|E.° -nudelburgVlissingen, des avonds te tG.r dienstregeling zal dan weinig meer te wenschen overlaten. (M. Ct.) BS den intocht van het Vorstelijk Echtpaar te Amsterdam zullen ook tegenwoordig zijn de groot hertog en de groothertogin van Saxen-Weimar, zwa ger en zuster des Konings tegenwoordig zijn. Bovengenoemde vorstelijke personen kwamen gisteren te 's Hage aan en betrokken tijdelijk het paleis h"Buitenrust aan den Scheveuingsohe weg. Het vertrek van HH. MM. den Koning en de Koningin per extra trein uit den Haag, op Maandag 21 dezer, is thans definitief bepaald op 11 in den voormiddag. Ten 12 uur 15 min. zullen HH. MM. aan het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam aankomen. Aan' de grootste en sierlijkste der eerepoorten te Amsterdam, aan de eerepoort op de Hoogesluis te Amsterdam prijken de volgende opschriften Aan den kant vnn de Sarphati-straat, stadszijde: Zij, die als keizerin de kroon draagt uwer steden, Strooit vreugdebloemen voor uw schreden. Aan de Arastelzijde: x,Blij ruischt u 't welkom allerwegen, „Heel 't IJ komt u aan d'Amstel tegen. (In 't midden boven de groote poort, prijken de wapenschilden van Nederland en Waldeck-Pyrmont.) Aan den kant vau het Paleis voor Volksvlijt, stads zijde s Volks welkom schaatrend langs uw wegen, "//Spell* voorspoed, vrede, heil en zegen." Aan de Amstelzijde: „Klink u ous welkom rein en goed, „Verschuif dan lang uw afscheidsgroet." In 't ra'dden. boven de groote poort, is het wapen Van Amsterdam aangebracht. Dp -Sarphali-straat is aan beide zijden met groen versierd. De Ainsterdamsche Courant maakt bij de ver kiezing voor een lid der Provinciale Staten in N.- Holland van den uitslag (bijna 400 uitgebrachte - steramen) melding met de volgende opmerking: Aaugezien liet getal kiezers voor de provinciale Staten volgens het laatste officieele cijfer 4192 bedraagt, heeft nog geen tiende gedeelte hunner de moeite ge- 1 nomen of het belangrijk genoeg geacht, om van zijn i burgerrecht in deze gebruik te maken, zijn burgerplicht te vervullen. Het kan echter nog erger; cp 29 itreiifril a- s- zal eeQ herstemming moeten volgen lus tte schen twee liberale candidaten, die te zamen juist drie honderd stemmen hebben gehad; wij gaan den tijd te gemoet, waarop onze regeeringsmannen zullen Worden afgevaardigd door de stembureaux en de naaste familie. Woensdagochtend ten 10 ure is de Commissie P Van rapporteurs uit rle Tweede Kamer voor het wets- ontwerp tot heffing van een effiectenbelasting vegaderd, om het voorloopig verslag over dat wetsontwerp vast le te stellen. D:t verslag is gisteren avond aan de leden rond de gedeeld. De gemeenteraad van Den Haag heeft op een adres om op Zondagen geen kermis te doen plaats hebben, voor ditmaal afwijzend beschikt, dewijl de aanstaande i,'kermis te na op handen was om in de bestaande regeling verandering te brengen. Een voorstel van l'den heer Van Geuns om de zaak /oor 't vervolg in Overweging te houden, werd echter aangenomen. Het bleek duidelijk dat de gemeenteraad van onze hofstad gaarne het voorbeeld van de hoofdstad wenscht [aate volgen, en dit ook weldra doen zal. pin r TG' De eerste Suez-boot i ^Nederland" de Prins van Amsterdam aangekomen. .nestig buisgezinnen, van de maatschappij Oranjeis woensdag te Beladen met een vijftig a waarvan de hoofden in dienst zijn r Ier Maatschappij en die op deze wijze gratis konden 0l,vorden overgebracht, is het schip dinsdag morgen te ^S6 ure van Nieuwediep vertrokken, te 10 ure binnen Ie pieren te Ymuiden gekomeu en te 12 ure geschut. 'ot Ymuiden zijn het bestuur der Kanaalmaatschappij n dat der Maatschappij Nederland de schoone boot l '"elke 54 decimeters diepgang had, tegemoet gevaren '"el n op haar overgegaan. Zij is zachtkens, maar zon- jv'^er stoornis, naar Amsterdam gevaren en te 4 ure jn de handelskade, voorbij het Oosterdok gaan liggen. Men weet dat voortaan de schepen dezer maatschappij 'e,"hect op Indie van Amsterdam uit zullen varen, 'cta Dat de verplaatsing dezer maatschappij voor de dejjmeente Helder een gevoelig verlies is, kan hieruit L^ijken, dat door de administratie gemiddeld 60,000 ïlden per maand werd uitbetaald. Naar aanleiding van den moordaanslag op den Keizer van Rusland schrijft de Standaard het volgende De kroon moet weg, en om die kroon in het slijk