.V, 43o. Dinsdag' UP April. AANEENSLUITING. Middelburg, 28 April 1879. HET ZUIDEN, MmsmiJR-HISTORiSÜH BLAD. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs.per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers R. G. Uitgever: W IJ T M A N, MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Zoo v*3staat er dan werkelijk eene Zeenwsche Anti-revolutionaire Kiesvereeniging Er is lang genoeg over gesproken en lang genoeg op gewacht. Het schijnt dat, om aaneensluiting van kiezers te verkrijgen, er eene verkiezing moet ophanden zijn. Langzaam maar zeker gaat onze partij voor uit. -Niet alleen in het zuiden onzes vaderlands, maar alom heeft zij in de laatste jaren hare organen, meest weekbladen, waardoor zij zich uitspreekt, 't Behoeft nu niet meer bij ge smoorde verzuchtingen te hlijven over der»libe ralen" overmoed, niet meer te blijven bij adver tentiën van bescheiden afmeting in de bladen der tegenpartij. Er was een tijd, en die ligt nog zoo verre niet achter ons, dat de piepjonge kiesvereeniging Nederland en Oranje te Middelburg candidaten aanbeval, die ook door de tegenpartij werden j van het vaderland gemaakt, voorgedragen of gesteund, dat zij, zich zwak Dat blijve zoo niet. gevoelende, zich aansloot bij de conservatieven, Daarom sluiten de Wij erkennen de van God gestelde machten. Wij erkennen tevens dat de van God ge stelde machten dwalen kunnen. Dat leert ons de gewijde en ongewijde historie. Daarom willen wij door onze vertegenwoor digers tot de hoogste wetgevende macht, tot onzen vorst spreken, waar hij vertegenwoor digers oproept, waar hij ons het kiesrecfo geeft niet alleen, maar ons ook het kiezen tot een plicht maakt. Eer wij gebruik maken van dat recht, eer wij overgaan tot vervulling van dien plicht is onderling beraad hoog noodig. 't Is maar al te vaak gebeurd, dat weinige mannen, hoe vereerend het vertrouwen moge zijn, dat de massa in hen stelt dat slechts enkelen het wachtwoord gaven. Dat zij niet langer alzoo. 't Is maar al te vaak gebeurd, dat weinige personen de spits afbijten moesten, de kosten moesten betalen, in 't belang der geestverwan ten, in 't belang van het district, in 't die groote parade maakten met klein garni zoen, en welwillend een handje gaven aan den kleinen jongen, die beter en vlugger alleen had leeren loopen. Maar die tijd is dan ook voorbij. Die tpd komt nooit weerom. Van de liberalen" en hunne vrijgevigheid hebben we den buik vol. Op een conservatief stemmen wij alleen bij herstemming, om van twee kwaden het kleinste te kiezen. Wij verklaren ons tegen de revolutie. Niet dat wij alles terug wenschen, wat vóór de groote revolutie bestond. Er is veel vuils door den bezem der revolutie weggevaagd. Onder Gods bestuur en toelating was de revolutie een geessel, die ten nutte gekastijd heeft. "Wij verklaren ons tegen de revolutie, de omwenteling, de omdraaing, waardoor men de heerschappij van den zondigen rnensch boven, die van den heiligen God beneden wil brengen. Nu het uit is met het zuchten in gedwon gen eenzaamheid en in zeer beperkten kring, nu het uit is met het loopen aan den lei band van anderen, nu is het tijd tot aan eensluiting van gelijkgezinden. Slechts worde het gebed in de stille binnen kamer niet verzuimd! Voor het oog der wereld moeten nu allen, die de komst van het Godsrijk op aarde wensehen, zich aaneensluiten. Wij verlangen eene overheid, die Gods diena res is. anti-revolutionairen, de christelijk-historischen uit Zeeland zich aaneen, uit alle drie de enkele, of dubbele kiesdistricten waartoe ook stukjes van Noord-Brabant en Zuid-Holland behooren. De hoofd-kiesdistricten, die afgevaardigden