GIRISTKLIJ1-11ST0RISGI BLAD. V. 433. T ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: P. O. WIJTMAN, TE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. V Als wij zoo nagaan wat er in het kamer verslag, en in verschillende bladen naar aan leiding van dat verslag over de effectenbelasting gezegd wordt, dan krijgen wij den indruk alsof ieder er mee verlegen is. 't Is wikken en wegen. Velen erkennen de billijkheid en rechtvaar digheid eener belasting op liet roerend ver mogen en velen bestrijden die rechtvaar digheid en die billijkheid. De een zegt, dat de effectenbezitters het kleine beetje, dat er van hunnen gemakkelijk te bewaren schat wordt gevraagd, wel missen kunnen, de ander zegt, dat vele kleine effec tenhouders, dien schat met veel moeite hebben opgelegd tegen den ouden of d«n kwaden dag, en dat geeu staatszorg, geen politiemacht dien schat kan beveiligen, wel beveiligen tegen in brekers, maar niet tegen de spilzucht van mogendheden,spoorwegmaatschappijen enz.,die de 1 papieren tegen goed geld in ruil gaven. Wat ze verderft en waardeloos kan maken vreet snelier dan mot of roest. Zelfs Engeland weet geen raad om Egypte tot prompte betaling te noodzaken. De een zegt, dat de staat wel iets van de effecten mag nemen, de ander acht het niet ter goedertrouw als de staat wat afknib- belt van zijn eigen schuldbekentenissen. Da een meent, dat de staat ieders bezitting mag weten, aan de klok hangen zelfs, de ander ziet er eene schending in van ieders persoonlijk recht (en dat zien wij er ook in.) Niet ten onrechte wijst men op de uitzon dering, in het wetsontwerp ten gunste der hy potheken gemaakt. De vaste goederen, tot waarborg der hypotheken strekkend, staan in elk geval onder bescherming van den staat, de bestuurders der Nederlandsche hypotheek banken staan als Nederlandsche onderdanen onder de wet, het recht der hypotheekhouders wordt door de wet beschermd. Den staat zou eerder een loontje toekomen voor het oppassen op de hypotheken, dan bpv. voor het oppassen op Amerikaansclie spoorwegen. Hoeveel kooplieden zijn er niet, die slechts tijdelijk effecten hebben? In afwachting van vei lingen, van zeilende ladingen, van ter markt komende oogsten of wegens te hooge marktprijzen, steekt menig koopman soms gedurende enkele weken zijn bedrijfskapitaal in effecten. Mag hij het bezit daarvan verzwijgen, ook als hem een eed wordt afgenomen Maar gesteld, hij verkoopt al die papieren, daags vóór dat hij zou moeten aangeven of zweren, aan een effectenhandelaar, die ze vermoedelijk weinige dagen later van de hand zal doen, zal dan deze handelaar daarvoor belasting schuldig zijn? Zal de belasting op de effecten tijdelijk zijn of blijvend? Zal zij, als directe-belasting van invloed zijn op den census voor het kiesrecht? Zul len de gemeenten er opcenten op mogen heffen? Al zulke op- en aanmerkingen en vragen dwarrelen in bonte wanorde in verslagen en couranten dooreen, en daartusschen doen enke len de nuchtere vraag: is de nieuwe belasting er wel noodig? Door dik en dun zijn de alwijze liberalen" hunne leidslieden gevolgd. Zij hebben den oor log met Atjeh toegejuicht. Zij zijn begonnen den toren der schoolwet te bouwen zoader de kosten te berekenen, en nu, nu moeten de li beraalste kamerleden aap wat heb je mooie jon gen spelen", en in hun eigen effecten-trommel tje laten kijken, nu moeten ze tegen hunne kiezers zeggen, doet uwe brandkasten, doosjes en portefeuilles maar open, in 't belang van 'tland hebben wij de rooraschen en de ortho doxen genegerd, maar gij moet nu den spie ring niet ontzien om den kabeljaauw aan den hoek te krijgen, al is de spiering wat duur. Zoo ongeveer zullen zij moeten redeneeren, nu 't welhaast verkiezing is. Om aan de radi caalste hunner kiezers te voldoen zullen zij moeten roemen in hun verdrukken der minder heid. Tot 'de radicale papa's zullen zij moeten zeggenwij bezorgden u goedkoop onderwijs, maar staat mi toch ten minste iets van uwe effecten af. Om het zachtzinniger liberalen" wat naar den zin te maken, zullen ze moeten pruttelen tegen Kappeyne half meenens, half kwansuis. 