5 De Feestweek te 's Gravenhage. |erk, School fit trading, GEMENGDE7 BERICHTEN. jaar 500 beschikbaar te PPPP^I^irsbhau:'^richten vuil vereenigiugen tot uit- (yV dito umten en zaden ook in kleinere ge- >^gïmet.a^^bevordereuom aan de Noordpool- ^Cen subsidie van f 1000 toe te kennen; om ^|t0 maatschappij tot opvoeding van weezen in 'jJ1 obl^uisge2*ra eeQ subsidie van f 5J00 te verleenen, 1 Ob vestiging van een geslicht in het midden des diiïTs. Verder wordt door het hoofdbestuur voorge- L'- ^Id, om een commissie van enquête naar het drink- ^ater in de verschillende steden van ons land te benoemen en voor kosten der maatschappij een vijftien tal onbemiddelde jongelieden van 19 tot 24 jaren naaf buiten 's lauds te zenden, om zich in hun vak te bekwamen, dat gedurende vijl jaren een jaarlijk- sche uitgaaf van ruim f 2700 zou vorderen. Het departement Dordrecht stelt voor, om een Commissie te benoemen om hi t oprichten van school- spaarbanken te bevorderen het departement Onder- dendam wil pogingen aanwenden, om het zangonder- 1 wijs op de scholen te verbeterenhet departement 1 Rotterdam eindelijk stelt voor, dat de maatschappij fr tot de regeering zal wenden met het verzoek, ooven f patent tot verkoop van sterkeu drank on- tereenigbaar zij met eeuig ander patent. Naar wij vernemen zal de spoorweg van Arnhem naar Nijmegen den lOden Juni worden ingewijd en Waarschijnlijk den 15en voor het publiek worden open gesteld. De verzakking yan den weg heeft geheel Opgehouden. Door den gemeenteraid van Nijmegen is f 3000 toegestaan vaor de feesten bij die gelegenheid. {Arnh. Ct.) Naar het U. D. verneemt, heeft de directeur-gene raal der maatsch. tot exploitatie van staatsspoor wegen, de heer F. 's Jacob, officieel verklaard, ditmaal voor geene herbenoeming meer te willen in aaumerking komen hij zal dus met Juli a. s. aftreden en zich iu het ambtelooze leven terugtrekken. (Van onzen eigen verslaggever Zooals uit den aard van onze beginselen valt op te maken, waren wij Donderdag avond niet aanwezig bij de Gala-voorstelling van wege de gemeente aan IIH. MM. den koning en koningin aangeboden in den Koninklijke Hollaudsehe schouwburg. Alles wat come- die is, blijft iu ons oog, vooral iu onzen tijd comedie. Voor hen die er belang in stellen, deelen we mee dat het programma bevattele de Hochzeitsmarsch Van Mendelssohn; 2e Welkomstgroet door de „Stede- 'Zwaïia^u van '8 Gravenhage" (gelegenheids gedicht door Doorman); 3e eeae acte uit Schimmels „Twee- een enden; 4e Ouverture Gijsbrecht van Am stel" Eeb Verhulst: 5e vijfde acte uit „Adrienne Lecou- Vfötr"; 5e //Anna's Geheim," blijspel door Johan Gram, spelende op den dag van den intocht van HH. MM. den koning en de koningin; 7e nationaal tableau met slotwoord en apothéose. Toen het hooge paar den schouwburg verliet was bet Voorhout weer geillumineerd met de duizenden gasballons, die, even als maandag, een prachtig gezicht opleverden. Ook de aangelegde tuin voor 's konings paleis was Voor dezen avond weer verlicht. Bovendien was eene gasverlichting aangebracht voor den schouwburg. Dat ook ditmaal weer eene groote massa menschen op de been was, zoowel om den koning en de koningin nogmaals te zien en te begroeten, als om in de heerlijk verlichte lanen rond te wandelen, behoeft wel niet gezegd te worden. HH. MM. waren ook dezen avond Vergezeld van HH. KK. HH. prins Frederik den groot-hertog en de groot-hertogin van Saksen Weimar. Donderdag middag werd het schilderkundig genoot schap ,/Pulchro Studio" ten paleize ontvangen om het kunst-album te overhandigen. Na eeuige toespraken, betuigden FIH. MM. hun innigen dank voor de- Zen inderdaad keurige hulde, welke HH. MM. Nauwlettend in oogenschouw namen en verzochten mede HD. dankbetuigingen over te brengen aan al de leden van Pulchro, en den wensch van het konink lijk echtpaar, dat Pulchro nog lang de kunst in be scherming neme. Vrijdag middag te een ure heeft het com'té uit de bnrgereerewacht bestaande uit de heeren A. L. Waldeck, Commaudant, H. A. Schroot, oudercommandant en W. de Greef, secretaris, het vaandel aan Z. M. den koning overhandigd, HH. MM. betuigden hunne tevredenheid over dit prachtige geschenk en verklaar den deze kostbare banier steeds als een blijvend aan denken aan de burgereerewacht bij hun intocht te -behouden. Vrijdagavond ten 8 uren had ten Hove het in het officieel programma aangekondigde Gala-bal plaats, waartoe een