CHRIST1LIJK-HISTORISCH BLAD. President Grét). -V. 439. Hond rdao' 3 Mei. HETZUmENI Verschijnt eiken Maandag, Woensdag .1 Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1;,50 Enkele nomraers- 0,05 Uitgever: F». O. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Verscheidene bladen, in en buiten Frankrijk, hebben reeds dikwerf de vraag gedaan: wat zal Grévy doen? Welken invloed zal hij uit oefenen op den loop der zaken? Zie hier een antwoord. Toen mijnheer Grévy nog lid der kamer Was, eischte hij dat de president altoos zou kunnen afgezet wordenmaar dat laat de wet niet toe, en daarom is ook nu de president een ambtenaar der republiek, die moet regeeren met de Kamer, door middel van verantwoor delijke, en door de kamer begeerde ministers. De president moge al eene eigene opvatting hebben, en zijne meening doen gelden in den ministerraad, hij kan geen wil heben. Zoodra de president zeggen zou: ik wil of ik wil nietdan zou hij buiten zijn boekje gaan. In plaats van hem in de hoogte te steken, doet men hem onrecht aan, als men hem in regeeringszaken een eigen wil toekentzijne betrekking verbiedt hem er een te hebben. Welke belangrijke zaken er aan de orde mogen zijn, men kan er veilig op rekenen, dat mijnheer Grévy zich zal houden aan den ministerraad, die op zijn beurt alleen zal vragen naar den wil der Kamer. Als bij ons in Nederland de grondwet eens moet herzien worden, dan zullen de liberalen1' niet in gebreke blijven om van het koning schap een ambtenaarsbaantje te maken, gelijk aan dat van president der Fransche republiek. Wat zal het einde zijn van de worsteling der nihilisten in Rusland Het gaat in Rusland hard tegen hard. Nagenoeg dagelijks vallen nieuwe slachtoffers van den haat der nihilisten. Bij duizenden worden schuldigen en verdach ten gevangen genomen en naar Siberië vervoerd. Men zou denken: dat is niet vol te. houden. Men zou denken het onderdrukkende bestuur is niet bestand tegen den aanwassen den drang der om vrijheid worstelende bevolkingde ket tingen zullen springen; de overmacht zal ook den czaar doen wijken. Zoo zouden wij denken. Maar Rusland is geen westersch land, het Russische volk heeft geen geschiedenis achter zich zooals ons volk en onze naburen. De groote menigte der Russen is nauwelijks door de vrijverklaring der lijfeigenen met de gedachte aan vrijheid vertrouwd geraakt. Die groote menigte weet niet wat volksvrijheid is; zij i* tevreden als zij rustig kan arbeiden, om te voorzien in hare eerste levensbehoeften, en te voldoen aan haren trek naar brandewijn. Betrekkelijk weinig in getal zijn de Russen, die weten hoe het buiten hun vaderland toe gaat, welke vrijheden andere volken genieten. Voornamelijk te Parijs wonen er Russen van den aanzienlijken en gegoeden stand, die öf voor hun vermaak, öf om niet te dicht onder den arm der regeering te komen hun land verlaten hebben. In Parijs komen zij in aan raking met vrijheidsmannen van allerlei graad, van voorstanders der ware vrijheid af, tot communehelden toe. Met de vrijheid dweepende, willen zij nu eensklaps de westersche vrijheidsbegrippen zaaien, doen ontkiemen, doen groeien, doen vruchten dragen in hun vaderland. En dat met kracht en geweld. Er is in Rusland veel te hervormen. Er is veel dat ondragelijk is. Maar men hervormt niet met het pistool. Men verbetert niets met den dolk. Het volk is afkeerig van de ruwe moorde naars, en ziet in het bloed der gevallen ambte naren niets van het goede, dat de nihilisten elders zagen, en aan hunne landgenooten be loven. o,' Het volk zal de paS^j der regeering trekken, de nihilisten zullen doe, ^wermacht verpletterd worden, en 't zal lang dif^sn" eer aanzienlijken en studenten in Rusla^ het goede zullen overplanten, dat zij ^^iunne reizen aan schouwden, of door onj y>°Nk leerden kennen. Toen onze vaderen zich tegen Filips in ver zet stelden, streden zij voor oude vrijheden en rechten - en voor nieuwe vrijheid des geloofs, de Russische nihilisten verzetten zich tegen hun vorst, en zelf erkennen