r< lurk, School rn lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND Olli__neraal Bouwmeester, de nieuw benoemde yr Ut et commandant, zal in een heerlijk huis gaan "ien. Voor een paar jaren is er pas een practi ce balzaal bijgebouwd. De vorige legerkommau- a>aten, ook „de hertog', hadden 't zon- *r gedaan, maar nu op eens was 't dringend eïöodig. Het werk werd door de genie uitgevoerd, en toet haar alle eer aan het heeft maar de bagatel gekost van een f 75,000. De legerkommandant kon gedurende het karreweitje op Buitenzorg gaau wonen, en een huishuur beuren van f 600 's maands. Nu weder wordt een stevige steenen muur, die een gedeelte van het erf afsloot, afgebroken, en, na an nexatie van een stuk grond, zal in de afsluiting door een kolossaal ijzeren hek worden voorzien dat men hier in Indië ook niet voor niets heeft I Men ziet, dat het gouvernement een nog al inschikkelijke huis- beer is, dje voor de reparatie van zijn perqeelen iets ver heeft. Iet bestuur van het genootschap tot bevordering de christelijke heiliging van den Zondag heeft den i ^ning verzocht wettelijke verordeningen in te voeren, 1 j^achtens welke in het belang van de Zondagsrust van althans een deel der spoorweg-beambten, in Nederland alle vervoer en doorvoer van koopmans of vrachtgoederen langs de spoorwegen gedurende den Zondag worden verboden, zoodat de verzending van Vrachtgoederen, daags voor den Zondag in ontvangst genomen, eerst 24 uren later moge plaats hebben en j loopende goederentreinen gedurende den Zondag zullen moeten stil blijven. In 't belang van zoovelen die nauwelijks vrije zon dagen kennen, en in 't belang van hunne gezinnen is een gunstige beslissing op dit verzoek te hopen. De heer Nieuwenhuizen, oud-vice-president van den Raad vau Indië, had aangeboden de fraaie Ja vaan- sche instrumenten welke hij bezit ter bespeling op de u.nhemsche tentoonstelling af te staan, welk aanbod dankbaar aanvaard werd. De Commissie wendde zich daarop tot den van Solo's Keizer onafbankelijken prins Pangeran Adepatti Ario Mangkoe Negoro, om van dezen Indische muzikanten te bekomen. De prins heeft nu per- telegraaf geantwoord, dat hij de groote complete gamelang zijns zoons zal overzenden, met het voltallig personeel van spelers en rongings (dans meisjes.) De Arnheimche courant maakt in gespatieerde regels van dit groote nieuws melding. De rijksontvanger te Wijke en Olst heeft eene chrjAelijlce vermaning tot de belastingschuldigen die iterstallig in het betaleu bleven, per advertentie in lt' de Zwolsche courant gericht. Hij schreef boven zijne li .vermaning Marcus 12 12. „Geeft den keizer wat des keizers is.'7 Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen de heer C. A. van Rhijc, theol. dr. en predikant te Leusden. Bij de N. H. Gem. te Axel is beroepen de heer M. L Wentink, predikant bij die gemeente te Prin- seland en Dinteloord. Tot predikant bij de N. H. G. te Rotterdam is «beroepen dr. A. Kuyper. In aansluiting aan het geen de Heraut onlangs schreef, verneemt men thans van goed ingelichte zijde, dat de „Gere formeerde faculteit" tot stand zal komen en dat de heer dr. A. Kuyper in de maand September uit den Haag naar Amsterdam verhuist. - De classis Zierikzee der Chr. Geref. Kerk, bij- f. gestaan door de deputateu der provincie, heeft in hare vergadering van den 23 April, den heer K. B. van Diemen, eertijds Evangelist in de „Toevlucht" volgens art. 8 tot de Evangeliebediening in die kerk 1 toegelaten. Men schrijft ons uit Zierikzee dd° 23 April Pj' is adat ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat van den heer Snellen verleden week een 9tal van predikanten was gemaakt, bestaande uit M de heeren: L. H. Repelius, pred. te St. Oedenrode, dr. J. W. Liefiinck pred. te Rauwerd, dr. H. A. van der Meulen, pred. te Yenhuizen, dr. A. C. Düker, pred. te Eraneker, II. G. Kist, pred. te Andijk :'j en dr. VV. van Liegen, pred. te Neede, werden heden 1 avond de eerste drie predikanten op het drietal ge- j plaatst, en werd de heer Repelius beroepen. j Ij Het kiescollege heeft ditmaal weder in modernen een beroep uitgebracht. CV Of dit echter in het belang der gemeente is, wordt t -door menigeen betwijfeld, in het belang der diaconie M's het hoogst waarschijnlijk niet. Men lette daarvoor (y8Si»hts op een paar volzinnen uit den collectebrief, -jldie ter gelegenheid der gewone jaarlijksche inschrijving 1 ySoor diakenen is rondgezonden