geen staatscommissie, wier onderzoek gewoonlijk wei nig resultaten oplevert, maar verschafte onze koop steden, naast goede zeehavens en rivierverbindingen, doelirelfeade scheepvaart kanalen. Dan behoeft men (Jeu moed nog niet. op te geven, dat wij onze positie als handeldrijvende natie met eere zullen blijven innemen. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden bericht, dat op maandag 26 dezer 's morgens 10 uur in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van jongens die eene verbintenis iu 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De raad der Friesche gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde heeft besloten op nieuw tot invoering eeuer' Schoolgelph effing over te gaan. 320 ingezetenen, hoofden van huisgezinnen hebben zich aan den raad geadresseerd, om kosteloos onderwijs te doen voortduren, met de volgende red.nen: dat door onderwij? verkregen wordt algemeene verstandsontwikkeling, vermeerdering vau levensgenot en eene geregel .e zelfstandige maatschappij enz. Het is evenzeer hunne overtuiging, dat schoolgeld- heffing iseene verkrachting van alle eergevoel bij den arbeider een rerdrukkiug van den nijveren bur ger een bevoorrechting van vele meergegoeden, die geen schoolgaande kindereu hebben en door dit alles zoowel eene belemmering der maatschappelijke ont wikkeling als eene onbillijke iastverdeeling, omdat ze velen iu de gemeente vrijstelt bij te dragen tot eeu zaak van zeer algemeen belang. Men moet het toch maar weten Weesvaders uit verschillende gemeenten uit ons rijk zullen op Woensdag 14 Mei e. k. te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en VVeteaschappeu bijeen komen, om eene vereeuiging in het leven te roepen, ten doel hebbende verbetering aan te brengen in het lot der weezen. Op deze bijeenkomst zal o. a. de vraag worden behandeld Wat kan er gedaan worden, om de zorgeloosheid bij verpleegden iu weeshuizen tegen te gaan Deze vraag zal door den Heer F. Heusij uit Kam pen worden ingeleid. De Staatscommissie tot het ontwerpen van al gemeene regelen omtrent den bouw en de inrichting der lokalen, waarin openbaar lager onderwijs gegeven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen dat daar in mag worden toegelaten (een en ander ter voorbe reiding van de nieuwe onderwijswet) is Zaterdag vergaderd geweest. De bemanning van de Willem Barents voor den j a. s. tocht is aldus samengesteld KommandantA. De Bruijne, luitenant ter zee lste kl. Officieren H. Van Broeckhuizeu, id. jhr. H. M. Speelman, luit. ter zee 2de kl. J. H. Calmeyer, id. A. Faassen, arts. off. van gez. Ie. kl. L. Van Lidth de Jeude, doctorandus phylos. W. J. A. Grant, artist. Timmermau H. J. Lutjens, timmerman ter koopv. van Amsterdam. K k J. Orre, scheepskok bij dQ koninklijke marine, Matrozen Gorier, stuurm. ter koopvaardij te Wie- ringen; J. C. Van VVilsum, matroos VlissiugenD, J. Velderraan, matroos lste kl. kon. mar., H. Smit. mitroos 2de kl. kon. mar. G. Westering, visscher van Dungerdam G. Erkelens, matroos Terschelling, en een kajuitsjongen. Volgens eene berekening in het Album der Natuur zou de gekeele voorraad goud over (1e aarde verspreid, niet meer bedragen dan een klomp van 8 meter lengte, 5 meter breedte en 5 meter dikte, alzoo 200 kubieke meter. Als die berekening juist is en het Album der Natuur zal niet op losse gronden zulk eene verklaring afleggen dan zou men oppervlakkig beschouwd zich kunnen verbazen, dat over zulk eeue nietigheid, in vergelijking met andere voortnrengselen der naiuur zooveel beweging is gemaakt en dat het goud zulk eene eerste plaats