|terh, School ?r. icndimj. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND /i.er —end wordt Gij ontvangen, - j Aller hulde U toegebracht. ^Aller oog op U geslagen, Groet het volk, met hart en mond, U als 't heilvoorspellend dagen 1 Van een schoonen morgenstond. 'ty Voor den grond, door U betreden, Heeft Uw edel voorgeslacht Aan der Vad'ren zij gestreden •- Tegen dwang en overmacht i)i Zaagt ge ook ver van Hollands beemden 'fc Eerste levenslicht, vorstin Als verwanten, niet als vreemden, Halen wij U juichend in. 1 j Daarna gaan de weezen uit de verschillende wees- abuizen van Amsterdam om. Bij dien omgang klonk een roerende beurtzang van het orchest: i( Jeugdige ouderloozen, nadert! Ivind'ren van liet volksgezin, 1 ft Komt, en brengt, met ons vergaderd, Hulde, aan Neêrlands Koningiu! \a- Treedt Haar vroolijk tegemoet, Strooit, strooit bloemen voor haar voetl In haar oogen zult ge lezen „'k Wil een Moeder zijn der Weezen" De Ticeede Afdeeling der cantate begint op de vol wijze Gij, die als waterbeken Ons lot en harte leidt, Verhoor ons innig smeeken o Oppermajesteit Wij naderen U weder.... Verhoer ons als weleer! i Uw Heil'ge Geest daal neder. Op Vorst en volk, o Heer! Zegen onze Koninginne Leirlt Haar aan Uw Vaderhand, Dat Zij aller harten winne, In het nieuwe Vaderland Als een vriendelijke ster uit een hoogere sfeer Zij haar oog op wie lijden geslagen Als een Moeder des volks zij Haar Naam hier in eer, En Haar Beeld in ons harte gedragen Dag der clagen in liet leven Onherroepelijke stond, Voor Gods oog de hand te geven, Tot een heilig echtverbond Niet min schoon is de dag dat een volk zich verbindt, En zijn trouwe belooft, als wij heden Dat die bond in den Hemel bekrachtiging vind', Heer wees met ons, als in het verleden Daarop volgt een bas-solo Zwak zijn we zonder 0, den storm van 't wis'lend leven, De wilde wieling van zijn golven prijsgegeven I Daarnet valt het koor in: \v,. vMaar bij U is de kracht 'rr.cp Gij zijt eindeloos goed, En een Licht voor den voet In den donkerstee nacht 1 En Uw machtige hand j-fi Ondersteunt wie Haar vat, En gij effent ons pad Gij maakt zeeën tot land, En gij leidt ons er door Q Niets, dat hem wederstaat Die op U zich verlaat, U to t Leidsman verkoor Almachtige Wees met den Koning r' Uw Vaderhand bescherm' den Troon h En zij de Vorstelijk woning I Gelukkig door de Huwlijkskroon Set dotkoor Wilhelmusluidt aldus: //Mijn schilt ende betrouwen, „Sijt Gliij, o God mijn Heer ,Op U so wil iele bouwen, „Verlaet mij nimmermeer Dat lied, der vadren bede, i>; Blijv' onze bede en lied j' Zóó zijn,, in krijg en vrede. Hier wonderen geschied Iln blijde en droeve dragen, In voor- en tegenspoed, Het oog op God geslagen, V ooruitMet goeden moed Gelijk den waterleeuwen. Ons roemrijk voorgeslacht, Blijv' ook de Rots der Eeuwen Ons Bolwerk, onze Kracht. i H. K. H. prinses Hendrik betrok gisteren het bui tenverblijf Bakkershagenen Z. K. H. prins Alexander ^rtrok gisteren naar Parijs. De Perste kamer heeft Maandag met algemeene l'jmmen aangenomen de procureurswet, de wet tot f 'hooging van hoofdstuk 6 der staatsbegrooting en li tot wijziging der wet op het middelbaar onder- V 3, waarbij de Minister Kappeyne verklaarde dat B.ziening van de middelbaar-onderwijswet wordt voor- Glïid. Met 24 tegen 4 stemmen is aangenomen het #»iwerp tot wijziging der wet op de militaire pensi- en bij de zeemacht, nadat verschillende sprekers ^kjden verklaard dat hun bezwaren waren weggenomen - 's Ministers antwoord. 