J die volzinnen luiden aldus: ^Moesten wij in den laatsten tijd gewoonlijk het „beroep op uw milddadigheid doen voorafgaan door „klachten dat onze inkomsten uit collecten, inschrij vingen en andere giften steeds verminderden, than9 „mogen wij er op wijzen dat in het jaar 1878 daarin „eene niet onbeduidende veraudering is gekomen. „Terwijl toch de inschrijvingen de daarvoor ge kaamde cijfers overtroffen, brachten de collecten en „andere giften f 713.63 boven de raming op." Deze verhoogde inkomsten zijn begonnen te vloeien sedert de komst en de prediking van den orthodoxen predikant in April 1878. Desniettegenstaande, kon het kiescollege niet be sluiten een 2e beroep in orthodoxen geest uit te brengen, en dat, hoewel het bekend is dat een steeds grooter deel der gemeente den arbeid en de begin selen van den orthodoxeu predikant begeert en hij meer leerlingeu heeft gekregeo in dit jaar, dan één zijner moderne arabtgenooten. Het aantal Joden, die jaarlijks worden gedoopt, wordt door ds. J. De la Roi, die langen tijd gear beid heeft iü de zending onder de Joden, deels volgens statistieke bronnen, als volgt geschat: In de verschillende Grieksche kerken 480 In de verschillende R. C. kerken 270 In de verschillende Protestantsche kerken 250 Te zamen alzoo jaarlijks 1000. Er wonen, volgens Le Roi, onder de Grieksche en roomsche christenen 4'/s millioen, onder de protes tantsche christenen 1 millioen en onder de moham medanen 1 Va millioen Joden. Hij meent te kunnen aannemen dal van de prose lieten der christelijke kerk ruim de helft door de zending onder de Joden worden gewonnen. De zen ding van de protestantsche christenen is de voor naamste; bij de R. katholieken wordt zeer weinig gedaan en bij de Grieksche kerk begint men slechts iets voor de Joden te doen. Middelburg werd woensdag avond vereerd met het bezoek eener Zigeuner-familie man, vrouw en drie kinderen Hun kar, tevens als slaap- en woon kamer dienst doende, wa3 door de politie naar de Loskaai verwezen, waar zij den nacht doorbrachten. Hun plunje was van dien aard dat geen Middel- burgsche huismoeder gaarne zoodanige visite ontvan gen zou. In de richting van Nieuwland vertrokken ze gisteren morgen. Nu de boterprijzen dalen, hebben de knnstboter- fabrieken te Enschedé en Oldeuzaal het werk gestaakt, zoo deelen de couranten mede. De opening van den Stichtschen Tramway door burgemeester en wethouders van Utrecht zal maandag plaats hebben, terwijl de opening van den dienst voor het publiek is bepaald op aanst. dinsdag des morgens te negen uren van het Statiousplein, te half tien ure, vau de Gildbrug enz. tot 'sav 8V2 uur. Onze Hollandsche huismoeders zoudeu zeker gruwen, zoo 't hun lot wierd ooit in Afghanistan te komen. Onzindelijker volk dan de Afghanen bestaat wellicht niet. 't Is er winters zeer koud, en van daar misschien, dat de watervrees onder het volk dermate heerscht, dat niemand ooit zijn lichaam met water in aanraking brengt. Daar echter de Mahoraedaansche godsdienst wasschiugen gebiedt, heeft men zekere voch ten bedacht, die 't geschuwde water vervangen. Kleer makers zouden in enkele deelen des lands verhouge- reu. Bij zekeren stam trekken de lieden slechts 3 maal in hun leven een nieuw pak aan en dan nog enkel een deken. Het eerste krijgen zij in de jeugd, het tweede als zij trouwen gaan, het derde bij hun sterven. Het woord „heer" is in 't Afghaansch Suffaid Posh, d. i. witte (lees reine) kleeding! Den 11 Juni hopen de keizer en de keizerin van Duitschland hun gouden bruiloft te vieren, maar vol strekt in kuiselijken kring alleen. Slechts de naaste familieleden uit de buitenlandsche vorsten zullen er bij zijn, zooals de Czaar van Rusland (oudste zoon van 's keizers zuster), prins Frederik der Nederlanden (zijn zwager), de zoon9 en de kleinzoons van 's kei zers zuster, en de groothertogin-weduwe van Mec klenburg. Op het oogeublik zijn meer dan de helft der inwoners van Jeruzalem Joden, ten getale van 13.000. Huil invloed wordt merkbaar. Zij bouwen nieuwe wijken in de oude hoofdstad en koopen overal grond in het Heilige land. CJit Bergen werd Woensdag avond bericht, dat de werkstaking een ernstig aanzien begon te krijgen. Te Jemappes heerschte eenige gisting, oproerige werkstakers schoolden samen voor een bergplaats van graan, die zij dreigden te plunderen. Een bataljon is uit Bergen vertrokken. Eene vergadering van kooplieden, Woensdag op de beurs