zeer groot aantal personen was uitgenoodigd. We merkten onder de bezoekers op, behalve de dames, die allen in de prachtigste balcostumes waren, de Miuisters, het corps diplomatique, hoofden van departementen, generaals, lvoofd-officieren, staats dienaren iu het algemeen en vele aanzienlijke particu lieren uit de residentie. De rij der feesten werd heden avond (Zaterdag) bpsloten met eene zanguitvoering door de Koninklijke Nationale zangschool v or handwerkslieden alhier. Het was voorwaar een goed en schoon idee van den stichter om deze zangvereeuiging met haar ba nieren, den naam en de kleuren van Neerlands natio naliteit te doen aannemen. Onze koning, een bemin naar van de kuust, vooral vau muziek en zang nam gaarne het beschermheerschap van deze vaderlandsche stichting op zich en gaf steeds op de meest ondubbel zinnige wijze H. D. ingenomenheid met alles wat van de Vereeniging was en uitging, te kennen. Een vorig jaar vergunde Z. M. haar, (zelfs werd er door Z. M- op aangedrongen) den naam te voeren van Koninklijke nationale Zangschool voor Handwerkslieden. Toen er dan ook door het Bestuur maar met een enkel woord van werd gesproken om eene uitvoering te geven ter eere van het Vorstelijk paar in de feest week, was Z. M. zoozeer met dat denkbeeld ingeno men dat er geen twijfel bestond of HH. MM. zou den deze ovatie met hunne tegenwoordigheid vereéren. En niet om deze in den Haag zoo algemeen ge vierde vereeniging laatst te doen komen werd de dag »n het officieel programma op Zaterdag bepaald, maar juist om er den klemtoon op te leggen, om als het ware alle deze feesten door de uitvoer'ng van de koninklijke nationale zangschool te beslui ten. Inderdaad voor de zonen van onzen werk- mansttand een groote eer hun door Z. M. den koning bewezen. In die nationale borsten zit dan ook nog echte vaderlandsliefdeeen innige eerbied voor het Oranje huis kosten noch moeiten zijn door hen gespaard om HH. MM. recht vorstelijk le ontvangen. Wa9 de zaal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen woensdag netjes, de zaal van Diligen- tia was iu een woord prachtig. Het hooge echtpaar kan over zoo grootsche ontvangst tevreden zijn; gelijk HH. MM. dan ook betuigden met dezen avond niet slechts maar met al wat de vereeniging gedaan had ter eere van HH. MM. zeer ingenomen le zijn. Gisteren werd ds. van Stein Callenfels te St. Laurens bevestigd door ds. Astro van Rotterdam de handoplegging geschiedde, behalve door den beves tiger, door de heeren Nouhebel en Roozeraeijer van Middelburg en den heer J. C. Reesse van Leersum. De bevestiger had tot tekst Matth. 24 10b, de bevestigde verbond zich aan de gemeente met de woorden van Luk. 24 46, 47. Een groote schare belangstellenden woonde beide raaien de godsdienstoefening bij. De laatste ochtendzitting van de Ntd. Herv- predi- kanten-vereeniging was gisteren opnieuw druk bezet. Onderwerp van bespreking maakte uit, de voorge dragen wijziging in het reglement óp het examen voor de toelating tot de evangelie-bediening. Bijna eenstemmig werd besloten, bij de synode er op aan te dringen, dat geen andere bauden aan de studee renden zullen worden aangelegd, doch dat zij aan een der universiteiten den graad van candidaat in de godgeleerdheid zullen moeten verworven hebben, alvorens toegelaten te kuntieD worden tot het eind examen. Eenparig werd besloten, om het reglement op de rechten der niinderhedeu als geheel onaanne melijk ter zijde te leggen en in dien geest ook te adresseeren op de aanstaande klassikale vergaderingen. De algemeene vergadering der Confessioneele Ver eeniging werd 11. donderdag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, door den voorzittter Ds. J. W. Felix geopend. Na het zingen van psalm 103 2 en 4 én gebed hield de voorzitter eeee toespraak naar aanleiding van het verhaal der tempelreiniging in Joh. II. 13 vv., waarbij hij er op wees, hoe de Heer nog telkens op nieuw tot zijne gemeeute komt, om in haar mid den te scheiden en te schiften wat niet vereenigd kan blijven. Aangezien de penningmeester zich genoodzaakt zag de verga lering vroeg te verlaten, werd eerst het rap port van de commissie over de rekening van den penningmeester van 1878 ui'gebracht. Uit dit rapport bleek, dal de ontvangsten dit jaar hadden bedragen de som van f 4291,41 5 terwijl men uitgegeven had f 3157,84 zoodat er meer was ontvangen dan uitge geven f 1133,57s. Uit hetgeen de