'let wetsontwerp tot herziening der ongebouwde VndomdieD is, na eenige discussie, aangenomen met wegen 25 stemmen. De Kamer is daarna op reces 'heiden. Het schijnt, dat de Amsterdammers bang beginnen te worden, dat het met het ten hunnen behoeve te graven kanaal door, de Geldersche Vallei niet best vlotten zal. Althans stelt zich meer dan een corporatie in beweging, om met een adres aan de Tweede Kamer op de aanneming der wet aan te dringen, maar daar zij'hun eigen aandrang niet voldoende achten, zal aan belangstellenden gelegenheid gegeven worden, ook op de adressen te teekenen. Een der punten van behandeling op de aanstaande vergadering van Volksonderwijs zal wezen de //gym nastiek." De afdeeling Nijmegen verlangt dat dit vak verplichtend zal wezen. Edmond About eischt in een zijner laatste artikelen dat elke knaap teekeuen zal leeren, opdat ieder Fransch- mati niet slechts met het geweer, maar ook met het potlood zal kunnen omgaan. Het zingen is een verplicht vak voor vele middel bare scholen. Zelfs jongens zonder eenig muzikaal gehoor moeten de lessen bijwonen, onder voorwaarde dat zij zwijgen zullen. Elke beoefenaar der natuurkunde acht het onver antwoordelijk, dat niet alle menschen bekend zijn althans met de beginselen van dat vaak, en een astronoom meent, dat ieder ten minste de namen-moest kennen van de voornaamste planeten en deu aard der hemels- verschijnseleu. In den wapenhandel van de jeugd af aan te wor den geoefend is eene noodzakelijkheid in het oog van velen. Volgens den een is bekendheid met het latijn onmisbaar voor een beschaafd man de ander houdt eene opleiding zonder algebra voor gebrekkig. Kortom, iedereeu in onzen tijd moest alles leeren, eu zoo komt men dan tot den gezegenden toestand van het te veel weten en niets goed weten. Dit ver geet men wel eens. 'ArnhCé.) Tot Commies ter provinciale griffie, derde afdeeling te Middelburg, in plaats van rar. Dronkers, naar Groningen vertrekkende, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland benoemd mr. VV. Polman Krusernan. Gisteren zijn, in tegenwoordigheid van deu hoofdingenieur A. J. H. Beeloo, aan de werf dei- koninklijke maatschappij de Schelde te VLissingende kielen gelegd van twee schroefstoomschepen genaamd Arend en Valk, voor rekening van het departement van koloniën, ten dienste der Indische civiele marine. Bij dezelfde maatschappij is onlangs mede de kiel geluwschen eene schroefstoomboot ten dienste van het politietoezicht van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De stoomwerktuigen voor deze vaartuigen, alle van compound-systeera, worden mede aan de fabriek der genoemde maatschappij vervaardigd. MC.) Heden verkregen, na afgelegd examen, akte als Hulponderwijzer de heer en P. Adriaause, L. Flipse, en J. A. van Kluijve, van Middelburg, H. Jasperse van Oostkapelle, C. G. Kramer van Wissekerke, en J. de Theije van Hon- tenisse. De beraadslagingen in den Goeschen gemeenteraad bij gelegenheid der discussie over eene instructie voor de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs, wettigt het vermoeden, dat een conflict tusscheu het dagelijksch bestuur en de commissie omtrent de bepaling van den aanvang en den duur der Paasöhva- cantie tot het ontslag vragen heeft geleid. Ten minste de Raad heeft het vrij gewichtig besluit genomen, dat voortaan een en ander, tot hiertoe aan de com missie opgedragen, "bij Burg. en W'eth. zou worden overgebracht, zooals bijv. de bepalingen omtrent vacantietijd, het verlof aan de leeraren enz. in alle welke zaken het dagelijksch bestuur nu beslissen zal na de commissie te hebben gehoord. Ds. H. Cramer, predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Camperland en ds. J. F. Troostenburg de Bruijn predikant bij de N. H. G. te Serooskerke (Walcheren) zullen zondag a. afscheid van hunne gemeente nemen. Door den heer W. Mense, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zwijndrecht, is voor het beroep naar die gemeente te Axel bedankt. Beroepen te Arnemuiden de heer E. A. Lason- der, predikant te Zegveld. In verband met het aanstaand vertrek*van het 3e bat. 3e reg. infanterie van Vlissingen naar Bergen- op-Zoom zal de helft van de miliciens der lichting 1878 daartoe door. het lot aangewezen reeds den 24en dezer in het geuot van onbepaald verlof worden gesteld, terwijl de andere helft nog tot het laatst van September moet blijven dienen. Door den gemeenteraad van Colijusplaat werd eene aanvrage van T. De Fouw, huurkoetsier te Goes oin subsidie voor een geregelde» dagelijkschen dienst van Colijusplaat