CIIIUSTlLIJK-HISTOKISf.il KLAD. .V. 432. Dinsdag 22 April HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever P. Gr. W IJ T 31 A N, te ^[IDDELBUR( 4. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 21 April 1879. Naar wij vernemen is te Middelburg officieel aan schrijving ontvangen, meldende dat Z. M. de Koning en H. M. de Koningin weldra Zeeland's hoofdstad denken te bezoeken. De datum waarop de komst zal plaats hebben is nog niet bepaald, men meent in het laatst van Mei. Vrijdag werd te Goes eene vergadering gehouden van de Zeeuvvsche Antlrevolutionnaire Kies rereeniging. Er waren 34 personen tegenwoordig, terwijl het bleek dat 73 leden zich bereids hadden aangesloten. De voorloopige commissie stelde voor om het bekend program als grondslag der vereepiging aan te nemen, doch evenwel daarin enkele wijzigingen te brengen. Na breedvoerige gedachtehwisseling werd dit voorstel aangenomende wijzigingen bepalen zich tot art. 3 en 4. Het ontworpen huishoudelijk regiement werd aan genomen, nadat daaraan nog eenige uitbreiding was gegeven. Tot leden van het bestuur werden gekozen de volgende heeren: jhr. J. L. de Jonge van Zierikzee, A. Littooij, W. A. de Rijcke en W. J. J. Koole van Middelburg, M. de Jonge Jz. van Goes, VV. T. A. Winckel van 's Gravenpolder en J. H. Hennequiu van Sluis. Het is opmerkelijk dat op dergelijke vergaderingen, zoo als ook nu, de leden der Chr. Geret. Kérk zoo trouw op het appel zijn. Het valt in het oog dat zooveel bekende antirevolutionairen, tot de N. H. Kerk behoorende, om onbekende redenen wegblijven. Wij weten wel dat bij staatkundige partijvorming niet in de eerste plaats op kerkelijke afkomst behoort ge let te worden, doch de vraag dringt zich aan ons op: Heeft werkelijk synodaal wanbestuur en kerkeraads- halfheid en langdradigheid reeds zoo demoralisee- rend op de Ned. Hervormden gewerkt, dat zij zoo gerust Gods water over Gods akker kunnen laten loopen; zijn zij er al zóó aan gewend niets te zeggen te hebben en niets »e doen, dat zij zich als vau nature terughouden, waar het de behartiging van hooge belangen geldthebben zij zóó weinig ge voel van verantwoordelijkheid, dat zij het handelend optreden steeds overlaten aan die eukelen uit hun midden, die, met werkzaamheden reeds overladen, zich nauwelijks aan eerepostjes van allerlei aard weten te ontworstelen Dj uitslag der acte-examens in Zeeland was tot zaterdagavond de volgende: Onderwijzers in het Engelsch. Geëxamineerd en toe gelaten 1, zijnde de heer G. Lievense, van Middelburg. Onderwijzeres in liet Engelsch. Geëxamineerd en toe gelaten I, zijnde mej. B. K. van der Hoek van Goes. Onderwijzeressen in het Fransch. Geëxamineerd en toegelaten 2, zijnde de dames L. C. E. F. Nonhebel van Middelburg en H. Risseeuw van Goes. Hoofdonderwijzeressen. Geëxaminserd en toegelaten 2, zijnde de dames A. H. Jansen en M. C. Muller, beide van Middelburg. Hulponderwijzers. Geëxamineerd 16, toegelaten 8, de heeren W. A. Dekker en T. T. B. Metz van Mid delburg, H. Italië van Vlissingen, G. de Bruijne Brevet van St. Anna ter Muiden, I. J. de Groot van Schoondijke, A. Brakman van Groede, L. Brouwer vanNieuwerkerken C. van Strien van 's Heer-Abtskerke. Voor weinige dagen heeft de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Goes haar ontslag aan aan den raad ingezonden. Waarom? Dit blijft tot liedeu voor het publiek een raadsel, alleen ingewijden zijn met de beweegredenen tot dien stap bekend. Vrijdag werden