inneemt in de geschiedenis van volken en personen. De Hoofdredacteur van het Dagblad van ZuidhoD land en 's Gravenhage zendt ook aan onze redactie eene brochure om op te komen tegen de beschuldi ging, als zou zijn Courant in vischicijventoonzijn geschreven. De strijd tusschen Dr k "ij per of de Standaard en het Dagblad door de Middelb. courant //krakeel" genoemd, wordt als reden opgegeven, dat nu de heer I. D. Doorman de stukken mededeelt, over en weer geschreven. Het is niet daarop, dat wij wijzen wilden, maar op den toon, waarin het voorwoord is gesteld. Daarin schrijft de Hoofdredacteur, met zijn naam onderteekend o. a. het volgende: //Daarom, eindelijk, reken ik het ook tot mijn plicht te behooren, ou» ou poliiiek terrein zooveel mogelijk onschadelijk 1e helpen maken den man. die overal waar hij den voet binnen zet, écn doel voor oogen heeft, dat van daar de eerste te zijn en te heerschen die met alle middelen naar de bereiking van dat doei streeftdie, waar hij dat doel niet kan bereiken, gelijk in de Tweede Kamer, zich zoo weinig voldaan gevoelt, dat hij er niet blijven kan; maar die overal waar hij wel slaagt iu de bereiking van zijn doel, zijn greo'e talenten als agitateur aanwendt om twist en tweedracht te stichten, ten nadeele van het algemeen belang." Ons dunkt dat zulke taal beneden de waardigheid van eeu fatsoenlijk man is. Wij protesteeren daartegen. Dat is meer dan erg. Waartoe kan toch .partijdrift en partijbelang een Redacteur van een blad niet ver lagen, dat voor zeer fatsoenlijk wil doorgaan. Met deze urochure zal de heer Doorman zijn blad meer kwaad doen dan goed. Wij wenschen van dergelijke toezendingen voor het vervolg verschoond te blijven. De toon is erger, dan die van rischwij.en. Zierikzee. Christelijke gereformeerde gemeente, afdeeling St. Domusstraat. Na voorafgegauen bidstond, is ouder leiding van onzen consulent ds. P. Sieinense, van Oosterland, met algemeene stemmen tot herder en leeraar beroepen, de weleerw. heer K. B. van Diemen. Werd de hulpvereeniging voor Ger, schoolon derwijs te Bruinisse, onlangs voor de moeilijke keuze geplaatst, om óf leerlingen af te wijzen, of hare school te vergrooten, donderdag jl. werd met eenpa rige stemmen tot uitbreiding definitief besloten, nadat door het bestuur der school de blijde mededeeling was gedaan, dat hetiu den aankoop van een naast de school gelegen terrein gelukkig was geslaagd. Nog slaande de vergadering werden de gelden tot dekking der kosten gevonden. Het classicaal bestuur te Dordrecht, buitenge woon vergaderd ter behandeling van de aanklacht van drie moderne predikanten tegen de ouderlingen, die gezamenlijk geweigerd hadden tegenwoordig te zijn bij de aanneming der leerlingen van predikanten, die stonden op de basis van hel nieuw ingevoerd art. 38 reglement godsdienstonderwijs, heeft in deze zaak beslissing genomen. Nadat het voorstel van een der leden, om de weer spannige ouderlingen le schorsen en te doen wat des kerkeraads is, met 5 tegen 3 stemmen verworpen was. werd op voorstel van het lid P. J. Romijn, predikant te Ridderkerk, besloten aan d§ klagers le berichten, dat, gezien hebbende de door hen ingediende verde diging en in aanmerking nemende het protest door den kerkeraad van Dordrecht en het classieaal bestuur zelf tegen de invoering van art. 38 bij de Synode in gezonden, het classicaal bestuur als zijn gevoelen uit sprak, dat de ouderlingen in dezen ,/niet anders hebben kunnen handelen dan zij gehandeld hebben." Bedoeld besluit werd met meerderheid van stemmen genomen.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2