naar het Cortgeensche veer v. v. in verband met de aankomst en het vertrek der Midaelburgsche en spoorboot, in dier voege aan genomen, dat adressant gedurende drie maanden tot een bedrag van hoogsteus f 50 door de gemeente zal gesteund worden. In de cafe's te Amsterdam heerschte maandag middag een ongekende drukte. Bij Roetemeijer, in de Port van Cleve en bij Krasnapolsky kou men bijna niet geholpen worden. In het laatste lokaal werden de glazen bier bij dozijnen te gelijk besteld, en het is een waar raadsel waar de massa broodjes vandaan zijn gehaald, die daar werden geconsumeerd. Het had er veel van, alsof brouwers en bakkers weken voor raadschuren hadden aangelegd oin het hongerige Am sterdam aan eten en drinken te helpen. Men meent dat de spoorweg!ijn ArnhemNij megen den 1ste» Juni aan de exploitatie-maatschappij zal worden overgedragen, om uiterlijk veertien dagen daarna voor den dienst in gebruik gesteld te worden. Had men vroeger in vele steden van ons land eene broodzetting eu eene „keur"om ze te haudhaven, in Turkije gaat men eenvoudiger te werk. Daar bestaat van oudsher de gewoonte, om den bakker, die zijn brood te duur verkoopt, met zijn oor aan de deurpost te spijkeren. De „leeuw van Plevna", Osmau-pacha, heeft dit aloude middel onlangs weder toegepast. Een enkele bakker bracht op die wijze een paar uur door, en van dit oogenblik af daalden de broodprijzen of het land met een dubbelen oogst was gezegend. Bij de ramp te Frameries in België is thans nog de ramp van een werkstaking gekomen. Koningiu Victoria van Engeland bezocht dezer dagen Koning Humbert van Italië eu keert eerst daags naar Engeland terug. Den 24sten April wordt te Weenen het zilveren huwelijksfeest van den keizer Frans Jozef met Elisa beth Amalie Eugenie, dochter van hertog Max van Beijeren,' gevierd. Te Eureka in den Noord-Amerikaanschen Staat Nevada is een groote brand uitgebroken, tengevolge waarvan 2Ö00 personen zouder dak en zijn een mil- lioen dollars schade is geleden. De weinig uitgebreide Vlvs9ingsche reederij is weder wat ingekrompen. De daar thuis behoorende schooner Anna Dorothea, reeder de heer J. J. Balk, is op hare reis van Engeland naar Noorwegen totaal verloren gegaan. De equipage is gered. Twee verkiezingen om ditmaal slechts met het minst belangrijke te beginnnen trekken de alge meene aandacht voor enkele oogenblikken. Een ver stokt samerzweerder, een verklaard Commune-man, Blanqui, is in Frankrijk tot lid der Kamer voor het district Bordeaux gekozen, 's Mans tegenwoordige woonplaats is de gevangenis te Clairveaax, en zijn uitzicht een zetel in de Kamer van Afgevaardigden te Versailles! Wat een contrast! Dat hij spoedig den zetel, hem door zijne kiezers toegedacht, zal innemen is wel niet waarschijnlijk, want met zijn gevangenisstraf ging ook het verlies van burgerschapsrechten gepaard. En dat de regeering hem, den staatkundigen avonturier, kwijtschelding van straf zal verleeneu is niet te denken, en om het pres tige der regeering ook niet te hopen. Waarschijnlijk is deze verkiezing een dood geboren vrucht van het radicalisme, en zal dit feit slechts korteu tijd de aandacht trekken, toch is misschien deze les veor de gematigde republiek niet zonder beteekenis. Ook in Spanje had zaterdag de verkiezing voor een nieuwe volksvertegenwoordiging plaats. Gelijk van ouds bij elke verkiezing viel ook deze weder ten gunste der bestaande regeering uit. Welke ook de regeeriüg in Spanje zij, altijd weet zij het daarheen te leiden dat de volksvertegenwoordiging in haar geest is. Dat daardoor de verkiezing, zoowel als de vertegen woordiging alle beteekenis verliest, behoeft niet ge zegd te worden. Lord Chelmsford, opperbevelhebber van het Engel- sche leger in Zuid-Afrika hei-ft revanche genomen. Hij werd den 3den April door eene legermacht van 11,000 Zoeloe's aangevallen. Met verlies werden deze aanvallende Zoeloe's afgeslagen, en Chelmsford maakte van deze hunne nederlaag onmiddellijk gebruik om

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2