tot leden der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs benoemd de heeren jhr. M. J. de Marees van Svvinderen, J, J. Ochtman (deze heeren hadden ook zitting in de vorige commissie) J. M. ICakebeeke, dr. Isebree Moens en dr. Goemans. Indien men let op deze herhaalde wisseling van commissie leden in twee jaren tijds op het over't algemeen sterk afwisselend personeel van leeraren aan die inrichting, op de enorme lasteu die het rijk er de gemeente door het gaande houden van deze stichting worden opgelegd, dan is Gees met zijn hooge burger school zeker niet te benijden. A!U*deub<ii*£. Beschikkende op een adres van het bestuur dezer gemeente, waarbij verzocht wordt, dat, ten behoeve van den concessionaris der diligence- dienst van Aardenburg op Brugge vice versa, ver gunning moge worden verleend om eenmaal per week en wel des Zaterdags per diligence, passagiers en koopmansgoederen te mogen uit- en invoeren, zonder het grenskantoor Eede aan te doen, heeft de Minister van Financiën, bij beschikkiug van den I2den April 11. goedgevonden en verstaan, het verzoek tot wederopzeggens toe in te willigen voor zooveel het den uit- en iuvoer van accijns vrije goederen betreften vertier onder eenige voorwaarden en bepalingen. Ter wi'Je van het publiek en om alle verkeerde voorstellingen te voorkomen, zijn wij in staat ge steld de voornaamste dier bepalingen hier verkort tot algemeene keunis te brengen De uit- en invoer geschieden langs den zoogen. Heereweg, gemeente Eede, langs grenspaal no. 352 en wel Gedurende de Zomermaanden, uitvoer des voorm. tusschen 6V2 en 7l/s, en invoer des nam. tusschen 6 en 7 uur. Gedurende de Wintermaanden, uit voer des voorm. tusschen 7 en 8 en de invoer des nam. tusschen 5 en 6 uur. Voor de uit- en in te voeren passagiers-goede ren, wanneer ze bij den invoer geene aan rechten- onderhevige voorwerpen bevatten, behoeven geene formaliieiten te worden in acht genomen, behou dens de bevoegdheid der ambtenaren tot visitatie. Voor de uit te voeren koopmansgoederen moeten de bij de wet gevorderde aangiften daags te voren worden ingeleverd bij den sectie-chef te Aardeuburg. Bij den invoer geschiedt de aangifte en de beta ling der rechten aan den Ambtenaar die tot dat eiude des Zaterdags op gemelde uren zitting zal houden in een daartoe door het gemeentebestuur of den Consessionaris in overleg met den Contro leur aan te wijzen lokaal in de oumiddelijke nabij heid der Belgische grenzen. (W. v. Z. F.) A. s. donderdag zal te Goes de voorjaars-vergadering van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord- Beveland worden gehouden. Zaterdag werd door de Vereeniging voor statistiek in Nederland eene algemeene vergadering gehouden, ouder presideum van prof. rar. S. Vissering. Tal van nieuwe leden werden benoemd waaronder uit Zeeland alleen mr. W. C. Borsius. De intocht van Z. M. den kouing en II. M. de koningin heden te Amsterdam opent een reeks van feestelijkheden, die, bij gunstig weder belangrijk zullen zijn. Heden avond 8 ure zal een fakkeltocht plaats hebben waaraan 28 vereenigingen deelnemen, waaronder de werklieden van 's Lands werf, te zaraen 1160 man en de leden van Neêrlands Werkman, in verschillende groepen. In den stoet be vinden zich 52 transparanten, benevens acht muziek korpsen. Van die 52 transparanten komen 15 aan het slot, gezaraelijk voorstellende de genealogische groep van hunne majesteiten. Vier honderd fakkels en ongeveer duizend lantarens