BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. wachter over do grenzen gezet. Hij scheen echter zwak en ziekeiijk te zijn, zoodat hij zich slechts inet moeite kon staande houden en de veldwachter, mede lijden met den man krijgende, zich met- 't diageu van zijn handtasch en parapluie belastte. Den vol genden ochtend vond men tasch, parapluie en stok aan den kant van 't Wieineesterdiep, onmiddellijk in de nabijheid der grenzen dezer gemeente. Men vischte dadelijk de vaart af en vond weldra het lijk van den ongelukkige, dat ter schouwing naar Buada is gebracht. De correspondenten der Italiaansche bladen klagen bitter over koningin Victoria, die te Baveno zoo stil ën eenvoudig leeft, dat zij niets te verraeldeu hebben. De correspondent der Panful la zegt, dat de deuren der villa altijd gesloten blijven. Alleen 's namiddags tegen vier uur is de koningin te ziendan rijdt zij uit, altijd in hetzelfde wagentje met denzelfden voor rijder. Zij heeft een paar malen de Borroraeïscbe eilanden bezocht en in enkele magazijnen inkoopen gedaan. Te Pallanza bezocht zij de kerk der Madonna di Carapagna en zij bracht de autoriteiten die haar daar kwamen begroeten, niet weinig in verLgenheid, door haar vragen naar den schilder en den ouderdom der fresko's in de kerk. Prinses Alice verbaasde de Italianen, door zich in een gewone boot naar P ilanza te laten roeien en daar als een gewoon sterveling, garen en borduurwol te koopen. De heer George Müller, de welbekende stichter van 't groote weeshuis te Bristol in Engéland, is op dit oogenblik in Italië. Eenige dagen toefde hij te Florence en reisde daarna af naar Rome. Alom worden hem. de bedehuizen geopsud van de verschillende gemeenten. Hij spreekt in 't Duitsch of in 't Engelsch. Doch overal vindt hij. mannen, bereid en bekwaam om zijn eenvoudige en ongekunstelde, maar hartaan- grijpende getuigenis aangaande hei Evangelie van Gods genade voor Italianen te vertolken. Te Szegedin heeft een storm aan de pas be gonnen herstellingswerken groote schade gedaan. Veel bouwvoorraad en levensmiddelen zijn vernield. De rivieren wassen opnieuw. Nog steeds vindt men lijken. Een groot deel van Rusland is, tengevolge van de talrijke moorden, in staat van beleg verklaard. In zes provinciën, St. Petersburg, Cbarkoff, Odessa, Moskou, Kielf en Warschau, bijna geheel westelijk Rusland, het n.eest beschaafde en welvarende gedeelte van het Rijk, is eene militaire dictatuur ingevoerd. De gouverneurs-generaal zijn er met volstrekte macht bekleed, de krijgswet is afgekondigd, dë misdadigers zullen er niet door de politie maar door soldaten worden opgespoord, ieder, die maar verdacht wordt, kan worden verbannen of gevangen genomen, de dag bladen kun Bén worden gesci.orst., en de gouverneurs- generaal kunnen alles doen wat zij noodig achten om de rust te handhaven. Onder de meest bekende gouverneurs worden ge noemd Todleben voor Odessa, Melikoff voor Cliar- kow en Ghorko voor St. Petersburg. Natuurlijk beheerscht dit feit de geschiedenis van den dag, dat is het groote evenement waaraan zich allerlei beschouwingen vastknoopen. De nihilisten en hunne partij zijn niet zoo maar zonder eenige aanleiding opgestaan. Verre zij het van ons de bedrijvers der gruwelijke moorden, de vertreders van goddelijke en menschelijke wetten ook maar eenigszins te versctyoonen. Wie haudelt en werkt op de wijze als men hierachter vinden kan heeft zijn recht op bestaan als partij in den staat verbeurd. Hij doet de werken des duivels. Maar, zie ook even de keerzijde. Wat een weelde en overdaad heerscht er niet aan 't hof en in de adellijke kringen, terwijl millioeuen een kommervol leven slijten. Hoe hard werd daar vanouds af de mindere man behandeldde geringste over treding werd er ten bloede toe gestraftvan vrijheid was geen sprakemen kende er sL-chts heevschers en slaven. En al is dit in de laatste jaren een weinig ten goede veranderd, in 't wezen der zaak bleven de oude toestanden bestaan. Alles hangt af van den wil of de luim van een enkelen man, den Czaar. En daar deze slechts heerschen kan door tussckenkomst van derden, zoo zijn aan dezen de onderhoorigen op hun beurt blindelings onderworpen. De looden tirannie drukt op allen, van den grooten tot den kleinen. O ja, er bestaan wetten en