CIlRISTflLIJ K-SI IS T O RIS G H BLAD. X°. 438. Dinsdag 6 Mei. Middelburg, 5 Mei 1879. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nominers- 0,05 Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, te MTDD ELBUR» 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten vamsT-—6 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents, ->udkun Liefdegaven 10 cents per regel. Aan een aantal onzer vrienden en geest verwanten is of wordt toegezonden het program der Zeeuwsche Anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging Luctor et Emergo. Wij verzoeken hen daarvan spoedig kennis' te nemen, en ook van de bijgevoegde Huis houdelijke Bepalingen In artikel 5 van de laatstgenoemde is ook sprake van locale-, dat is van plaatselijke ver- eenigingen. TMt oprichting daarvan is, waar zij nog niet bestas,thans de tijd gekomen. 't Is hoog tijd zelfs. Daarom verzoeken wij aan onze vrienden in Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Schouwen en Duiveland, Tholen, Flakkee en Westelijk Noord Brabant, in zoover dit tot een Zeeuwsch kiesdistrict behoort, om handen aan 't werk te slaan tot onverwijlde samenwerking. Het bestuur bestaat op dit oogenblik uit de heeren A. Littooij, W. A. de Rijcke en W, J. J. Koole te Middelburg, M. de Jonge Jz. te Goes en W. T. A. Winckel te 's Gravenpolder. Tot deze heeren richte men zich met ken nisgeving van aansluiting uit alle plaatsen, steden en dorpen, gelegen in genoemde streken. Zeker zijn er bij de toezending der pro gramma's personen, die gaarne willen samen werken overgeslagen. Daarvoor wordt vriende lijk verschooning gevraagd, met bijvoeging van het verzoek, om aan genoemde heeren pro gramma's aan te vragen. Er zijn er genoeg gedrukt, om er aan elk lid eener plaatselijke kiesvereeniging een uit te reiken. De beer M. de Jonge Jz. te Goes is, althans gedurende den aanstaanden verkiezingsstrijd, als secretaris werkzaam. Daar twee der gekozenen bezwaar hebben gemaakt., om in het bestuur zitting te nemen, dient dit later aangevuld te worden. Tijd ontbreekt daartoe op dit oogenblik. Men kan niet telkens vergaderen. Het blijft wenschelijk, dat ook de verder van Middelburg en Goes gelegen streken in het bestuur vertegenwoordigd wordeD, nu daarin een man uit Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gemist. Men denke nu reeds na over de vervulling dezer vacaturen. Men bereide zich voor, allerwegeop krach tige samenwerking in den naderenden verkiezings strijd. De redactie van Het Zuiden houdt zich aan bevolen (onder het adres van den uitgever P. G. Wijtman) voor alle mededeelingen, be treffende de oprichting, het bestaan, de werk zaamheden en adressen der plaatselijke kiesver- eenigingen. Schoolcommissie en gemeeuteraad werken te Mid delburg ijverig voort in de door ICappeyne aangegeven richting. Meent men al dat ontwikkelde Middelburg sche huis vaders recht hebben, om in de plaatselijke schoolzaken een woordje mee te praten, de beide genoemde besturen zijn vau een ander gevoelen. Zij toch ver trouwen de behartiging van het onderwijs minder toe aan ei kende voorstanders van het onderwijs uit den kring hunuer mede-ingezetenen, aan aan vreemdelin gen,, ons van hoogerhand toegezonden. Daarom werd de keus vau een nieuw lid gedaan uit de beide voorgedragen leeraars van s rijks kweek school. Maar 't is waar ook, wij leven onder den in vloed. van 't s^mtfsonderwijs Ofschoon er te Middelburg vier christelijke scholen zijp, worden er geen voorstanders van christelijk ouder wijs in de plaatselijke schoolcommissie toegelaten. Maar 't is waar ook, die moeten maar afgescheept worden met den schamperen afjakker van den ver overaar wij zullen bij u, over u en zonder u beraad slagen Wel mag er wij wezen er reeds vroeger op een domiué in de schoolcommissie zitting hebben, en dat nog al een, die niet weinig meedoet aan „'t ker kelijk gekrakeel," en niet behoort tot „de meer ont wikkelden, die zich terug trekken" uit de „afbrokke lende ruïne" der kerk. Maar 't is waar ook, die nu eenmaal liberaal heet, mag een potje breken Door den gemeenteraad van Middelburg werd vrij dag besloten tot verbouwing der localiteiten vau het te rcorganiseeren gymnasium. Het getal schoollokalen zal zeven bedragenvoorts zal het gebouw bevatten curatoren-, lectors- en leerarenkamers, wachtkamer, conciërgewoning enz. Plannen