BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. w men van alle punten der stad, waar hulptelegraaf kantoren van het Rijk zijn, kan tölegrafeeren naar een der andere, of naar het hoofdkantoor. Een tweede gerief vindt men in de vergunning oiu telegrammen, door middel van telegramzegels gefran keerd, ook te werpen in de postbussen. Prankeering voor de overbrenging van zulk een telegram door middel van de post is niet noodig eu wordt alleen vereischt, wanneer het telegraafkantoor in eeuu andere gemeente is gevestigd. Ook bestellers, die men langs den weg ontmoet, zijn verplicht telegrammen, met telegramzegels, ge frankeerd in ontvang te nemen en bij hunne terug komst aan het telegraafkantoor of hulpkantoor af te geven. Namens den Koning zijn aan den Burgemees ter van Amsterdam ter hand gesteld voor de algemeene armen f 2000, voor de directie van den stadsschouw burg f400, voor Arti et Amicitiae f 250- De groot hertogin van Saksen-Weimar heeft f 200 geschonken aan het genootschap Liefdadigheid naar vermogen" waarvan haar broeder, prins Hendrik, beschermheer was. Bij den tolmeester J. W. Lokhorst teVeendara was diens schoonvader op bezoek, aan wien hij het mechanisme van eer. door hem aangekochten revolver wilde laten zien, die op dat oogenblik juist geladen was. Na eene oppervlakkige beschouwiug trok hij ook den trekker uit de rust en begon door middel van dezen op den tuimelaar te werken. Inmiddels was het zoontje van den tolmeester, een lieve, aanvallige knaap van vijf jaren, nieuwsgierig als kinderen vau dien leeftijd uit hun »ard zijn, ongemerkt naderbij gekomen, ten einde het aardig speelgoed des te beter te kunnen zien. Pen enkele keer wordt de trekker te ver achter- uitgehaaald, want eensklaps valt de tuimelaar, het scbot knalt in het stille woonvertrek, de spitskogel treft den kleinen Reinier in de slaap en doet hem als door den bliksem getroffen ter aarde vallen. Een oogenblik staat de onvoorzichtige vader als door wanhoop en vertwijfeling verplet. Het gezicht op den getroffen lieveling brengt hem evenwel dade lijk weder tot bezinning en drijft hem de woning uit naar de kom der gemeente Veendam, om heel kundige hulp te halen. Vruchtelooze moeite! Het projp.ctitel was op zulk éene gevaarlijke plaats in de hersenen gedrongen, dat het kind na een paar nauwe lijks merkbare zenuwtrillingen dadelijk een lijk was. Ds. Lieftinck, pas in Leeuwarden tot 'lid der Tweede KamerBekozen, kenmerkt zich te's Hage door eene gedragslijn, die hem in sommiger oogeu ongeschikt maakt onder de uitverkorenen des lauds zitting te blij ven houden, 't Schijnt bij dezeu oud-predikant ook al te zijn als 't hek van den dam is loopt de boel in 't honderd. Om zijn lichaamskracht is de heer Lieftinck beroemd, naar 't schijnt bezit hij toch niet de „sterke beeuen die de weelde kunnen dragen." De zuinigheid bedriegt de wijsheid wel eens' maar niet altijd zoo erg, als bij een predikant in de buurt van Heerenveen, die zuinigheidshalve zelf zijn schoor steen ging vegen, en halverwege in den schoorsteen bleef steken. Men moest den schoorsteen afbreken om zijn weleerwaarde te verlossen. Men zegt, dat de metselaar bij het karweitje in zijn baard bromde: schoenmaker houd je bij je leest. Bij den intocht des konings te 's Gravenhage is een zuigeling doodgedrukt op den arm van zijn moeder, die zich in het gedrang in het Noordeinde bevond. In de papierfabrieken te Apeldoorn werden in 1878 de navolgende hoeveelheden papier vervaardigd. Zestien fabrieken in wit, schrijf-, groot- en klein- mediaan, vervaardigden per dag 216 riem (het jaar tegen 300 dagen berekend), te zamen uitmakende 64,800 riem of 518,400 kilogram, waartoe 220 menschen werkzaam waren. Twaalf fabrieken in grauw papier verwerkten 3150 riem, of 42,250 kilogram door hulp van 65 personen. Vijf fabrieken in bordpapier vervaardigden 337,5.00 kilogram, waar bij aan 34 menschen arbeid verschaft werd. Hoewel de vervaardigde hoeveelheden zeer groot waren, was de aftrek veel minder dan in 1877. De te Rotterdam gehouden vergadering van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepok