HANDELSBERICHTEN. De aanslag op het leven (les Keizers en de Nihilisten in Knsland. Bij liet omgaan van den hoek des gebouw9 van den genenden stat' kwam den Keizer de aanrander tegen. De deurwachter riep hem toe //Plaats de Keizer komt," waarop de misdadiger van den trottoir ging, maar den Keizer tegemoet bleef loopen. Toeu hij op dezelfde hoogte als deze gekomen was, maakte hij op militaire wijze front en groette den Czaar. Deze beant woordde dien groet vriendelijk, doch op hetzelfde oogenblik greep de aanrander een revolver uit den zak en schoot eenmaal op den Czaar, in wiens onmid- delijke nabijheid hi; zich thans stond De Czaar zag echter zijn beweging en sprong op zijde, waardoor .t schot mistte. Toen keerde de Czaar zich om en liep op het paleis van Gortschakoff toe, waarvan de poirt open stond. De misdadiger rende den Czaar na en lostle nog drie schoten op hem. Toen echter werd hij door den deurwachter, een litograaf en een soldaat achterhaald, die zich op hem wierpen. Hij verzette zich echter krachtig, doch werd door de menigte overmeesterd en ernstig toegetakeld. Naar de Duiische Petersb. Zeit. vermoedelijk uit zuivere bron, verneemt heet de misdadiger werkelijk Alexander Konstantinowith Solovjev en is hij een voormalig student van de Petersburgsche hoogeschool. In Decem ber 11. was hij ie Petersburg gekomen, als ontslagen huisonderwijzer uit de stad Toropez, in het gouver nement Pekow. Zijn moeder, broeder, en zuster wonen te Petersburgde eerste heeft haar zoon in den kerker bezocht.De misdadiger heeft verklaard dat hij den aanslag had bedreven, omdat hij door het lot daartoe was aangewezen. In zijn kleeding heerscht zonderlinge tegenstrijdig heid, zijn bovenkleereu waren nieuw en zindelijk, zijn onderkleeren vuil. Hij had onder zijn oksels ver giftigde capsules verborgen, die zoo volkomen op wratten geleken, dat de geneesheeren ze aanvankelijk daarvoor hielden. Uit een en ander blijkt, dat de moordenaar tot een geheim gencolschap behoort, wat door sommigen betwijfeld wördt. Een bericht van Dinsdag zegt, dat verleden week door 't revolutionaire comité een pro clamatie werd uitgevaardigd, waarin 's Keizers hven werd bedreigd en van een tweeden St. Bartholomeüs- nacht gesproken werd. Ook werden vrijdag en zater dag 11. telegrammen te Petersburg ontvangen, dat op Paschen een aanslag op eenig lid der Keizerlijken familie zou gedaan worden. Dientengevolge hadden de Czaar en de Kroonprins voorzorgen genomen. De Czaar gaat gewoonlijk geheel alleen uit. De Golos verneemt dat een hoogst rechterlijk colle ge zal worden gevormd, voor hetwelk de schuldige zal terecht staan en uit het antwoord des Czaars op eene tot hein gerichte toespraak heeft men vernomen dat buitengewone maatregelen zullen geuomen worden. Waarin die buitengewone maatregelen zullen bestaan blijkt niet. Dat ze noodig zijn, blijkt overigens vol doende uit mededeclingen van de werkzaam tieid der nihilisten ffLand en Vrijheid" is de titel van het nihilistische hoofdorgaan dat ia de Russische hoofdstad uitkomt. Daags na den moord van generaal Mesenzoff, chef der politie, verscheen van dit blad een feest- nommer! Het blad verkondigde met trots dat, hoewel voor de ontdekking van de moordenaars eene premie van 50,000 roebels was uitgeloofd, niemand te vinden was die ze verdienen wilde. Ook gaf niemand de moordenaars van Krapotkin aan, ofschoon de premie verdubbeld werd. „Onder de nihilisleu zijn geen ver raders, en mocht er een gevonden worden, hij ontgaat zijne straf niet", verklaart het blad. //Wel werd de Regering bekend gemaakt met het bestaan van twee geheime drukkerijen, en leidde deze ont dekking tol de inhechtenisneming van eeuige officieren en ambtenaren, maar de sleutel van het geheim bleef voor de Regering een raadsel, en de verrader, zekere Reinstein, werd eenige dagen later in een logement te Moskou als lijk gevonden. Met geld, zoo vervolgt het blad, //Zal men niemand onzer kunnen lokken Reinstein behoorde wel tot de onzen, maar was niet als lid ingeschreven hij deed slechis loondiensten. Om Mesenzoff het doodvonnis te doen ondergaan, moesten wij '6000 roebels uitgeven, en om Krapotkin hét lot van Mesenzoff te doen deelen, moesten wij ongeveer ge lijke. som aanwenden