IR1S TIL IJ 1-9IST0RISG1 BLAD. V. 437. Zaterdag 3 Mei. Middelburg, 2 Mei 1879. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maixdag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele noDiiners- 0,05 Uitgever: P. G. W IJ T M A N, TE MIDDELBURI Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. De Standaard wekt tegen de aanstaande verkiezingen ofi tot propaganda, tot voortplauten onzer meeniugen, uitbreiden van oifzen kring. Propaganda, zoo ongeveer luidt het betoog, is, bovenal op geestelijk terrein, het beslissend waar merk, waaruit blijken moet, of ge leefihet waarmerk van deugdelijkheid, waarin ge beproefd moet wordeu, het keu merk van den adel die u bezielt. Propaganda is slecht, ja, als ze met slechte mid delen wordt gedreven; en door de jezuieten, die dit schoone woord lange jaren in pacht namen, kwam het, bij de roekt-loosheid van hun manier rau doen, soms in kwaden reuk. Maar wat behoeft dat u af te schrikken, die er niet aandenkt, om een middel aan te grijpen, dat het licht niet mag zien en geen andere propaganda hedoelt, dan door de kracht van het woord ea de macht der overtuiging? Indien men ons vraagt, wat de term, wat de leus, wat het woord is, waardoor we kunnen ontkomen aan de onhoudbare positie die niet van „zetels verovereu" maar van „getuigen/' weten wil, dan aarzelen we geen oogenblik, maar roepen u uit de volle borst toe diijft propaganda Propaganda niet alleen al3 ge stemt, maar ook eer ge stemt, en ook als ge niet stemt. Propaganda in uwe kiesvereeniging, in uwe meetings, in uwe circulaires, j in uwe courantartikelen Maar propaganda ook in i uw eigen gezin, in den kring uwer vrienden, bij heel uw omgang, in elk gesprek. Een propaganda, waartoe niet alleen kiezers, maar ook niet-kiezers meewerken door ouden zoowel als jongeren door vrouwen even j goed als mannen gedreven en geen rust kennend, j zoolang de laatste belijder van den Christus er niet even diep als gij van overtuigd is, dat elk staatsbe leid ten verderve voert en elke wet onrecht werkt en elke bestuursdaad geoordeeld is, die Gods Woord niet als de springader van levenswijsheid eert, zoo dikwijls het aankomt op het stuk van beginselen Als instrument voor propaganda wordt door de Standaard voornamelijk de kiesvereenigiug genoemd. Onze kieswet sluit menigen burger, tot oordeelen bevoegd en bekwaam, buiten den kring der kiezers. Onze belijdenis is steeds geweest, dat deze Staten- Generaal daarom geen vertegenwoordiging van het volk is, overmits ze gekozen is door een kiezersgroep die, èn wat aantal èn wat gehalte betreft, het zedelijke recht mist om in naam der natie te spreken. De scheiding tusschen k'ezers en niet-kiezers, zooals de wet die stelt, wordt door ons gewraakt, en zullen we dan nu de ongerijmdheid zoo ver drijven, zeiven in onze kiesvereenigingen toe te passen wat we in den Slaat afkeuren In de formatie onzer kiesvereenigingen moei een protest belichaamd worden tegen de tyrannie dei- kiezers-aristocratie, dan zullen onze tien lallen, honderd- tallen worden, en de kiesvereenigiug een middenpunt van bezield en kernachtig leven. Onze kiesvereenigingen hebben over 't algemeen te onbeduidende bezigheid. Het stellen van een candi- daat, van een naam die meestal uitdrukking van een beginsel is, maar die niet naar de Kamer gaat, is eene te armelijke bezigheid voor eene vereeniging. Hoe geheel anders zou het worden als de kiesver eenigingen hare werkzaamheid èn naar inhoud, èn wat kader betreft, konden uitbreiden. Indien de aanhangige