zullen bij dezen optoc hun licht verspreiden. Aan de te brengen serenade nem deel elf liedertafUs, die het vlaggelied, een gelegenheid lied van Brandts Buijs, woorden van Hofdijk, en I Volkslied zingen. Slingersgewijze zullen de deeln mers aan fakkeloptocht en serenade op d«n Dam wo den opgesteld. Voorts sereaade door de Amslerdamsche Manne zangvereeniging (11 vereenigingen). Samenkomst 8 ure op de Beurs. Dinsdag 22 April. Cantate in de Nieuwe Kerk u). Ontvangst, van comraissiën die geschenken aa bieden ten Paleize. (2 u.). Diner ten Paleize. (6 u 's Avonds algemeene illuminatie. Woensdag 23 April. Cour ten paleize. (IV' 1 R-) Donderdag 24 April. Opening der blperaententóo stelliug in het Palcis voor Volksvlijt door HH. M (9Harddraverij Stadhouderskade (1 u.), bezc van den Koning en de Koningin (J'Aj u.). Galadiner t Paleize (5 u.). Gala-voorstelling in den Stad schouwburg (8 u.). Vrijdag 25 April. Opening Droogdok. (2l/s t Gala-diner ten Paleize. (5 u.). Gala-concert in Fei Meritis (8 u.). Zaterdag 26 April.Bezoek van den Koningen de Koni gin aan „Arti er Amieitiae". Gala-bal ten Paleize. (8 Zondag 27 April. Godsdienstoefening in de Ou Kerk (lÖV'a u.). Voorganger ds. J. J. L. teu Kate. Maandag 21 April. Vertrek van den Koning"^j| Koningin per Rijnspoor. (11 u.). Vrijdag 2 Mei. Gratis-voorstelling in den Stai Schouwburg (7 u.). Een Amsterdarasche jongen. Gratis concert in het Paleis voor Volksvlijt (8 Cantate Witkamp-Coeuen. De Tweede Kamer is tegen 28 dezer bijeengeroepc Men vraagt zich thans afwat zal de Kamer, het Paaschreces, in behandeling nemen en afdoen de eerste plaats zeker de definitive begrooting t Oorlogmaar wat vervolgens Zal, met name, Kamer vóór den lOden Juni, den dag der verkiezing de finantieële wetten aan de orde stellen en in i handeling nemen? Zal zij ze aan de orde stellen, den afloop der verkiezingen en vóór de opening nieuwe zitting op 15 September aanstaande? ot einc lijk, zal zij de behandeling verschuiven tot de zitti die op 15 September begint? Het laatste is zekerlijk het minst wenschelij] Vooreerst omdat gelijk eene jarenlange ondervindi geleerd heeft de Kamer gewoon is zoo ouizaggel veel tijd aan de behandeling der indische en nedc landsche begrooting te wijden, dat er geen tijd ov< blijft om eenig ander groot en belangrijk onderwe te behandelen. Uitstel tot de zitting van 187918 wil zooveel zeggen als uitstel tot na het Kerstm: reces, tot Januari en Februari 1880. Zóólang ech kan de belasting-kwestie niet hangende en zwever blijven. Behalve de onvoorzienbare politieke toevalL die in zulk een ruim tijdsverloop ons zouden kunr overvallen, verbiedt 's Lands financieële toestand zi een lang uitstel. Vóór de begrooting van het dien jaar moeten èn het Land en de Regeering wet waaraan zij zich te houden hebben. Er moeten - bij eene gelijke raming van uitgaven, meer middel beschikbaar wezen, ót, indien de meerdere midde niet beschikbaar zijn, zullen wij onze raming van u gaven moeten inkrimpen. Wij mogen niet weder e nieuw dienstjaar ingaan met een aanzienlijk tekr dat wij niet weten te dekken dan door nieuwe sch. Ie makeu om daarmede oude rekeningen af te betal De Kamer zal dus moeten kiezen tusschen de l handeling na het Paaschreces en vóór de verkiezing op 10 Juni, of de behandeling na den afloop verkiezingen en vóór de opening der Staten-Geueij op 15 September. Zal de Tweede Kamer, met dien beteekenisvoi

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1