3>' GEMENGDE BERICHTEN. Q'lr_ oogen, den naderenden storm durven k i ot, uitgaande van de stelling, dat ook de 1 Mtaire mauueu veel winnen al winnen zij n'ets tijd, de belastingkwestie nog een jaar verschuiven, A het'rustig verkiezingsjaar 1880? De Kamer alleen kan deze vraag beantwoorden. rYij wachten het antwoord met belangstelling. Bij de Jmi-stembus, zoo betoogt de Staudaard 'treden we weder op als protest-partij. Onze linie van verdediging is deze: 1. Voor den Heere onzen God tegen dit Mara- noualtaartje (het materialistisch streven) En daarom net den eisch om een andere kieswet, en dorr die andere kieswet om een betere kamer! 2. Voor de vrije tegen de Staatsschool! Als zegel op het Volkspetitionnement, waarin nu ten derden lrmale ons Christenvolk tot Oranje zijn toevlucht nam redding. En eerst daarna: 18. Voor beperking, tegen uitzetting van staatsbe moeiing! D. i. tegen elke nieuwe en dies ook tegen de effecteubelasting, als die strekken zou om die kamer nog maar vaster in het zaal te zetten en onze ?rije school te dooden. Morgen zal de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Dordrecht (vacature Gevers Deynoot) plaats hebben. Vau liberale zijde worden aanbevolen de heeren G. A. Loeïï ea rnr, J. B. van Osenbruggen. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman is candidaat dér anti-revolutionairen, f De heer L. M. de Laat de Kanter, gepensioneerd O. I. hoofdambtenaar en wethouder te Leiden is definitief tot candidaat der liberaleu in het district Leiden gekozen, j De heer O. baron van Wassenaer Catwijck is dit jaar voor Leiden aan de beurt vau aftreding. Eeu belastinghervormer zoo als er tegenwoordig velen zijn heeft berekend, dat het nationaal ver mogen bestaat uit 5000 millioen vaste goederen. 4000 a effecten £nz. 3000 I, bedrijfskapitaal en 9000 a gekapit. arbeidverdiensten, dus 21000 millioen te zamen. Die den man niet gelooft, mag hem narekenen. Naar de mate onze gemeente zoo schrijft men ï.TfTt'v uit den Helder in welvaart achteruitgaat, die mate neemt het aantal drankhuizen ir'afé'3 toe. \_j Die opmerking geldt, als we ons niet vergissen, niet oor den Helder alleeD. rp Het Handelsblad meldt den dood van den heer L. Philippona, bekend om zijn tallooze artikelen onder sn naam van Multapatior. Het blad wijdt de vol lende regelen aan zijn nagedachtenis Hij was een zeldzaam man, daar hij alleen uit leer- Aierigheid en uit zucht om zijn medeburgers nuttig 10 zijn, zich op tal van wetenschappen bleef toeleggen, ~^3heel vreemd aan zijn maatschappelijke positie. Zijn Pfrijd. tegen den sterken drank vooral heeft hem jpulair gemaakt: het verbond dior hem gesticht en tar hem genoemd, zal hem overleven. Zijne mede anders kunnen geen betere hulde brengen aan zijn )Sigedachtenis, dan door in dien strijd te volharden. Ij De gemeenteravd van JBaam heeft besloten daar ;t in het belang der algemeene welvaart, open- I Ie orde en zedelijkheid zeer wenschelijk is, de breiding tegen te gaan der gelegendheden waar sterken drank kan bekomen, lo. dat geen r\/uwe tapperijen zonder vergunning van het ge- t^sntebestuur mogen worden opgericht 2o. dat 11 wijk A, de kom der gemeente, buiten een be- j ïld aangegeven kring in het geheel geen nienwe .perijen mogen worden geopend 3o dat de buiten n kring thans nog bestaande tapperijen bij orer- en der tegenwoordige eigenaars zullen worden °*eheven. N 9e Arnhemsche courant maakt de volgende juiste nerking (det de meeste gestrengheid wordt van over- jj «Iswege gewaakt tegen het onbevoegd uitoefenen geneeskundige practijk. Maar moet daartegen- r\Ldan ook de verplichting niet staan, dat hulp *^'e bevoegde geneeskundigen te bekomen is? Men S niemand verbieden ziek te zijn; maar verbiedt bem hulp te zoeken bij een empiricus, dan moet hem in de gelegenheid stellen een deskundige pduadplegen. i:^u zijn er dorpen in ons land, waar geen genees- is en waar de onvermogende er ook geen be- j :n kan, daar de dokters den tijd missen om de plaats, waarin zij gevestigd zijn. te verlaten. Dit is, blijkens eeii ingezonden stuk in de Zutph. Ct. de toestand van Eerbeek. Daar moet men, volgens de gebruikelijke uitdrukking, sterven zonder dokter, om dat de gemeente Brum men, waartoe deze buurtschap behoort, geen tractement uittrekt voor een geneesheer, die met de practijk van Eerbeek is belast. Bestaat er geen middel om haar daartoe te nood zaken Serh, §citoot rr. lending Lit het jaarlijksch verslag