te Hamburg gehouden, besloot een verzoek aau_den Rijksdag in te dienen, waarin zij zich ver klaren tegen verhooging van het tarief, voor zoover het niet zuiver fiscale rechten geldt, tegen paragraaf 5 van het wetsontwerp op het tarief en tegen eiken terugkeer naar het stelsel der difterentiëele rechten. In Afghanistan is de ^.oorlogstoestand zoowel als de staatkundige nog onveranderd. Men verwachtte tegen 23 of 24 A pril te Lahore eene beslissende tijding omtrent de bedoelingen van Jakoeb-khan. Men achtte het te Lahore mogelijk, dat hij zelfs zou weigeren om den majoor Cavanari, die tot hem gezonden is, te ontvangen. In dat geval meent men, dat het eenige antwoord van- Enge land een oprukken naar Kaboel zou kunnen zijn. De sneeuw zou dat niet langer beletten. Tegen een marsch naar Kaboel bestaat evenwel groot bezwaar, omdat Jakoeb-Khan waarschijnlijk de wijk zou nemen na eene vertooning van tegenstand gemaakt te hebben en zij dan zeer verlegen zouden zijn, hoe hem te vangen. Dat de Emir Cavanari ontvangen zal, acht men waarschijnlijk, maar niet dat hij te bewegen zal zijn tot afstand van die streken, welke Engeland noodig acht voor hare wetenschappelijke grens. Dezer dagen is in de Belgische Kamer de beraadslaging over de nieuwe wet begonnen. De liberalen spaunen alle krachten in om spoed te maken, wijl men zoodoende hoopt nog in den herfst, wanneer het nieuwe school jaar begint, de wet te kunnen toepassen. Het is in België bijna even als bij ons en als overal de droevige geschiedenis, die zich herhaalt waar de staat schoolmeester wordt, en als ware hij niet de vertegenwoordiger maar de meester des volks, die het naar zekere beginselen wil hervormen. Het is te voorzien, dat de nieuwe wet, komt ze tot stand de reeds zoo felle verbittering tusschen de partijen verhoogen zal. Hoe scherp men tegenover elkaar staat, bewijst het besluit van den ultramontaan- schen gemeenteraad van Brugge, om het openbaar schrijven van den Minister van onderwijs niet te doen aanplakken. De Koning heeft thans door dat besluit de pen gehaald, bn de raad zal nu wel moeten toegeven. Clericalisme en liberalisme worden in België bij alles betrokken. De partijen leveren slag zoowel in de Kamer der Vertegenwoordigers als in kroegen en koffiehuizen, en met geen klein rumoer. In Rusland blijft het er onheilspellend uitzien. Russische, en dus betrouwbare bladeu, (zij staan onder censuur) melden van niet minder dan vier aanslagen, op Paschen in Kazan gepleegd. Onder de daders is een 17-jarig meisje, 't Getal der te Petersburg in hechtenis genoraenen bedraagt thans reeds 2000 en vermeerdert eiken dag. Natuurlijk zal de politie in grooten ijver daaronder wel enkele onschuldige ge grepen hebben. Men meldt, dat het hoog "crimineel ge rechtshof, voor hetwelk Solojeff (de dader van den aanslag op het leven van den Czaar), zal terecht staan, reeds is samengesteld. Het bestaat uit zes leden, onder voorzitting van den grootvorst Constantijn Nicolajewitch. Ongetwijfeld is de strijd tusschen het Militair isme en het Nihilisme in Rusland een der belangwekkend ste verschijnselen uit de geschiedenis onzer dagen. In het Oosten ziet het er nog altijd donker en zelfs weer zeer donker uit. „Eens iegelijks hand is er tegen zijn naaste.' Griekenland zoowel als het ten noorden er aan grenzende Albanië leeft met de Porte iu onmin. De Roomsche Albaneezen, die begrijpe lijkerwijs van Turksche heerschappij genoeg hebben, zijn vereenigd tot verkrijging der vrijheid. Wel heeft de gouverneur van Scutari er 50 laten gevangen ne men, maar zoo sterk werd de beweging onder de be volking dat men de lieden weer moest vrijlaten. Op steun van Italië schijnen de Albaneezen te rekenen, of liever op dien van Italianen. Zeker is, dat in den laatsten tijd verscheidene Italiaansche oorlogsschepen in de Adriatische zee zijn aangekomen. Ook Turksche bodems kruisen daar. Daarentegen zijn de Turksche Albaneezen bezig invallen te doen in Servië. Wat Oost-Rumelië betreft, zoo weet men reeds dat de Bulgareü, naar men zegt, plan zouden hebben den nieuwbenoemden gouverneur, Aleko-pacha, ook tot vorst van Bulgarije te kiezen. Dit zou een schrander middel zijn om beide staten mettertijd toch één te maken. Haat tegen al wat Turksch is hebben de beide landen in elk geval geval gemeen, zoodat de Mahomedanea uit Bulgarije naar Servie vluchten, wijl

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2