doch desniettemin Lebben wij nog steeds over 400,000 roebels in klinkende munt te be schikken, om ons werk tot het einde voort te zetten." Het behoeft geen betoog, dat de beruchte derde afdeeling haar gevreesd karakter verloreu heeft. Wan neer de politie machteloos is, om in de hoofdstad zelf het drukken en verspreiden van zulke taal tegen te gaan, dan beteekent haar activiteit waarlijk niet veel daa is er reden om te gelooven, dat zij tot nog toe, behalve in het geheim ook inderdaad zeer on rechtvaardig is te werk gegaan in de uitoefening barer macht, toen zij die nog bezat. Nog wordt ah staaltje van het streven der nihilis ten den volgenden brief getoond, voor weinige dagen aan den Czaar geschreven Aan Alexander Nicolajewitch De raadgevingen en waarschuwingen zoowel als de vonnissen, welke wij, de onzichtbare gemachtigden van het tot bloedens toe verdrukte Russische volk, doen toekomen aan de verschillende ambtenaren van het regeeriugstelsel, dat op den huidigen dag in Rus land bestaat, ze vormen te zamen en uitsluitend onze werkzaamheid tot het voorbereiden van eene beteren toestand. Daarom wordt gij, noch eenig lid uwer familie door onze uitvoerende organen bedreigd. Wij i willen allereerst de Augias-stal van het despotisme j in zijne verborgenste schuilhoeken reinigen, het volk bevrijden van de ellendigen, die het onschuldig in de gevangenissen werpen, het wreedaardig mishandelen, het er honger en dorst laten lijden, en daarna, om den schijn te redden, de onschuldigen naar het scha- vot of de mij oen in de poolstreken zanden. Wij zitten als vierschaar en zullen onze roeping vervullen zonder eenige kleinmoedigheid en zonder terug te deinzen voor eenig middel, dat dienstig is tot be reiken van ons doel. Te vuur en te zwaard zullen wij de helsche handlangers van het bloedige despo tisme vernietigen. De slachtoffers roepen hunnen beul toe raorituri te salutant. En wilt gij niet, Alexander Nicolaje witch, naar. onze waarschuwende stem hooren en paal en perk stellen aan de tirannie, dan verklaren wij u, dat gij geen tirannen meer vinden zult, die geuegeu zijn de organen te zijn vin uw stelsel. Wilt gij ons uw oor niet leenen, luister dan ten minste uaar de stem der wettige vertegenwoordigers des volks, naar de stem der zemstvo's (eene soort provinciale vertegenwoordiging,) welke eene liberaler wetgeving vraagt. Waar moet 't bij dit stelsel met Rusland heen? De beschaafde wereld bespot ons en ontzegt ons elke menschelijke waardigheid. Stoffelijk is Rusland totaal te gronde gericht. Onze rijke en onuitputtelijke hulpbronnen zijn nagenoeg geheel uitgeput- Het stelsel van onderwijs in Rusland is een stelsel van aankweeking van domheid en ver- dierlijking geworden. Uw leger is weinig meer dan een wreede en onverzadiglijke bende dieven. De rechtspleging spot met het recht. Uwe gouverneurs, politie-hoofden en generaals ziju ware satrapen, een Xerxes en Darins waardig. Overal, waarheen men de oogen wendt, ziet men dwaasheid gepaard aan wreedheid, roofzucht en bovenal onver/aiiglijke knevelarij van het volk. Alleen het militarisme geniet uwe vaderlijke zorg n en uwe gunst. Bedenk, Alexander Nicolajewitch, waar deze weg henen leidt! Gij snelt deu afgrond tegemoet, en daarom sparen wij uw leven. SET KiTfföLIGISHE IN UG.0ÜT- TOtTTAMB. Men stelt zich gewoonlijk de voortgang dïr Room- sche Kerk in het Britsche koningrijk overdreven voor. De sterk naar Roomsche gebruiken overhellende Staatskerk is daarvan oorzaak. Op Paasch-Zondag vierden de Britsche katholieken het vijftigjarig jubileum van hunne vrijheid. Het was den 13den April 1829, dat koning George IV zijne handteekening zette onder de parlemcnts-akte, krachtens welke aan de Kaïbolieken in het Britsche rijk vergund werd naar openbare ambten te dingen en zitting te erlangen in de volksvertegenwoordiging. Een gevolg van deze is geweest, dat de katholieke hiërarchie in Groot-Brittannie zich zeer ontwikkeld heeft, hoewel het aantal Katholieken in Engclaud, Wales en Schotlaud, in verhouding tot de sterk toe genomen bevolking, veeleer verminderd dan vermeer derd is. Immers in 1851 bedroeg dit aantal bij de twee raillioen, en op het oogenblik bedraagt het slechts een weinig over de twee