1 HANDELSBERICHTEN. de Bulgaren hun 't leven moeilijk maken. De Bul garen bestormen tevens den Russischen gouverneur vau Roestschoek met verzoeken, om Muzelmannen, Joden, Serviërs en Mamaliganers (scheldwoord voor Rumeniërs) te verbieden handel te drijven. Te Adrianopel, de Turksehe grensstad bij Oost-Rume- lië, is thans Reouf-Pacha tot gouverneur aangesteld. Hij tracht zooveel mogelijk de Bulgaren uit zijn provin cie te verwijderen, en den toevloed van Mohame- danen uit Rumelië te bevorderen; hij beweert dat er voor 30,000 huisgezinnen plaats is en er ten spoe digste huizen zullen gebouwd worden. Waar of niet waar, de Mohamedanen zullen wel komen, daar de Rumeliërs 't hun zoo onaangenaam mogelijk ma ken. Daarentegen zullen de Grieken in Adrianopel de Mohamedanen niet kwalijk bejegenen, want de Grieken haten wel de Turken gansch zeer, maar nog sterker doen zij 't de Bulgaren, lntusschen heeft Reouf Pacha de Mohamedaansche bevolking gewapend, wa' een bedenkelijk teeken is voor den vrede in de toekomst. Het kort bp -ip vau dit alles is dus, dat Turken, Grieken, Alban ,zen, Rumeliërs, Bulgaren en wie al niet meer, op elkander gebeten, de eerste gelegenheid afwachten om oude of nieuwe veeten op geweldige wijs te beslechteo, of zich van elkaar onafhankelijk te makeD. De Keizer van Rusland heeft in de volgende pro clamatie de Oorlogsverklaring; anu de Nihilisten gericht De gebeurtenissen van den jongsten tijd toonen duidelijk aan, dat er in Rusland ofschoon geene tal rijke, toch eene hardnekkige partij bestaat, wier stre ven is, alle grondslagen van den Staat te ondermijnen. Zich niet vergenoegende met het maken van propa ganda door drukwerken, waarin de vreeselijkste stel lingen verkondigd worden, het djgraa van den godsdienst, de familiebanden en het eigendomsrecht te verloochenen, hebben deze booswichten het gewaagd aanslagen te smeden op het leven van hooge rijks ambtenaren, getuige eene reeks van misdaden, waarvan de laatste een aanslag op het leven des Keizers was. Dusdanige vergrijpen, gepaard aan elk gebrek van berouw bij de tot dusverre gevangen genomen boos doeners, hebben ons de aandacht doen vestigen op de noodzakelijkheid, voorloopige maatregelen te beramen, zoo wel ten einde de schuldigen te strafteD, als ook om de hooge ambtenaren in staat te stellen, de orde te handhaven. Tot dat doel hebben wij goedgevonden; 1. Tijdelijk gouverneurs-generaal te benoemen te Petersburg, Charkow en Odessa, voorzien van bijzon dere volmachten in de volgende paragrafen nader om schreven. Dezelfde volmachten zullen ook de reeds bestaande gouverneurs-generaal van Moskou, Kieff en Warschau genieten. 2. Aan het gezag der gouverneurs- generaal van Petersburg, Charkow en Odessa zijn onderworpen de gouvernementen Petersburg, Charkow en Cherson. Buitendien zijn daaraan nog sommige andere nader te bepalen plaatsen onderworpen. 3. In alle genoemde gouvernementen zijn aan de gouverneurs- generaal ondergeschikt, alle civiele departementen, en wel op de wijze als bepaald is in art. 46'van het statuut, dat handelt over de militaire macht, waarover de opperbevelhebber in oorlogstijd over sommige gouvernementen en districten, die in staat van beleg verklaard zijn, beschikt, vervolgens alle inrichtingen van onderwijs in alle departementen, voor zooverre het de handhaving der algemeene veiligheid geldt. 4. D« gouverneurs-generaal hebben bet recht burger personen voor den militairen rechter te verwijzen, ten einde hun straffen, gelijk die voor militairen bepaald zijn, te doen opleggen voor alle gevallen, in onze Ukase van 9 Augustus 1873 opgenoemd, alsook voor alle overige politieke en andere misdrijven, door de gewone strafwetgeving opgenoemd, voor zooverre al thans zij dit voor noodzakelijk achten, ten einde de algemeene orde en veiligheid te handhaven. In dergelijke gevallen hebben de gouverneurs- generaal dezelfde bevoegdheid als aan de opper bevelhebbers in oorlogtijd is toegekend. 