kwestiën door leden van het hoofdbestuur of door daartoe gekozen sprekers konden worden toegelicht in districtsafdeelingen, indien ook daar de candidaat kon besproken worden, dan zouden de kwijnende clubjes uit hun doodslaap opwaken, en kringen worden van beteekenis, daardoor zon de kracht verhoogd worden en de uitgave ingekrompen. Neemt Dokkum tot voorbeeld, daar telt de kiesvereeniging tusschen de zeven en acht honderd leden. Hoe ge makkelijk en aangenaam wordt daar .de last gedragen, en wat kracht wordt daar ontwikkeld. Zal onze Zeeuwsche Antirevolutionaire kiesvereeni ging weldra hare zuster iu het Noorden op zij straven Dat hangt geheel van de antirevolutionairen in onze provincie af. De gelegenheid daartoe is geopend. De Tweede Kamer heeft met 44 tegen 28 stemmen besloten de kanalenwet aan de orde te stelleu. De regeering drong gelijk maandag, ten sterkste op het in behandeling nemen van deze wet aan. Vele sprekers waren weinig daartoe genegen, cm de onbekende finaaciëele gevolgen, die deze wet na zich slepen zal. Zeer ter snede; nu de Tweede Kamer besloten heeft de kanalenicet in behandeling te nemen, komt een inzender in het Utrechtsch Dagblad met een adres waarin ook o. a. het volgende voorkomt: „dat een kunstmatige en kostbare waterweg Am sterdam nooit gelijk zal stellen met Vlissingen, 't welk reeds door kostbare havens en spoorwegwer- ken, aan open zee gelegen, door kostelooze vaarwaters dwars door Nederland met Duitschland langs den korsten weg is verbonden, zoodat het iadingsvermogen der Rijnschepen, die te Vlissingen kunnen komen, veel grooter is dan van die, welke Amsterdam ooit knunen bereiken; en het aandeel van België in de algemeene Rijnscheepvaart reeds aanzienlijker is geworden dan dat van Nederland, wegens het niet gebruik maken van alles watVlissingen aanbiedt; „dat verder, sedert de havens aan de Middellaudsche en Adriatische zeeën tengevolge der doorgaving van de landengte van Suez, voor het verkeer tusschen Zuid-Duitschland en Azië, met uarae Oost-Indië. en door de afschaffing der dilferentieele rechten aldaar, een groot voordeel hebben verkregen boveu Neder- landsche havens, het van overwegend belang is deze nadeelen door de gunstige ligging van Vlissingen zooveel mogelijk te verminderen, door bij de lage zeevrachten, lage riviervrachteu ie voegen „dat eindelijk bij de handelspolitiek, welke in het Duitsche rijk zal zegevieren en ouder meer ten doel heeft dilferentieele rechten van in- en uitvoer (zeker ook door differentieele tarieven voor het goederen vervoer op de groote door den staat genaaste of te naasten spoorwegen) eigene havens boven die van naburige staten te verheffen en te bevoordeelen, de vrije en goedkoope Rijnvaart over Vlissingen de eenige handelsweg is, waarop door Nederland aan die on billijkheid en kunstmatige mededinging het hoofd kan worden geboden, in plaats van door een even kunstraatigen als kostbaren waterweg; „dat zij daarom de door de regeering voorgestelde kostbare kanaalverbinding van Amsterdam door de Geldersche vallei met de boven-Waal wel van eenig belang achten voor den bloei van den Amsterdam- schen handel, maar niet zoozeer voor dien van geheel Nederland, al moet die ook geaclit worden in nauw verband te staan met dien der hoofdstad „dat zij zich dikwijls ernstig afvragen, vooral in deze dagen van kwijnende welvaart, of de staatsuit gaven, o. a. door de begrootingen van oorlog en marine veroorzaakt, op den duur de krachten der natie niet te boven gaan, zij daarom overtuigd