zij dat zij strijden voor nihildat is niets. Welk een onderscheid! Middelburg, 7 Mei 1879. De afdeeling Bergen op Zoom der Centrale libe rale kiesvereeniging in het koofdkiesdrict Goes heeft in harejl. maandagavond gehouden vergadering voorloopig tot candidaat van het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal gekozen rar. W. A. van Hoek, rijks-advocaat te Middelburg, zulks met 12 van de 16 uitgebrachte stemmen. (N. v. G. en O.) Uit Zeeland meldt men aan het Handelsbladdat de reden, waarom het Znider-Zendingsfeest niet in het Liesboseh bij Breda zal kunnen gehouden worden, gelegen is in de hooge ontevredenheid van Z. K. H. prins Frederik, eigenaar van het Liesbosch. De rege- lings-commissie voor het zendiugsfeest heeft namelijk verzuimd, de toestemming van den prins te vragen en zich vergenoegd met de permissie van den rent meester. Toen Z. K.. H. nu in de dagbladen de verrassende mededeeling las, dat er over het Liesbosclj beschikt was, buiten hem om, moet hij te kenner gegeven hebben, dat aan het plan geen gevolg kon worden gegeven. In verband met de nieuwe indeeling van het lege] worden de garnizonsinfirmeriën te Neuzen en t< Woerden opgeheven, terwijl de garnizoenshospitalei te Vlissingen en te Maastricht worden vervangen dooi garnizoens-infirmeriën. Te Roermond wordt opnieuw een garnizoeus-infirmerie gevestigd. Maandag overleed te Zierikzee, dr. P. J Andreaê emeritus-predikant der Evang. Luth. gemeente aidaai en oud-schoolopziener in Zeeland. De overledene was om zijne rechtschapenheid bi vriend en vijand geacht. Men spreekt sinds Maandag in de Ticeede Kami, over de verbetering van waterwegen, en niet minde: over andere wegen, die namelijk, waar langs de fondsei komen moeten welke de gapingen in de schatkis moeten aanvullen. Het ontwerp van wet op de kanalen werd tot nu to bestreden door de keeren van Naainen, Mackay. Tedinj van Berkhout, van Baar, Oorver Hooft, de Bruyygatijn Basiert, Saaymaus Vader, Schimmelpeuuinck vat! de Oye, van Nispen, Heydenrijck en Dijckmeester. De bestrijders van dit ontwerp keuren voor 5 meerendeel de voorgestelde werken goed, maar zij] van meening dat 's lands financieele toestand mati ging in uitgaven eischt. De Staat heeft reeds zoo vele verbintenissen aangegaan, zoovele lasten op zie: genomen, men verkeert in 't onzekere hoe de midde len te vinden voor de loopende of te wachten uit gaven, en zal men dan nu weder nieuwe lasten 0 zich nemen? Voorts waren er onder de bestrijders die het uit spraken dat meer een Amsterdamsch dan we een Nederlandsch belang door deze kanalen-we zou worden bevorderd. Wat doet de regeering b. v. om de prachtige Vlis singsche havenwerken productief te maken? Er is geen leidende gedachte in dit ontwerp Zuo betoogden anderen uiteenloopende belangei ter bevrediging van verschillende locale behoefte worden hier bijeengevoogd. Een vierde redtn van verzet onder de bestrijdei was: de aanneming van deze wet, waartoe groot sommen worden vereischt, zal ons verplichten tot ht aannemen der effectenbelasting. De voorstanders de keeren van der Kaay, Bargi de Mijier en Lenting, noemden deze werken noodi en nuttig tot opbeuring van onzen kwijnenden handt en scheepvaart. Om productieve werken te maken ma er geleend worden. Dat was ook het oordeel va den minister van financiën, die bij gemis va Indische baten naast de belastingwetten ook nc eene koloniale leening en eene voor openbare werke sluiten wil. Heden is de minister van waterstaat aan 't woon Bij de behandeling van het budget van Oorlog doe de Tweede Kamer is ook een kiesch punt aaugeraak Op die begrooting zijn de traktementen uitgetrokke van 18 adjudanten en ordonoans-officiereu. Na de dood van prins Hendrik meende men dat de tw< adjudauten bij dien prins hunne betrekking zoude verliezen, nuhjt zij zijn bij den koning aangestéh Voorts is ook q*. 'oelage uitge^ iken voor twee a' juyinten bij den prins van O' «ije ep deze is voor' dui id buitenlands.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1