der Vereeniging voor Christelijk Nationaal onderwijs teekenen we nog het volgende aan: In Juni 11. werd aan 15 onderwijzers het diploma uitgereikt. l)e renten van het Groen van Prïnsterer fonds werden uitsluitend aangewend tot bevordering van de opleiding der onderwijzers. De normaallessen zijn weder met één vermeerderd, namelijk te YVitmar- sum. Aan 102 kweekelingen werd onderwijs gegeven van deze werden reeds acht tot hulponderwijzers be vorderd. Het fonds voor den bouw van christelijke scho'en, onder administratie van jhr. mr. M. M. Vau Asch van VVijck, werd belangrijk aangesproken. De rapporteu over de scholen kunnen bepaald gun stig genoemd worden. De reizende agent J. De Braai Cz. was steeds met vrucht werkzaam. Het getal der hulp- vereenigingen werd met 8 nieuwe vermeerderd. Vooral in Rotterdam en Utrecht nam het getal leden en begunstigers der Vereeniging zeer toe. Als een be langrijke gebeurtenis wordt vooral vermeld de oprich ting van de nieuwe kweekschool voor christelijke onderwijzers te Doetinchem, onder den naam van Groen van Prinstererschool. Het getal scholen, door de Vereeniging gesubsidieerd, bedroeg 137, die te zamen een subsidie van f 25,550 ontvingen. De scholen werden bezocht door 28,171 leerlingen, d. i. 910 meer dan in het vorig jaar. De scholen hebben gekost f 274.984.935. Eene circulaire aan de kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten om mede te werken tot onder steuning van het chr. nat. ond. had in vele gemeenten een gewenscht gevolg. Een donkere stip is het toe nemend gebrek aan hulponderwijzers. In vele scholen staat één onderwijzer voor honderd leerlingen. De stuivers- of cents-vereenigingen breiden zich zeer uit: daardoor wordt allengs het tekort hersteld. De bijdra gen dier vereenigingeu, 84 in getal, zijn gestegen tot f 55 i 7-813, waarvan alleen in 's-Hage f 3000, waar het ledental 1500 is. Eindelijk werd in 1878 geboren de vereeniging Johannes, die tot steun moet dienen van de bejaarde of zieke onderwijzers. Wijlen mevrouw E. M. P. vau der Hoop, wed. van den heer G. Groen van Prïnsterer, heeft een soin van f 3000 vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam- L a i) <11) u w. Berichten betreflende de prijzen van gronden loopen zeer uiteen. Zoo vinden we vermeld, dat de boeren erven, behóorende tot het Burgerlijk armbestuur te Kampen, bij publieke verhuring f 840 meer hebben opgebracht dan bij de vorige verpachting, niettegen staande van een dier erven, sedert de laatste verhuring 14 bunders land is afgenomen. Daarentegen wordt uit Wilsum gemeld, dat ge- meentelanderijen, die het vorige jaar bij publieke verpachting f 687 opbrachten, dit jaar voor f 438 zijn verhuurd. Bij de gehouden verpachtingen van weilanden te Wapeningen kon men f 50 a f60 per morgen be dingen, tegen f 70 a f 80 in 't vorige jaar. Voor het meerendeel is 't daarom niet gegund. Ook in de omstreken is neiging tot daling in de pachten te bespeuren. De veldarbeid is tegenwoordig in Zeeuwscli Vlaan deren in vollen gang en de granen staan overheerlijk op het land. Het gezaaide vlas heeft juist zijn gewenscht zacht en vochtig weder en de boonen eu erwten vertoonen zich reeds krachtig boven den grond. In het eerst vreesde meu voor de wintertarwe wegens de in Maart strenge vorst, doch thans is die vrees bij den landbouwer geweken. De vroege en late aardap pelen, waaronder de goede soorten, als blauwe en roocie kruipers, Gentsche witte en roode wolkammers, zijn alle reeds gepoot en binnen een paar weken boven den grond gewassen. Wat de vruchten betreft, de appeleu en pereboomen staan metbloesemsknoppenen alle steenvruchten beloven veel ooft. Ook de aalbessen, de zwarte- en kruisbessen bloeien sterk en geven hoop op menige volle mand. In 't jongste nummer van de te Maastricht verschijnende Wekelyksche Landbouic-Kroniek vestigt de redacteur, de heer P. Corten, de aandacht op de landbouwcrisis, wier gevolgeu zich reeds in eenige provinciën van ons land geducht doet gevoelen. Als eerste en naaste oorzaak daarvoor noeme hij de gewel dige mededinging van Amerika op de Europeesche graanmerkt, dis 't meest wordt gevoeld in die streken waar, bij zeer geringen veestapel en bij afwezigheid van industsieele cultures (als tabak, hop, vlas en der gelijke) het landbouwbedrijf zich hoofdzakelijk bepaald tot de al te uitgebreide, ouderwetsche graanbouwerij. Elders, waar 't graan in den veestal aau de markt komt, blijft de