inenting heeft besloten met 1 December a. s. de vereeniging op to heffen, terwijl aan het hoofdbestuur is opgedragen, in dien tusschentijd een bond van inentingsbureaux te vormen. Het waterschap van de Algemeene Omkading onder de gemeenten Vlijmen, Engelen, Bokhoven, Well en Hedikhuizen, plaatsen rondom 's Her togenbosch, die-jaarlijks zoozeer door het water lijden, heeft besloten bet rijk f 100.000 aan te bieden, indien de waterloozing van dat waterschap behoorlijk wordt geregeld, door het plaatsen van een stoomge maal. Wegen3 aanhoudend slecht gedrag, zijn in weinige maanden vier jongelingen aan boord van de „Anna Paulowna, uit den dienst ontslagen. Dit herhaaldelijk voorkomend geval is wel een be wijs, dat het verouderde denkbeeld: „die nergens meer vuor deugt, is nog goed voor 't oorlogschip" thans niet meer van toepassing is. Bij aankomst va.i een der treinen van den Hollandschen spoorweg aan het station in Den llaag, werd een der passagiers dood in de coupé ge vonden. Het lijk is door de politie naar het gasthuis gebracht. De Stichtsche Tramway was den eersten dag niet gelukkig. Eene kleine ontsporing be- teekent bij een tramway weinig. Dinsdag avond had echter eene ontsporing plaats bij de smalle Katharijnebrug op welker verbreeding reeds meer malen is aangedrongen. Het paard scheen door den koetsier niet goed in bedwang te kunnen gehouden worden, althans de wagen kwam tegen de leuning vau de brug en verbrijzelde die. Men maakte zich uit den weg, maar zekere B. viel ongelukkig in 't water; door den brugwachter Fisscber werd hij gered. De man had door den val eer. niet ernstige hoofd wonde bekomen en werd, na heelkundig behandeld te zijn, naar zijne wouing gebracht. De heer Etnmerick, lakenfabrikant te Hurapo- letz in Bohemen, heeft den keizer van Oostenrijk bij gelegenheid zijner zilveren bruiloft een nieuw pak vereerd, jas, vest en broek, dat in den korten tijd van 11 uren vervaardigd was. In tegenwoordigheid eener commissie werden des morgens te 6 uur twaalf schapen geschoren, de wol gereinigd, zwart en bruin geverfd, op een ceutrifugaalmachiue gedroogd en daarop gemengd iu de kleuren van wit, bruin en zwart. Dit procédé duurde 50 rainuteu. Om 11 uur was van deze wol een stuk laken geweven van 77s el, dat om kwart over één geheel gereed was, om in hande.i van den hofkleedermaker gesteld te worden, die met zes knechts in de fabriek verschenen was en om 5 uur het geheele pak afleverde. In het bekende klooster op den St. Gothard werden in het vorige jaar niet minder dan 10,601 reizigers verpleegd, waaronder 107 zieken. In het geheel werden 39.470 portiën eten uitgereikt, behalve een aanzienlijk aantal kleedingstukken. De uitgaven bedcoegeu 12,935, de ontvangsten 12,395 fr. Ramp op ramp treft Rusland. Nauwelijks is de strijd ten einde die zoovelen van de bloem der natie wegmaaide,nauwelijks is men van den schrik bekomen dien de talrijke moorden en moordaanslagen te weeg hebben gebracht, of een belangrijk, tamelijk bevolkt deel van Rusland (de omstreken der oude hoofdstad) wordt door rivieroverstromingen onder water gezet. Van have en goed beroofd moeten duizeudeu van de mildda digheid hunner arme landgenooten, of uit de even arme Staatskas leven. Een geheele stad met 40,000 inwoners, de stad Orenburg, etn stapelplaats vau den Aziatischen haudel werd dezer dagen eeu prooi der vlammen. De stad had meestal huizen van hout gebouwd eu de bluseh- raiddelen waren Russisch, dat willen zeggen slecht. De keuze van Prins Bottenberg, den jeugdigen Vorst uit de Hessische familie die onder den uaaai van Alexander I den Bulgaarschen troon zal bestijgen, maakt allerwege een goeden iodruk. In den persoon van dezen Vorst ziet men een waarborg te meervoer de uitvoering van het Berlijnsche tractaat door de beide contracieercnde partijen. Noch de RussenDon- doukoff of Ignatieff, noch de TurkAleko pacha werden met ernst genoemd. De Czaar wenschte niet dat een Russisch onderdaan den troon van het nieuwe Vor stendom zou innemen, zoo werd namens hem door den Voorzitter