5 Boven genoemde bepalingen zijn toepasselijk op alle gevallen waarvoor de beschuldigden nog niet terecht hebben. 6. De gouverneurs-generaal hebben het recht: a. langs administratieven weg uit de hun onderworpen gouvernementen alle personen te verwijderen, die volgens hunne overtuiging gevaarlijk voor de rust van den staat zijn b. volgens hun goeddunken alle per sonen zonder onderscheid van rang of stand, die zij voor gevaarlijk achten, gevangen te nemen; c. lijdelijk of voor altoos de uitgave van dagbladen eu tijdschriften te verbieden, welker richting hun gevaarlijk voorkomt d. in het algemeen al die maat regelen te nemen, die zij in de bijzondere gevallen voor noodzakelijk achten, om de bestaande orde in hun gouvernement te handhaven. De regeerende senaat zal niet verzuimen, de noodige maatregelen tot uitvoering van deze ukase te nemen. 5 April 1879. (get.) Alexander. BOEKBEOOHDEELW». Organisatie vau verzet tegen Synodale» gewetensdwang. UtrechtKemink 8f Zoon. Ons blad is geen kerkelijk blad. Toch hebben wij oog en hart voor den kerkelijken strijd, thans in de Ned. Herv. kerk gevoerd. En ook onze lezers hebben recht, dat wij hen op de hoogte houden van hetgeen ook op kerkelijk gebied geschiedt. En dat is veel, niet zoozeer door, als wd na de aanneming van dat beruchte art. 38, regl. op het godsdienstonderwijs. Deze droppel heeft den emmer doen overloopen. Dat was te veel. Synodale over moed, gesteund door de Prov. kerkbesturen, heeft dat artikel er door weten te krijgen, ofschoon de kerk bijna eenparig op hare classicale vergaderingen er tegen gestemd en geprotesteerd heeft, 't Is wel opmerkelijk: het hoogste bestuur in de Ned. Herv. kerk, de Synode, geheel in strijd met de kerk zelve. Ous dunkt, dit had reden moeten zijn voor dit be stuur om af te treden. Doch het schijnt ook hier waar te zijnzalig zijn de bezitters, hier de bezit ters van kerkelijke waardigheden. Genoeg. De toestand in de Ned. Herv. kerk is eens hoogst treurige. Het staat op buigen of barsten. Buigen kan, dunkt ons, bijna niet meer. Daar is al zooveel gebogen, om het meest vreemdsoortige er binnen te houdeD, om die kerk tot een //Omnibus" te maken, dat aan die kunst van buigen een einde schijnt te zijn gekomen. Dan blijft er niets anders over dan barsten. Maar hoe zal deze failliete boedel het best worden geregeld? Allerlei curators staan er op. De Her vorming" heeft zijne weuschen. Het „Wageningsch Weekblad" komt met zijne voorstellen. Ook de boven genoemde brochure, getiteld//Organisatie van verzet tegen Synodalen gewetensdwang", komt met hare be schouwingen en plannen. Wij achten dit woord een opmerkelijk woord, wel waard om door allen te worden gelezen en overdacht, die de Ned. Herv. kerk liefhebben eu wenschen, dat deze strijd tot een goed en gezegend einde kome. In de brochure wordt gevraagdwat moeten wij doen? Uit het kerkgenootschap treden? Neen, maar de Kerk uit de banden van het Kerkgenootschap vrij maken. De Kerk herstellenOch, dat blijkt hoe lan ger zoo meer niet te gaan. De belijdenis verscherpen? Zal deze Synode dat doen? Breken met de synodale organisatiezonder daarom uit te treden uil de lokale gemeenten, bij welke men behoort? Dien weg ging het reeds op. Dien weg moet het, naar het oor deel van deze brochure, opgaan. Biunen den kring der Syuodale inrichting moet eene nieuwe or ganisatie worden voorbereid, die ter bestemder tijd de bestaande kan vervangen maar geplaatst op het rechte fundament van Gods woord. Het tegenwoor dig mechanisme kan alleen nog worden aangehouden als een steiger, waar biunen het echte huis wordt gebouwd. Hoe