CHRIST1LIJK-RISTORISCI BLAD. .V. 434. Zaterdag* 26 April. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond teil 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof ïi^O Enkele hommers- 0,0o Uitgever: F». O. W IJ T M A N, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. i Middelburg, 25 April 1879. Wij vernemen dat het Zuiderzendingsfeest dit jaar niet in het Liesbosch zal kunnen gehouden worden. Meer kunnen wij voorals oog niet berichten om niet vooruit te "loopen op de mededeelingen, welke van de hoofdcommissie zullen uitgaan. Alscandidaat der anti-revolutionaeren voor de Tweede Kamer wordtin het kiesdistrict Goes genoemd de heer van Oordt, schoonzoon van den heer Saaymans Vader en penningmeester der te Amsterdam op te richten gerefor meerde universiteit. Vervolg uitslag der akten-examens in Zeeland: Onderwijzers in de wiskunde. Geëxamineerd 2, toe gelaten 1, de heer C. Brakman van Vlissingen. Hoofdonderwijzers: geëxamineerd 4, toegelaten 2, Z. Bouwens, van Arnemuiden en A. Wisse, van Mid delburg. Onderwijzeres Vrouwelijke handwerkennuttige en fraaie: geëxamineerd 8 candidaten, mej. D. W. Arnol- dus, van Middelburg, M. J. Baart, van Vlissiugen, J. S. de Haan, W. van Hoeve en C. E. Neteson, allen van Middelburg, en H. P. Wessel, van Goes. Huisonderwijzers. Schrijven: geëxamineerd 6 candi daten, toegelaten mej. H. J. L. Izenbui'g, M. P. Ver- rijt en M. IJselmuiden, allen van Middelburg. Onderwijzers Teekenen, geëxamineerd en toegelaten mej. C. P. Götzke, van Middelburg. Voor de nuttige handwerken werden geëxamineerd 15 candidaten, toegelaten mej. G. J. ten Gate, van Goes, M. Huitink en H. J. L. Izenburg, van Mid delburg, S. van der Linde, van Groede, A. M. van SpaeDdonk, van Vlissingen, H. J. Tuitel, van Zie- rikzee, J. M. Visser van Kapelle, I). A. Wiegerinck, M. A. IJselmuiden en M. P. Verrijt, allen van Mid delburg, M. Kuiler, van Veere, en A. W. J. Snijders, van Middelburg. Tot burgemeester der gemeente benoemd de heer J. Risseeuw. Gravenpolder is Men merkt ophet voorloopig verslag over de effectenbelasting door de regeeriüg is niet in een paar avonden te beantwoorden. Is 't ant woord gereed en gedrukt en het eindverslag, uitgebracht, dan is men te dicht bij den tweeden dinsdag van Juui en het zomerreces, om de wet aan de orde te stellen, „waarover de discus- siën toch licht een zestal weken durenMen zal dus de behandeling dit jaar wel moeten uitstellen, tenzij de Kamer zich er in den zomer of onmiddellijk na de opening van het nieuwe zittingjaar mee mocht bezig houden, maar dat zal, althans naar vroegere ervaring te- oordeelen, wel niet plaats hebben. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Almelo heeft be sloten, voor de a. s. verkiezing van leden der tweede kamer zich te onthouden van het stellen van een candidaat, „omdat bij de nieuwe indeeling van het kiesdistrict de liberalen niet de minste kans van slagen hebben." Dit opmerkelijk feit verdient vermelding. Bij de eerstvolgende herziening der kieswet behoort daarop gelet te worden, opdat de Overijselsche liberalen in de mogelijkheid gesteld worden ook in dit district hun man af te vaardigen. de heeren J. B. van Osenbruggen en G. A. Loeff, de eerste verkreeg, 431, de laatste 314 stemmen. Op den heer G. H. Veth, lid van den gemeenteraad van Dordrecht werden 176 stemmen uitgebracht. Treurig was de houding der anti-revolutionairen. De 108 stemmen door hen uitgebracht, waren verdeeld over twee candidaten, de heeren de Savornin Lohman en Keuchenius, eerstgenoemde verkreeg 66, laatst genoemde 42 stemmen. In het kiesdistrict Dordrecht zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen twee liberale candidaten, Men schrijft uit Arasterdam Schitterend heeft de hoofdstad de blijde intree van HH. MM. gevierd. Het weer was Maandagavond en- gunstig maar zeer gesohikt voor eene illuminatie Dinsdag. Honderdduizenden waren op de been, want de bevolking der hoofdstad was vergroot door scharen vreemdelingen, die nog door de avondtreinen zelfs werden aangevoerd. De verlichting der stad was in waarheid algemeen. Er waren afgelegen hoeken van de stad te zien, waar niemand kon verwachten door IIH. MM. opgemerkt te worden, eu waar van onder tot boven de gekleurde ballons prijkten. Indrukwekkend was het schouwspel aan een der uiteinden van de stad, b.v. op de hoogc spoorbaan in het Westerdok. Vurige lijnen en teekens, hel witte en gloeiend roode stralen mengelden zich over de reusachtige stad heen. En daarbinnen Welk een schouwspel op de Hee rengrachten, de Kalverstraat, Nieuwendijk, Katten burg, Rokin, WesterstraatOveral eene dwarrelende raeuigte, vroolijk en ordelijk. Zelden heb ik zulk een prettige algemeene vreugde bijgewoond. In het drukste gedeelte, de Kalverstraat, werd, zonder dat men één agent van politie zag, de orde bewaard. Ondanks de opeengepakte menigte geen gedrang, want iedereen hield de rechterzijde van den weg. Stel u de geestdrift voor, toen om 9 uur HH. MM. hst paleis verlieten om de verlichting in oogenschouw te nemen. Welk een donderend hoezee ging