GEMENGDS BERICHTEN. BUITENLAND. M handelsbMcum. S) - van mij, want ik ben een zondig mensch, en stelde naar aanleiding der geschiedenis, waaraan deze woor den zijn ontleend, den dienaar des Evangelies voor als een visscher van menschen, goddelijke geroepen, trouw geleid, rijk gezegend, diep verootmoedigd, en voortdurend bekrachtigd. Het ligt buiten ons bestek een overzicht te geven van de leerre !e, waarin ZEerw. natuurlijk veel van persoonlijke ervaringen sprak, maar toch zonder dat. zij aan stichtelijkheid en toepasselijkheid voor de hoorders ieis verloor. Voor de herinnering des sprekers .ging eeue lange rei van personen en gebeurtenissen voorbij, die als een doorloopende draad de onder- deelen der rede aaneen verbond, en het was ons een waar genoegen, zoover de laatste 17 jaren betrett, ons al luisterend te laten rondleiden door de „cam- pagnejaren" met Ds. Nonhebei mede doorleefd, en herinnerd te worden aan den onvergetelijken Ds. Taats, wien op te volgen spreker geen gemakkelijke taak noemde. Belangrijk voor de Middelburgsehe gemeente zijn voorzeker de jaren", door Ds. Nonhebei gearbeid in dat geelt e van 's ITeeren wijngaard, waaraan zijn voorganger zooveel zorg had gewijd. Het was een der gelukkigste oogenblikken van de feestelijke ure, toen spreker de gemeente dankend voor de hem verleende medewerking, en haar vergeving vragend voor zijne tekortkomingen, zich vaster aan haar verbond. Staande met uitzondering van een paar der //trouwste wachters op Sions muren'' zong de gemeente den slotzang Ps. 72 11, en na het ont- vangeu van den priesterlijken zegen hief zij Gez. 91 1 aan. In den loop der week hebben verscheidene vrien den en vrieiulinuen den geachten leeraar allerlei blijken van belangstelling doen toekomen. Ds. Nonhebel blijve nog lang voortarbeiden in de Middelburgsehe gemeente, deelnemend in vreugd en smart harer leden, haren strijd-mede strijdend, en haar wijzend op haren oversten Leidsman en Vol einder haars geloofs 't Gaat de Vrije Gemeente te Amsterdam voorspoe dig naar den vleesche. Ze moest een leening sluiten van f 140,000 voor haar kerkgebouw, c. a., en er werd f 30,0)0 meer da» 't benoodigde ingeschreven. Haar ledental klom tot 584 en dat der begunstigers j tot 338. De jaarlijksche contribution bedragen f 7164, terwijl aan vrije giften f 2844,50 geschonken is. Ook de collecten bij de godsdienstoefeningen zijn hoog en worden voor dit jaar op f 3500 begroot. Een woord van lof voor zulk een offervaardigheid, die ons wel niet met het modernisme verzoent hoe zou dat ooit mogelijk zijn!" maar die wij ter eere van de Amsterdamsche moderne leden der Vrijs Ge meente toch gaarne relevsereti. Indien zij die eeu godsdienst sit venia verbo belijden, die met het pantheïsme, indien ze'fs niet met het atheïsme, wonderveel gemeen heeft, zich zoo groote geldelijke opofferingen getroosten, hoe maken dezulken dun piet ve'en vau hen beschaamd die de Waarheid in Christus belijden! Eere daarom aaa wie ten deze eere toekomt. {WW.) Het Wageningsch Weekblad deelt mede, dat het bericht, volgens hetwelk de gereformeerde universiteit tot stand zal komen en dr. Kuyper eerlang naar Arasier- dam verhuist, overeenkomt met een loopend gerucht, volgens't welk dr. Kuypermet October e.k.als hoogleer aar aan die universiteit zal optreden, terwijl de doctoren Hoedemaker en Rutgers eenige lessen zullen geven, maar niettemin hun predikambt zullen blijven waar nemen. Men lette er echter op, voegt het blad erbij, datwij voor dc waarheid van dit gerucht niet instaan. Men leest in de Hervorming: z/Het comité van moderne Hervormden is Woensdag 17 28 April te Amsterdam vergaderd geweest en heeft besloten in de tegenwoordige beweging op kerkelijk gebied eene afwachtende houding aan te nemen. Met vrij groote eenstemmigheid, schoon op verschillende gronden, werd dit besluit genomen. Er waren er, die meenden, dat door de revolutie van orthodoxe zijde tot nu toe wel de belangen der candidaat-lid- maten werden bedreigd, maar niet die der predikanten, eu dat het hiertegenover beter was, gelijk te Dordrecht, de onwillige kerkeraden aan te klagen bij de classikale besturen, dan zich daarover tot de Synode te wenden. Voorstellen om gemeenschappelijk de synode te steunen en haar een blijk van sympathie te geven, nu zij gepoogd had aan de behoeften der modernen te gemoet te komen, leden schipbreuk op het