rechtbanken. Maar toch wordt er veel te veel gehandeld met aanzien des persoons. Of is 't. niet wereldkundig, dat de grooten stelen als raven, zonder daarvoor loon naar werken te ontvangen Is er, om iets te noemen, gedurende den laatsten oorlog, niet geknoeid op de gruwelijkste manier, ten koste van 't leven en den welstand van den mindereu man en soldaat? Toch is 'tonderzoek naar de schul digen op bevel van den Czaar gestaakt. Waarom Omdat die onverlaten tot de hoogste standen, wel licht zelf9 tot de omgeving des Keizers behooren. En moet dit dan den onderhoorigen geen soort van vrijbrief geven, om nu op hun beurt ook te nemén wat ze, hoe dan ook, krijgen kunnen? De oneerlijkheid en omkoopbaarheid dér russische ambtenaren is we reldkundig. Zoo is meer en meer 't diep bederf tot alle rangen en stauden doorgedrongen, zoo is 't nihilisme ontstaan en viudt het zijn dweepende aan hangers tot zelfs in de kringen van den adel en niet het minst in den ambtenaarsstand. Dat iu dezen vooral het diep bederf schuilt is verklaarbaar. Klagen we reeds bij ons over de albemoeiing, maar daardoor ook over deu te grooten iuvloed van den staat of van zijne ambtenaren, in Rusland, waar men de controle van vertegenwoordi ging en publieke opinie of geheel óf bijna geheel mist, waar ook de pers aan banden ligt en grootendeels in dienst der regeeriug staat, daar hunkert ieder naar een post of postje en tracht door vleien, kuipen en kruipen zich steeds hooger op te werken en lukt dit aan de groote menigte der bijna-nietsdoendeu niet, welnu, dan den weg slechts ingeslagen, dien 't nihi lisme met zoo groote woorden en bezieling aanwijst. Te verliezen is er in alle geval slechts weinig. Eu welke is nu de aangewezen weg ora tot herstel te komen. Met geweld onderdrukken? Half Rusland laten regeeren door militaire despolen waaronder er zijn die tegenover den minderen man heel wat op hun geweten hebben? Maar het nihilisme zal voor geen gestrengheid terugdeinzen en tegen de maat schappij een oorlog voeren zonder genade, een oorlog van plnndereu, branden, moorden, 't Is te doen om de vernietiging der middenklasse, om het begraven der oude wereld onder haar puiuhoopen. Het gezin moet vernield, het recht van eigendom afgeschaft, de gods dienst. weggedaan, zelfs de vrijheid als een holle frase beschouwd worden. Dan, als de groote ure zal gekomen ziju, zullen de nihilisten uitrukken om executie te doen, om alle beulen, handelaars en grondeigenaars te verpletterenze zul- les alles vernieleu, personen en zaken om 't even die hun in den weg staan. Wie niet, zeggen ze, voor ons zijn, die zijn tegen ons en die moeten vallen onder de kogels uit onze revolvers. Zoo staat in hunne in 't geheim gedrukte en met kwistige hand verspreide organen te lezen. Nog eens is er iets zoo huiveringwekkend te bedenken Zou er wel eene andere weg dan recht en gerechtig heid te beoefenen zijn, om dezen dreigenden storm te bezwoeren? Zou deze niet beter uitkomsten geven, dan de verpletterende overmacht waarmee thans hen die op zoo onIzettende wijze van hun land een hel maken, worden bedreigd? Stond er een man voor Rusland op, die in Hooger kracht rtcht en waarheid deed eerbiedigen, hij zou met -recht de groote mogen genaamd worden. Een kijkje in den maatscliappelijken toestand van Kusland. Den on Februari 187S trof Vera Sassulitsch gene raal Trepov,chef der Petetsburger politie. Zij werd door de jury vrijgesproken en is sedert dien tijd ver dwenen. In Juni werd te Kieuff de ambtenaar van het open baar ministerie, Kollarevski, midden op den dag in eeu der drukste straten door drie personen met revolvers aangevallen. De daders zijn onbekend gebleven- In dezelfde stad, ook overdag en te midden van vele toeschouwers, dicht bij een politiepost, werd de officier der gendarmerie Heyking met een dolksteek vermoord. Een werkman, die den moordenaar wilde vasthouden, werd doodgeschoten. De dader bleef onbekend. Den 16en Augustus werd generaal Mezentzelï, het hoofd der geheime politie te Pe:ersburg op straat door twee mannen doodgestoken. De daders ontkwa men in eeu gereedstaand rijtuig eu zijn onbekend gebleven. De gouverneur van Charkoff, vorst Krapotkin, werd den 21en Februari van dit jaar, 's nachts van een bal komende, doodgeschoten. De dader is niet ont dekt kunnen