zijn, dat nieuwe uitgaven teu behoeve van den handel en de scheepvaart, welke niet dringend worden gevorderd, aangezien Vlissingen daarin reeds voorziet, als bij uitnemeudheid improductief, slechts zullen bijdragen tot vermeerdering van de natiouale schuld en daar door tot verhooging der nationale belastingen. „Redenen waarom zij u verzoeken uwe goedkeu rende stem te onthouden aan het kostbare ontwerp vaa een Rijn vaart kanaal door de Geldersche Vallei, dat weinig tot verbetering van de binnenlandse] scheepvaart, meer in 'l belang van Amsterdam's to komst zal strekken, waarvan slechts een deel Vt Neerlands handel afhankelijk is." Voor 31 December 1879 zal de gewone tienjarig volkstelling opnieuw moeten plaats hebben. Bij koninklijk besluit is eene commissie 'ngestei om de regeering aangaande de regeling van deze zas voor te lichten, en daarna ook de voorschriften bï treffende de bevolkingsstat]gtiek te herzien. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Fock, commissaris des koniugs in deprovinc'eZuil-Ho land, tevens voorzitter; jhr. mr. G. de Bosch Kern per, oud-referendaris bij bet departement van binnei landsche zaken; mr. P. F. van Gooth, griffier d staten van Noord-Brabant; mr. H. ^Jacobi, griffi der staten van Noord-Holland; A. Duparc, commit ter provinciale griffie van Friesland, en tot secre'tar L. J. Brinckman, adjunct-commies bij het depart* ment van binnenlandsche zaken. De Willem Barents, ons Noordpoolscheepje, zal ee tweeden tocht naar de Noordpoolzee ondernemen o 3 Juni e. k. Het grootsche plan om onze residentie tot een ze\ haven te maken heeft bij den gemeenteraad góè&rhns ring verkregen. Een subsidie van 2 millioen zq( doa de gemeente verleend worden, mits(en o dit mits komt het voornamelijk aan) dat voor 188 wettelijke zekerheid verkregen zij dat binnen zeve jaren de voltooiing van de haven, van het kanai naar de Maas en vau alle andere in het plan bi grepen werken afgeloopen zal zijn en daarna het or derhoud en de exploitatie dier werken buiten bezwaa van den Haag zal plaats hebben, Woensdag morgen vertrok van Ter Neuzen nat Gorinckem de 87e compagnie, Ve afdeeling vesting artillerie, later gevolgd door de 2e en 3e compagn; van het 2e bat. 3e reg. infanterie, .met bestemmin naar Bergen op Zoom. Het nu vertrokken garnizoe had drie jaren daar verblijf gehouden. Een detache ment infanterie uit Middelburg is jl. Zondag aangt komen, om, met nog eenige gebleven artilleristen, 1 zameu ongeveer 30 manschappen, tijdelijk de nood zakelijke diensten waar te nemen. In eene algemeene vergadering van iugelande van het waterschap Schouioen te Zierikzee gehoudei is o. a. beslotcu tot het aangaan eener geldleening b het Gemeente-crediet te Amsterdam, tot een bedra van f92,500, tegen eene aimuiteit van 6 pet. 'sjaar gedurende 34 jaren, ter voortzetting van buiteugewon werken van de onderzeesche oeververdediging aan he district. Flaauwers van het waterschap. Iu eene te 's Heer Arendskerke gehouden vergadi ring van afgevaardigden bij'het waterschap voor d uitwatering door de sluis in de Piet, is, naar d Goesche Courant verneemt, met groote meerderhei van stemmen besloten, afwijzend te beschikken op hi verzoek der Breede watering bewesten Yerseke, oi ongeveer 1400 hectaren, tot dien polder behoorend te laten uitwateren door den sluis van denSchengi polder. „Alles zou ons moeten bedriegenzoo zegt <3 Standaard van heden „indien de heer J. van Oofi ooit Goesch candidaat werd.''

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1