verschil, dat in de waardeering dier pogingen tusschen de modernen bestaat. Anderen keurden alle verzet tegen de orthodoxe agitatie als zoodanig af, omdat wij (modernen) zeiven door ons nou-possumus op den weg der revolutie Run ziju voorgegaan. Zoo zal dus ieder op de classicale vergaderingen doen wat hem oorbaar en nuttig toe schijnt, terwijl sommigen eeue manifistatie van mo derne gemeenteleden met kracht wenschen te steunen." - Een jongmensch, B. gelieeten en te Vlissingen woonachtig, die niettegenstaande zijn jeugdigen leef- - tijd, reeds herbaalde malen u handen der politie ge weest is, werd gisteren middag aldaar weder gearres teerd, onder verdenking van diefstal in een bewoond huis gej leegd te hebben. Hij werd naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Bij den landbouwer C. B. te Axel, zijn in den nacht van 22 op 23 dezer 23 Kippen ontvreemd. Eenigen tijd geleden heeft men er 27 van hem mede genomen. De dader of daders zijn onbekend. Men vertelt in Amsterdam dat II. AI. de Ko ningin dezer dagen haar wenscli ie kennen had gegeven om aan den arm van haar gemaal eene wandeling door Amsterdam te doen, zonder eenig geleide, als gewone burgers. Gelijk men weet, wandelt zij te 's Gravenhage dikwijls op de wijze. De Koning, die gaarne den naiveu wenscli zijner gemalin wild bevredigen, vroeg aan wie hij meende dat te moeten vragen, of zulk een wandeling mogelijk zou zijn; maar het antwoord was outr.ide.d, omdat de nieuws gierigheid van het publiek, welke te 's Gravenhage bedaard is, te Amsterdam nog niet is voldaan en HH. MM., indien zij herkend werden, wat zeer spoedig het geval zou zijn, spoedig omstuwd zouden wezen door eene menigte, weike het ongetwijfeld niet minder goed meent dan de eerewaèhf, maar minder geschikt is, om het wandelen te bevorderen. De burgemeester van Hemellumer Oldephaert en Noordwolde, de bóer Van Héeckereu, is op een zeiltochtje op het Fluesserraeer verdronken. Men had hem gewaarschuwd dat de terugreis te gevaarlijk was en zijn tochtgenoot had hein dan ook niet willen ver gezellen. Den volgenden morgen vond men het bootje omgekeerd drijven eu den volgenden dag het lijk van den burgemeester. Naar de Haarlmnsche courant vau goederhand verneemt, hebben de erfgenamen van den heer Groen van Prinsterer zijne kosibare nagelaten boekerij aan den Staat aangeboden. Gambetta gaat dezen zomer de baden gebruiken te Marien bad, om van zija zwaarlijvigheid verlost te worden. De Berliner Bonen Zeitung zegt. dienaan- ganngaande. Julius Gesar beeft eens gezegd, dat de dikke menschen niet te vreezen zijn, wel de magere. Is dit zoo, dan is tot heden Gambetta niet gevaarlijk. Indien de kuur hem helpt, dan zou dit gewichtige gevolgen kunnen hebbetr. Het is bijna ongelooflijk zoo talrijk zijn nog dagelijks de berichten omtrent moordaanslagen, die uit Rusland komen. De toestand schijnt hoe langer hoe erger te worden. Sinds den aanslag op den Czaar hebben acht gouverneurs, twaalf kolonels van de gendarmerie en vier generaals eene forraeele aanzegging ontvangen van het revolutionair uitvoerend comité dat zij ter dood veroordeeld zijn. Vorst Nicolaas ven Montenegro heeft bij pro clamatie aan zijn volk ter keunis gebracht, dat het vorstendom der zwarte bergen thans een onaf haukelijk bestaan heeft en dat het voortaan zijne plaats zal innemen in de rijen der vrije onafhankelijke volken. De koe:.e bergbewoners, die sedert onheugelijken tijd als leeuwen tegen de Turken geworsteld hebben, kun nen dus nu op hunne lauweren rusten. De Amerikaansche vereeniging tot onderzoek van Palestina begint vracht op haar werk te zien. Zij heeft het land ten Oosten van den Joraaan over 500 vierkante mijlen onderzocht, eu op haar kaart in die ruimte 227 nieuwe namen kunnen plaatsen, die op ulle vroegere kaarten ontbreken. - De wereldtentoonstelling te New-York zal in 1883 worden gehouden de eerste steen van het ten toonstellingsgebouw zal iu 1880 worden gelegd op den lsten April, den dag, waarop Washington als eerste president van de Vereenigde Staten werd geïnstalleerd In het geschil tusschen Egypte ter eene, en Frank rijk en Engeland ter audere zijde, is door beiden een stap voorwaarts gedaan. De Onderkoning van zijn kant heeft een nieuwe regeling ontworpen, ongeveer op deze wijze De president van het ministerie is president van den Raad van State, Er zijn twee vice-prcsiden- ten, die