worden. Den 7n Maart werd te Odessa de kolonel der gen darmerie Knoop in zijn woning geworgd gevonden. De dader is niet bekend. In dezelfde stad werd Zaleski, een jongmensch van 17 jaar naar men zegt. omdat hij geweigerd had lid eener nihilisten vereeniging te worden, op straat dood geschoten. De dader is spoorloos verdwenen. Te Moshau werd 23 Maart in een kamer van een hotel het lijk van een zekere Reinstein gevonden, die een der drukkerijen van de nihilisten had verra den. De moordenaar is niet bekend. Den 27 Maart werd Bairrchlwski, 22 jaar oud in gezelschap van zijn vrienden, door een jonge dame doodgeschoten. Zij werd gevat. Den 25 Maart schoot een man te paard op gene raal Drentelen,- den tegenwoordigen chef der geheime politie, zonder hem te treffen. De dader vluchtte, viel I van zijn paard, sprong in een rijtuig t Tn de drukste straat van Kieuff, deu 5 middags tusschen drie en 4 uur, werd op den\ verueur graaf Czarkoff geschoten. Het schot mi De dader zou in een rijtuig ontkomen zijn, als toevallig een boer met zijn kar hem in den weg was! gekomen. Van den gevangene heeft men niet mecr! gehoord. - Tusschen den 8u en lln April zijn andere"aansla- gen te Kieuff' voorgekomen, o. a. op den chef der politie Hiibbenet, maar daarvan zijn geen bijzonder heden bekend geworden. Te Pinega eeu stadje in het gouvernement Arehan— gel, werd de postmeester Piotrovski in zijn woning den 10 April door dolksteken vermoord gevonden, omdat gij, zelf een Pool, tegen verbannen Polen zich wreed had getoond. De dader werd niet gevonden. Einelijk had de moordaauslag op den Keizer den 14 April plaats. Nog vele andere moorden zijn door, de nihilisten gepleegd, die minder beweging hebben gemaakt en waarschijulijk zijn vele buiten de naaste omgeving niet bekend geworden. Berichten uit Zuid-Afrika. De afdeeling onder kolonel Law, tot het ontzetten van Pearson, afgezonden (zie ons vorig noramer) was 6000 man sterkmet twee negenponders en twee mitrailleuses. Zij volgde den weg langs de kust. Den 30sten Maart kampeerde zij te Ama- tokulu, ongeveer halfweg tusschen de grens en Ekowe. Pearson signaleerde toen, dat zijn voorraad meel was uitgeput, dat hij 150 zieken en gewonden had, dat hij met hoogstens 500 man een uitval zon kunnen doen, en dat er tusschen de 30,000 en 35,000 Zoeloe's het Engelsche convooi opwachtten. Een ander berichtgever raamt het cijfer der Zoeloe's rondom Ekowe op slechts 15,000. g Er valt weinig te voegen bij hetgeen wij reeds mededeelden omtrent de gevechten aan den noord kant tusschen Wood en Umbelini. Het door de Engelschen geroofde en door de Zoeloe's heroverde vee bedroeg eenige duizenden stuks. Al de iuland- sclie hulptroepen der Engelschen deserteerden, Wood's paard werd onder hem doodgeschoten. Hij verloor, bij den verwoeden aanval der Zoeloe's op zijn kamp, zeven officieren en zeventig man. Onder de gesneu velden is Pieter Uys, de dappere aanvoerder dei Utrechtsche boeren, die met de Engelsche uittrokken. In de Transvaal blijft gisting heerschen. De boeren hielden vergadering op vergadering, om met nadruk te verklaren dat zij hunne onafhankelijks^ teruger langen niets meer en niets minder. Daar bij schijnen- zij het echter te laten. De jongen onde; hen (zoo luidt een bericht) willen oprukken naa Pretoria, doch de badachtzame ouderen van dager houden deze heethoofden tegen. - ftrnanniarkten enz. Rotterdam, 21 April. Tarwe en rogge flauw, winter- gerst 20 ct., paardebooneu 10 ct., duiveboonen 25 ct. bruine en witte boonen 50 ct., erwten 25 ct. en cana riezaad 25 ct. lager. Prijzen van etïectcn. Amsterdam, 19 April 1879. Jïederl. Certitic. Werkelijite sci: dito dito di dito dito di Loten stad Amsterdam Obligatiën dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 ditoL. 100 1873 dito 1877 dito dito leening 186769 Loten 1864 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Oblig. spoorweg Potï-Tiflis. dito dito Jelez Orel dito dito Jelez-Griasi. dito dito Charkow Azow Aand. Kiew-Brest dito Baltische spoorweg. Aand. Warschau-Bromberg, dito dito Weenen. 27i pet. 647s 3 767. 4 9S7« 3 1037. 3 1017/, 5 947. 5 547, 5 757/, 5 903/, 5 S27 5 S23/. 5 867, 4 743/i 5 - 1357, 5 1337, 5 11S 47* 887 5 827 5 1 5 5 5 3 48 4 517 5 563/

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3