fiHRISTILIJK-HISTORISdH BLAD. Troebel water. 44-1. Dinsdag 13 Mei. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 P. Gr. Uitgever: WIJTMAN, MIDDELBURl Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents Liefdegaven 10 cents per regel. Altoos zijn er lieden genoeg, ja, te over, die het er op toeleggen om helder water troe bel te maken, gedachtig aan de spreuk: in troebel water is 't goed visschen. Persoonlijke bedoelingen,- eerzucht, vrees, valsche schaamte enz. fluisteren zoo licht iemand in: probeer wat gij doen kunt om den boel in de war te sturen. En dat gebeurt dan onder een dekmantel, die in de rnodé is, of een mooien naam heeft. Wat onder de jongens den leelijken naam van spelbreken heeft, kan er in de wereld nog al door onder den naam van liberaliteit, die nu eenmaal in de mode is, en de man, die voor een enkele maal bet liberale" rokje, dat hem niet past, eens aandoet, krijgt in zijn gezicht een plasdankje, en een grijns achter zijn rug. 't G-ebeurt ook al eens dat iemand uit pure liberaliteit koren op den molen van zijne tegenpartij brengt, en dat eene liberale" courant ook al uit pure liberaliteit zich laat gebruiken als snippermand voor den onzin, waarvoor anti-revolutionairen zich schamen. Vooral als er eene verkiezing ophanden is, vooral als de politiek aan de orde is, doen velen hun best om 't water troebel te maken. Van de politiek gold bet veertig jaar geleden al: Haar doel, en dit kan zelden missen, Is in troebel water visschen, Kruipen, draaien als een tol; en de dichter, schreef dat zeker reeds neer als de vrucht van zijne rijpe ervaring. Geen soort van troebelmakers kan men tegen woordig zoo duidelijk aan 't werk zien als de politieke, die dag aan dag zitten te zeuren over het monsterverbond". Van zoó'n ding is ieder bang. Zonder zich af te vragen of het een ge drochtelijk verbond ot eeu verbond van ge drochten is, griezelt ieder er van. Laat ons eens even zien, wat er zoo al door elkaar geroerd wordt, om het water troebel te maken; welke vellen er zoo al aan elkaar ge naaid worden, en met liberalen" wind worden opgeblazen, om een monster met drie koppen te maken. Een heel deftig blad, dat zelden hoofdartikels geeft, en dus, als het er een geeft, er nog al gewicht aan toekent, zet lijd, Standaard en Dagblad op één reekje, en omdat die door een tegenstander naast elkaar zijn gezetdaarom is het bestaan van het monster-verbond bewezen, want de roomschen, de anti-revolutionairen en de conservatieven gaan nu haud aan hand. Komt er nu in het spotblad, dat den heer Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren in vieren wou splitsen, ten behoeve van vier anti-revolutionaire kiesdistricten, eene afbeelding van een leelijk beest met drie koppen, elk zoowat gelijkende op een der redacteurs van genoemde bladen, dan twijfelt niemand (der liberalen)" een eukel ogenblik aan 't bestaan vau het baarlijke monster. Liberalen," al hebban ze de hoogere burger school niet dporloopen, zijn van zelf knap ge noeg om een man uit een stuk te viereudeelen, en van drie man, naar vrije keus uit den hoop, één monster te maken. Als nu eene liberale" redactie op haar kan toor zit, zou zij er dan geen schets van kunnen leveren Dat's een kleinigheid. Zóó doet zij: Wacht, aan De Tijd, het roomsche blad, doet zij niets, zij zet De Tijd maar heel dicht naast De Standaard. Het Dagblad der conservatieven schijnt in haar oog al leelijk genoeg, om in eens op 't monster te passen. Waarschijnlijk zal 't hoofd, dat het Dagblad moet voorstellen, twee aange zichten hebben, een om te lachen tegen de Tijd en een om te kijven tegen De Standaard. Aan De Standaard zal heel wat te doen zijn, eer die op 't