't Zal wonderlijk in de Kamer toegaan als de eigenlijke beraadslagingen eens aanvangen. Tegenstand zal er genoeg zijn, maar Kappeyne zal zijn gezag toonen, dreigen misschien met heengaan, en zoo zullen verreweg de meeste liberalen" toegeven,'vreezende dat hun gebouw zal instorten? Kon er maar uitstel worden verleend! Maar dat gaat niet, dan kan Kappeijne geen woord houden, dan kan hij niet in 1880 aan de uitvoering der schoolwet beginnen. Geld moet er zijn. 't Moet er spoedig zijn. Eene hatelijke belasting moet daarom wor den toegestaan. Of de liberalen", die de wet erdoor hielpen, dan wel zoo met open blik voor hunne kiezers zullen durven verschijnen?? Middelburg, 23 April 1879. Luisterrijk was jl. maandag de intocht van Z. den Koning en van II. M. de Koningin in de hoo: stad des rijks. Onder het bulderen vau het kan onder de opwekkende tonen der muziek, onder kl kenspel en hoerageroep werden de Vorstelijke bezi kers in de feestelijk getooide stad, met hartelijke t spraken ontvangen. Duizenden bewogen zich op straten om den intocht te zien, duizenden wa maandag avond getuige van den fakkeltocht door stad, en van de serenade aan het Vorstelijk Echtp De illuminatie gisteren avond moet vrij algem en schittarend geweest zijn. Van 9 tot ll1/* reden HH. MM. en gevolg stapvoets in open rijt gen door de stad, waar allerwege hun ter eere B gaalsch vuur werd ontstoken. Onze beperkte ruimte laat niet toe een uitvoei beschrijving van alle feestelijkheden te Amsterdam geven. Bovendien iedere courant wijdt daaraan 1 lommen druks, van eene herhaling van het algem bekende rekenen we ons dus ontslagen. De ontvangst in de Nieuwe Kerk, gisteren mof| wa3 o. i. het belangrijkste dec-1 der feestviering. Dl in het eerste van Arastels hoofdgebouwen, werd H. de Koningin voor 't eerst door het Nederlands volk begroet. Door 750 zanger9 en zangeressen.] een orchest van 100 personen werd in die pra tig versierde kerk de volgende cantate van den h A. J. de Buil, muziek van Johannes J. tl. Vt(H ten gehoore gebracht Eerste Afdeeling. Inleiding. Zoo is dan 't plechtig uur geslagen! De Koning leidt zijn Gemalin, Naar eigen keus en 'welbehagen, Het eerst Zijn trouwe Hoofdstad in Daarop volgt een koorzang. Waar zal, voor 't statelijk begroeten, 't Gekroonde Paar het volk ontmoeten Waar wij loven en aanbidden, En den Heer wordt dank gebracht, Hier klinkt 't Welkom in ons midden!' Plaats, gewijd door 't voorgeslacht Hier storte ons hart zich uit! Hier doe zich't feest] hoorei Hier, waar Oranje en Nederland Het wederzijdsch verbond eendrachtig heeft bezwoi Zoo lang bevestigd door Gods liefderijke hai Hier is 't samenzijn een teeken Welkom dan in 't Godsgebouw Hier, waar zelfs de stecnen 6preken Van der vad'ren ,houw en trouw!' - Eén volk. écn bedeEén lied zij bier de tolk van al En 't zinnebeeld van d'eendraclitsband 1 Zoo moog de wedergalm uit deze wanden schallt Door 't Vaderland Nu volgt een sopraan-solo met koor gezongen. Gij, Koning, kent ons harte 1 Gij weet, in wel en wee, In blijdschap en in smarte Deeit Neerland met U rueê! En hadden wij te kampen Met tegenspoed en nood, Gij waart het, die in rampen De hand der hulpe boodt! De Ga, door U verkoren. Verneme 't in deez' stond Wie U heeft trouw gezworen Deelt in ons schoon verbond I Hoog zullen wij Haar eeren Die Gij, o Koningkroont, En elke dag zal 't loeren Hoe yt volk zijn liefde toont! Daarna wordt de eerste afdeeling besloten me volgende lied: Neêrland beeft met blij verlangen, KoninginUw komst verwacht I

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1