te kuuuen trappen, moet de man er maar aan die haar draagt, al is die man ook de aangebedene van zijn volk, een beschermer der verdrukten, de glorie van zijn land 1 Zoo met Duitschlands Keizer. Zoo nu weer met den Keizer aller Russen. En in dien Kroondrager is het eigenlijk nog op een hooger gemunt. Op den Koning aller Koningen Den Ileere onzen God. lerli, School ?r. lending, Ds. J. Dommisse, predikant bij de N. II. Gemeente te Biezeliuge heeft toezeggiug van beroep naar Oost- kappelle ontvangen. De kerk der Vrije Gemeente, te Amsterdam zal op de Weteringschans worden opgetrokken, het gebouw verkrijgt een breedte van 20 bij een diepte van 31,50 meter. Het kerkruim zal eene oppervlakte hebben van ongeveer 480 M2 met aan 3 zijden eene gaanderij breed 4 M.rustende op ijzeren kolommen, terwijl tegenover de katheder aau den afgaronden achtergevel, waarboven zich het orgel bevindt, nog eene tweede gaanderij is van 8,50 M. breed, alles te zamen geschikt voor een 1600tal bezoekers. Het ge bouw is inwendig hoog 14 M. en heeft aan de zij gevels 4 ruime uitgangen. Om het gebouw is men voornemens eenig plantsoen aan te leggen. Van de 16 adsprirant-hulponderwijzers die zich tot heden te Middelburg aan het examen hebben onderwor pen verkregen 8 de begeerde akte, o. a. de heeren W. A. Dekker en J. Metz van Middelburg. De geschenken, door kinderen der Zondagscholen in Nederland en door het Konings Willemshuis te Amsterdam aan H. M. ds Koningin aan te bieden, waren Dinsdag en Woensdag te Amsterdam in het lokaal boven de Veescnhal tentoongesteld. Eene be schrijving vau twee prachtige bijbels gaven we vroeger reeds. We hebben dus nog slechts te melden dat zij bij de bezichtiging een zeer gun- stigeu indruk maken. Zij zullen Dinsdag bij de feest viering in de kerk te Amsterdam worden aangeboden die van de Zondagscholen djor acht en die vau het Willemshuis door vier kinderen. Er was eene ontzaglijke drukke opkomst van kinderen der Zondag scholen om deze geschenken te komen zien. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag beeft de pas opgerichte centrale liberale Kiesvereeniging te Goe9 eene vergadering gehouden tot voorloopige gedachtenrerwisseling over caudidaturen voor de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. Onderscheidene candidaten werden genoemd, maar men heeft gemeend vooralsnog geene publiciteit te moeten geven am het verhandelde en nog geene namen to noemen. De vergadering der vereeniging Volksbelangte Zierikzee, een vereeniging van mannen en vrouwen uit den werkeuden stand, die voornamelijk ten doel heeft om het misbruik van sterken drank te bestrijden, werd dinsdag avond op eigenaardige wijze opgeluisterd. Door den voorzitter, den heer J. H. C. lleyse, werd nl. aan Hendrik Verschuur, beurtschipper op Am sterdam, uitgereikt een fraai zilveren remontoir horloge, als huldeblijk wegens een door genoemde schipper in liet najaar van 1877 volvoerde redding van een kind uit de Nieuwe Haven, bij welke ge legenheid Verschuur, ondauks zijn 61 jarigen lerftijd, niet aarzelde zijn eigen leven te wagen om dat van het kind te redden. De uitreiking geschiedde met een gepaste toespraak, namens het bestuur vau Voksbelaug, het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Zierikzee en eenige ongenoemden. Schipper Verschuur was reeds vroeger voor derge lijke dadeu bekroond met twee zilveren medailles en een koninklijk getuigschrift. Men deelt aan de Amst. Ct. mede dat bij HH. MM. den Koning en de Koningin het voornemen bestaan, om in de zomermaanden een bezoek le bren gen aan de zuidelijke provinciën. Het aantal tabaks- en sigarenfahrieken te Kam pen neemt nog steeds toe en bedraagt reeds 26, terwijl, het aantal arbeiders hieraan verbonden op p. m. 1500 wordt geschat. Door een heer te Ilorssen zijn vier beeldjes van oud porceleiu, voorstellende de vier jaargetijden, aan een oudheidkooper verkocht voor de som van vijf duizend gulden. Deze beeldjes waren bij de scheiding van den boedel, waaruit ze den verkooper voor eenige weken zijn toebedeeld, getaxeerd op vijf en twintig gulden. Een opmerkelijk vonnis is verleden week door het hof te 's Hertogenbosch geveld. Een persoon uit Heeilen, indertijd tot 15 dagen celstraf veroordeeld, had die straf voor een gulden daags door een ander laten