monster past. Niet tot oneer van De Standaard! Dat blad moet eerst worden ontdaan van het goede, dat zelfs ieder liberaal" er in erkennen moei. Zoo waar als het christendom voor alle tijden, volken en standen goed is, zoo waar is het ook dat een christelijk blad, zelfstandig als het optreedt tegenover iedereen, hier democratische gevoe lens" koestert, en 'daardoor zelfs op sommige liberalen zekere aantrekkingskracht uitoefent," daar weder nog radicaler dan liet wetsontwerp der liberale regeering'' durft zijn, en toch de zaak bepleit eener partij, die» in de staatkun dige vergaderzalen bijna uitsluitend vertegen woordigd wordt door de bloem der aristocrati sche geslachten." Daarom heet het dat de democratische ge voelens bij De Standaard niet gemeend zijn. 't Wordt voorgesteld alsof de anti-revolutionai ren alleen maar »op straat om zoo te zeggen" een knikje voor het volk over hebben. Net als of het petiounement uiet bewezeu had, dat ons volk zelf nagenoeg geheel anti-revolutio nair is! Als De Standaard de liberalen" voorbij streeft in de successie-belasting, en alleen bij sterfgevallen enkele ambtenaren wil veroorloven, om, onder eede belovende geheimhouding, in de kas der rijken het oog te slaan, dan wordt die ultra-liberale" bedoeling miskend, omdat de anti-revolutionairen nu geen belasting willen helpen invoeren, die alleen dienen moet om hunne tegenstanders ruim spel te geven bij de uitvoering van hatelijke plannen. Wordt van onze zijde aangedrongen op on baatzuchtige politiek in Indië, dan wil dat nog niet zeggen, dat wij onze kas jaarlijks willen opendoen voor liberale" snuffelaars, die al wat zij zien en uithoor en laten drukken, en dan nog zooveel percenten vragen zullen als noodig is voor hunne baatzucht. Mooie praatjes van »financieele zelfstandigheid van 't moederland" kunnen de liberalen" in overvloed ophangen, maar in 't vaderland zijn zij zeiven zóó financieel zelfstandig, dat zij 't grootste deel van 't schoolgeld voor hunne kinderen uit de algemeene kas nemen! Zoodra wij 't goedvinden om mee te betalen aan scholen zonder Bijbel hier, aan mohamme- daansche bedehuizen in Indië, zoodra wij 's lands schatkist als eenig offeraltaar erkennen, en der rijksontvanger tot biechtvader kiezen, daa de liberale pers een loflied zingen op onzel baatzuchtigheid. De Standaardhet hoofdblad onzer partij moet dus eerst wat worden beklad, verdraak en uitgeknipt, en dan kan 't portret van ziji redacteur ook op 't monster prijken. Nadat de bestanddeelen van het monster verbond door den liberalen" dagbladschryve: naar den eisch zijn geschapen, gefatsoeneer< en gerangschikt, is hg over zijn eigen werl niet heel tevreê. »Een leugen verb o nd ware beter naam", zeg hij. Wij stellen hem bescheidenlijk voor om lie een gelogen verbond te noemen. Zinspelende op een spreekwoord, dat zegt elke weg voert naar Romelaat hij 't laatsi woord weg, om het te dieper te doen gevoeléi en zegt: elke weg voert naar 't antiliberalisim alsof het antiliberalismé, dat roomschen, consei vatieven en wij in zeer verschillende mate g< meen hebben, werkelijk naar Rome leiden moe Dat's een zet om gemoedelijke protestante van de antirevolutionairen afkeerig te make] Dat is 't water troebel maken. Roomschen gaan van zelf naar Rome, De conservatieven zullen er in massa lik komen, die zonden er nietmeer zijn, eer zij zoov< waren. De liberalen11 zijn het, die Rome den we bereiden. Rome heeft het grootste belang b kerkelijke scholen voor de zijnen, en bij onkuni omtrent allen godsdienst onder al de overigei vooral bij het wegcijferen van den Bijbel. Rome weet dat er godsdienstige behoefti

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1