millioen. Intusschen, terwijl er in 1851 in Groot-Brittanie 972 katholieke priesters, 694 kaïholieke kerkeu en 53 katholieke stichtingen en colleges waren, bleken in 1861 die cijfers geklommen te zijn tot 1342, 993 en in j 216; en op het oogenblik staan aan de twee mil lioen Engelsche en Schotsche katholieken niet minder dan 16 aartsbisschoppen, 2140 priesters en 1248 bedehuizen ten dienste dat is ruim tweemaal meer dan vóór dertig jaren tot hunne kerkelijke behoeften toereikend werd geacht. In 1861 werd slechis een Engelsch district door I een Katholiek in het Lagerhuis vertegenwoordigd; doch er waren 20 kaïholieke Pairs in het Huis der Lords, j en 32 katholieke leden (voor Ierland) in het Huis der Gemeenten. Thans is er in het Lagerhuis geen enkel j katholiek lid uit Groot-Brittannie; doch er zijn er 51 j uit Ierland, eu van de 34 katholieke Pairs hebben er j 26 in het Hoogerhuis zitting. In de hooge rechter- lijke colleges van Groot-Brittannie zitten geen katho- I lieken; en slechts 5 van de 204 leden van Harer Majesteit Bijzonderen Raad behooren tot de Kerk van Rome. Burgel ij ke n Vlisslngeu, Gehuwd: VV. .Heiste?! j. met A. O. Struijk, jd. 25 j. Bevallen: C. S. van Outrijve, geb. DewaclrS C. A. van Opbergem, geb. Kameemans, z. Veekam, geb. van Deijck, d. J. C. van Drielen, Raff, d. E. H. Deschepper, geb. Demulder d. Al van der Klift, geb. Engelse, d. A. I. P. Naerea geb. Nobels, z. A. C. Heisterborg, geb. Struijk, 1 Overleden: D. A. Ballieul, z. 15 w. J* van Bai jd. 82 j. J. J. van der Eijk, man van M. A. Hut zon, 50 j. M. A. van Beers, z. 7 w. G. J. van Linden, d. 11 w. A. C. van den Ent, z. 3 m Geschiere, d. 3 j. A. C. Smit, d; 2 j. W. Bi z. 4 w. Goes. (Van 512 April) Gehuwd B. C. Driel, wedr. van A. de Jonge, 85 j. met A. de Jc jd. 21 j. Bevallen A. de Blok, geb. de Haas, z. E. Lj geb. Sanders, d. P. van Dullemen, geb. Yerpoorl! S. A. Goedbloed, geb. de Wijs, z. en d. (tweel.) Schrijver, geb. Labeur, d. Overleden M. C. VVessel, d. 12 j. Graanmarkten enz Middelburg, 17 April. Met weinig aanvoer were tarwe 15 cent hooger en van f"9 tot f 9,15 gekt en paarder.boonen 25 cent hooger en van f 7,25 f 7,50 betaald. '.7 Ter veemarkt waren aangevoerd4 paarden, 0 koeien, 0 varen koeien, 5 kalf koeien, 2 kalfvaarze stieren, 9 stuks jongvee, 4 schapen, 120 magere vark De gemiddelde prijzen waren: paarden f 150 a f varen koeien t' 100 a t 140; kalfkoeien f 140 a f kalfvaarzen f 120 a f 150; stieren f 50 a f 150; jon| f 30 a 1 90; schapen i'12af 18; magere varkens f 6 a Versche boter f 1,16 a f 1,20; eieren per 100 s f 3,00. v Vlissingen 18 April. Boter per kilogram f a f 1,25Eieren per 26 stuks f 1,80 a f 1,85. Prijzen van etleeten. Amsterdam, 17 April 1879. tfederl. Certific. Werkelijne schuld. 2'/s pet. 6 dito dito dito .3 7 dito dito dito .4 9 Loten stad Amsterdam 3 U dito dito Rotterdam 3 „11 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 f Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito f 1000 1864 .5 dito L. 100 18725 I ditoL. 100 18735 I dito 1877 dito5 1 dito leening 186769 4 Loten 1864 5 4 Loten I8605 II Aand. Spoorw. Gr. Maatseh. 5 „1 Oblig. dito4Vs Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Brest 5 dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg. 4 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli. 5 dito dito Fcbr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 i Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsclie 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën n 1869 5 Egypte, dito 1_876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1 dito dito dito 18r6. 4 x/2 1 Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen vau coupons. Amsterdam, 17 April Metall f 21-;S5; dito f 21,37l/ï, Div. Eng. per ft f 11,727s; Eng. Portugal f 11,7272". Spaansche piasters f 47,45; Amerika! dollars in goud f 2,44. Amsterdam, 16 April. Metall. f21,35; dito f 2l,377«Div. Eng. per ft f ll,727a; Eng. Russen f11,977,; Eng. Portugal per ft f 11,75 Frans f Belg. f 47,45 Pruis f Hamb. Russen f 1,13; sen in Z. R. f l,14'/4Poolsche per fl.Poolsch Z. R. f Spaansche piasters f47,45; Spas Binnenlandsclie f 2,25; Amerikaansche dollars f2 papier f 2.447a-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3