medegedeeld, en met deze enkele mededee- liug werd de bodem ingeslagen aan alle geruchten die maanden lang de pers bezig hielden, en die ver kondigden dat het den Czaar er slechts om te doen was van Bulgarije een creatuur van Rusland ie makrn, aan de pas bevrijde Bulgaren van der pacha's heer schappij nu deu knoet te doen gevoelen. Voor den 22jarigeu Alexander 1 is de taak die hij opneemt werkelijk zwaar te noemen. Kronen dra gen is in deu tegenwoordigeu lijd niet begeerlijk, vooral niet in Bulgarije. Bulgarije is over 't algemeen een arm land te noemen, aan veel gebrek lijdende, vooral aan geschikte personen om de verschillende administratieve en rechterlijke posten te beze'ten. De natuurlijke gesteldheid van het land, en het zachte klimaat zouden doeu verwachten dat dit land, althans bij onze meer noordelijk gelegen landen niet zou ten achter staan, maar aan de bewoners ontbreekt werklust en energie. Mocht de zuur verworven "7 naar eigen keuze, een stoot kunnen -ó'; king van deze sluimerende gaven, - .7 j nieuwe toestand een gezegende te noemen^j^B J Szegedin, de bekende Hongaarsche stad, tijd geleden zoo zeer geleden heeft door stroomingeu van de Theiss, werd opnieuw ge door een vreeselijke orkaan, die de herstellingsw* vernielde. - I De jeugdige koning Alfonsus van Spanje, snj eenige maanden weduwnaar, zal in den echt tred met de aartshertogin Maria Christina. Het huweli zal in September voltrokken worden. Graanmarkten enz. Middelburg, 1 Mei. Aanvoer bestond hoofd"^11! of in tarwe en bruine boonen, de prijzen bleven in doen. Walchersche tarwe f 9,a f 9,15 gekocht; rog f 6,50; puike Walchersche zomergerst f 6,25; de be Walchersche witte boonen zijn f 12,betaald, d bruine boonen f 11,50 a f J2,dito paardenbooi f 7,50; dito groene kookerwten f 9,a f 9,50. Ter veemarkt waren aangevoerd3 paarden, 1 ve vaars, 5 kalfkoeien, 3 kalfvaarzen, 19 varekoeien, stuks jong vee, 9 stieren, 1 vette kalf, 1 schaap magere varkens. De gemiddelde prijzen waren paard f100 a f200; vette vaarzen 78 a 80 cent per kl kalf koeien f 130 a f 180kalvaarzen f 120 a 115 varekoeien f120 a f 170 jong vee f 50 a f 120 stiei f100 a f 80vette kalveren £60 cent per kilogra magere varkens f7 a f 24. Versche boter f 1,a f 1,20, eieren per 100 sti f 2,80. Vlissingen, 2 Mei. Boter per kilogram f 1,30 f 1,35. Eieren per 26 stuks f 0.80 a f 5.80 Prijzen van effecten. Amsterdam, 1 Mei 1879. Hp.derl. Certiüc. Werkelijke schuld. 27a pet. 63 dito dito dito 3 75 dito dito dito 4 97 Loten stad Amsterdam 3 lOé dito dito Rotterdam 3 101 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 92 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 T= Dito dito 6e serie. 1855 5 'U r ;-j Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 dito L. 100 1872 81 dito L. 100 1S73 5 81 5 85 dito leening 186769 4 73 5 u 137 5 134 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 119 47* Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 80 dito dito Jelez Orel 5 80 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 SI Aand. Kiew-Brest 5 f 68 dito Baltische spoorweg 3 48 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 50 dito dito Weenen. 5 61 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 55 dito dito Febr./Aug. 5 55 dito dito April/Oct. 5 55 dito in papier Mei/Nov. 5 55 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 u 46 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 15 dito Binnenlandsclie 1 14 Portugal. 3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 9' Obligatiën 1869 5 IS Egypte. dito 1876 6 39 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 101 dito dito dito 18?6. 47s 1(H Brazilië 5 dito 1875 5 - Prijzen van coupon». Amsterdam, 1 Mei. Metall f 21,327a; dito ziJ f 21,35; Div. Eng. per ff? f 11,70; Eng. Portugal pe f 11,70; Spaansche piasters f 47,50; Amerikaans dollarsin goud f2,447-2. Amsterdam, 30 April. Metall. f 21,35 dito zil f 21,277a; Div. Eng. per ff? f 11,70; Eng. Russen pei f 11,95; Eng. Portugal per ff? f 11,70; Frans f 47 A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3