Europeanen, twee rechtsgeleerde adviseurs, die inboorlingen moeten zijn, en overigens tien leden, voor de helft Europeanen, voor de helft inboorlingen. De taak van dea Raad bestaat in het ontwerpen der wetten, die aan den Raad der gedelegeerden voorge steld moeten worden, en in het coutroleeren van de administratie, zonder dat hij zich echter mag mengen in den werkkring 7f.n de Engelsche en Fransche controleurs-generaal. De twee Europeesche vice-pre- sidenten zullen in den ministerraad een adviseerende is, a nu ei isen ueu n van Jj e ziji^G stem hebben, als deze over beraadslaagt. De YorSt zal zelf den (of den Raad der ministers: dit blijkt ni<I presideeren, als de maetregelen, waarover wordt, verbintenissen va de zijde der zich sluiteu. De Fransche en Engelsche regeeringen zoudeij zonder reden, liever van Ismaël-pacha af zijn, beloften en regelingen maken zeer weinig indrukl liefst zouden ze zien dat de Sultan zijn eens ge< woord gestand deed n. 1. dat hij op zijn den Ouderkoning ontslag 't huis zoud; in geval de bovengenoemde regeeringen verlange dat een Fransch en een EngelscR minister worfi benoemd, die niet zonder goedvinden van de regee ringen van Frankrijk en Engeland kan ontslage worden, een voorwaarde die alleszins billijk is, andei is de benoeming niet veel meer dan een wassen neu Deze week zal de benoeming plaats hebben v vorst voor het nieuwe vorstendom Bulgarijé. Alexander van Battenberg en Aleko-pacha wofl candidaten benoemd. Aleko-pacha is door dl onlangs tot gouverneur van Oost-Ruraelië bq Indien de Porte het stukje grond "dat Oost-I heet ook nog kwijt wil zijn, dan zal het 't beste zijtf zij de keuze van Aleko-Pacha bevordert. Indien de twee wa&rdigheden iu éen persoon vereenigd worde vereenvoudigt zulks weldra de verwachte aunexati Eu voorts richt zich aller oog naar het rijk d Czaren en het daar ingevoerde militaire scbrikbewin Reeds nu begint men de moeilijkheid te cndervii den, die de uitvoering der buitengewone maairejg 'en met zich brengt onder den tegenwoordigen toestan De volbrenging van generaal Gourko's voorschrift, c aan elk huis een portier aan te stellen, stuit op groc zwarigheden, daar bet geheime comité met plak kat heeft latea bekend maken, dat allen, die zulk een pc als portier aannemen, met den dood bedreigd werde Men weet, dat met de bedreigingen van genoemd mité tot nog toe niet viel te spotten. Niemand durft zich daarom voor die betrëkkT aanmelden, en generaal Gourko zal verplicht zijn, soldaten ais portiers ook aan de particuliere woning dienst te laten doen. Dat de schrik door zoo forsche maatregelen d nihilisten nog niet om 't hart is geslagen blijkt de ongelooflijk vele moordaanslagen. De toesta schijnt hoe langer hoe erger te worden. Sinds l'aasi dag (de dag van den aanslag op den keizer) hebt acht gouverneurs, twaalf kolonels van de gendarmei en vier generaals, om van mindere beambten niet spreken, forraeele aanzegging ontvangen van het re' lutiouair uitvoerend comité dat zij ter j^ood deeld zijn. Een Blanqui in Frankrijk, een Garibaldi iii de onbekende nihilisten in Rusland, en het wijdve takte socialisme in Duitschland komen hoe vi schillend" ook hun positie en toestand zijn mogen in levensopvatting vrij wel overeen. Het matei lisme, het ,/laat ons eten en drinken en heersch want morgen sterven we" brengt tot het wez lijk vo'.komeuej nihilisme. Gebracht] tot zijn uitei consequentie kent het materialisme slechts genieting beschaafde of ruwe geeu plichten. Tot einde tracht ook het nihilisme de menschheid brengen, en zet ondei ijselijke buitensporigheden i hervormingswerk, dien ouden strijd voort. Gelukkig de Staat, gelukkig de mensch die l vrediging zoekt voor hoogere behoeften. Graanmarkten enz. Rotterdam 2S April. Aanvoer matig. Tarwe om anderd, wigtsoorten ruim prijshoudend!, overigens veranderd behalve bruine, witte boonen 25ct., gerf afwijkende 20 ct., lager. Prijzen van ellecten. Amsterdam, 26 April 1879. dito dito dito dito dito dito Loten stad Arasterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligatiën 1798/1815 dito L. 100 1872 dito leening 186769 Loten 1864 Loten 1866 dito dito Jelez Orel dito dito Jelez-Griasi. dito dito Gharkow Azow Aand. Kiew-Brest 27a pet. 6c 3 7 4 9 3 10 3 10 5 9 5 5 5 7 5 5 8 5 8 5 81 4 7 5 5 13 5 12 ^7a 8 5 5 ■8 5 s 5 5 f 3 4

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3