CHRISTELIJI-HISTORISDH BLAD. X°. 436. Donderdag 1 Mei. HET ZUIDEN Verschijnt eiken. Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele no miners- 0,05 P. Gr. Uitgever WIJTMAN, MIDDELBTJR-G-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1-* regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. ,a Liefdegaven 10 cents per regel. or ier*1 Middelburg, 30 April 1879. Het ontwerp-wetboek van strafwet is ingezonden. Daarbij zijn de voortbrengselen van strafwetgeving in het buitenland en meer bijzonder de jongste Belgische en Duitsche wetboeken geraadpleegd, doch niet ge volgd. De theorie der onteerende straffen is verlaten, waar mede ook de grondslag der drieledige verdeeling van straffen vervalt en als correctief de verzachtende omstandigheden in de plaats komen. De onderver deeling der misdrijven in misdaden en waubedrijven vervalt; de onderscheiding tusschen misdrijven en overtredingen blijft behouden. Het ontwerp bevat geen algemeene bepalingen van, noch algeraeenen regel voor opzet. De schuld is als positief begrip aangenomen. Het ontwerp der staatscommissie ligt aan het ontwerp ten grondslagwaar het mogelijk was, is dit woordelijk gevolgd. Mr. Wintgens. afgevaardige voor 's Gravenhage, kondigt de uitgave aan van een nieuwen bundel zijner „Redevoeringen," van September 1877 tot in 1879. door hem in de Tweede Kamer gehouden. De inleiding tot die uitgave luidt: „Een ongenoemde echter geen onbekende heeft in de Standaard van 31 Maart jl. de oprichting eener kiesvereeniging aangekondigd, waarin zou zijn besloten, dat mijne candidatuur, mocht die weer ge steld worden, ten ernstigste moest worden bestreden „ter wille van mijne builen Gods Woord val lende politieke beginselen." „Deze grievende aantijging van impiëteit heeft een einde gemaakt aan mijne twijfelingen, of ik mij in Juni op nieuw verkiesbaar stellen zou. Thans ver lang ik te weten, hoe velen er zijn onder de kiezers van 's Gravenhage, die zich met dergelijk oordeel kunnen vereenigen. „Om hen daartoe volkomen in staat te stellen, heb ik den gewonen herdruk mijner parlementaire reden vervroegd, maar noodig ik tevens dieu onge- noemden daarom geenszins onbekenden schrijver uit, om bij de aanstaande verkiezing in Juni, zich mee zijne beginselen te stellen tegenover mij en de raijue, alsmede tegenover andere wellicht te verwach ten „naastanders," zoo als Hooft, in den Tacitus, het uitheemsche woord „candidaten" vertolkte. „Ik meen volkomen recht te hebben van hem, die zich zulk eene ernstige beschuldiging jegens mij veroorloofde, te vorderen, dat hij zich tegenover mij aan zoodanig eeregerecht onderwerpe. „Doet hij zulks niet, dan neme hij zijne beschul diging terug, op straffe van anders door eiken recht geaarde, van welke politieke belijdenis die zijn moge, te worden verklaard jegens mij en mijne beginselen, de grenzen der goede trouw moedwillig te hebben overschreden. ,,'s Gravenhage, 26 April 1879. W. W." Het motto van den bundel is ontleend aan Axel Oxeltjerna „An nescis, mi filii, quantilla pruden- tia regatur orbis?" (Weet ge dan niet, mijn jongen, hoe weinig er nooaig is, om de wereld teregeeren?) Het Handelsblad deelt mede, dat het adres in het belang der Rijnvaart vrijdag reeds door ruim 670 firma's eu particulieren onderteekend was. Alle takken van handel en scheepvaart zijn door de beste namen op het adres vertegenwoordigd. Eefiige daarvan wor den docr genoemd blad medegedeeld. Voor, een groot deel worden die namen ook ge vonden op het adres tegen de effecten-belasting. Dit wekt verwondering. Heeft men er zich dan geen rekenschap van gegeven, dat de uitvoering der kanalenwet geld zal eischen. en wel veel geld? Koe kan de Tweede Kamer tegelijkertijd gevolg geven aan het verzoek om geen nieuwe belasting in te voeren, en aan dat om belangrijke openbare wer ken le ondernemen, terwijl zonder nieuwe belastingen de toestand der schatkist geene enkele nieuwe uitgave toelaat. N. JR. C. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar, in te lijven man schappen uit de gemeenten dezer provincie, zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren hierna vermeld. Op Maandag 5 Mei 1879, te Tholen in het voor portaal van het raadhuis, des voormiddags te 9Vs uur, die der gemeenten gelegen in de eilanden Tholen en St. Philipsland. Op Woensdag 7 Mei 1879, te Vlissingen in het groot Arsenaal, des voormiddags te lO'/a uur, die der gemeenten gelegen in Walcheren en Nieuw- en St. Joosland, uitgezonderd Middelburg, des namid dags te 1 uur, na aankomst, der stoomboot van Ter Neuzen, die der gemeenten gelegen in het Oostelijk g.edeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Donderdag 8 Mei 1879, te Vlissingen in het groot Arsenaal, des middags te 2 uren, na aankomst der stoomboot van Breskens, die der gemeenten ge legen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaan deren. Op Vrijdag 9 Mei 1879, te Middelburg op de boven voorzaal van h«t raadhuis, des voormiddags te 1 ll/a uur, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot van Zierikzee, die der gemeenten gelegen in Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland. Op Maandag 12 Mei 1879, te Middelburg op de boveuvoorzaal van het raadhuis, des voormiddags 10 uren, die der gemeente Middelburg, te