tot verfraaiing heeft men moeten opgeven met het oog op de financiën. De nu te doene verbouwing zal denkelijk ruim f 9000 kosten, mits het reeds oude gebouw den verbouwers geen parten speelt. De kosten van meubileering der schoollokalen en vertrekken zijn onder genoemde som niet begrepen. De lijst van de hoogstaangeslagenen in cs Rijks directe belastingeu voor de provincie Zeeland bevat 59 namen. Daarop komt in de eerste plaats voor mr. C. van der Lek de Clercq te Noordgouwe met f 3957,58 en in de laatste plaats de heer B. A. Over man, te Heinkenszand met f669,77. Onze troepen in Atjeh worden nog voortdurend door de ongunstige weersgesteldheid tot werkeloosheid verplicht. Door opnemingen en verkenningen brengt men den vijand nog al eens wat nadeel toe. Toenadering van de zijde des vijauds is niet te bespeuren. HH. MM. de Koning en de Koningin vertrokken heden morgen naar Het Loo. De Groothertog en de Groothertogin van Saksen» Weimar vertrekken morgen, in gezelschap van Prinses Hendrik, naar Duitschland, laatstgenoemde om eenigeq tijd bij hare zusier de groothertogin van Oldenburg te vertoeven. Dwazer verlangen dan de wensch, dat alle goe deren en bezittingen onder al de menschen gelijkelijk zouden verdeeld worden, is er wel niet te denken. Toch zijn er talloos velen, die dit vurig begeeren, die meeneu dat dau eerst de wereld een Eden worden zou. Er is hiertegen aangevoerd, dat, zoodra die ver-« deeling had plaats gehad, er slecht3 een enkele dag zou behoeven te verloopen; om opnieuw aan 't-vewf deelen te kunnen beginnen. Dit ééue argument moest voldoende zijn, om zulk eene utopie te laten vareu. Doch er is nog een tweede, dat niet minder krach* tig is. In 't rijke Frankrijk heeft men alle fortuinen bijeen geteld en men bevond, dat zij 125 milliard beliepen, d. i. per hoofd voor eiken Franschmau f 1600 kapitaal of 74 rente 's jaars, altijd wanneer men dan nog 4 pet. zou kunnen maken. Voor Nederland komt men vrijwel tot dezelfde uitkomst. We hebben, volgens de berekening vaq zeker deskundige, 5000 millioen aan vaste goederen, 4000 aan effecten, 3000 aan bedrijfskapitaal en 9000 aan gekapitaliseerde arbeidsverdiensten, ./.us 21000 millioen nationaal verraogeu. of per hoofd de eiken Nederlander een kapitaaltje van pl. ra. f 5 dat a 4 pet. eene jaarlijksche rente afwerpt van°Pr8C Wat een beloofd land zou 't nu worden, wr .^eei ieder burger eens van f 4 in de week rond moes! komen't Is ora van te watertandenZouden we niel beter doen bij Salomo in de leer te gaan, die vóór drie duizend jaar geleden, reeds meende, dal rijken en armen elkauder ontmoeten? Zóó was hel al de eeuwen door en zóó zal 't wel blijven. Bidde ieder om een tevreden hart. Dit is raeei waard dan millioenen schats. {JE. W. De Tijd schrijft Bij den laatsten moordaanslag te Petersburg was de aanvaller een oud-schoolmeester. Bij zulke ver schijnselen zou men bijna aan de krachtige werking van het moderne onderwijs gaan wanhopen ei» mei weemoed den ouden tijd terug verlangen, toeïi niel het onderwijs maar de godsdienst als grondslag van éen zedelijk leven werd erkend, en het onderwijs, op dien grondslag gevestigd, tot aankweeking strekte van waarlijk zedelijke meuschen en dus ook van goede er trouwe burgers. De mannen echter, die aan de onderwijs-manie lijden, diaven op hun stokpaardje dpor. Ook bij der moordaanslag te Petersburg moet wederom het'ouder wijs zijue diensten doen. Ora het nihilisme ie ver nietigen, dat vooral zijn steunpunt heeft gevonden aan de universiteiten van het land, en in ziju laatste consequentie zich openbaarde in den raisdadigen aan slag van een moordenaar-schoolonderwijzer, behoeft men, volgens hei Handelsblad, slechts te zorgen vooi volksonderv ijs. „Het is te hopen zegt het Handelsblad dal men de wijsheid zal hebben van in te zien, waar de groote oorzaak vau het kwaad ligt en pogiugén zul len worden aangeweiTd, om die weg te nemen. Vooral in het openbaar onderwijs zijn verbeteringen hoog noodzakelijk." Worden de liberalisten dan nooit wijs? De 94e algemeene vergadering der Maatschappij» nut van t algemeen zal dit jaar gehouden wordP' op den 12 Augustus onder voorzitterschap van der héér G. Ten Brum-»eler in het Parklokaal teAmster- dam. Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld g<-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1