toestand voorloopig gunstiger. Men is dan ook reeds wijsselijk begonnen met geleidelijke inkrimping van de graanteelt, uitbreiding van den verbouw van voedergewassen, het aanleggen van kuustweilanden, vermeerdering en verbeteing van der veestapel verbetering van de zuivelproducten enz. Doch of deze defensielinie zal bestand zijn tegen Denemarken, tegen de binnenlandsche kunstboter en de Amerikaansche kaasfabrikanten tegen de spekslagers van Chicago en den pas begonnen invoer van versch vleesch en levend vee uit Amerika, zal de tijd moeten leeren. Flik en Flok, het sleepbootje op het kanaal door Walcheren wordt voortaan, zoo noodig bijgestaan door de Martina Johanna, een net bootje. Vrijdag marcheert het 3de bataljon van het 3de reg. infanterie van Vlissingen naar de hun aan gewezen garnizoens-plaals, Bergen op Zoom, De burgemeester van Amsterdam heeft de nacht- vergunningen (van 2 tot 4 uur) aan alle kroegen en café chantants ingetrokken, 't Is dus daar om 2 uur sluiten. Eenige heeren bezoekers van de koffiehuizen in de bekeude Nes waren met dien maatregel niet tevreden, cn hunne gastvrije(?) vrienden .nog minder. Een 26-jarig werkman is te Arasterdam door vier op een zolderluik neerstortende balen suiker ge troffen en bijna dadelijk overleden; hij laat een weduwe eD drie kinderen na. Deze week zal het Paleis op den Dam des avonds met 1200 waskaarsen verlicht worden. De directie der stoomvaartmaatschappij „Neder land" zal het vertrek van het eerste mailstoomschip direct van Amsterdam op feestelijke wijze doen plaats hebben. Zij heeft daartoe uitnoodigingen gezonden aan een groot aantal autoriteiten en belangstellenden, om met hunne dames, op den 26e April, des voormiddags ten 10 ure, aan de afvaartplaats van het stoomschip Prins van Oranje tegenwoordig te zijn. Er bestaat plan om te Halsteren, bij Bergen- op-Zoom eene inrichting voor palingteelt op groote schaal in het leven te roepen. Te dien eiude zijn reeds stappen gedaan bij den eigenaar van de Milanen, om dat water, hetwelk omtrent 9 hectaren groot is en daartoe uitnemend geschikt sehijut, in pacht te bekomen. Het hotel „Belle-vue" te Zantvoort, is donder dag nacht geheel afgebrand; het aangrenzende in aan» bouw zijnde nieuwe hotel is gespaard gebleven. Voor eenigen tijd hielden een paar jongens te Heerenveen in een paardenstal gymnastische oefenin gen. Met de bovenkleederen had een der jongens ook zijn zilveren horloge ergens in den stal neergelegd, doch toen hij dit bij het einde der bezigheid weder tot zich wilde nemen, wa3 het niet te vinden, hoezeer ook alles in den stal werd doorzocht. Eenige weken later komt een persoon, op ongeveer l'/a uur afstands wonende, bij den vader van die jongen, een uurwerk maker, en stelt dezen eeu zeer defect horloge ter hand, met het verzoek om het te herstellen. Aanstonds echter herkent de uurwerkmaker het voorwerp als dat van zijn zoon. En wat blijkt nu Een landbouwer had, korten tijd nadat de jongens de bewuste gym nastiekles hadden genomeu, den paardenmest uit dien stal gekocht en dezen over zijn land laten brengen, en de persoon, die het horloge thans tot herstelling aanbood, had het bij het strooien van den mest ge« vonden. Het vermiste kwam dus nog al toevallig terecht bij den rechtmatigen eigenaar, die d en vinder een beloouing ter hand stelJe. Meer dan 30,000 vellen van nuchtere kalveren zijn in 't eerste kwartaal van 1879 uit de noorde lijke provinciën van ons land vervoerd. Het is een feit dat in die streken het vleesch van die diertjes tamelijk algemeen als een niet ongeschikt voedings middel wordt aangezien eu verbruikt, doch een ge deelte van het 30,000 tal zal toch wel in worstvorm zijn weg naar andere provinciën hebben gevonden. 't Moet er in 't groote Daitsche vader land naar de Veendamsche courant meldt voor zeer velen al zeer ellendig uitzien, want er gaat te Nieuwerschans bijna geen dag voorbij of men ziet één of meer van onze Duitsche broeders, voor 't grootste gedeelte in zeer havelooze plunje, door den veldwach ter over de grenzen leiden. Wanneer dit op andere grensplaaisen ook zoo menigvuldig voorkomt, dan is het aantal teruggebrachte vreemdelingen gedurende dezen winter werkelijk groot te noemen. Dezer dageD werd weder een vreemdeling, oogenschijnlijk een heer, voorzien van handtasch, parapluie en stok, bij gemis aan voldoende middelen van bestaan, door den veld-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2