lF/a uur, die der gemeenten gelegen in Zuid-Beveland. Op Dinsdag 13 Mei 1879, te Middelburg op de boven voorzaal van het raadhuis, des voor middags te 10" uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zee-militie hebben aan gemeld. De plaatselijke commissie te Leiden voor de viering van het feest der Unie van Utrecht verklaart zich bereid, om aan de inschrijvers hun gelden terug te betalen, maar verzoekt hun tevens van hun recht op de uit keering geen gebruik te maken, doch aan de gelden eene bestemming te geven, zoo na mogelijk verwant aan het doel, waarvoor ze werden afgestaan. Voor de voltooiing van het gedenkteekeii van Lei den's ontzet wordt nog eene som van nagenoeg f 5000 gevorderd. Zij verzoekt de inschrijvers haar te mach tigen om hunne gaven tot dat vaderlandsche doel aan te wenden. Leiden's ingezetenen betaamt het in dezen een roorbeeld te geven, welks navolging in andere steden van ons vaderland de spoedige uitvoe ring van het schoone ontwerp zou verzekeren. De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid uit Arnhem, den heer A. Kool, werden in orde bevonden de heel Kool werd in de groote uniform van kapitein van den generalen staf beëedigd en heeft daarna zitting genomen om reeds spoedig deel te nemen aan het vernieuwd sectie-onderzoek over het ontwerp van wet betrekkelijk den generalen staf, waartoe dcor de Kamer op voorstel van den Voorzitter, werd besloten. Waarmede zal de Kamer hare openbare baraadsla- gingen aanvangen, dat was de eerste vraag? Met datgene wat in staat van wijzen is. en als zoodanig komt het ontwerp van wet tot aanleg en verbetering van eenige werken ten behoeve der binnenlandsehe scheepvaart het allereerst in aanmerking. De heerea Van Naamen, De Jong, Bastert en Van Houten waren van oordeel, dat de behande ling der belastingwetten aan die van de kanalenwet behoorde vooraf te gaan. Alvorens zóó aanzienlijke uitgaven te voteeren als uit de kanalenwet zouden voortvloeien, moest men van de versterking der mie delen verzekerd zijn. Op voorstel van den heer Blussé van Oud-Albla werd besloten omtrent het voorstel van den voorzittï in eene talrijker zitting op aanstaanden Donderda ten twee ure eene beslissing te nemen. Als een hulde aan de nagedachtenis van den dooi luchtigen voorvader van Z. M. den KoniDg, den groote Zwijger, den stichter van Leidens Hoogeschool, wer gister omstreeks middernacht een lauwerkrans ge^s| nan den staf van het bronzen beeld van Prins Y&n j, den Zwijger, door een aantal studenten der I|en academie, wier ouders of voogden te '5 Giftv, vaa woonachtig zijn. dit" huwe Alle deelnemers aan die ovatie waren tegeu-„;^cc^ en onder het zingen van het Wilhelmus, 't Wie, Neerlandsch bloed, en het Iövivat werd deze eigetj aardige hulde van de studeerende jongelingschap aai het huis van Oranje gebracht. Gisteren, den 29sten April, de gedenkdag val de Ruyters dood, prijkte het praalgraf van den grootei vlootvoogd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tweetal prachtige kransen vau frissche bloemen. Gisteren overleed te Zeist de heer mr. W. Pk. Vu van Grijpskerke. Als lid der provinciale Staten van Zeeland sind 1856, als buitengewoon lid van gedeputeerde als Voorzitter van de afdeeling Walcheren*" de Maatschappij tot bevordering van landbouw en vea teelt en als commissaris van den polder Walcheren had de heer Vis een werkzaam leven achter zich. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie- voorziening van den gewezen ontvanger en secretari der gemeenten Krabbendijke en Rilland, die door he Gerechtshof te 's-Gravenhage ter zake van verduiste ring van gelden tot 5 jaren tuchthuistraf is veroordeeld De Utrechtsche tramweg is maandag plechtig geo pend. In de rijtuigen namen de autoriteiten en be langhebbenden plaatsde paarden waren met groe: versierd en het dienstdoend personeel met ruikers De weg loopt van het station naar de Gildbrug aai het einde der Maliebaan. Een diner besloot naar d gewoonte van aiie tijden en alle volken de plechtig heid. Gisteren is dit middel van vervoer ten dienst van het publiek gesteld. De heer Burgers, de voormalige president de Zuid-Afrikaansche republiek, is benoemd lot vrede' rechter te Hanover, in de Kaapkolonie. Het is te hopen dat zijne inmenging nu mee vrede stichten zal dan vroeger. Eene belangrijke rechtskwestie is voor het kanton gerecht te Oud-Beijèrland behandeld. Het gold d< vraag, of iemand, die wel volgens het beweren val anderen gedoopt is, doch geene belijdenis heeft afge legd, is lid der kerk en als zoodanig belastingschul dig. De heer A. Herweijer, van Strijen3as, was doo het kerkbestuur van Strijen als zoodanig gedagvaarc Voor den eischer trad op mr. Tijssen en voor Ren ge daagde mr. Schuvten, beiden te Dordrecht. Woensdaj had de uitspraak in deze zaak plaats. Bij een bree gemotiveerd vonnis werd den eischer zijn eisch ont zegd, omdat het kerkbestuur niet wettig was gekozer dewijl voor de stemming slechts de meerderjarige manslidmaten waren opgeroepen en niet alle lidmaten De heer Herweijer werd dus vrijgesproken van he betalen van hoofdelijken kerkomslag. Indische benoemingen naar een schrijven in de Am hemsche Courant: Laat ik nog ten slotte het een en ande

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1