dit geschieden kan en moet, wordt verder in de brochure medegedeeld. ..En nu eindigt de brochure met het voorstel: ,,'t Ware o. i. het beste, zoo een vergadering werd bijeengeroepen duor eenige leden der gemeente, die, instemmende met het hoofdbeginsel van dit voorstel, zich de moeite wilden geven om. b. v. te Utrecht samen te komen, ter nadere bespreking van een plan van organisatie. Dit zou op de eenvoudigste wijze i kunnen geschieden, wanneer of particuliere of kerkera- j den, (die natuurlijk in dezen niet als zoodanig zouden handelen, en afgevaardigden kunnen afzenden) hunne instemming met het voorstel betuigden, door zoo spoe dig mogelijk daarop kennis te geven aan den uitgever van dit geschrift. Hoe eer zulks geschiedt, hoe beter, opdat nog iu Mei eene vergadering zou kunnen worden belegd, voor de bijeenroeping waaTJ genoegzame instemming blijkt, door t lenden zal worden gezorgd. De vergadering zou dan moeten uitgaan! hoofdbeginselfeitelijk onwettig verklaring Synodale organisatie van 1816 en inrichting grenzen van 't Herv. Kerkgenootschap, althans i van een Gereformeerde Kerknevens het laten staan van de tegenwoordige Synodale organü administratief lichaam. Is men over dat beginsel eens, dan worde beno"] eene commissie die voor de uitvoering middelen rame en een schema ontwerpe, waarnaar men 5 kunnen bandelen. Zijn eenmaal de eerste scbret gedaan, dan vervalt natuurlijk die commiss'^, en nieuwe kerkelijke lichamen treden zelveu hande md o Het is een belangrijk woord. Het is een t:qjlwoo Laat ieder het lezen. Als politiek blad menger^ ons niet in den kerkdijken strijd, maaT wijj op de belangrijke teekenen der tijden, waarop ook rekenen het verschijnen dezer brochure. J "jjj Graan markten enz. Middelburg. 12 April. De handel was gering e' de prijzen is geen verandering. De prijsno teerin zijn als volgt: WalcherscLe tarwe f 9 a t 9,15, ro f 6,50; Walrhersche zomerger^t f 6,25 dito Walcl sche witte boonen f 12, dito bruine boonen f 11,71 12, dito paardenboonen f 7,50 dito groene kooke ten f 9 a f 9,50. Boter per kilgr. f 1,20 a f 1,24eieren per 100 sl f 2,80. Vlissingen, 25 April. Boter per kilogram f 1,3 f 1,35. Eieren per 26 stuks f 0.80 a f 0.85 Prijzen van effecten. Amsterdam, 24 April 1879. Cïederl. Certilic. Werkelijke schuld. 21/3 pet. 6 dito dito dito .3 „7 dito dito dito .4 „9 Loten stad Amsterdam 3 „10 dito dito Rotterdam 3 „10 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 „9 Certiüc. Inscr. 5e serie 1854 5 - 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 7 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 dito L. 100 18725 ditoL. 100 18735 „8 dito 1877 dito5 8 dito leening 186769. 4 „7 Loten 1864 5 Loten 1860 5 „1^ Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 11 Oblig. dito4lfo Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 „5 dito dito Jelez-Griasi. 5 i dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oosteni'. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Óct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 5 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Araerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 „1 dito dito dito 18^6. 4^2 Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 April. Metall f 21,35; dito f 21,377a; Div. Eng. per f 11,7272; Eng. Portugal f ll,72*/s; Spaansche piasters f 47,50; Amerikas dollarsin goui f2,44. Amsterdam, 23 April. Metall. f 21,321/s 5 dito f 21,35 Div. Eng. per S* f 11,7272; Eng. Russen f 11,977a Eng« Portugal per h: f 11,727»Frans i Belg. f 47,45Pruis f 58,50; Hamb. Russen f 1,13; sen in Z. R. f 1,11-74Poolsche per fl. Poolscl Z. R. f Spaansche piasters f47,50; Spa) Binnenlandsche f 2,26; Amerikaansche dollars papier f2.44.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3