penningmeester hier nog bijvoegde, bleek echter dat de staat der zaken, die volgens dit batig saldo gunstig zou moeten blijken te ziju, dit evenwel slechts iu schijn was. In werke lijkheid toch waren de inkomsten dit jaar bij die van het vorige weder met f 516,52 verminderd en het batig slot sproot voort uit de verminderde uitgaven, die zoo gering waren geweest, doordien twee in de rij der evangelisten ontstaue vacatures dit jaar niet waren vervuld geworden. Hij wekte dus tot meerdere belangstelling en offervaardigheid op. De penning meester deelde voorts mede dat de evangelisatie te Domburg in 1878 was opgeheven en was vervormd tot eene Christelijke school. Omtrent de verslagen van de handelingen des hoofdbestuurs werd de wensch te kennen gegeven, dat voortaan een resum' dier verslagen, evenals vroe ger, afzonderlijk gedrukt aan de leden zou worden toegezonden. De aftredende bestuursleden J. W. Felix en J. J. Teding van Berkhout werden weder herkozen, waarna eerstgenoemde verklaarde, dat hij voortaan niet meer als president, maar slechts als gewoon lid in het be stuur wilde plaats nemen, en de laatste rog in be denking wilde houden, wat hij met betrekking tot zijne herbeuoeming zou beslissen. Na de pauze kwamen slechts vier van de zeven voorstellen der agenda in bespreking; vooral die over voorstel II was zeer levendig. De discussion leidden tot een voor de voorstellers gewenscht resultaat. Na het zingen van Ps. 106 3 en dankgebed van Ds. van Schelven werd de vergadering gesloten. Vrijdag avond zijn door de commissie voor de Chr. School (Gravenstraat) te Middelburg tot hulp- ouderwijzers benoemd de heeren A. J. van Kluijve, L. Flipse en P. Adriaanse. Deze vermeerdering van onderwijzend personeel was noodig door de ver- grooting der school. De heer K. H. Wallien, hulponderwijzer te Amsterdam, heeft voor de benoeming tot hoofdonder wijzer te Domburg bedankt. Heden morgen werd in de Langeviele te Middel burg, uit een welput opgehaald het lijk van eene reeds bejaarde, aldaar wonende vrouw. Financieele moeilijkheden waren naar men zegt oorzaak van deze wanhopige daad. Van verschillende zijden wordt vernomen dat, tengevolge van de uiterst lage boterprijzen in al onz« provinciën, verscheidene fabrieken van kunstboter tijdelijk haren arbeid hebben gestaakt. Een sigarenhandelaar te Leiden, die gisteren zijn 25jarige echtverceniging herdacht, heeft bij die gelegenheid dankbaar, dat hij nisttegenstaande de vele reizen, die hij met den Kollandschen IJzeren Spoorweg maakte, zijn zilveren huwelijksfeest nog ge- zrad van lijf en leden mocht vieren aan alle wachters op de lijn ArasterdamRotterdam een kistje sigaren en twee pond tabak doen toekomen. Van de tramwegen, te Rotterdam iu aanleg, zijn thans van de verschillende lijnen ongeveer drie kilometer gereed. Een oponthoud, ondervonden met de bogen van kleine straal, die vooral in de het eerst iu exploitatie te brengen lijn BeursFeestgebouw zeer veel voorkomen, zal oorzaak zijn, dat deze lijn eerst in de tweede helft dezer maand zal kunnen worden geopend. In de Jonker-Fransstraat is men thans da gelijks bezig met het dresseeren der paarden. Door den tuinman W. Bloemink, te Twello, is dezer dagen aan Z. M. den koning aangeboden een mandje met de eerste nieuwe aardappelen. De uitvoer van bloembollen, hoofdzakelijk uit Haarlem en omstreken, vertegenwoordigt gedurende de laatste 16 jaren een kapitaal van bijna twintig millioen gulden. De Spectator geeft een welsprekend plaatje. Ofschoon de wind zoo gunstig mogelijk is, komt de zeilboot //Effectenbelasting" toch niet vooruitdaarop wordt de sleepboot „Kanaalwet" er voor gezet, en nu is 't in orde: „Hij zal er hem wel doorslepen." De heer Schippers geeft in bet Vaderland het denkbeeld aan de hand om de 2l/s centstukken een korteren naam te geven en wel den ouden naam van groot (groote cent), waarvan het de waarde vertegen woordigt. De uitdrukking vijfgroot voor 121/: cent is nog evenmin verloren als die van vier duiten voor 2l/a cent. De eerste Indische mailstoomboot, de Madura, is zaterdag na eene reis van 45 dagen te Amsterdam binnengekomen en feestelijk ontvangen. De tocht door het Noordzee-kanaal werd zonder bezwaar volbracht, echter niet zonder buitengewone maatregelen van voorzorg. In ons jenever-drinkend land wordt elke gele-» genheid gretig aangegrepen om te drinken.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2