er op Ik stond op de brug over den Burgwal naar de Paleisstraat, waar op het oogenblik van de komst van Z. M. een verblindend wit licht werd ontstoken. Het sctiouwspel in de feestelijk versierde plaats was toen fantastisch. De schitterende eerewacht reed voor en achter het koninklijk rijtuig, doch naast het portier reed zelfs geen enkel huzaar. Z. M. maakte de koningin op de genoemde brug opmerkzaam op de grootsche verlichting van de achterzijde vau de sociëteit Bellevue, die fonkelend weerkaatste iu het water, een echt Nederlandsch schouwspel De tocht zelf was, zoover ik dien kon nazien, een zegetocht. Overal jubelkreten. De koning en zijne gemalin, welke laatste hier aller harten heeft veroverd door hare minzaamheid, waren zichtbaar getroffen door zooveel hartelijkheid. Alles wat aanzienlijk was nam deel aan de voor stelling in het koninklijk paleis. In het paleis voor Volksvlijt werd in tegenwoordigheid van HH. MM. de bloemententoonstelling geopend. Eene hardrijderij en eene voorstelling in den schouwburg besloten de feestdag van gisteren. Het ijzeren droogdok dat heden te Amsterdam wordt ingewijd zal den naam ontvangen van Koninginne-dok. De dooping zal door H. M. op Engelsche wijze geschieden. Onder de vele geschenken dezer dagen aan H. H. M. M. den Koning en de Koningin vereerd, munten, behalve het paarlensnoer als nationaal huldeblijk, de Bijbel door de Zondagschoolvereeniging en het gezang boek door het Koning Willemshuis, reeds vroeger door ons vermeld, nog uit Een album, bevatteude 434 bijdrageu van geleerden, letterkundigen en beoefenaars van kunst en wetenschap Deze bijdragen bestaan uit 23 letterkundige voort brengselen in proza, 41 dito in poëzie, 52 teekeningen (aquarellen), 20 muziekstukken, 38 bouwkundige ontwerpen, 26 gravures, etsen, enz., 41. prachtwerken in kleurendruk, 75 afbeeldingen van groote werkeu in Nederland, 99 afbeeldingen van Nederlandsche spoorwegen, 15 photografiën van kunstwerken. Voorts eene statuette. Aan de afdeelingen proza, poëzie eu toonkunst, zijn als titels toegevoegd 2 wapenkundig# ontwerpen en 1 calligrafische teekening. De bijdragen liggen in 9 portefeuilles, geplaatst in eene prachtige kunslkast, hoog 1,50 M. lang 1,65 M. diep 1 M.van een heel Nederlandsch kara—T^ ter. De wapens van Nederland en Waldeck versieren de kroonlijst, in wier fries aan de hoeken prijken de busten van Rembrandt, Vondel, Boerhave, Swee«= linck, van Campen, Cats en Christiaan Huigen# De kasdeuren vertoonen de zinnebeelden van kunst en wetenschap; de beide pilasters aan de voorzijde de naamcijfers der Koniugin. Bloemen, lover en vogels zijn op verschillende punten aangebracht. Een tiende portefeuille bevat de naamlijst der medewerkers. Tevens vindt men daarin de oorkonde der aanbieding. Verder van 'oaronVan Tuyl van Serooskerken, kamerheer in buitengewonen dienst, een in hout gesnedenaruÊStaB ding van de St. Laurenskerk te Weenen, op roocp fluweelen voetstuk, waarin besloten was een te Bern vervaardigd speelwerk; van den heer J. Sequeira, een cassette, waarin de geheele diamantbewerking aan schouwelijk wordt voorgesteld van de schutterij, een afbeelding van het kasteel te Arolsenvan de officie ren van het leger, een teekening en allegorisch beeld op zilver, rustende op een voetstuk dat een forteres voorstelt. De Amsterdamsche bladen prijzen allen de bevolking der hoofdstad óm haar goeden geest. Alleen komt in het Handelsblad de klacht voor, dat ons volk zoo ruw is in den mond en de schrijver acht het gelukkig dat de koningin niet genoeg van het hollandsch zal ver staan om de gemeene straattaal te begrijpen, waarin de mindere klasse haar gewaarwordingen uitdrukt. Deze opmerking dat in de wijze van spreken het nederlandsche volk, en .ongelukkig de mindere klasse niet alleen, wel op den laagsten trap van ont wikkeling staat is wel allerwege te maken. Bij voorkeur kiest men bij ons de ergste vloeken en de meest obscene woorden om de eenvoudigste denkbeel den weer te geven en men is er reeds zoo aan gewoon dat men er niets onbetamelijks meer in vindt. De bevolking van Nederland is in het jaar 1878 toegenomen met 29,336 inwoners van het mann. gesl, en 27,769 van het vrouwel. gesl., te zamen 57,104, De bevolking is sedert de jongste volkstelling, in 1869 in sommige provinciën zelfs niet onaanzienlijk vooruitgegaan iu 't geheel telde men 1 Januari 1879 meer dan 1 December 1869 van het mann. geslacht 212.850, van het vrouw. gesl. 190,071; te zamen meer 402,921. In de jougste vijftig jaren is de bevolking van Nederland vermeerderd met 1,364,514 ingezetenen, zijude gemiddeld 27.290 's jaars. Men hoort menigmaal, vooral tegenwoordig, be- weeren dat bezuinigen op onze staatsuitgaven niet wel mogelijk is. De koninklijke stallen in den Han.0* (f 70.000 werd juist dezer dagen voor rasterwerk en bestrating aangevraagd) met zoo verkwistende weelde gebouwd, bewijzen dat men tegeu geen geringe uitgave opziet. Een ander feit mede niet van zuinigheid getuigend^ deelen we uit Tndië mede.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1