ondergaan, en was thans met dezen plaat ver vanger naar den procureur-generaal verwezen wegens valschheid in een geschrift: het teekenen van een anderen dan den werkelijken naam in het register der gevangenen, en medeplichtigheid daaraan. Het hof heeft echter gemeend, dat er geen termen tot terechtstelling aanwezig waren. De Brusselsche afdeeling van de schoolpenning zal waarschijnlijk weldra uitvoering geren aan een plan van den heer Tempels, tot stichting van een school-badhuis te Middelkerke, 7 kilometer van Ostende, waarin 400 schoolkinderen gelijk met hunne onder wijzers en het noodige personeel geherbergd kuunen worden. De kosten van oprichting zijn uit vrijwillige bijdragen bijeengebracht; na voltooiing wordt het ge bouw eigeudom der gemeeute Brussel, die zich met het onderhoud zal belasten. Des zomers zullen alle leerlingen der scholen, bij groepen van 400 le gelijk kosteloos worden opgenomen, en gedurende 2 weken zeebaden gebruiken en de zeelucht te genieten. In de mijnen van'Deckelbronn, nabij Soultz, in den Elzas, is eene nieuwe pelroleumbron ontdekt. De lengteader wordt berekeud op 900 meter en de hoe veelheid op 1850 M8. Evenals vroeger bij de kleinere bronnen had er eene sterke uitstrooming van gas plaats. BUITEN LAND. Een ontzettende ramp trof een aantal huisgezinneu in de nabijheid van Bergen in Henegouwen. In de mijn Atrappe had een vreeselijke ontploffing plaats terwijl 250 werkleiden zich in de mijn bevonden. Niet een hunner is kuunen gered worden. Schrik en ontsteltenis heersche.i alom, te meer daar voortdurende ontploffingen het naderen van de mijn onmogelijk maken. Tot stijving van 's Rijks schatkist wenscht gelijk men weet, vorst Bismarck geholpen door een der leden van den Rijksdag van Bremen, den heer Mosle, een belasting op de van buiten ingevoerde koloniale waren te leggen. De handel verklaart zich echter bijna eenstemmig tegen deze beperking, Vrije handel blijkt de leuze van de vuornaamste handelaars, vooral te Bremen. Op een vraag aangaande de Egyptische crisis antwoord de de Engelsche minister dat de Regeering tot nog toe slechts tijdingen per telegraaf had ontvangen en brieven verwachte tegen het einde der week. Aan de Regeering was niet bekend, dat Wilson zijn outslag heeft gewei gerd, voordat hij officieele mededeelingeu ontvangen had. De Engelsche Regeering had zich nog niet tot den Sultan gewend. De Regeering was niet tot eenig handelen met Frankrijk verplicht, maar wisselde van meening met Frankrijk, dat even groot belang heeft bij de kwestie. Hij hoopt spoedig beter in de gele genheid te zullen zijn om te beslissen, of het noodig is, eenige stappen, en, zoo ja, welke, te doen. Spoedig zal hij bereid zijti een deel der correspondentie over te leggen. Voorloopig kan hij de vraag omtreut de houding van Italië tegenover de kwestie niet be antwoorden. De strijdmacht der Zueloe's was tot nu toe te tal rijk om kolonel Pearson, ingesloten te Ekowe te ont zetten. 35,000 man stonden inhet zuiden des lands, nog 20,000 beschikbaar aan de oostelijke grens, on der Urabelini. Dit Swasi-hoofd, eertijds Cetawayo's vijand, toont zich 1han3 een wakker bondgenoot van hem. Hij was het, die den Engelschen hunne jong ste nederlaag van de Intorabe-rivier toebracht; en thans schijnt hij, bij een gevecht op grooter schaal* eene Engelsche kolonne onder Wood tot ontfcet afgezonden gedwongen te hebben tot eene zoo genaamde „strategische beweging achterwaarts. „Wood taste Umbelini's sterkte aan. Hij vermeesterde haar niet, maar stal dan toch eenig "vee. Urnbe- lini nam hem het vee weer af, joeg hem terug naar zijn kamp, belegerde hem daarop zijn-e beurt, en werd afgeslagen wel is waar maar niet alvorens hij van de Engelschen 7 officieren en 70 man had doen sneu velen. Dit avontuur mag den Engelschen missehen niet als eene nieuwe nederlaag worden toegerekend. naar eene overwinning lijkt het toch óók niet. Zóóveel is zeker, dat ook de Engelschen, na lang zoeken in verschillende werelddeelen, eindelijk hun Atjeh gevonden hebben. De Zoeloe's zullen er wel onder. Doch vooraf zullen zij den heer Disraeli en zijn vrienden eene les hebben ingepeperd, die voor hen dringend noodig geworden was: namelijk, dat annexeereu veel bloed en veel geld kan kosten.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2