ter Staten-Generaal zenden, de onder-kiesdistric ten, die leden voor de Provinciale Staten kiezen, zij blijven onafhankelijk. Nogtans vereenigen zij zich tot gezamenlijk beraad, tot gezamenlijke bestrijding der kosten, tot onder- lingen steun. In elke gemeente", stad of dorp, moet de Zeeuwsche Anti-lievolutionaire Kiesvereeniging hare vertakking, hare afdeeling hebben, en ieder die de christelijk-historische beginselen is toegedaan, behoort de algemeene zaak met woord en daad te steunen. Niemand wachte tot een ander hem tot mede werking aanzoekt, ieder voorstander onzer be ginselen beschouwe zich als agent, als handelend persoon. Wij vernemen dat eene kiesvereeniging der liberalen" in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen alleen 270 leden telt. Wij weten daarbij wel dat het zooveel Kad- zandsche boeren streelt, om onder even zooveel pinten bier zich voor zeer verlicht en beschaafd te hooren verklaren door een hoofdman, die zelfs doctorstitels tegeef heeft, maar toch mogen wij, die staan voor eene veel edeler zaak, ons niet laten beschamen door den wel wat luidruchtigen ijver dier tegenstanders. Als christenen willen wij dat het Evangelie- i woord zijn vrijen loop hebbe op aarde, alle volken zullen onderwezen worden en ge doopt in deu driemaal heiligen Naam. Wij weten dat naar 's Ileeren bevel de pre diking is begonnen van Jeruzalem als uitgangs punt, en terecht leiden wij uit dat bevel des Heeren af, dat wij ook van ons met de kennis des Evangelies begenadigd land een uitganspum moeten maken, ter uitbreiding van Gods Ko ninkrijk. En nu zien wij, belijders des Evangelies, da eene aanzienlijke partij in ons volk, dat vel< machtigen der aarde, al het mogelijke r iüwëR den om den christelijken geest uit ons volk uii te drijven, om in kerk en maatschappij, om ir het hart des volks al wat christelijk is uit ti dooven, en daarvoor de heidensche wijsheid de heidensche zeden der revolutie in de plaats te stellen. Het is dus christenplicht dat allen, die h Christus gelooven, en die de vruchten van hui geloof niet alleen willen zien rijpen binnen di kille kerkmuren, maar op den open akMjte l maatschappij, der wereld, dat die allen ziS aaneensluitenen gebruik maken van alle hui ten dienste staande middelen, om openlijk ui te komen voor de zaak, waarvoor zij staan. Het is niet in de eerste plaats de roeping vaj ons blad om tot den kerkelijken strijd wel! nauw verband wij daarin mogen zien met dei strijd op maatschappelijk gebied op te wekken Aan ons de taak om onze geestverwante: té bewegen tot aaneensluitenwaar het geld het toezien op de wetten, die het maatschappelij] leven regelen, die belemmerd of bevordelijk kun! nen zijn aan de vrije uiting van het cliristelij! leven. Geen gemakzucht weerhoude ons van med getuigen, van mede optreden. Geen menschenvrees doe ons huiveren. Geen gierigheidmaar neen. Wat wij met hart en ziel belijden voor Go en de gemeente, dat willen wij werkelijkhel zien worden in een vrij christenland. En daarom wenschen wij, om voort te gaai aaneensluiting der nog te los samenhangend christelijk-historische partij. In eene zaterdag te Middelburg gehouden gewo algemeene vergadering van het Polderbestuur Walcheren is onder anderen behandeld de begrooti voor het dienstjaar 1879, welke in haar geheel vastgesteld tot een bedrag van f 306,012,80s. Onder de uitgaven worden de gewone werken een bedrag van f 125,418,71 en de buitengewone f 60,414,64 geraamd. Van de gewone werken zul volgens de raming voor f 122,443,71 worden aan steed en voor f 3005 in eigen beheer worden uit voerd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1